МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
ДЕРЖАВНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
«СЛОВ'ЯНСЬКИЙ КОЛЕДЖ ТРАНСПОРТНОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ»
МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА
відкритого заняття
ЗОБРАЖЕННЯ ВІДЧУЖЕННЯ ОСОБИСТОСТІ В НОВЕЛІ «ПЕРЕВТІЛЕННЯ». ОБРАЗ ГРЕГОРА ЗАМЗИ: ПРОБЛЕМНІСТЬ, МЕТАФОРИЧНІСТЬ, СИМВОЛІЧНІСТЬ. РОЗКРИТТЯ У ТВОРІ СВІТОВОГО БУТТЯ ЯК АБСУРДНОГО. ОСОБЛИВОСТІ КОМПОЗИЦІЇ, ФУНКЦІЇ ФАНТАСТИКИ. ХАРАКТЕРНІ РИСИ СТИЛЮ Ф. КАФКИ, ПОЄДНАННЯ РЕАЛІСТИЧНИХ І МІФОЛОГІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ У ГРОТЕСКНОМУ СВІТІ.
з дисципліни: Зарубіжна література
спеціальність: «Технічне обслуговування та ремонт пристроїв електропостачання залізниць »
2018
ЗМІСТ
Передмова 2
План заняття 5
Хід заняття 7
Перелік використаних джерел……………………………………………………22
Додаток 23
Передмова
Відповідно до робочої програми зі зарубіжної літератури буде проведено заняття на тему «Зображення відчуження особистості в новелі «Перевтілення». Образ Грегора Замзи: проблемність, метафоричність, символічність. Розкриття у творі світового буття як абсурдного. Особливості композиції, функції фантастики. Характерні риси стилю Ф. Кафки, поєднання реалістичних і міфологічних елементів у гротескному світі».
Тема заняття дає можливість розкрити актуальні проблеми, а саме: стосунки в сім'ї дітей та батьків, самотності людини, безкорисливості і використання дружби заради егоїстичних інтересів, конфлікту особистості в суспільстві та й деградації, втрату моральних цінностей , дисгармонію людського існування, безсилля людини перед абсурдністю оточуючої дійсності, страх перед майбутніми жахами породженими катастрофами та війнами, сенс буття «маленької людини», життя та смерті, боротьби та бездіяльності, добра і зла та інші філософські та морально- етичні проблеми. Постійний інтерес до новели у філософській глибині.
Цей твір актуальний у всі часи , тому стосується «вічнихх питань людського життя». Одне з таких- самотність людини, яка живе у соціумі.
Для розкриття теми використовуються такі інттерактивні методи: евристична бесіда, метод «Прес» , «Мікрофон», проблемно – аналітичне запитання, робота в групах, інсценування, «Аналіз ситуації», складання грона, незакінчене речення, дослідницька робота, «Мозковий штурм».
Студенти розкриють проблему людської самотності через сюжет, художні образи, символи, метафоричність та визначать особливості «кафкіанського» світу.
На занятті буде докладно розглянуто образ головного героя, як гротескний літературний автопортрет письменника й уособлення типу маленької людини ХХ століття, членів родини Грегора Замзи, композицію, літературні терміни, які необхідно знати при вивченні даної теми.
ПЛАН ЗАНЯТТЯ № 23
Дисципліна: Зарубіжна література
Дата:_________
Група: ________
Спеціальність: Технічне обслуговування та ремонт пристроїв електропостачання залізниць
Тема заняття: Зображення відчуження особистості в новелі «Перевтілення». Образ Грегора Замзи: проблемність, метафоричність, символічність. Розкриття у творі світового буття як абсурдного. Особливості композиції, функції фантастики. Характерні риси стилю Ф. Кафки, поєднання реалістичних і міфологічних елементів у гротескному світі.
Мета заняття:
методична: удосконалення методики виявлення знань студентів на занятті.
дидактична: визначити особливості «кафкіанського» світу та композиції новели «Перевтілення», відчуження особистості у творі, характерні риси стилю Ф. Кафки, поєднання реалістичних і міфологічних елементів у гротескному світі; з’ясувати морально-етичні проблеми в новелі; поглибити вміння характеризувати персонажів новели; осмислити трагедію головного героя твору;
розвивати у студентів навички проблемного аналізу твору з використанням цитатного матеріалу, асоціативне та образне мислення, уміння робити висновки, узагальнювати, удосконалювати навички дослідницької роботи, уміння аналізувати художній твір, висловлювати та доводити власну думку;
виховна: виховувати активну життєву позицію, уміння залишатися самим собою за будь – яких обставин, увагу до людини та її проблем, прагнення відгукнутися на чуже горе; формувати моральні якості студентів, що будуються на дотриманні загальнолюдських норм життя.
Вид заняття: практичне
Тип заняття: уроки формування навичок і вмінь;
Методи та форми проведення заняття:
евристична бесіда, метод «Прес» , «Мікрофон», проблемно – аналітичне запитання, робота в групах, інсценування, «Аналіз ситуації», складання грона, незакінчене речення, дослідницька робота, «Мозковий штурм».
