Тема: Практична робота – навчаймося роботи з картами, або контурні карти на уроці історії.

Мета: поглибити знання учнів про розташування України на карті світу, півкуль і Європи; засобами роботи з фізичною картою допомогти школярам уявити протяжність кордонів України; позначити на контурній карті столицю та міста України; закріплювати вміння працювати з контурною і фізичною картами.

Навчальна: Закріпити знання учнів про найбільші держави світу та їх столиці; сформувати в учнів просторове уявлення про розташування найбільших держав світу; навчитися правильно наносити на контурну карту країни та їх столиці. Розвиваюча: Розвиток зорової пам’яті, уваги при нанесені об’єктів на контурну карту. Виховна: Виховувати охайність при виконанні практичної роботи, виховувати учнів в дусі патріотизму і утверджувати ідеали демократії. Сприяти осмисленню ролі людини в історії та її відповідальності за свої вчинки.

Тип уроку: Закріплення знань,умінь і навичок.

Обладнання: фізична карта України, адміністративна карта України, контурні карти України, завдання для груп.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Привітання , фіксація відсутніх.

Перевірка підготовки учнів до заняття.

Перевірка підготовки класного приміщення до заняття.

Побажання успіху на уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Хронологічний диктант (усно, на дошці) Визначте століття і тисячоліття:

2004, 1878, 1242, 988, 1199, 1648, 1764, 500


Робота з лінією часу (робота на дошці, індивідуально)

Розташуйте вказані дати на лінії часу


Робота з картками (на дошці) індивідуально, перевірка класом


Історична задача 1

Приблизно у 960 р. у київського князя Святослава народився син на ім'я Володимир. У 28-річному віці Володимир хрестився під ім’ям Василь та почав поширювати християнську віру на землях Русі-України. У якому році почалося хрещення Русі?

Створи лінію часу і розв’яжи задачу.

Історична задача 2

Галицько-Волинське князівство було утворене князем Романом у 1199 р. Скільки років проіснувало князівство, якщо останнього князя Юрія ІІ Болеслава отруїли у 1340 році?

Створи лінію часу і розв’яжи задачу.


ІІІ. Перевірка д/з

  1. Перевірка д/з за підручником

  2. Бліц-опитування

  1. Що таке історико-георафічний регіон?

  2. Чим відрізняється історико-географічні регіони?

  3. Що впливає на відмінності господарства та побуту населення різних регіонів?

ІV. Оголошення теми та мети уроку.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

Історична задача:

Ви запланували подорож Україною і вирішили відвідати наступні міста – Дніпро, Львів та Одесу. Вам потрібно вирішити, у якій черзі відвідати ці міста і як зручніше подорожувати – автобусом чи потягом. Що ви будете робити? Відповіді учнів. Учитель (може задати уточнюючі запитання):

1. Яке місто найближче або найвіддаленіше від нашого регіону? Звідки ви це дізналися?

2. А що допоможе вам більш точно дізнатися, яке місто найближче, де найближчі залізно дорожні станції?

Так, щоб добре спланувати подорож, ми повинні скористатися картою. 2017 р. президент нашої країни Петро Порошенко підписав угоду про безвізовий режим з країнами Європейського Союзу. Безвізовий режим – це можливість для громадян України перетинати державні кордони країн ЄС без отримання спеціального дозволу – візи. Щоб зручно подорожувати як територією Європи, так і нашої країни, потрібно вміти користуватися картою, а також створювати на її основі власні маршрути. Такі навички ви можете набути під час роботи з контурною картою.

VІ. Вивчення нового матеріалу

1. Контурні карти

Робота з терміном.

Контурна карта – це карта, де нанесені тільки контури країн і основні об’єкти, процеси чи явища.

Під час роботи з контурною картою ви певною мірою стаєте картографом – тобто людиною, що створює карти. Для отримання кращого результату створення карти варто дотримувати декількох нескладних правил.

Пам'ятка «Як працювати з контурною картою»

1. Заповнюйте контурну карту після вивчення конспекту та відповідного параграфа підручника.

