Тема. Рослини лісу влітку. Практична робота «Розпізнавання деяких отруйних рослин рідного краю за ілюстраціями»
Мета. Поглиблювати знання дітей про дерева, кущі, трав’янисті рослини; вчити розрізняти рослини між собою, спостерігати за рослинами та особливостями їх будови; формувати вміння порівнювати й робити висновки; розвивати увагу, уяву, мислення, словниковий запас, спостережливість; виховувати любов до природи, бажання охороняти і примножувати її красу.
Обладнання. Картки для індивідуальної роботи, ілюстрації, смужки зі словами, підручник з природознавства (Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак 2 клас), робочий зошит з природознавства (2 клас).
Тип уроку. Комбінований.
Клас: 2
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ось дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо
Урок природознавства починаймо.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Фенологічне спостереження
- На базі ваших спостережень відобразимо сьогоднішню погоду.
Дата
Стан неба
Вітер
Опади
Температура: вище чи нижче нуля
Опитування домашнього завдання
(Двоє учнів працюють на картах, всіх інших учнів опитую фронтально).
- Яку тему ми вивчали на попередньому уроці? (Жива природа влітку)
- Які зміни відбуваються у житті рослин влітку? (Цвітуть квіти, дозрівають ягоди)
- Які ягоди дозрівають влітку? (Суниці, смородина, малина, вишня, черешня, ягоди ожини, брусниці, журавлини)
- Які зміни відбуваються у житті тварин влітку? (Народження, вигодовування та виховання молодняку)
- Отже, діти, ми з вами повторили про зміни в живій природі влітку.
(Хто працював на картках, я збираю їх, перевіряю і задаю цим учням додаткові питання):
- Які зміни відбуваються у житті птахів? (У багатьох птахів вилуплюються пташенята, вони піклуються про своїх дитинчат)
- Які зміни відбуваються у житті звірів? (Підростають малята та дорослі їх готують до самостійного життя, хижі звірі привчають молодняк до полювання)
Оцінювання. Спасибі. На цьому етапі я можу оцінити таких учнів: …., …., ….. Всі інші працюйте протягом уроку, щоб отримати оцінку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок. Мотивація навчальної діяльності
1. Слухання вірша
- Діти, зараз я пропоную вам послухати вірш і сказати мені про що в ньому розповідається. І якщо ви будете мене уважно слухати, то ви дізнаєтесь про що ми з вами будемо говорити на уроці.
Густий-густий високий ліс –
Він восени рудий, мов лис,
Узимку білий, як зайчатко,
А навесні, мов оленятко,
В вербових котиках - пляминках
На сонці вигріває спинку …
Лиш влітку схожий ліс на себе,
Бо зеленіє аж під небо.
- Отже, про що розповідається у вірші? Про що ми будемо говорити на уроці?
ІV. Повідомлення теми та завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми з вами поговоримо про рослини лісу влітку. Ми повинні навчитися характеризувати яруси лісу, наводити приклади рослин, які є в лісі, а також вміти характеризувати дерева, кущі та трав’янисті рослини.
- Діти, а що ви хотіли б дізнатись цікавого на уроці, яку мету ви б поставили перед собою? (Навчитися характеризувати яруси лісу; вміти наводити приклади рослин; навчитися характеризувати дерева, кущі)
V. Вивчення нового матеріалу
1. Складання «асоціативного куща» до слова «ліс»
- Які у вас асоціації зі словом «ліс»?
(На дошці вивішую по середині слово «ліс», а на окремих смужках вивішую всі інші слова).
тварини свіже повітря
дерева галявина
ЛІС
трав’янисті рослини хвоя
листя
відпочинок кущі природа гриби
- Діти, давайте повторимо що таке дерево? (Задаю це питання, коли вивішую вивіску «дерева». Дерево - має одне дерев’янисте стебло (стовбур))
- Діти, що таке кущ? (Задаю це питання, коли вивішую вивіску «кущі». Кущ – це кілька міцних дерев’янистих, але значно тонших стебел.)
- Діти, що таке трав’яниста рослина? (Задаю це питання, коли вивішую вивіску «трав’янисті рослини». Трав’яниста рослина – має м’яке, соковите стебло.)
2. Словникова робота
- Діти, а як ви розумієте слово «ярус»? У лісі кожна група рослин утворює свій «поверх» - тобто ярус.
- Верхній ярус – дерева (дуб, береза, клен, сосна); середній ярус – кущі (шипшина, малина, ліщина); нижній ярус – трав’янисті рослини (вороняче око, звіробій, кропива).
(На дошці вивішую на окремих смужках паперу: верхній ярус – дерева,
середній ярус – кущі, нижній ярус – трав’янисті рослини).