Міждисциплінарні зв’язки:
забезпечуючі: всесвітня історія, культурологія, філософія
забезпечувані: українська мова, українська література
Технічні засоби навчання: персональний комп’ютер, мультимедійний проектор
Методичне забезпечення: портрети Ф.Кафки, текст новели «Перевтілення», ілюстрації до твору, комп’ютерна презентація заняття, художній фільм «Перевтілення»,репродукція Едварда Мунка «Крик».
Випереджувальне завдання: розповідь студента про історію написання оповідання «Перевтілення», повідомлення студента про репродукцією картини Едварда Мунка «»Крик
Література:
основна:
1. Зарубіжна література (рівень стандарту). Підручник для 11 класу закладів загальної середньої освіти, Київ «Грамота» 2019
додаткова:
Вовк Я. Жорстокий світ самотності. Оповідання Ф.Кафки “Перевтілення” // Зарубіжна література – 2002. – № 4.- С.28-30.
Зикіна В.І. “Смерті не знає душа…”// Зарубіжна література – 2003. - № 10. – С. 49 - 59.
Ковбасенко Л. Ф.Кафка: людина в цьому світі – самотня комаха. Конспект уроку з вивчення оповідання “Перевтілення” // ВЛ –1998. – №8. –С. 57-58.
Набоков В. Франц Кафка // Всесвіт. – 1993. - № 3-4. – С. 152-163.
Ніколенко О. Духовні перевтілення героїв Ф.Кафки і М.Хвильового // ВЛ – 2002. – №2.- С. 23-30.
Пекарська Н.І. До Кафки – через Гоголя. Урок типологічних сходжень // ВЛ – 2002. - № 9. – С.48-50.
Рыхло П. Целан и Кафка // Слово і текст. — Чернівці, 2005. - Вип.2. - С.34–65.
Розман І.І. Новела Ф.Кафки “Перевтілення” крізь призму Овідієвих “Метаморфоз” (Конспект уроку-зіставлення) // ВЛ - 2001. - № 10.- С.39-40.
Факторович Б.З., Штейнбук Ф.М., Бойко Л.Я. Франц Кафка “Перевтілення”: матеріали до варіа-тивного вивчення // ВЛ – 1999. - № 7. – С.45-58.
Штейбук Ф.М. Вивчення зарубіжної літератури. 11 клас. – Харків: Веста: Видавництво “Ранок”, 2003.
Хід заняття
Організація навчальної діяльності.
Привітання. Перевірка наявності студентів на занятті.
Підготовка аудиторії до заняття.
Слово викладача.
Розпочати наше заняття хотілося б з уривка вірша «Настанови матері» Людмили Опришко:
Любов'ю, сину, світ оцей творивсь.
Тільки любов'ю він спроможний жити,
Тож вчися й ти усіх і все любити
І не собі, Любові лиш корись.
Дійсно, потрібно жити заради добра, любові. Саме тоді і світ наш зміниться.
Ф. Кафка, з біографіїю якого ми познайомилися на попередньому уроці, прагнув тепла й турботи не тільки від родини, але й від людей, які зустічалися на його життєвому шляху. Отже, перевіримо, як ви засвоїли матеріал із теми «Модерністська проза початку XX ст. та біографії Ф. Кафки, який став ви-
разником духовних лабіринтів у світі й душі людини на початку XX ст.»
2. Перевірка й оцінка знань, умінь і навичок студентів.
2.1 «Мозковий штурм»
1. Хто є засновниками модернізму в галузі художньої прози?
(Ф. Кафка, Дж. Джойс, М. Пруст)
2. Які жанри давали можливість показати приховані процеси, що відбуваються в глибинах людського «Я»
(Романи, оповідання, есе та інші)
3. Що означає термін «потік свідомості»?
(Це засіб зображення психіки людини безпосередньо, як складного та плинного процесу)
4. Коли, у якій країні і в якій родині народився Франц Кафка?
(Народився 3 липня 1883 року у м. Празі (Чехія) у німецькомовній єврейськфй родині)
5. Що вплинуло на формування характеру майбутнього письменника?
(Сімейне нещастя(смерть двох братів, хвороби сестер), самотність і відчуження усім'ї , складна соціально - політична ситуація у Європі наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття, яка викликала в того покоління відчуття тривоги й беззахисності)
6. Який єдиний вихід знайшов для себе Фр. Кафка?
(Літературну творчість)
7. Які твори написав Франц Кафка?
(Роман «Америка», збірка оповідань «Споглядання», незавершений роман «Замок», оповідання «Вирок» та «Перевтілення»)
8. Які нові тенденції художньої літератури Європи втілено у творчості Франца Кафки?
(Екзистенціалізм, експресіонізм, сюрреалізм, «магічний реалізм»)
9.Хто був другом, першим біографом і видавцем його творів?
(Журналіст і критик М. Брод)
3 Актуалізація опорних знань.
3.1 Слово викладача.
Незадовго до смерті, 1922 року, він записав у щоденнику, що бачить найвище щастя в близькості до людей.
Як ви розумієте його висловлювання «Найвище щастя в близькості до людей»?
