Перший урок

на тему

«Що означає бути справедливим?»

5 клас





Що означає бути справедливим?

Мета: навчити учнів розрізняти справедливість і несправедливість, наводити приклади справедливого і несправедливого; висловлювати власне судження про те, як досягти справедливості; роз*яснити, як необхідно протидіяти несправедливому.

Обладнання: дошка, крейда, папір, маркери, роздавальний матеріал.

Основні поняття і терміни: справедливість, несправедливість, насильство.

Хід уроку

І. Гра «Правда-неправда»

  1. Слова «цінний» і «цінувати» вживаються лише щодо речей. ( - )

  2. Одна й та сама річ для різних людей може мати неоднакову цінність.(+)

  3. Моральні цінності втілюють у собі найрізноманітніші прояви добра.(+ )

  4. Моральний обов`язок – це особиста відповідальність людини за розв`язання якогось питання -

  5. Буденні обов`язки кожен визначає для себе сам. ( - )

  6. Ті обов`язки, які ви виконуєте вдома та в школі (навчаєтеся, допомагаєте батькам тощо), є вашими моральними обов`язками. ( - )

  7. Моральний обов`язок – це усвідомлення людиною своєї відповідальності за втілення моральних правил. ( + )

  8. Моральні обов`язки до людини висувають інші. ( - )

  9. Буденні обов`язки до людини висувають інші. ( + )

  10. Моральні обов`язки кожен визначає для себе сам. ( + )

  11. Одна й та сама річ для різних людей має однакову вартість ( - )

  12. Цінність – це важливість, значущість чого-небудь для життя людини.(+

Впишіть в клітинки поняття, які в етиці визначають як моральні цінності.


д

о

б

р

о



л

ю

б

о

в



д


р

у

ж

б

а



п

р

а

в

д

а



с

в

о

б

о

д

а


с

п

р

а

в

е

д

л

и

в

і

с

т

ь


ІІ. Основна частина

Інтерактивна гра «Мікрофон»

Учні по черзі відповідають на запитання «Як ви вважаєте, що таке справедливість?» (Справедливість – правдиве ставлення до кого-небудь або чого-небудь.)

На уроці ми поговоримо про справедливість; спробуємо навчитися оцінювати події в навколишньому світі і власному житті з позицій справедливості; навчимося висловлювати свою думку про важливість дотримання принципу справедливості в повсякденному житті, у взаєминах із людьми; поговоримо про почуття справедливості, уміння протистояти перешкодам; про справедливе ставлення до тих людей, що нас оточують.

Що таке справедливість?

У Стародавній Греції богиню правосуддя Феміду зображували із зав`язаними очима й із вагами у руці. Чому? (Феміду зображують з пов`язкою на очах як символ неупередженості. А ваги – символ міри та справедливості. На вагах правосуддя зважуються добро і зло, вчинки. Доля людей залежала від того, яка чаша переважить.)

Чи завжди ми можемо сказати, що це справедливо по відношенню до нас? (Не завжди.) Пригадайте ситуації, коли вам доводилося вибирати між «хочу» і «треба». У багатьох випадках ви себе почували ображеними, вважали, що порушується справедливість стосовно вас? Що легше: виконати уважно домашнє завдання чи, розповідаючи вдома про урок і «2», сказати, що вчитель вчинив несправедливо щодо вас?

Слово «справедливість» споріднене зі словом «правда». Справедливість – ставлення до кого-небудь, яке відповідає моральним правилам. Справедливість – це якість, якою вимірюємо, тобто оцінюємо, людські взаємини.

Поняття «справедливість» можна визначити так:

Справедливість – правильне, неупереджене ставлення до кого-небудь або чого-небудь.

Які риси характеру людини заважають справедливості? (злість, наклеп, лестощі, лукавство, хитрість, святенництво, заздрість.)

Давайте розглянемо таку ситуацію:

У класі контрольна робота з математики. Відмінник Михайло вирішив виконати усі чотири рівні завдання, але забув одну формулу. І одне завдання з останнього рівня не виконав. Дванадцять балів він отримати вже не міг. Михайло сидів і чекав закінчення уроку. А Данік, який не був сильним в математиці і який вирішив обмежитися другим рівнем, тобто максимально отримати 6 балів, вчителька поклала якийсь допоміжний матеріал з алгоритмом виконання завдань та з формулами. Михайло це побачив, але нічого не сказав. Коли він прийшов додому, він почав батькам розповідати про порушення вчителькою справедливості.

Запитання:

Як ви вважаєте, чи правильно Михайло розуміє поняття справедливості?

Як ви вважаєте, чи справедливо, коли ми поступаємося своїми інтересами, обмежуємо себе в чомусь на користь інших?

