Спеціальний дошкільний навчальний заклад №37 для дітей з вадами мови
Логопедичне заняття з елементами сюжетно-рольової гри «Морська пригода»
Учитель-логопед СДНЗ №37 Михайлюк Ірина Миколаївна
м. Чернівці
Логопедичне заняття з елементами сюжетно-рольової гри «Морська пригода»
Аннотація
Сюжетно-рольова гра для дитини дошкільного віку є тією абсолютною реальністю, яка спонукає дитину міркувати, вибудовувати внутрішній план дій та розвивати сюжет гри відповідно до задуму. Саме через гру ми можемо, ніби, в режимі міні-тренінгу, надати дитині знання та уявлення про навколишній світ, збагатити емоційну сферу малюка, розвивати творче мислення та мовлення. І, звичайно, ми, логопеди дошкільних закладів, з метою формування мовленнєвої компетенції дошкільника, активно використовуємо елементи сюжетно-рольової гри, інтегруємо навчальний процес в ігрову діяльність, що забезпечує легкість сприймання поданого матеріалу та відповідає вимогам сучасності.
Мета: Активізувати мовленнєву діяльність дітей; розвивати діалогічне та зв’язне мовлення. Закріплювати поняття "праворуч, ліворуч"; активізувати міжпівкульну взаємодію головного мозку шляхом використання кінезіологічних вправ. Формувати подовжене мовленнєве дихання; граматичну будову мови, узгоджувати у реченні різні частини мови. Продовжити ознайомлення з елементами грамоти; формувати процеси мислення. Розвивати творчу уяву, пізнавальну мотивацію. Створити позитивний психологічний клімат.
Обладнання: мультимедійна презентація: «Морські мешканці»; аудіозаписи: «Шум моря», «Веселий кораблик», «Весела подорож»; музична руханка «Булька»; демонстраційні картки «Морські мешканці», «Тварини», «Комахи», «Птахи»; пісочниця для пісочної терапії; кінетичний пісок та форма до нього; коврик-пазл «Цифри»; картки «Букви»; іграшкові морські мешканці; корабель (побудований із стільців); дихальні тренажери «Вітерець», «Веселі бульки»; дитяча карта світу, компас, бінокль, прапорці, штурвал, якір, кепка капітана корабля, хустинки для юнг; панно з кишеньками, картинка-пазл «Морські мешканці».
Хід заняття: Привітання у колі.
Доброго ранку, доброго дня ! Доброго вчора, сьогодні, щодня !
Логопед: – А тепер ловіть мій привіт та усмішку: плескаю 2 рази – ловіть та передайте привіт нашим гостям ! (Діти також плескають 2 рази та усміхаються дорослим).
Логопед: – Скажіть, будь-ласка, діти, яка в нас сьогодні погода ? – Так, дійсно, зранку ще прохолодно, а вдень трошки тепліше світить сонечко, вже настала справжня весна. А після весни наступить … (літо). – Чи любите ви літо ? … Чим ви любите займатися влітку ? – А ще влітку можна вирушити в подорож до моря ! Діти, чи вмієте фантазувати ? – Пропоную вам присісти на подушечки та прослухати «звуки моря», заплющивши очі уявити собі морське узбережжя… (слухання аудіозапису «Шум моря»).
Дидактична гра «Голосно-тихо». Які звуки можна почути на морі ? (хвилі ш-ш-ш, водичка буль-буль-буль, вітер у-у-у). А коли хвилі високі та великі – море шумить голосно ш-ш-ш-ш-ш-ш. Коли море спокійне, хвилькі маленькі – море шумить тихо ш-ш-ш-ш-ш-ш. – Діти, я пропоную вам познайомитися із морськими мешканцями.
Перегляд відеопрезентації «Морські мешканці».
– Уявіть, що зараз літо й ми всі разом відправляємося у морську подорож на острів Мадагаскар !
– А що нам потрібно для того, щоб вирушити на острів Мадагаскар ? (На столику знаходяться атрибути, які можуть бути потрібні для подорожі. Діти підходять до столика та визначають.)
корабель
карта
компас
бінокль
косинки моряків
– А що спільного є у словах: корабель, карта, компас, команда, капітан, бінокль ? (Так, в цих словах зустрічається звук «К»). Де звучить звук «К» ?
– Отже, корабель у нас є (стільці з прапорцями), карта та компас є. Нам потрібен капітан корабля та команда помічників-юнг. Пропоную капітаном обрати Матвія, а ми будемо дружною командою юнг. Погоджуєтеся ? (Зав’язуємо юнгам хустинки на шию, капітану вдягаємо шляпу та даємо бінокль. Визначаємо на карті, де ж знаходиться острів Мадагаскар.)
Дихальна вправа «Попутний вітер». – А ще нам потрібен попутний вітер, який допоможе швидше потрапити на острів. (Використовуємо дихальний тренажер «Попутний вітер». Діти дують по черзі на тренажер, проходять повз нього та сідають у «корабель». Під час вправи використовуємо аудіозапис «Веселий кораблик»).
Капітан: «Я – відважний капітан, В подорож пливу не сам: Юнги є помічники, Вирушаєм разом ми!» – Підняти якір ! (Юнга підіймає якір) – Право руля ! (Всі діти підіймають руку в праву сторону). – Ліво руля ! (Всі діти підіймають руку в ліву сторону). – Повний вперед ! (Діти тримаються руками за спинки стільців попереду).
Юнга: «Помандруємо далеко, Диво там на нас чекає. Вже на острів чарівний Корабель наш поспішає!»
Логопед: – А поки ми пливемо, я перевірю, які ж ви спритні та уважні. Кінезіологічні вправи: «Вухо – ніс», «Великі пальчики», «Голівка – животик». Дидактична гра «Пливемо-пливемо». (Вправи проводимо під музичний супровід «Весела подорож»).