(В близькості до людей - це близькі стосунки з батьками, з братами, сестрами, друзями, які б гарантували підтримку, пораду у важку хилину, чого бракувало Ф. Кафці).
4 Повідомлення теми, мети, і завдань заняття.
(студенти записують тему в робочі зошити)
Тема заняття: Зображення відчуження особистості в новелі «Перевтілення». Образ Грегора Замзи: проблемність, метафоричність, символічність. Розкриття у творі світового буття як абсурдного. Особливості композиції, функції фантастики. Характерні риси стилю Ф. Кафки, поєднання реалістичних і міфологічних елементів у гротескному світі.
Мета заняття: визначити особливості «кафкіанського» світу та композиції новели «Перевтілення», відчуження особистості у творі, характерні риси стилю Ф. Кафки, поєднання реалістичних і міфологічних елементів у гротескному світі; з’ясувати морально-етичні проблеми в новелі; поглибити вміння характеризувати персонажів новели; осмислити трагедію головного героя твору.
5 Мотивація навчальної діяльності.
5.1 Епіграф до заняття.
Тільки люди, яких уразила однакова
недуга, розуміють одне одного.
Франц Кафка
5.2 Слово викладача.
5.3 Проблемне запитання.
Як ви розумієте слова Ф. Кафки, які є епіграфом до заняття?
(Тільки самотня людина може зрозуміти страждання від самотності, лише людина, яка перехворіла, наприклад, на онкологію, може зрозуміти той важкий стан, у якому вона знаходилася.)
6 Узагальнення і систематизація знань, формування умінь.
6.1 Випереджувальне завдання.
Розповідь студента про історію написання оповідання.
Писати «Перевтілення» Кафка почав 17 листопада 1912 року. Спочатку замислена як коротка оповідка, що її Кафка мав намір написати за один присід, новела розросталася і була завершена тільки 7 грудня. Зміст її значною мірою заґрунтовано на автобіографічному матеріалі, зокрема взаємини «перевтіленого» Грегора Замзи із власною сім’єю з прискіпливою точністю відтворюють непрості стосунки, що склалися в Кафки з рідними, головним чином із батьком.
Друком оповідання вийшло у 1915 році. На обкладинці окремого видання «Перевтілення» мала міститися ілюстрація, замовлена художникові Оттоману Шпарке, і саме з цього приводу Кафка адресував до видавництва листа, у якому заборонив зображати героя новели у вигляді комахи.
Ім’я кафкіанського персонажа, очевидно, походить від імені героя роману Якоба Вассермана «Історія юної Ренати Фукс» Грегора Замасси. Це ім’я Кафка трансформував так, аби воно являло собою криптограму його власного ймення.
Поведінка Грети щодо Грегора має автобіографічну паралель: під час розмови, в ході якої батьки висловилися за те, аби Кафка присвячував вільний пообідній час відвідуванню азбестової фабрики, Оттла, котра зазвичай підтримувала брата, стала на бік батьків. Цей її вчинок переживався письменником як зрада і навіть спонукав його до думок про самогубство.
6.2 Слово викладача.
Зверніть увагу на слайд з презентації на словнички термінів, які перед вами. Вони допоможуть вам краще зрозуміти, пригадати зміст оповідання.
6.3 Словникова робота.
ПЕРЕВТІЛЮВАТИСЯ – прибирати нового вигляду, образу; перевтілюватися на кого-небудь іншого.
АБСУРД – безглуздість, фантастика.
АЛЬТРУЇЗМ – безкорисливе піклування про блага інших і готовність жертвувати для інших особистими інтересами.
КОМІВОЯЖЕР – представник торгової фірми, який пропонує товари за зразками.
6.4 Проблемно-аналітичне питання.
- Як ви можете ці слова - терміни пов'язати з головним героєм оповідання «Перевтілення» Ф. Кафки?
ПЕРЕВТІЛЮВАТИСЯ- у цьому оповіданні перевтілився Грегор Замза у комаху.
АБСУРД- автор використав фантастику, абсурд, бо в реальному житті перевтілення людини в комаху неможливе.
АЛЬТРУЇЗМ- ця риса характеру притаманна головному герою.
КОМІВОЯЖЕР- за фахом Г. Замза був комівояжером.
6.5 Слово викладача.
Пам’ятаєте стару добру казку «Дикі лебеді» Г.Х.Андерсена, коли красуня-сестриця рятувала братів, які перетворилися на диких лебедів, а Іванка, який напився водиці з озера і став козлятком з народної казки про Іванка та сестирицю Оленку? А хто в дитинстві не плакав над сторінками казки «Червоненька квіточка» С.Аксакова, коли молодий юнак перетворився на потвору? Що ж урятувало цих героїв від злих чарів?
6.6 Складання грона.
ДОРБО, ЛЮБОВ, СПІВЧУТТЯ, ЛЮДСЬКЕ МИЛОСЕРДЯ.
6.7 Слово викладача.
Так, це прекрасно – повернути людині життя.
6.8 «Аналіз ситуації»
- Назвіть умови зворотного перетворення.
(Принц – лелека, царівна –жаба, брати – лебеді перевтілювалися, рятувалися через будь - яке випробовування рідних, близьких, коханих, спробу знайти чарівне зілля, аби, зрештою, стати самим собою)
- Чи був такий шанс у Грегора?
