Тема: Культура Античності
Мета:
навчальна: ознайомити студентів з культурою античності: етапами розвитку культури, з архітектурою, освітою, драматургією цієї доби, з новими поняттями та термінами, з кращими взірцями греко-римського мистецтва;
розвиваюча: розвивати вміння надавати характеристику архітектурним спорудам античності різного виду, висловлювати власні художні враження від творів архітектури, літератури;
виховна: виховувати інтерес до культури античності, а саме: архітектури, освіти, драматургії.
Тип заняття: комбіноване (інтерактивне спілкування)
Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, підручник, презентація,
роздатковий матеріал.
Основні поняття для засвоєння: архітектура, засоби виразності архітектури.
Теорія мистецтва для засвоєння: етапи розвитку культури античності,
видатні митці епохи, приклади шедеврів стилю.
Література для студентів:
основна:
Балух В.О., Коцур В.П. Культура Античності: підручник – Чернівці: Наші книги, 2015.- 632 с. (с. 6 – 9; 89 – 95, 121 - 127);
Музальов О.О. Культурологія: навч. посіб. – Львів, 2012. – 185с. (с. 28 – 39);
Тюрменко І.І., Горбула О. Д. Культурологія: навч. посіб. – К.: Центр навчальної літератури, 2004. – 368с. (с. 108 - 142);
Абрамович С.Д., Чікарькова М.Ю. Світова та українська культура: навч. посіб. – Львів: Світ, 2004. – 344с. (с. 66-72, 83-91).;
додаткова: інтернет-ресурси (режим доступу — https://www.youtube.com/
watch?v=sTFw2GkmDP8)
Хід заняття
І. Організаційний етап.
Привітання. Перевірка готовності студентів та аудиторії до початку заняття.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Із міфів Давньої Греції ми можемо дізнатися про походження
людей та богів. Найпрекраснішим із богів, символом краси і натхнення,
покровителем мистецтв був Аполлон.
А що ви знаєте про античне мистецтво (архітектуру, скульптуру,
літературу, музику, танець, театр)?
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Дидактична ситуація
Уявіть, що ви опинилися в античній Греції. Спочатку на острові
Крит, а пізніше — на материковій частині Греції. Вам випала можливість поспілкуватися зі скульпторами та архітекторами. Про що б ви хотіли дізнатись у митців?
ІV. Повідомлення теми та мети заняття.
Тему нашого сьогоднішнього заняття, я хочу оголосити Вам у вигляді поезії:
У Давню Грецію здійснимо ми мандрівку,
в країну, де людина - понад усе!
В архітектурі, спорті, міфах
Вона красу і радість лиш несе.
О, Греціє! Ти дарувала істину, як Прометей:
"Людина - найцінніша міра всіх речей"
Хоч кажуть, що Рим - послідовник греків,
та дарував світу теж немало відкриттів,
й десятки найпрактичніших досягнень
уже пройшли випробування віків!
Отож, починаємо нашу творчу мандрівку за таким планом:
План
Культура античного світу. Етапи розвитку давньогрецької культури.
Зародження науки в Греції.
Давньогрецька архітектура і пластичне мистецтво.
Виникнення театру.
Культура Стародавнього Риму. Періодизація культури.
Система виховання й освіти.
V. Сприйняття й усвідомлення студентами нового навчального матеріалу.
І. Питання
Слово викладача
1. Антична культура та мистецтво протягом трьох тисяч років розвивались на узбережжі Середземномор’я та Причорномор’я (III тис. до н. е.-V ст. н. е.). Термін античність (від лат. аntiquitas - давнина) запровадили італійські вчені доби Відродження, позначивши період греко-римської давнини. Античність являє собою світ високої художньої культури, яка була духовною основою для багатьох поколінь і підґрунтям культурно-мистецького росту європейського світу. Мистецтво античності з його ідеалами краси і гармонії вважається основою європейського мистецтва. Умовно античну культуру можна поділити на два етапи:
Культура Стародавньої Греції;
Культура Стародавнього Риму.
Культура Греції — одна з наймогутніших у стародавньому світі, вона пройшла такі етапи розвитку:
2. Перегляд відео фрагменту «Давня Греція (https://www.youtube.com/watch?v=ViuhC6XDYX0)
3. Обговорення. Гра «Ти – мені, я – тобі».