3. Фізкультхвилинка
Один, два, три, чотири, п’ять –(оплески)
Будем лісом крокувать. (Діти крокують).
Там пташок ми зустрічаєм, (видивляємося)
Разом з ними політаєм. (Імітують рухи птахів).
З зайцем разом пострибаєм. (Стрибають).
А від вовка повтікаєм! (Присідають).
Ой, лисичка підкрадається. (Крадуться).
Ведмедик за ягідкою нахиляється. (Нахиляються).
Один, два, три, чотири, п’ять – (оплески)
Будем дружно працювать!
4. Робота за підручником
- Давайте з вами пригадаємо, які ліси називають хвойними, а які – листяними? (У хвойних лісах ростуть хвойні дерева – ялина, сосна, ялівець, а у листяному – листяні дерева: дуб, липа, клен береза)
- Діти, є ще один вид лісу, про який ви дізнаєтесь, прочитавши у своїх підручниках перший абзац. Давайте розгорнемо свої підручники на с. 120. Прочитайте будь-ласка самостійно цей абзац.
- Отже, про який вид лісу ви дізналися, прочитавши цей абзац? (Про мішаний ліс)
- Які ж дерева ростуть у мішаному лісі? (У мішаному лісі ростуть і листяні, і хвойні дерева)
- Діти, у вас на партах лежать пам’ятки, візьміть їх. Ця пам’ятка називається «Характеристика рослин». З її допомогою ми будемо вчитися характеризувати рослини.
- Зараз я вам для прикладу охарактеризую сосну. (На дошку вивішую малюнок сосни)
Назва рослини. Сосна – окраса лісу.
Група, до якої належить рослина. Вона належить до групи
дерев, тому що має товстий дерев’янистий стовбур.
Зовнішній вигляд. Молоде дерево має конусоподібну форму. Її
хвоя має сизо-зелений колір. Висота сягає 35-40 м.
Де росте. Росте зазвичай у хвойному лісі.
Цікавинка. Сосни приносять велику користь природі. Насіння з
шишок люблять ласувати білки і дятли.
- Діти, зараз ви спробуєте охарактеризувати дуб. (Вивішую на дошку малюнок дуба). Але спочатку давайте прочитаємо відомості про дуб у нашому підручнику на с. 121.
- А тепер спробуємо охарактеризувати це дерево за нашою пам’яткою.
Назва рослини. Дуб – могутнє, величаве дерево.
Група, до якої належить рослина. Він належить до групи дерев,
тому що має товстий дерев’янистий стовбур.
Зовнішній вигляд. Має міцні гілки. Дуб може прожити до 500
років. Плоди дуба – жолуді.
Де росте. Росте у листяних і мішаних лісах.
Цікавинка. Плодами дуба – жолудями люблять ласувати лісові
жителі – дикі кабани, білки, сойки.
- Ми з вами розглянули дерева, це який ярус у нашому лісі? (Це верхній ярус)
- Розглянемо наступний малюнок. Що на ньому зображено? (Ліщина) Діти, куди ми її повісимо до дерев чи кущів? (До кущів) Чому? (Тому що ліщина має кілька міцних, але тонших дерев’янистих стебел)
(Вивішую на дошку малюнок ліщини).
- Охарактеризуємо ліщину.
Назва рослини. Ліщина.
Група, до якої належить рослина. Вона належить до групи
кущів, тому що має кілька міцних дерев’янистих, але значно тонших стебел.
Зовнішній вигляд. Кора – темно-сірого кольору. Висота – 2-6 м.
Плід – горіх.
Де росте. Росте зазвичай у підліску листяних і мішаних лісів.
Цікавинка. Плоди ліщини у великій кількості поїдаються
лісовими птахами і звірами (дикими свинями).
- Діти, у підручнику написано про кущ шипшини на с. 122, давайте разом прочитаємо, а потім коротко охарактеризуємо. (Вивішую малюнок шипшини)
Назва рослини. Шипшина.
Група, до якої належить рослина. Вона належить до групи
кущів, тому що має кілька міцних дерев’янистих, але значно тонших стебел.
Зовнішній вигляд. Влітку має великі рожеві або білі квітки, а
восени на ній достигають оранжеві або червоні соковиті плоди.
Де росте. Росте у листяному або мішаному лісі.
Цікавинка. Ця лісова красуня захищається від небажаних гостей
гострими шипами, якими вкриті не тільки стебла, а й листки.
- Ми з вами розглянули кущі, це який ярус у нашому лісі? (Це середній ярус)
- Який ярус ми ще не розглянути? (Не розглянули нижній ярус) Що ми відносимо до нижнього ярусу? (Ми відносимо трав’янисті рослини)
- (Вивішую на дошку малюнок звіробою) Діти, це звіробій. Зараз ми його охарактеризуємо.