( Такого шансу у Грегора не було. Коли сталося нещастя, родина не змогла ставитися до Замзи як до людини. Нікому не спало на думку поговорити з ним, утішити, розрадити. Тільки матір намагається зробити щось для Грегора, але це тільки намір. Батько ж із самого початку ставиться до Грегора вороже. Тобто, у своєму нещасті герой залишається самотнім, без підтримки найближчих людей, яким присвятив життя.)
6.9 Слово викладача.
Жорстокий, незатишний, химерно-потворний наш світ. І ніякі казкові добрі чари не допоможуть «маленькій людині», яка опинилася у скрутному становищі, а на людину чатує лише смерть, ось де вихід.
Питання життя та смерті мільйони разів поставало у світовому мистецтві. Кожен намагався зазирнути у шпаринку, яка відмежувала цей світ від того, невідомого і загадкового.
Спробуймо ж і ми зазирнути у внутрішній світ людини – комахи Грегора Замзи, розібратися в його психології, вивести ті причини, які спонукали до жахливого перетворення.
Оповідання «Перевтілення» Франца Кафки порушує багато актуальних проблем сьогодення, і серед них головні – проблеми особистості і гуманізму. Цей майстер слова угадав наперед і змоделював у своїх творах ту реальність, яка визначить у людській історії обличчя ХХ століття, - реальність тоталітарного суспільства, дегуманізації людських стосунків і кризи особистості. Кафку вважають родоначальником літератури абсурду і чи не першим екзистенціалістом у світовій літературі, тому що, за думкою Альберта Камю, його творчість стала найбільш переконливим втіленням абсурдності буття.
Головною темою його творів стала проблема людини, яка є самотньою, відчуженою, нікому не потрібною у цьому світі. «У мене немає інтересу до літератури, - писав Кафка, - література – це я сам». Відтворивши себе самого на сторінках художніх творів, Кафка віднайшов «больову точку» людства, передбачив майбутні катастрофи від тоталітарного режиму.
Що означає слово «кафкіанський» (kafkaist)?
( Понурий, пригнічений, наповнений ірраціональністю і абсурдом, відзначений заплутаною, іноді безглуздою складністю).
А зараз складемо асоціативний кущ на тему «Світ Кафки – який він?»
6.11 Асоціативний кущ»
Відчуття болю, нелюдської самотності, безвиході, відчуженості, безкінечного зла, буденності жаху реального життя, сірої безпросвітної нудьги, що стала наче формулою перевтілення).
6.12 Робота з репродукцією картини Едварда Мунка.
(Випереджувальне завдання- повідомлення студента)
Картина «Крик» написана Мунком у 1893 році. Всього існує біля 50 варіантів полотна, що свідчить про особливий інтерес художника до теми відчаю. Створюючи цю картину, Мунк уперше входить у світ страху і самотності. На передньому плані у відчаї кричить людина. Її тіло ніби зводять судоми, а обличчя своєю жовтизною і запалими очима, розплющеними в страху перед невідомою нам загрозою, нагадує небіжчика.
Колорит картини найбільш точно передає психічний стан персонажа: темна синь підхоплює цей крик і відлунює його в широкій затоці, що розляглася до небес кривавими смугами. Химерний ритм хвилястих ліній надає композиції динаміки, а атмосфера картини наповнена передчуттям страшної біди.
Крик часто розглядають як першу експресіоністську спробу митця. Витікаючи із «внутрішнього пекла» художника, картина втілює загальнолюдські страхи і Апокаліпсис – як їх апофеоз.
Самотня постать на першому плані здається загубленою у величезному жахливому світі. Обличчя людини – ніби застигла маска, яка нестямно кричить від страху. Цій трагічній гримасі обличчя протиставлені дві спокійні постаті чоловіків, які, не обертаючись, розчиняються в променях кривого сонця. Крику
ніхто не чує. Двом чоловікам байдуже. Ця картина та інші картини Мунка просякнуті настроєм відчаю та песимізму.
Дослідницька робота.
Спробуйте дослідіти, що є спільного між картиною Е. Мунка «Крик» та новелою Ф.Кафки «Перевтілення»?
(Провідним спільним мотивом є: самотність, жах, крик болю, відчай, відчуженість).
6.14 Слово викладача.
За допомогою інтернет ресурсів, випишіть у зошит тлумачення слів та зачитайте їх.
6.15 Словникова робота.
Фантасмагорія; ж. (гр., привид і говорю)
1. Світлова картина, химерно-фантастичне зображення, одержуване за допомогою оптичних приладів.
2. Примарне, фантастичне уявлення про що-небудь; фантазія, вигадка.
3. Химерні видіння, щось нереальне, що існує лише у мріях, в уяві, уві сні; химерний образ.
Гротеск - тип художньої образності, який ґрунтується на химерному поєднанні фантастичного і реального, прекрасного і потворного, трагічного і комічного, життєподібного і карикатурного. Гротеск — найвищий ступінь комічного.