Капітан корабля: (дивиться в бінокль) – Бачу попереду острів ! Віддати якір! (Юнга кидає якір).
Логопед: – Який чудовий острів ! Та тут хтось є… (Назустріч виходять жителі острова, які виглядають дуже сумними).
Юнга : – Скажіть, хто ви ?... Чому ви такі сумні ?
Жителі острова: – Ми жителі острова Мадагаскар, та нам зовсім невесело… Зла чаклунка зачаклувала всіх морських жителів та залишила лист із завданнями, які потрібно виконати, щоб врятувати морських жителів. А ми зовсім не вміємо читати – ми ж ніколи не ходили в садочок та не готувалися до школи… Допоможіть нам !
Логопед : – Діти, допоможемо ? Звичайно, одразу всього ми вас не навчимо, але давайте, спробуємо! Зачитую дітям лист.
Завдання 1. «Веселі звуки». Демонструємо дітям картки з голосними звуками А, О, У, І, Е, И та приголосними М, Р. Діти називають звуки, читають склади. Завдання дітей – скласти слово МОРЕ.(За виконане завдання отримують перший пазл та кріплять його на дошку).
Завдання 2. «Веселі цифри». Для гри використовуємо коврик-пазл «Цифри». Завдання дітей – перестрибувати з цифри на цифру, називаючи її колір та саму цифру. (За виконане завдання отримують другий пазл та кріплять на дошку).
Завдання 3. «Загадки»
«Бачиш струмені фонтану на просторах океану ? Це ж бо виплила й шумить чудо-юдо риба … (кит).
«Вона в морі промишляє, і людей , і риб лякає, Гострі зуби в два ряди, ось плавець стирчить з води, Краще б в морі потонула ця страшна та зла … (акула).
«В теплих морях й між холодних крижин Плаває швидко веселий … (дельфін).
«В морі плаваю на дні, там спокійніше мені, Як желе мої боки: і прозорі, і м’які. Якщо зловиш мене ти – можу руку обпекти. (Медуза).
«В темряві на дні морському кожен день спішить додому. Має він аж вісім ніг, знаєш хто це ? (Восьминіг).
Дидактичн гра «Впіймай звук» (діти визначають перший звук у словах-відгадках).
Дидактична гра «Скільки складів ?» (діти визначають кількість складів).
Дидактична гра «Один – багато» (діти добирають слова у множині).
(За виконане завдання отримують третю картинку-пазл).
Завдання 4. «Продовж речення». Завдання дітей – продовжити речення.
Якщо кит великий, то морський коник … (маленький). Якщо акула зла, то дельфін – … (добрий). Медуза гладенька, а морський їжак …(колючий). Черепаха повільна, а краб … (швидкий). У морської зірки п’ять ніг (щупалець), а у восьминога … (вісім). Риба-клоун та риба-ангел дуже … (гарні, яскраві). Дидактична гра «Назви лагідно» (діти добирають слова у зменш.-пестливій формі) (За виконане завдання отримують четверту картинку-пазл).
Завдання 5. «Хто зайвий ?», «Назви одним словом». Завдання дітей – визначити, які картки є зайвими по відношенню до морських мешканців, та узагальнити їх назву (птахи, комахи, тварини). (За виконане завдання отримують п’яту картинку-пазл).
Логопед : – Діти, адже ми вже виконали всі завдання і склали із пазлів картинку! (Діти розглядають картинку із зображенням морських мешканців.) – Для того, щоб мешканців моря врятувати, їм потрібні бульбашки для дихання.
Дихальна вправа «Булька». Використовуючи дихальні тренажери (оформлені під морську тематику пляшечки з водою та трубочкою-соломинкою), діти дують водні бульки (носовий вдих – ротовий видих). (Звучить музична руханка «Булька»).
Логопед: – Отже, морських мешканців ми врятували, жителів острова багато навчили. – Жителі острова, ви вже не сумні ? … – А тепер пограємо!
Гра «Морське дно». Використовуючи кінетичний пісок, діти викладають морське дно, розміщують у ньому водорості, мушлі та іграшкових морських жителів.
Логопед: – Ну що ж, наша морська пригода закінчується і нам пора повертатися. Ми познайомилися з чарівними жителями острова та всі разом врятували морських мешканців від злих чар. – А на згадку про нашу подорож ви всі отримаєте ось такі картинки-розмальовки про морських мешканців, та будете мати змогу їх розмалювати !
Жителі острова : – Дякуємо вам! До побачення! (Діти повертаються на кораблику додому під музичний супровід).
P.S. Попередньо з дітьми була проведена робота з метою розвитку дрібної моторики, сенсорного сприйняття та формування знань про морських мешканців, яка так і називалась «Морські мешканці». Це спільна робота-аплікація, у процесі якої ми робили відбитки фарбою долоньок рук та сліди стоп на аркуші паперу, виготовляючи з них медуз, рибок та інших морських мешканців, вирізали та клеїли на ватмані. Така робота принесла дітям емоційне піднесення та радість від спільного виконання. Також вона послужила нам декором для заняття «Морська пригода», та налаштувала дітей на морську тематику.
Буду дуже вдячна, якщо ви опублікуєте моє заняття у журналі «Логопед», так як я дійсно продумувала та розробляла його самостійно, а також виготовляла дихальні тренажери та інші дидактичні матеріали. Такий процес приніс мені багато задоволення. Так як я за першою освітою психолог, будь-яка корекційна робота з дітьми, на мій погляд, опирається на емоційний стан дитини. І я вважаю, мені вдалося під час заняття не тільки провести різні логопедичні завдання а й подарувати дітям казку… Дякую вам.