2. Читайте підручник вдумливо, намагайтеся запам'ятати назви історичних областей, місця битв тощо.

3. Виконуйте завдання в контурній карті послідовно.

4. Не заповнюйте контурну карту механічно, під час нанесення відповідних позначок намагайтеся пригадати суть подій та їхні наслідки.

5. Для розфарбування контурної карти та нанесення знаків найкраще підходять кольорові олівці. Не використовують фарби (гуаш, акварель) чи фломастери.

6. Назви, зазвичай, пишуть ручкою чорним або іншим кольором. Назви цих об’єктів можна писати як у горизонтальному напрямку, так і у вертикальному.

VІІ. Фізхвилинка.


Карти – глобуса сестриці,

Ви на них лиш подивіться!

Карту можна розстелити,

І до стінки прикріпити.

З нею легко йти в похід,

Знайдеш швидко Захід й Схід.

Карт усіх знайдеш без ліку -

Не врахуєш їх довіку.

Карти світу, островів,





















Карти гір, річок, морів.

Карти різних є доріг,

Щоб ти ними їхати міг.

Білі плями є на картах,

Що лежать у вас на партах.

Всі загадки розгадаю,

Розфарбую все до краю.



VІІІ. Виконання практичної роботи.



Завдання для роботи з контурною картою «Україна та її сусіди».

Завдання для інклюзивної дитини.

1. У відведеному місці оформіть легенду карти, з’ясуйте, які умовні позначення необхідні для роботи з цією картою.

2. Нанесіть на карту кордони України.

3. Позначте столицю нашої держави.

4. Позначте назви держав-сусідів України.

5. Окресліть кордони історико-географічних регіонів України та підпишіть їхні назви.

6. Окресліть кордони областей України.

7. Окремо виділіть кольором регіон, у якому ви живете.

8. Позначте місто / селище, у якому ви живете.

9. Позначте на карті вашого регіону річки, озера, гори та інші природні об’єкти.

10. Позначте на карті України місця, пов’язані з історією вашої родини.

11. Нанесіть місця України, які ви хотіли б відвідати.

Робота в парах з контурною картою «Картограф».

1.Підпишіть найбільші річки України та моря, якими вона омивається.

2.Позначте на карті Крим України.

3.Підпишіть регіон, в якому ми проживаємо; його обласний центр.

Оберіть та виконайте одне із завдань, що зацікавило вас найбільше.

1. Вигадайте казкову країну, назви міст у якій промовляють про її історію. Намалюйте карту. Складіть невеличку розповідь про свій дивокрай для однокласників. Як ви думаєте, чи так само виникають історичні назви в реальному житті? Які назви у вашому рідному місті (селі) бережуть пам’ять про історичні події?

2. До будь-якої з карт, з якими працювали на уроці, придумайте і запишіть по три завдання. Підготуйте відповіді на них.

ХІ. Узагальнення і систематизація результатів роботи.

Гра узагальнення «З усіх усюд»

Х. Підсумки уроку


Прийом «Сьогодні на уроці я дізнався…», «Сьогодні на уроці я навчився..»

  1. Чи цікаво вам було працювати на уроці?

  2. Навіщо вміти працювати з контурними картами?

  3. Як це стає в пригоді на уроках історії?

  4. Чим збагатили свої знання?


ОЦІНІТЬ СЕБЕ

Для об’єктивнішої оцінки обміняйтеся з кимось із однокласників своїми контурними картами, зважте на недоліки, на які вам указали, а також на ті недоліки, які коментували під час обговорення робіт учасників конкурсу. Поставте собі оцінку за роботу на уроці, зарахувавши за кожну правильно оформлену контурну карту по 4 бали (оцінюйте недоліки під час виконання кожного із запропонованих до контурних карт завдань по півбала). Максимальна оцінка за урок — 12 балів.

ХІ. Домашнє завдання

1. Позначте на контурній карті міста, які ви відвідали.

2. Дізнайтесь дату виникнення селища, вирахуйте, як довго існує наш населений пункт.














8