Міфотворчість – творче мислення письменника та продукт роботи, що нагадує створення міфічної дійсності в уяві людини.
Метафора —образний вислів, в якому ознаки одного предмета чи дії переносяться на інший за подібністю.
Символ - умовний знак, натяк. Символ має філософську смислову наповненість, тісно пов'язаний із наукою, міфом, вірою, поезією, але не зводиться до них, тяжіє до певного узагальнення, завжди має переносне значення.
6. 16 Слово викладача.
Новела Ф. Кафки «Перевтілення» може служити своєрідним символом його власної творчості і життя, його письменницького і життєвого світогляду. У творі домінує думка про трагічне безсилля «маленької людини» перед життям, про її приреченість
на самотність і смерть.
Новела має автобіографічні джерела: Грегор згадує про невдале сватання до касирки лавки капелюшків (Ф. Бауер носила екстравагантні капелюшки). У колі літературних джерел твору називають «Метаморфози» Овідія та «Двійник» Достоєвського. Ім’я героя було взяте з роману «Я» Вассермана, де діє Грегор Замасса. Це не просто фантастика, це величезна метафора, у якій автор підкреслює жахливість життя маленької людини. Все буденне – і в оточенні, і у стосунках – призводить до того, що людина починає втрачати свої людські риси, перетворюючись на потвору, на комаху.
Ця тема з давніх-давен актуальна в літературі, її зачіпали ще в античній міфології. Римський поет Овідій у своїх «Метаморфозах» описав сюжети різноманітних перетворень – перевтілень богів, героїв, звичайних людей і тварин...
Мотив метаморфоз є і в російській літературі: М.Гоголь, Ф.Достоєвський, М. Булгаков використовували його як оптимальне вираження свого «Я».
Однак нікому до Кафки не спало на думку надати цьому прийому абсурдності.
Новела «Перевтілення» має ознаки різних літературних течій:
Романтизму («нетиповий герой у типових умовах», фантастичне перетворення);
Реалізму (елементи правдивого відтворення дійсності);
Модернізму (відкидання традиційних літературних форм);
Сюрреалізму (відтворення свідомого і підсвідомого у химерному, незвичайному сполученні);
Екзистенціалізму (відчуття втрати сенсу буття, трагізму, показ особистості у «граничній» ситуації).
6.17 Метод «Прес»
Чому оповідання „Перевтілення” ми відносимо до експресіонізму?
Експресіонізм (вираження, виразність) – відображення загостреного суб’єктивного світобачення через гіпертрофоване авторське „Я”.Експресіоністи проголошували єдиною реальністю суб’єктивний духовний світ людини.Часто темою експресіоністичних творів стає зображення внутрішнього стану „маленької людини” в період всіляких соціальних зрушень.
В чому полягає жанрова особливість твору «Перевтілення» Кафки? Спробуйте довести, що твір Ф.Кафки є новелою.
(Твір «Перевтілення» деякі дослідники називають новелою. Це різновид
оповідання про незвичайну життєву подію з несподіваним фіналом. Дія в новелі є яскравоюй виразною, сконцентрованою біля невеликого кола персонажів, які виявляють незвичайні якості)
6.18 Слово викладача.
Давайте пригадаємо сюжет і композиціяю новели, фрагмент фільму дапоможе вам у цьому.
6.19 Перегляд фрагменту фільму.
https://www.youtube.com/watch?v=reafQRsxcAk
6.20 Слово викладача.
- Визначте зав'язку, кульмінацію, розв'язкау новели.
(Зміст новели становить опис боротьби героя за право вважатися, як і раніше, людиною. Три його спроби виповзти з кімнати відповідають трьом зіткненням із зовнішнім світом і позначені композицією твору — його поділом на три частини.
Сюжет і композиція новели мають свої особливості. «Перевтілення» складається з трьох розділів, в кожному з яких вміщується певен елемент сюжету. У першому – зав’язка твору (перевтілення Грегора), у другому – його кульмінація (вигнання Григора батьком), у третьому – розв’язка (смерть Грегора).
Спробуйте створити сюжетний ланцюжок подій за твором.
(Знайомство із сім’єю Замзи – раптове та несподіване перевтілення Грегора – Зміни у ставленні родини до сина – Утвердження Грегора Замзи у тілі комахи та внутрішні переживання – «Життя під ліжком» або «Бунт на колінах» - Останній концерт для Грегора – «Яблуко розбрату» – Смерть Грегора – комахи – «Спокійне та щасливе» майбутнє сім’ї Замзи)
6.21 Мозковий штурм.
1. Ким працював Грегор Замза? (Комівояжером)
2. Чому Грегор виконує роботу, яка ненависна йому? (заради матеріального забезпечення сім'ї)
3. Як звали сестру Грегора? (Грета)
4. Які плани стосовно сестри були у Грегора до його метаморфози?
5. Що найбільше турбувало Грегора у перші дні після перевтілення?
6. Яку річ Грегор хотів урятувати (залишити в кімнаті), коли мати та сестра виносили меблі? (Картину)
7. Доведіть, що Грегор, перетворившись зовнішньо на комаху, залишився в душі людиною? (Він не втратив почуття прекрасного: рятує картину на стіні, слухає і розуміє музику; розуміє людську мову, його хвилюють проблеми родини).
