УРОК

ТЕМА: Найважливіші оксиди ,їх поширеність в природі.

МЕТА: Уточнити відомості про склад оксидів , закріпити навички складання формул оксидів і утворення їх назв за сучасною українською номенклатурою. Розглянути поширення оксидів в природі ; розвивати вміння аналізувати систематизувати інформацію , закріпити уміння аналізувати дисциплінованість, уважність , творче мислення , почуття обов’язку та відповідальності, уміння працювати самостійно та в групі .

Форми роботи : Робота в парах, евристична бесіда, пояснення вчителя, доповіді учнів

( випереджальне завдання ), робота з роздатковим матеріалом.

Матеріали та обладнання : періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, зразки оксидів як роздавальний або демонстраційний матеріал., ілюстрації оксидів , картки з формулами.

Міжпредметні зв’язки : хімія, географія , біологія.

Тип уроку: урок застосування знань та формування умінь та навичок.

Девіз уроку : Те, що я чую , я забуваю,

Те , що я бачу, я пам’ятаю,

Те , що я роблю , я розумію

Коли я чую , бачу ,

Обговорюю й роблю

Я набуваю знань і навичок.

Конфуцій.

Хід уроку.

І Організаційний етап .

Привітаємо наших гостей на уроці, я вважаю , що сьогодні ми з вами попрацюємо успішно і наші гості будуть задоволені від зустрічі з вами.

Вивішується смайлик , щоб ваш настрій залишився на кінець уроку такий самий.

ІІ..Актуалізація опорних знань .

Хімічний символ елемента Оксиген. (О)

  • Відносна атомна маса. (16)

  • Валентність у сполуках. (II)

  • Формула простої речовини кисень. (O2)

  • У вигляді якої ще простої речовини Оксиген зустрічається в природі? ( O3 - озону)

  • Відносна молекулярна маса кисню. (32)

  • Відносна молекулярна маса озону. (48)

  • Основне джерело одержання кисню в природі. (Фотосинтез)

  • Основний спосіб промислового одержання кисню. (Перегонка рідкого повітря)

  • Які речовини називаються каталізаторами? (Речовини, що прискорюють реакції, самі при цьому не витрачаючись)

  • Що таке інгібітори? (Речовини, що сповільнюють реакції, негативні каталізатори)

  • Як перевірити наявність кисню в склянці?

При цьому використовуються фізичні чи хімічні властивості кисню? (Хімічні)

  • Як називаються продукти горіння простих речовин у кисні? (Оксиди)

  • В якому випадку горіння відбувається швидше: у чистому кисні чи на повітрі? (У чистому кисні) А без доступу повітря горіння неможливе взагалі.

  • Папір добре горить. А чому наші зошити не загоряються зараз? (Необхідно внести їх у вогонь, тобто нагріти. Для кожної речовини існує температура, за якої вона загоряється, наприклад, для дерева ця температура становить близько 270 °С, для вуглецю - 350 °С, для білого фосфору - близько 40 °С, для азоту - близько 2500 °С) Така температура називається температурою загоряння.

  • Отже, які умови мають виконуватися для виникнення горіння? (Нагрівання речовини до температури загоряння і наявність кисню)

  • А як зупинити процес горіння? (Перекрити доступ кисню. Остудити речовину до температури, нижчої за температуру загоряння)

  • Які засоби гасіння пожеж ви знаєте? (Вогнегасники; пісок; вода та ін.)

ІІІ. Сьогодні наша тема уроку: Найважливіші оксиди ,їх поширення в природі..

Сьогодні на уроці розглянемо в який оболонках Землі у літосфері , атмосфері , і гідросфері

поширені оксиди. Найпоширенішим є вода . У повітрі є ряд газуватих оксидів , як вуглекислий газ , оксиди нітрогену і сульфуру. Але найбільше оксидів у літосфері , тому , що вони входять до складу гірських порід мінералів , грунтів.(червоний, бурий , магнітний залізняк, кварц . корунд,).

Перед вами знаходяться зразки оксидів які даже зустрічаються в нашій місцевості..







Клас поділяється на пари , кожна пара одержує завдання за вивченим матеріалом.

ПАРА №1.

  1. Розкажіть про найпоширеніший оксид на землі – воду.