Студенти діляться на 2 команди і на основі почутого та побаченого відео фрагменту ставлять команді-супернику по 3 запитання.
ІІ. Питання
Слово викладача
Саме в античній культурі наука вперше в людській історії виділяється в самостійну сферу, і можна говорити не просто про накопичення наукових знань (що перебували в руках жерців), а про розвиток професійної науки. Особливе значення має антична філософія. У Стародавній Греції зароджується філософія як наукова теорія, розвивається система понять, ставляться і отримують своє оригінальне розв'язання основні філософські проблеми. Однією з найважливіших рис давньогрецької філософії є космологізм – розробка питань про походження Всесвіту, про природу людини.
Інтерактивний метод «Фішки з Інтернету». Студентам на мультимедійній дошці проектуються портрети видатних постатей Стародавньої Греції, а вони хто швидше за допомогою гаджетів знаходять відомості «Чим саме ці вчені збагатили культуру Греції?»
Платон і Арістотель Сократ Геродот
Асклепій Гіппократ Архімед
ІІІ. Питання
Пояснення (Викладач пояснює і водночас проектує на мультимедійній дошці відповідно до пояснення храми Греції, студенти головне занотовують в зошиті)
Найважливішою громадською спорудою в Стародавній Греції був храм, присвячений одному з богів олімпу. Побудований у центрі акрополя чи міської площі, храм був не лише культовою спорудою, а й осередком найважливіших подій суспільного життя, сховищем скарбниці поліса, його головною державною святинею. Класичний храм найчастіше мав вигляд прямокутника, оточеного з усіх боків колонадою. Архітектура ранніх грецьких храмів, до яких належать два храми богині Гери (серед. VІ ст. до н. е. і серед. V ст. до н. е.) в Пестумі, вирізнялася масивністю, величною суворістю. Таке враження створювалось завдяки приземистим доричним колонам, розміщеним доволі близько одна від одної. Загальний вигляд цих монументальних споруд, строгі пропорції та чіткий ритм колонади підкреслювали велич міста-держави, непорушність суспільного порядку.
Храм богині Гери в Пестумі.
Із плином часу пропорції змінюються: колони стають стрункішими, відстані між ними збільшуються, а капітелі зменшуються. Завдяки цьому споруди здаються легшими, ніби наповненими світлом і повітрям. Саме такі враження викликає головний храм афінського Акрополя — біломармуровий парфенон — храм Афіни Парфенос (Діви). Секрет цієї будівлі, у якій вдало поєднані доричний та іонічний ордери, криється у винятковій ритмічності та пропорційності частин. Храм, споруджений давньогрецькими зодчими Іктином і Каллікратом у V ст. до н. е., вражає донині. Цікаво, що мармур, з якого побудовано Парфенон, може змінювати свій колір від сніжно-білого до насичено бежевого — залежно від погоди, пори року й навіть частини доби.
Парфенон — храм Афіни Парфенос
Храм Ерехтейон (кін. V ст. до н. е.) — унікальна пам’ятка античної архітектури завдяки асиметричності планування та знаменитим каріатидам - мармуровим статуям дівчат, що виконують роль колон. Східна частина цієї будівлі, спорудженої в іонічному стилі, була присвячена богині Афіні, а західна Посейдону й афінському царю Ерехтею, на честь якого храм і отримав свою назву.
Храм Ніки Аптерос (Безкрилої), збудований зодчим Каллікратом наприкінці V ст. до н. е., належить до іонічного ордера. Це найменша за розмірами споруда афінського Акрополя. Витонченість ліній, легкість і пропорційність форм створюють відчуття польоту. Храм дуже постраждав від воєнних дій у різні епохи. Лише в 2000 р., використовуючи всі знайдені фрагменти, його вдалося ретельно відреставрувати.
Храм Ерехтейон і храм Ніки Аптерос.
Розглянувши храми Стародавньої Греції поміркуйте, які особливості цих творів можна побачити серед матеріальних цінностей сучасної культури?
Інтерактивний метод «Жива газета». Студенти зачитують цікаві факти про архітектуру Стародовньої Греції.