8. Хто першим з родини відрікся від Грегора як від людини? (Батько)
9. Чи є в тексті діалоги? (Ні. Нікому в родині не спало на думку поговорити з ним, утішити. У своєму нещасті Грегор самотній, без підтримки людей, яким він присвятив своє життя і які зрадили його кинувши напризволяще Зображення трагічної самотності людини у ворожому їй світі – основна тема експресіоністів).
Як побудовано розповідь у новелі? (За допомогою монологу Грегора, сповіді пораненого серця, людської душі).
Яку роль відіграє пейзаж у творі? (Похмура погода, дощ підсилюють відчуття страждань і самотності героя).
Чи може людина стати комахою? Який особливий художній засіб використовує автор?
Доповнення викладача: Дійсно, метафору. Гротескний образ головного героя – це образ-метафора, це пророцтво, передбачення того, що зробить з людиною технократичне століття й негуманне суспільство. Це алегорія: стан душі людини створює форму тіла і відповідно форма тіла людини відображає стан душі людини).
Грегор Замза — головний герой твору. Що з ним трапилося?
(Головний герой перетворився на комаху.)
14. Що вражає в його перевтіленні?
(Безпричинність перевтілення і безопірність цьому Грегора Замзи).
Ким був Грегор до перетворення?
(Грегор –турботливий син, який утримував усю сім’ю, відпрацьовував батькові борги, дуже любив свою сестру Грету).
16. Чому автор зберігає розміри людського тіла героя після перевтілення?
(Автор хоче показати абсурдність, проблематичність такого перевтілення, зберігаючи не лише людські розміри Грегора, а й наділяючи комаху людським розумом і душею (коли Грета принесла сніданок (грінки і молоко), Грегор спочатку діже зрадів, адже дуже любив цю їжу, але, спробувавши її, глибоко розчарувався, бо зрозумів, що тіло комахи не пристосоване до такої їжі, коли ж сестра принесла йому зіпсуті відходи, він (як людина) гидував ними, але організм комахи вимагав саме таких харчів, - тобто, людина змушена була робити те, що було для неї неприйнятним, - ось головна проблема метафоричного світобачення автора)
17. Яка головна метафора твору?
(Перевтілення Грегора в комаху – яскрава метафора відчуження людини від усього світу. Втративши людську подобу, герой опинився за межами людського існування. Він автоматично був позбавлений права займати в суспільстві навіть найнижчий щабель, і навіть у своїй родині він не міг претендувати на будь-яке «людське» місце (з часу перевтілення Грегор постійно знаходився під замком у своїй кімнаті, не обідав із сім’єю за столом, не проводив час за розмовами із ріднею).
18. Чи змінюється розмір головного героя у творі?
(Так. Спочатку у комахи людські розміри, коли ж Грегор помирає, його тіло покоївка змела на совок (тіло зменшилось)
19. Чому, на вашу думку, автор «зменшив» розмір Грегора – комахи?
Так Ф. Кафка хотів показати, як щораз збільшується прірва між відчуженою людиною та суспільством
20. Які символи використовуються у творі? Поясніть їх роль.
-Кімната -символ внутрішнього світу Грегора (автор тричі змінює інтер’єр кімнати: спочатку це досить затишна умебльована кімната, потім – пустка, згодом – звалище непотрібних речей).
Двері- символ зв’язку Грегора із людським світом (сім’я інколи під час вечері привідкривала двері Грегорової кімнати, щоб він не почував себе самотнім, але так було тільки напочатку).
Замок – символ людського нерозуміння, небажання зрозуміти і допомогти.
Після смерті Грегора автор називає членів родини не «батько», «мати», «сестра», а «пан», «пані», «дочка» - цим він символічно підкреслює розпад сімейних стосунків.
21. Які є сновні причини самотності головного гроя?
(1. Втрата сенсу життя, тобто пошук того, що забезпечує стабільність, добробут, різного роду блага.
2. Втрата віри в себе, в свої можливості.
3. Брак спілкування, підтримки рідних.
4. Відсутність взаєморозуміння, відторгненість, почуття знехтуваності, образи руйнують основу будь-яких відносин – довіру.
Постійна туга і смуток, що підсилює небажання людини вступати будь-які контакти з зовнішнім світом.)
22. Охарактеризуйте родину Грегора Замзи.
(Спершу здається, що в родині панує мир, затишок, сімейна злагода, але теплих стосунків між членами родини немає. Єдине, що їх єднає, - роздуми про матеріальний добробут, гроші)
23. Що ви можите сказати про батьку, матір та сетру Грегора?
(Батько – налаштований вороже, роздратований виглядом сина, стає на бік хазяїна фірми; чинить насильство, загрожуючи завдати смертельного удару синові; ненависть; розлючений розправляється з сином, закидаючи його яблуками.
Мати – налякана і відчуває до сина відразу, розгубленість, байдужість.
Сестра Грета – близька Грегорові. Але не цікавиться його життям. Спочатку відчуває розгубленість, а потім роздратування і ненависть).
24. Подайте характеристику образу Грегора Замзи.