Учитель наводить учнів на думку про те, що справедливо – це коли всі блага і зло розподіляються рівно між людьми, коли у всіх однакові права і обов`язки у суспільстві. Але ж справедливо, коли більш слабкому нададуть більше допомоги, ніж більш сильному.

Чи легко бути справедливим?

Іноді нам здається, що правда тільки на нашому боці, але якщо поставити себе на місце іншої людини, ми зрозуміємо, що нам це тільки здається. Які якості допоможуть нам бути справедливими? (Чесність, щирість, великодушність.)

Як протистояти несправедливості.

Пам`ятайте, що добро породжує добро, а зло породжує зло. Насильство і справедливість – несумісні поняття. Протистояти злому вчинку можна лише добром.

СПРАВЕДЛИВИЙ СУДДЯ

В одного скнари пропав гаманець, у якому було сто золотих. Згаявши чимало часу на марні пошуки, він пообіцяв винагороду - десять золотих тому,  хто знайде гаманець і поверне гроші. Незабаром у дім скнари прийшов чоловік.

- Візьми свій гаманець, - звернувся він до господаря, - а мені віддай обіцяне.

- У цьому гаманці було сто десять золотих, а тепер тільки сто. Десять монет ти вже взяв собі. Що тобі ще треба?

Пішов тоді чоловік до судді й розказав, як було.

- Чому ти не віддаси чоловікові належне? - спитав суддя у скнари.

- Таж він уже взяв своє з цього гаманця, - вдавано обурився скнара. 

Тоді суддя оглянув ще раз гаманець, зав'язав його і сказав скнарі:

- Якщо у твоєму гаманці було сто десять золотих, а тут лише сто, то це не твій гаманець. Йди та пошукай ретельніше свого, а цей віддай чоловікові. Коли знайдеться господар гаманця, він сам поверне його.

ПОЛЕ

Один батько залишив своїм синам у спадок поле. Брати його справедливо поділили навпіл. Один брат був багатий і нежонатий, а другий - бідний і мав купу дітей.

Настали жнива. Не йде сон на очі багатому братові, думки в голову лізуть: «Я багатий, навіщо мені стільки збіжжя? А мій брат бідний, йому треба годувати сім'ю».

Устав з ліжка старший брат, пішов на своє поле, взяв кілька снопів і переніс на братове.

Тієї ж ночі бідний брат міркував собі так: «Мій брат не має ні жінки, ні дітей. Єдине, що може його бодай трохи втішити - це багатство. Допоможу йому примножити багатство».

Він устав, пішов на своє поле, взяв кілька снопів і переніс на братове.

Вранці обидва брати потайки дуже дивувалися, що снопів на їхніх полях не поменшало.

Те саме діялося наступними ночами.

Кожен переносив своє збіжжя на братове поле, і обидва щоранку дивувалися, що його не меншає.

Але однієї ночі, переносячи снопи, брати зустрілися на межі. Вони все зрозуміли, засміялися і радісно обійняли один одного.

  Прагнення справедливості - одвічна людська мрія. Пам'ятаєте, як невтомно шукав справедливості головний герой народної казки «Про правду та кривду». Найбільшим випробуванням стали для нього життєві негаразди, злидні. Проте від розчарування й відчаю його врятувала правда, яку так ретельно намагалися приховати лиходії. Збагнувши, що його клопіт такий мізерний порівняно зі стражданнями сотень безневинних людей, він відважився протидіяти кривді - і подолав її.

Скарбниця людського досвіду багата на повчальні історії про те, як протидіяти несправедливості. В одній із них ідеться про чоловіка, який перебуваючи перед брамою пекла свято вірив, що він там помилково. «Я - порядна людина, схвильовано розповідав він. За все своє життя я не скоїв нічого протизаконного, намагаючись остерігатися лихих учинків. Я бачив, як одні кривдили інших, проте сам участі в цьому не брав; був свідком, як люди робили неподобства і звинувачували в цьому одне одного. Тільки я був вільний від спокус і не робив нічого. Ніколи». Та коли в пеклі почули цю розповідь, вельми зраділи новому прибульцю, зауваживши, що чоловік потрапив на своє місце, адже добра людина не може просто спостерігати за несправедливістю, а намагається протидіяти їй.

Отже, сприяти справедливості – це передусім протидіяти кривді правдивим словом, небайдужістю, власною активністю.

Кожна людина у своєму житті замислюється над питанням, як це робити.

ІІІ. Заключна частина.

1.Про які три значення слова «правда» ви довідалися?

2.Чому правда є вищою цінністю?

3.Чи пов’язані поняття «справедливість» та «правда»? Як саме?

4.Що таке справедливість?

5.Як потрібно чинити, щоб бути справедливим?

6.Як справедливість пов’язана з іншими моральними цінностями?

7.Чи можна обстоювати справедливість силою? Чому?