Це цікаво знати. Найбільш довершеним архітектурним ансамблем класичної епохи є афінський Акрополь, споруджений на скелі висотою 156 м над рівнем моря у другій половині V ст. до н. е. Ініціював будівництво афінський державний діяч Перикл, а керував роботами Фідій. До найвідоміших споруд комплексу належать храми Ніки Аптерос, Парфенон, Ерехтейон і велична колонада Пропілей. Із 1987 року афінський Акрополь визнано об’єктом Світової спадщини ЮНЕСКО. З плином часу виникла потреба збільшити площу для зберігання старожитностей, знайдених у результаті низки наукових досліджень. Тому в 2009 році в Афінах було відкрито новий Музей Акрополя.
Акрополь
4. Робота з довідковою літературою. За допомогою підручника законспектуйте самостійно грецьку систему архітектурних ордерів (стилів).
ІV. Питання
Студентам пропонується переглянути відеофрагмент «10 фактів про давньогрецький театр!» (https://www.youtube.com/watch?v=yY9aip4DJnM).
Розгляньте схему давньогрецького театру. Поміркуйте, чим античний театр відрізняється від споруд сучасних українських театрів.
V. Питання
1. Викладач. Старода́вній Рим (лат. Roma antiqua, також Древній Рим, старожитній, античний Рим) - одна з провідних цивілізацій Давнього світу та античності, отримала свою назву від головного міста - Рима (лат. Roma), яке в свою чергу назване на честь легендарного засновника - Ромула.
Періоди в розвитку давньоримської культури дуже чітко відповідають трьом основним етапам у політичній історії: царському, періоду республіки і періоду імперії. Відлік історії Стародавнього Риму з VIII ст. до н.е., від легендарної дати заснування Риму Ромулом і Ремом в 753 р. до н.е. До VI ст. до н.е. Рим являв собою поліс на чолі з царями. Великий культурний вплив справляли на римлян сусідні народи, особливо загадкові етруски. У них римляни запозичили більшість літер свого алфавіту, прийоми будівництва, деякі обряди (наприклад, гладіаторські бої). Символ Риму – бронзова статуя вовчиці – виконана етруським майстром. Етруською була і остання з царських династій.
Капітолійська вовчиця
Після вигнання царя влада переходить до народних зборів, які обирали сенат і двох консулів. У період республіки (VI–I ст. до н.е.) Рим підкорив всю Італію, переміг Карфаген і завоював Грецію. Греки стають вчителями своїх завойовників, грецький вплив на римську культуру домінує: вивчається грецька філософія, література, знання грецької мови стає обов'язковим для освіченої людини, копіюються грецькі скульптури.
2.Робота в групах. Розгляньте на ілюстраціях споруди стародавніх римлян. Проаналізуйте схожість і відмінність давньоримських та давньогрецьких споруд.
Колізей Інтер’єр римського Пантеону
VІ. Питання
1. Викладач. У V ст. до н. е. з'явилися елементарні («елементарний» в перекладі з латині — основний) школи, де навчалися головним чином діти вільних. Заможні батьки надавали перевагу домашньому навчанню. VII ст. до н. е. виникли граматичні та риторські школи. Тоді ж і зародився прообраз сучасної освіти: діти проходили три стадії освіти – початкову, середню і вищу. Риторські школи були своєрідними вищими учбовими закладами (ораторське мистецтво, правознавство, філософія, поезія).
Вчитель та троє discipuli. Давньоримський рельєф з Ноймагену, Німеччина
2.Творча робота. Створіть ескіз рекламного плаката «Запрошуємо до Риму», використавши елементи античного мистецтва.
VІ. Осмислення, узагальнення і систематизація знань
Група ділиться на дві команди і створюють колаж протягом 5-ти хвилин і презентують, перша група про Стародавню Грецію, друга про стародавній Рим.
VІІ. Підбиття підсумків заняття та повідомлення домашнього завдання.
Оцінювання студентів.
Домашнє завдання.
Знайдіть в соціальній мережі і розгляньте зображення Пропілеїв. Охарактеризуйте зображену архітектурну споруду за питаннями.
1. До якого виду архітектури належить ця будівля?
2. Визначте, який архітектурний ордер використали стародавні майстри.
Обґрунтуйте свою думку.
3. Які характерні риси античного стилю притаманні цій споруді?
4. Порівняйте споруду з архітектурою сьогодення. Що сучасні архітектори запозичили від давньогрецьких майстрів?