(Образ Грегора Замзи – складний та неоднозначний. Виріс у міщанській родині у Празі; працював, комівояжером, багато їздив, пропонуючи зразки тканин клієнтам; щиро любив матір, сестру; об'єктивно оцінював занадто суворого батька; він – молодий чоловік, але водночас – доросла дитина; мріяв про свята, подарунки, не вмів ображатися, здатен прийти на допомогу сестрі; коло спілкування обмежене; злиденність духовного інтелекту: ілюстрований журнал та портрет, який висить на стіні (дама в хутряному боа.
Спілкування Ґреґора з навколишнім світом нагадує замкнене коло. Ґреґор не товаришує з іншими комівояжерами, він тримається на службі, щоб погасити батьків борг).
Робота в групах
Завдання для групп: Розповісти про Г. Замзу, використовуючи цитати із тексту.
1 група: Грегор у минулому:
- освіта, заняття, вподобання, інтереси, коло спілкування.
група: Грегор – син і брат:
Ставлення Грегора до батьків, сестри
Ставлення рідних до Грегора
група: Грегор на службі:
соціальне становище, вид діяльності,
стосунки на службі з шефом,
- повіреним
- ставлення до служби.
6.23 Робота з таблицею «Система образів у новелі»
Охарактеризуйте образи новели за таблицею.
Система образів у новелі:
6.24 Письмова робота «Листівка-побажання самотній людині»
А зараз пропоную вам написати на кольорових картках невеличкі листи-побажання для людей, які почуваються самотньо, які зневірились, і не можуть знайти вихід із такої ситуації. Дайте пораду, що потрібно зробити, щоб не почуватись самотнім?
Самостійна письмова робота студентів на кольорових картках (написані побажання збираються у конверта). Вибіркове озвучення побажань для самотньої людини:
Не давай можливість зацькувати та принижувати себе іншим.
Відстоюй свої інтереси та працюй за покликанням.
Розвивайся духовно.
Умій знаходити друзів,читай поради Дейла Карнегі.
Памятай вислів Фрідріха Ніцше «Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими.»
6.25 Метод інценування. «Сестра відмовляється вважати Грегора братом».
6.26 Бесіда.
-Коли наступає моральна смерть Грегора?
(Коли йому відмовляють у можливості бути братом та сином Моральна смерть наступила тоді, коли сестра відмовила йому у можливості бути їй братом, сином своїм батькам, назвавши Грегора у третій особі – «її», «його» - відмовила у любові. Це символ найбільшої відчуженості. Після цих слів Грегор наче і біль фізичний перестав відчувати, він зрозумів, що має зникнути. Письменник ніби спеціально уникає слова «смерть» - «він востаннє легенько зітхнув», «думки його були чисті й лагідні»).
Про що думав Грегор в останні хвилини свого життя?
(Що йому треба було «зникнути» з їхнього життя. Це ще одна – остання жертва заради спокою рідних йому людей, символ примусово-жертовної любові.)
Гра « Мікрофон»: « Я думаю, що…» :
Дати аргументовану відповідь на проблемне запитання: Для Грегора перевтілення – це: Трагедія? Втеча? Порятунок?
Для Грегора втрата людської подоби стала одразу і трагедією – бо він раптово й з незрозумілих причин став жертвою абсурдності світу, був викинутий зі світу людей; і втечею – бо далі так жити, як жив герой, було неможливо; і порятунком – від буденності й жорстокості світу.
6.28 Слово викладача.
Так, з Грегором Замзою сталася трагедія – незбагненним чином він став комахою, але він продовжує жити серцем, прагне бути корисним, але за довгі роки служіння своїй сім’ї він заслужив лише смертний вирок. Він помер у повній самотності й закинутості. Гине маленька, добра, беззахисна людина. І не здригнулось жодне серце, не скотилась жодна сльоза, ніхто не запалив свічку.
6.29 Дослідницький метод.
-Які ж проблеми автор розкриває у творі?
(Безнадійність людського існувавання, самотність і відчуження особистості, «доля маленької людини», сім’ї, виховання, батьки і діти, людина і суспільство)
-Який же заклик звучить із сторінок новели?
(Кафка закликає людей до взаєморозуміння, поваги один одного. Перетворення Грегора Замзи на страшну, небачену комаху завершило старий і уповільнений процес роз'єднання сім'ї, що прихований в підводних ходах його багаторічного життя, спорудив стіну між найближчими у світі людьми - сином і матір'ю з батьком, братом і сестрою. Але думка автора йде далі: в малому відтворюється велике – процес відчуження людини, нездатність зрозуміти іншого, подати йому руку порятунку. Тим самим " Перетворення" виявляється твором на усі часи, адже відчуження не здолане і має тенденцію до поглиблення, розростання.)
7 Підведення підсумків.
7.1 Слово викладача.
Кафка майстерно показав катастрофічність епохи XX століття. Досліджував процеси, що відбувалися у людській душі, і визначив загальну «хворобу» суспільства — моральне перевтілення, деградацію особистості; поставив питання про причини самотності, відчуження, безвиході людини. Хоча він не вирішив цих болючих проблем, але його твір має глибоко гуманістичний пафос, оскільки ще на початкуXX століття відобразив драму «маленької людини» нового часу і став на захист людяності.
