ДОДАТОК. СПОСОБИ ВИРАЖЕННЯ ДОДАТКА
Мета:
навчальна: закріпити знання учнів про другорядні члени речення; поглибити знання учнів з теми додаток, навчити учнів знаходити його у реченні, ставити запитання;
розвивальна: розвивати навички використання другорядних членів речення у реченнях, логічне мислення, мовленнєві навички;
виховна: виховувати культуру мислення та спілкування, почуття патріотизму, шанобливе ставлення до державних символів.
Внутрішньопредметні зв’язки: орфографія, пунктуація, морфологія.
Міжпредметні зв’язки: мова, література, історія.
Тип уроку: урок систематизації й поглиблення знань.
Методи: бесіда, «Мозковий штурм», «Метод ПРЕС», мовознавче дослідження, колективна робота, «Ланцюжкова гра», творча робота, розподільний диктант, робота в парах «Мікрофон».
Обладнання: схема, таблиця, картки.
. ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Слово вчителя
Забезпечення емоційної готовності
Той дивний край, що зветься Батьківщина,
То найдорожча серденьку земля!
Бо ти вродивсь у незалежній Україні,
Ти чув солодку пісню солов’я!..
Двадцять три роки ми живемо в незалежній Україні й мусимо пишатися тим, що маємо свою державу, мову, землю, традиції та символи. Той є справжнім патріотом, хто своїми вчинками, поведінкою, працею і знаннями зміцнює її могутність. Ми продовжуємо вивчати тему «Другорядні члени речення», але при цьому поговоримо і про державні символи нашої держави.
Озвучення очікуваних результатів.
Діти, перед тим, як розпочати наш урок, пропоную вам висловити свої очікування від нього, розшифрувавши саме слово «урок». (Приблизні відповіді дітей)
У – успіх, увага;
Р – радість, робота, розвага;
О – обдарованість, організованість;
К – кмітливість, колективізм, користь.
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Тема ця хоч і непроста, та для вас цікава,
Будуть в ній нові слова, буде і забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчим тему,
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
Будуть в ній знання й уміння, правила й завдання,
Думки вашої творіння і оповідання,
І пісні, й загадки ваші, й власна ваша казка.
Тему нашого уроку запишіть, будь ласка.
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
«Мозковий штурм»
Які члени речення називаються другорядними?
Який член речення називається додатком?
Який член речення називається означенням?
Який член речення називається обставиною?
«Метод ПРЕС» (Потрібно довести або спростувати висловлювання: «Слово другорядний означає: неосновний, менш важливий. Отже, другорядні члени речення менш важливі для вираження думок»)
Я вважаю,…
Оскільки (тому що),…
Отже,…
IV. ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Мовознавче дослідження (Розглянути схему, з’ясувати, що вже відомо про додаток і яка інформація є новою, записати в зошити)
Означає предмет, на який спрямована дія (процес чи стан) або відповідно до якого ця дія (процес чи стан) відбувається Виражається іменником, Займенником або іншими частинами мови, ужитими в ролі іменника
ДОДАТОК
Пов'язується з підметом, присудком або іншим другорядним членом речення (додатком чи означенням) Відповідає на питання непрямих відмінків (кого? чого? кому? чому? кого? що? ким? чим? на кому? на чому?
Слово вчителя
Додаток — це другорядний член речення, що означає предмет, на який спрямована дія або по відношенню до якого ця дія відбувається, і відповідає на питання непрямих відмінків. Найчастіше додаток виражається іменником, займенником, або іншою частиною мови в значенні іменника, зрідка – інфінітивом.
Н
априклад: 1. Україна має тепер свої державні символи: герб, прапор, гімн. 2. Три символи обрали для народу самі ж українці. 3. Сміливого і куля не бере. 4. Я так люблю (що?) жити. 5. А дай (що?) жити, серцем жити і людей любити.
Додатки, крім тих, що виражаються формою інфінітива, поділяються на прямі й непрямі. Давайте розглянемо таблицю і спробуємо її пояснити.
