7


Тема уроку. 45 хвилин на острові Робінзона

Мета: вчити учнів узагальнювати прочитане, робити висновки, вдосконалювати навички роботи з текстом; розвивати зв’язне мовлення школярів, логічне мислення; здійснювати міжпредметні зв’язки ( література, географія, біологія); виховувати наполегливість, працелюбність, гуманність.

Обладнання: портрет письменника, тексти роману, географічна мапа, картки – пам’ятки “Поради юним мандрівникам»

Тип уроку: урок – узагальнення у формі інтелектуальної гри.

Тільки людина може здійснити неможливе.

Р. Емерсон

Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Американський філософ і поет Емерсон вважав, що тільки людина може здійснити неможливе.Чи стосуються ці слова героя роману Д. Дефо Робінзона Крузо? Хочете відчути себе робінзонами? А кого зараз називають робінзонами?

Так, робінзонами у нас називають тих, хто залишається з природою сам на сам. Здавалося б, з розвитком техніки люди захищені від небезпечних сил природи. Але ж ні. Зазнає аварії літак, і пілот залишається сам серед тайги. Людина, що зібралася порибалити на острові у морі, залишається без човна, і тривалий час може провести як Робінзон. І таких випадків достатньо. Вийти переможцем із таких складних ситуацій допомагає їм сила волі, хороша фізична підготовка, знання географії, природи. Сьогодні такими робінзонами станемо і ми з вами та виявимо свої знання і кмітливість.

Мандрівка – це завжди цікаво. Мандруючи, ми пізнаємо навколишній світ, набираємося досвіду. Сьогодні наш шлях проляже до острова, де в 17 столітті 28 років 2 місяці і 19 днів жив Робінзон Крузо. Коли ми досягнемо мети, знайдемо лист, в якому йдеться про те, що сталося з Робінзоном Крузо після повернення на батьківщину. Але потрапити на острів не так легко : на нас чекають інтелектуальні випробування за романом Д.Дефо.

Для початку перевіримо нашу готовність подорожувати.

  1. Актуалізація опорних знань

  1. Перевірка домашнього завдання. Розповісти про одну річ, яку б ви взяли із собою на безлюдний острів. Пояснити свій вибір.

  2. Поясніть, що мав на увазі Робінзон Крузо, коли говорив : « Непотрібний мотлох, навіщо ти мені тепер?»

  1. Робота над темою уроку.

1. Ознайомлення з пам’яткою.

-Щоб вирушити у подорож, треба чимало знати. У кожного з вас на парті є пам’ятка “Поради юним мандрівникам». Зараз ми ознайомимося з цими порадами.



Поради юним робінзонам

Поради географів

Поради біологів

  1. Зверніть увагу на те,

з якого боку росте мох на деревах

(це буде північ), з якого боку у дерев

більше гілок (це – південь)

1 Можна з безпекою для життя

споживати в їжу яйця птахів.


  1. Знайдіть Полярну зірку,яка завжди на півночі: для цього потрібно відшукати

найяскравішу зірку у хвості Малої

Ведмедиці.

2 Ягоди і гриби краще не чіпати:

це збереже вам життя.



3 Знайдену воду обов’язково прокип’ятіть на вогнищі.



4 Якщо ви спіймали рибу, можна запекти її у вугіллі



  1. Літературний диктант. Відновіть розповідь про літературного героя.

Якщо виконаєте завдання – просуваєтесь на один крок вперед до острова Робінзона.( на дошці – мапа із островом Робінзона )

  • Хто відчуває труднощі при виконанні завдання, можете порадитись з підручником.

Робінзон Крузо народився у 1632 р. у місті… ( Йорку) . Батько бачив свого сина у майбутньому… (юристом). Але Робінзон мріяв лише про … (морські подорожі).1 вересня 1651 р. Робінзон, не спитавшись ані в батька, ані в матері… (відправився у плавання. ) Перше плавання було невдалим, оскільки корабель …» (після бурі затонув). Невдовзі Робінзон знову вирушив у море. Цього разу на корабель напали пірати і юнак потрапив у рабство. Лише через…(два роки) Робінзон зумів утекти. 1659 р. непосидючий моряк знову вирушив до Гвінеї. Але корабель під час шторму врятувати було неможливо. Робінзону та кільком його друзям пощастило: вони врятувалися і потрапили на острів.( учні виправляють вчителя, що врятувався лише Робінзон)

  1. Конкурс « Уважний природознавець»

Дайте відповідь на запитання.