Найпоширенішим оксидом у природі є гідроген оксид (Н2О). Три чверті земної поверхні вкрито водою .Багато води перебуває в газуватому стані в атмосфері , у вигляді мас снігу і криги лежить на вершинах високих гір , у надрах землі також є вода , що просочує грунт і гірські породи . Вода є сировиною для промисловості , джерело енергії, визначає клімат Землі. . У людському організмі вона є середовищем , в якому відбуваються хімічні процеси , що забезпечують життєдіяльність організму. Масова частка води в організмі людини 80%. А найбагатша водою тканина організму людини - склисте тіло ока , воно містить 99% води, а найбідніша – зубна емаль 0,2%. Вода є джерелом життя на землі .


  1. Допишіть рівняння реакцій і розтавте коефіцієнти.

Н2О = Н22=


ПАРА № 2.

  1. СО2 карбон (ІУ)оксид, вуглекислий газ складова частина повітря. , обємна частка якого становить 0,03%, не має запаху , важчий за повітря , не підтримує горіння . Якщо велика концентрація вуглекислого газу це шкідливо для людини ,уражає дихальну , серцево –судинну та нервову системи., у малих концентраціях він навпаки , збуджує дихальний центр мозку, відіграє важливу роль у фізіологічних процесах організму. У повітрі містяться оксиди сульфуру і нітрогену . Вони віділяються в атмосферу в результаті діяльності людини.

2- безбарвний газ з різким запахом , важчий за повітря , не горить і не підтримує горіння , наявність цього оксиду в повітрі негативно впливає на здоровя людини й екологічну ситуацію в цілому.

Силіцій (ІУ)оксид ( SiO2 ) кремнезем. Майже чистим кремнеземом є гірський кришталь , з цього оксиду, але з домішками деяких речовин , складається звичайний річковий пісок.

Сіліцій оксид у хімічно зв’язаному стані входить до складу багатьох мінералів , наприклад глини.. Алюміній оксид ( Al2O3 ) входить також до складу глини , входить до багатьох гірських порід . З руд , які містять алюміній оксид виплавляють алюміній. ,Звичайний наждак - це також алюміній оксид з домішками.. Алюміній оксид з великим вмістом різних домішок може бути коштовним канем- рубін , сапфір..

2 Допишіть рівняння реакцій і розтавте коефіцієнти.


Si + O2 = С +O2


ПАРА №3

  1. Дуже поширені в природі й ферум оксиди - це залізні руди . Україна має великі запаси залізних руд – це Криворізьке та Керченське родовища. Ферум(ІІІ) оксид утворює багато мінералів:

гематит Fe2O3 , лимоніт Fe2O3*nH2O, магнетит Fe3O4 . Вони є сировиною для одержання заліза . Подвійний оксид Fe3O4 використовують як матеріал для електродів , а також у лужних акумуляторах.



2 Допишіть рівняння реакцій і розтавте коефіцієнти.

Fe(ІІ) + O2 Fe(ІІІ) + O2








Один з представників кожної групи усно відповідає , а другий записує хімічні рівняння і урівнює їх


Отже добре ви попрацювали, гарно приготовили повідомлення, а зараз проведемо розминку.

РОЗМИНКА (показую формулу – якщо оксид то підняти дві руки, якщо не оксид то одну руку).

Завдання №1

Визначте масову частку Феруму в його оксидах : FeO , Fe2O3 , Fe3O4. (робота в парах).

лення знань.

ІУ. Закріплення знань


Завдання №2, « ПІРАМІДА».

Склади формули оксидів зашифрованих у «піраміді».

О О

N P Cu Cl

Na Zn H N Al Ba Li S







Фізкульт хвилинка . Встаньте , діти, посміхніться ,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній ,

Всі до сонця потягніться

Вліво , вправо нахиліться

Раз присядьте , два присядьте

І за парти тихо сядьте.




Завдання №2 « Логічний ланцюжок».






Завдання №3 Складіть рівняння горіння запропонованих нижче речовин і розтавте коефіцієнти :

B , Hg , H2S .








У . Оцінювання навчальних досягнень учнів .

УІ . Підбиття підсумків уроку .

Яка тема сьогоднішнього уроку?

Що таке оксиди?

Які найпоширені оксиди ви запам ятали?

УІІ Домашне завдання :

Повторити параграф

Завдання на картках .

Розгадати кросворд .

Завершальне слово вчителя: Успіх приходить із працею . Леонардо

Да Вінчі відзначав « Природа так про все подбала , що повсюди ти знаходиш чого повчитися .»

Бажаю успіхів , наполегливості та старанності під час виконання домашнього завдання .