Назва рослини. Звіробій.
Група, до якої належить рослина. Він належить до групи
трав’янистих рослин, тому що має м’яке соковите стебло.
Зовнішній вигляд. Заввишки 30-60 см. Стебло пряме, голе, вгорі
гіллясте. Квітки жовті. Звіробій цвіте з червня по вересень.
Де росте. Росте у мішаному лісі.
Цікавинка. Звіробій використовують як лікарську рослину.
- Діти, про яку трав’янисту рослину розповідається у підручнику?
(Розповідається про вороняче око). Давайте прочитаємо та коротко охарактеризуємо цю рослину. (Вивішую на дошку малюнок воронячого ока)
Назва рослини. Вороняче око.
Група, до якої належить рослина. Належить до групи
трав’янистих рослин, тому що має м’яке соковите стебло.
Зовнішній вигляд. Привертає до себе увагу чотирма довгими,
загостреними на кінцях листками. Листки розташовані один навпроти одного, а між ними – ягода, схожа на кругле чорне око.
Де росте. Росте у листяному лісі.
Цікавинка. Цю ягоду не можна рвати, тому що вона отруйна.
- Отже, який останній ярус ми розглянули? (Ми розглянули нижній ярус). Які ж яруси лісу є? (Верхній ярус – дерева, середній ярус – кущі, нижній ярус – трав’янисті рослини)
5. Гімнастика для очей
Оченята роблять вправу
Вліво – вправо, вліво – вправо,
Потім вгору, потім вниз
Оченятами дивись.
А тепер нове завдання –
Оченятам тренування:
Раз – дивись у далечінь (10 секунд),
Два – в долоньці відпочинь! (10 секунд)
VІ. Закріплення знань, умінь і навичок
Робота в зошиті
- Щоб закріпити свої знання, виконаємо завдання у наших зошитах. Розгорніть свої зошити на с. 46.
- Подивіться на завдання № 1. Що потрібно тут зробити? (Продовж речення, вибравши відповідні слова). Завдання № 2 (Доповни речення). Завдання № 3 (Записати назви рослин, які зображені на малюнку).
2. Гра «Так чи ні?»
- Пропоную вам пограти у гру. Я буду називати твердження, якщо воно вірне ви плескаєте в долоні, якщо – ні, то нічого не робите.
- Але кожне твердження потрібно пояснити, чому ви згодні або не згодні з ним.
Шипшина – це кущ. (Плескають)
Дерева мають м’яке соковите стебло. (Не плескають)
Малина – це дерево. (Не плескають)
Кропива може рости в лісі. (Плескають)
Дуб – це дерево. (Плескають)
Береза має червону кору. (Не плескають)
Шипшина має гострі шипи. (Плескають)
Вороняче око – це трав’яниста рослина. (Плескають)
- Молодці! Ви були уважні, відповідали дружно.
- Діти, на початку уроку, кожен з вас поставив перед собою певну мету. Чи досягли ви її і як саме?
- Доки ви обмірковуєте над моїм запитанням, ми запишемо домашнє завдання, а потім ви дасте відповідь на це запитання.
VІІ. Домашнє завдання
- С. 120 – 122 (закріпити матеріал в підручнику), скласти опис улюбленої рослини (за бажанням намалювати малюнок).
VІІІ. Підсумок уроку
- Діти, дайте ж відповідь на моє запитання: чи досягли ви поставленої мети і як саме, чого ви навчилися?
- Молодці! Сьогодні ви добре працювали. Я вдячна вам за урок.
Пам’ятка «Характеристика рослин»
1. Назва рослини.
2. Група, до якої належить рослина: дерево, кущ, трав’яниста рослина.
3. Зовнішній вигляд рослини.
4. Де росте.
5. Цікавинка.
Пам’ятка «Характеристика рослин»
1. Назва рослини.
2. Група, до якої належить рослина: дерево, кущ, трав’яниста рослина.
3. Зовнішній вигляд рослини.
4. Де росте.
5. Цікавинка.
Пам’ятка «Характеристика рослин»
1. Назва рослини.
2. Група, до якої належить рослина: дерево, кущ, трав’яниста рослина.
3. Зовнішній вигляд рослини.
4. Де росте.
5. Цікавинка.
Пам’ятка «Характеристика рослин»
1. Назва рослини.
2. Група, до якої належить рослина: дерево, кущ, трав’яниста рослина.
3. Зовнішній вигляд рослини.
4. Де росте.
5. Цікавинка.
Пам’ятка «Характеристика рослин»
1. Назва рослини.
2. Група, до якої належить рослина: дерево, кущ, трав’яниста рослина.
3. Зовнішній вигляд рослини.
4. Де росте.
5. Цікавинка.