  • З якого дерева Робінзон виготовив свій перший човен? ( з кедра)

  • З якого дерева він намагався виготовити лопату? ( із «залізного»)

  • Цих дерев Робінзон посадив на острові не менше 20 тис.( схожі до наших беріз)

  • Плоди з якого дерева він їв зеленими, бо вони були приємні і корисні? (лимонне)

  1. Конкурс «Найкращий знавець твору»

  1. Скільки років було Робінзону, коли він вирушив у першу мандрівку?(19)

  2. Які зерна спершу посіяв Крузо? ( рис і ячмінь)

  3. Ця тварина була для Робінзона «вірним товаришем впродовж 16 років» (собака)

  4. З яким предметом він розмовляв як з живим? ( з рушницею)

  5. Чому Робінзон перестав робити записи у своєму щоденнику? (закінчилося чорнило)

6 Конкурс «Запитання від Робінзона».

Учень – Робінзон розповідає про себе та ставить запитання іншим учням

Вітаю вас, друзі. Ось уже більше 300 років я живу на світі. Хто б міг подумати, що доля так поведеться зі мною: викинула на берег, ледь не забравши життя, а потім зробила з мене довгожителя.Ось і ви дізнались про мене зі сторінок роману Д. Дефо. А чи уважно ви читали твір? Зараз я це перевірю.Ваше завдання : закінчити речення.

  1. « У мене нічого не було, крім …» (ножа, люльки та бочки з тююном)

  2. «Я боявся втратити лік часу і вирішив вести…» (календар)

  3. «Одного разу, йдучи берегом до човна, я побачив на піску …» (слід ноги)

  4. «Насамперед я сказав йому, що його ім’я буде …» (П’ятниця)

  5. «Йому дуже сподобався суп, але він ніяк не міг зрозуміти, навіщо вживати …» (сіль).

  6. «Відплиття відбулось 19 грудня 1686 р. Отже, я прожив на острові …»

7 конкурс. « Найдопитливіший». Це конкурс для учнів, які не лише були уважними на уроках, виконували домашні завдання, але й вели пошукову роботу, читали додаткову літературу та самостійно вдосконалювали свої знання з теми.

  1. Жан Жак Руссо вважав, що першою книжкою, яку має прочитати дитина після «Букваря», має стати книга Дефо «Пригоди Робінзона Крузо». Адже,на думку філософа, у ній є два найкращі вчителі. Перший вчитель – природа. Назвіть другого. (праця)

  2. Американські фірми, використовуючи славу острова Робінзона, збудували на ньому готель, який носить ім’я Дефо. А яка назва кафе біля цього готелю? (П’ятниця)

  3. Друг Дефо по академії – Тімоті – помер молодим. Але письменник зробив його безсмертним. Як саме? ( Дав Робінзонові прізвище друга – Крузо)

  4. Цей український митець захоплювався романом Д. Дефо та згадував його в автобіографічній повісті «Художник». Саме він у 1856 році намалював відому ілюстрацію до «Робінзона Крузо» ( Шевченко)



  1. Підсумок уроку







1.Виступ учня – «Робінзона».



Я спостерігав, як ви гідно проходили всі випробування, випробування на кмітливість, на знання тексту твору, на уважність.Я завжди у захопленні від відважних людей, які не бояться подорожувати.У вас непогана підготовка до мандрівок. Ви заслуговуєте звання Робінзонів. А ще я хочу відкрить вам одну таємницю: розповісти про те, що зі мною трапилось після того, як мене забрали з острова.На жаль, я поспішаю, але залишаю вам щоденникові записи з описом подальших подій мого життя.( на карті під зображенням острова Робінзона є аркуш – «Щоденник Робінзона», який учень – Робінзон передає шестикласникам)

Щоденник Робінзона

« 19 грудня 1686 року відбулося відплиття.Повернувшись до Англії, я відчув себе чужим і самотнім. Батьки, звичайно ж, зустріли мене дуже привітно,але моя звичка до самотності змушує мене цуратися навіть їх. Я не хочу бачити колишніх друзів, знайомих. Найкращим моїм другом залишається Природа. В глибині батьківського саду я вирив печеру і живу там відлюдником, лише зрідка з’являюсь у людському товаристві.Посеред величезної кількості людей я почуваюся більш самотнім, ніж за всі 28 років перебування на безлюдному острові.Тому я вирішив залишити Лондон та мандрувати по всьому світу: перепливти Атлантику, Тихий, Індійський океани, побувати на Філіппінах, у Китаї та відвідати Росію. А ще я обов’язково повернуся на свій острів, тому що саме з ним пов’язані найкращі моменти мого життя.»

2.Підбиття підсумків уроку вчителем





  • Чого навчає книга «Робінзон Крузо»?

  • Які риси характеру допомагає виховувати?







Оцінювання

  • Всі ви активно працювали протягом уроку і заслуговуєте на гарні оцінки. А оцінювання відбудеться з трьох номінацій: «Найактивніший учень», «Найуважніший читач» та « Найдопитливіший».( вчитель оголошує оцінки)



  1. Домашнє завдання

Прочитати роман Жуля Верна «П’ятнадцятирічний капітан”

Намалювати ілюстрації до твору ( за бажанням)

Випереджувальне завдання: підготувати цікаву інформацію про Ж. Верна.