Робота з таблицею
Прямий додаток | Непрямий додаток |
Означає обʹєкт, на який спрямована дія. У реченні залежить від особового дієслова чи інфінітива. Виражається:
а)якщо при дієслові–присудку є заперечна частка не; Соняшники чомусь не повертали (чого?) голів до сонця. Б) коли дія переходить не на весь предмет, а лише на якусь його частину; Дівчина купила борошна.
| Виражається формами непрямих відмінків і знахідним відмінком з прийменником. Дмитро надіявся на добру ( кого? На що?) звістку. |
V. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Слово вчителя
З глибини віків дійшла до нас ось така легенда. Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя. Виросли вони і розійшлися по світах. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. За цю корону люди прозвали його Тризубом. Середньому сину від матері дістався синьо-жовтий одяг. Люди прозвали його Прапором. А найменший отримав у дарунок соловейків голос. За цей голос і величний спів люди дали йому м.’я Гімн. Так і донині ці три символи прославляють рідну неньку-Україну.
Завдання №1. Колективна робота (Записати текст, визначити відмінок кожного іменника, підкреслити усі іменники як члени речення)
Що означає слово «символ»? Символ – це предмет, який характеризує державу, відображає її традиції, історичне минуле, прагнення народу. Символіка – своєрідна візитна картка країни. Українську символіку затверджено у статті 20 (розділ 1) Конституції України.
Повідомлення учня
Герб нашої держави – тризуб – має глибоке історичне коріння, належить до часів князювання в Києві Володимира Великого. Він символізує ту ж трійцю життєтворчих енергій, що і хрест, - мудрість, знання і любов. А ще тризуб означає триєдність життя – батько, мати, дитя.
Завдання №2. Ланцюжкова гра (Учні по черзі мають прочитати речення, записати їх, з’ясувати, яким членом речення є виділене слово)
1) Відстань долає кінь, перешкоду поборює воля.
2) Мала лінь велике горе приносить.
3) Один язик мед принесе, другий біду накличе,
4) Слухняного можна словом навчити, а неслуха й віжками не навчить.
5) Розум будинки зводить.
6) За одного вченого двох невчених дають.
Повідомлення учня(ениці)
Нині національний прапор України має синій і жовтий кольори. Жовтий – це колір пшеничної ниви, хліба, зерна, золотого сонця; синій – колір чистого мирного неба. Тож наш прапор втілює віковічне прагнення до миру, праці, багатства рідної землі.
Завдання №3. Творча робота (Доповнити речення додатками)
На осінніх вулицях дерева виблискують… .
Учні зі святом привітали учителів, … .
Мені вдалося зробити чудову… .
Любіть свій… - це значить все любити.
Т. Шевченко писав вірші про… .
Повідомлення учня(ениці)
Ще один державний символ – це гімн України. Слова до національного гімну «Ще не вмерла Україна» написав відомий український поет, фольклорист, етнограф Павло Чубинський 1863-го року. Музику написав західноукраїнський композитор Михайло Вербицький.
Завдання №4. Розподільний диктант (Записати словосполучення у дві колонки з прямими і непрямими додатками. Скласти два речення з додатками обох видів. Двоє учнів працюють біля дошки, інші в зошитах)
Провідати бабусю; набрати борошна; намалювати картину; не бачити світу білого; сперечатися з другом; слухати з татом; косити комбайном; подарувати мамі.
Завдання №5. Робота в парах (Прочитати речення на карках, знайти прямі і непрямі додатки, виписати їх за поданою схемою)
№ | Додаток | Від якого слова залежить? | На яке питання відповідає? | Якою частиною мови виражений? | Вид додатку |
1
| Хлібом
| Пахне
| Чим?
| Іменником
| Непрямий
|
| | | | | |
Картка №1 1.О слово рідне, чужинцям кинуте на сміх.( О.Олесь) 2. Я зварив собі їсти. |
Картка №2 1. Мові гаряче віддав я серце недарма. (В.Сосюра) 2. Я навчив його співати.
|
Картка №3 1.Ти нас не вчила молитви. (Д.Білоус) 2.Мені принесли напитися.
|
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. АРГУМЕНТАЦІЯ ОЦІНОК
«Мікрофон»
Діти, чи справдилися ваші сподівання?
Що корисного ви взяли для себе на уроці?
Слово вчителя
Діти, дякую всім за активну працю на уроці. Мені хотілося б, щоб ви, як справжні громадяни України, знали, поважали символи своєї держави, не дозволяли глумитися над ними, а ще пишалися тим, що ми живемо у вільній державі.
На білому світі є різні країни,
Де ріки, ліси і лани…
Та тільки одна на землі Україна,
А ми її доньки й сини.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вивчити схему «Додаток», записану в зошитах.
Знайти та записати прислів’я чи приказки про українські народні символи, підкреслити додатки, дати їм повну характеристику.