Інтерактивний прийом «Незакінчене речення».
Закінчіть речення:
-На сьогоднішньому занятті для мене відкриттям було те…
(що людина може бути самотньою у родині та суспільстві)
На цьому занятті мені найбільше сподобалося…
(що комаха морально було значно вища за людей)
Я для себе зробив(ла) висновок, що життя…
(що життя надзвичайно складне, треба побувати в екстримальних умовах щоб дізнатись про близьких людей).
- Я вважаю, що твір Кафки – це…
(-це не фантастичний, а метафоричний твір, у якому письменник акцентує невиправний розпад сімейних стосунків;
- це притча, розгорнута метаморфоза, розгалужений символ).
Метод «Мікрофон»
Вам скоро розпочинати самостійне життя. Як зробити світ добрішим?
(Любити людей, тварин, навколишній світ)
Які почуття викликало у вас оповідання Ф. Кафки «Перевтілення»?
(Почуття тривоги, жалю.)
Над чим ви замислились?
(Над власними стосунками у сім'ї)
Які висновки зробили?
(Більше звертати увагу на рідних, допомогати їм та любити. )
Слово викладача.
Отож, ми можемо зробити висновок, що, на перший погляд, незрозумілий і беззмістовний твір має глибокий психологічний зміст, який близький кожному із нас, бо усі ми,люди, беззахисні у своєму болі. Кафка ж писав, що усі його твори написані, ніби про самого себе. Його творчість - автобіографічна та глибоко психологічна, експресіоністична, стала основою для багатьох екранізацій. Австрійський письменник Ф. Кафка передбачив кризу гуманізму у XX ст. У його творах — тривога за долю світу й цивілізації. Письменник уважав своїм завданням висвітлювати у творах жорстокість й безглуздість світу. Він вірив у торжество гуманізму, гармонії, усього сущого. Бути байдужим — великий гріх. Ось як про це сказав Бруно Ясенський:
«Не бійся ворогів, у найгіршому випадку вони можуть тебе убити. Не бійся друзів: у найгіршому випадку вони можуть тебе зрадити. Бійся байдужих: вони не убивають і не зраджують, але тільки з їхньої мовчазної згоди існують на Землі зрадництво і вбивство».
Говорять, шо Бог є Любов, а совість — то голос Бога в душі людини.
Сучасне життя... Яке воно складне. Часом нелегко обрати правильний шлях, і тоді згадуєш слова Рейнхольда Нібура: «Боже, дай нам розважливість спокійно прийняти те, що ми не можемо змінити; мужність, щоб змінити те, що можемо; і мудрість, щоб відрізнити одне від іншого!»
8 Коментар роботи студентів на занятті. Оцінювання.
9 Домашнє завдання.
Написати есе на тему «Моя версія кінцівки новели «Перевтілення»
Додаток
Завдання для самоперевірки
1. Кафка за життя не видав більшу частину творчого доробку, бо:
а) не встиг це зробити через хворобу і смерть;
б) ці твори залишились незавершеними;
в) його твори не цікавили видавців і читачів;
г) вважав творчість своєю особистою справою;
д) був надзвичайно вимогливим до написаного.
Оберіть два варіанти відповіді.
2. Кафку вважають представником:
а) реалізму;
б) експресіонізму;
в) імпресіонізму;
г) неоромантизму.
3. Провідною темою новели "Перевтілення" є:
а) самотність людини в жорстокому світі;
б) складність родинних стосунків;
в) перетворення Грегора на комаху.
4. Головним художнім конфліктом "Перевтілення" є зіткнення:
а) різних поколінь, батьків і дітей;
б) суперечності між работодавцем і працівником;
в) людського і тваринного в душі людини;
г) слабкої незахишеної людини і ворожого їй світу.
5. У новелі "Перевтілення" перетворення людину на комаху- це:
а) безпідставне явище, фатальна несподіванка;
б) закономірність, спосіб самозахисту від зла;
в) прийом розкриття нікчемної сутності людини.
6. Сім'я Замз змальована як:
а) типова буржуазна сім'я;
б) модель нестабільного світу;
в) модель Австро-Угорської імперії.
7. Результатом перевтілення Грегора стало те, що:
а) він став гіршим, пробудилися його тваринні інстинкти;
б) поглибились і розвинулись кращі риси його особистості;
в) він залишився таким, як був.
8. Вплив перевтілення Грегора на його сім'ю полягав у:
а) зриванні з неї машкари благопристойності, людяності;
б) підтвердженні великої ролі родини в його житті;
в) руйнації родини, яка виживала завдяки його заробіткам.
9. Думка про смерть Грегора-комахи як кращий вихід із ситуації вперше
виникає в:
а) самого Грегора;
б) батька;
в) матері;
г) сестри.
10. Фантастика у творах Кафки:
а) має на меті соціальний аналіз, пояснює дійсність;
б) контрастує з реальністю, протиставляє їй ідеал;
в) с невід'ємною частиною абсурдної алогічної дійсності.
11.У творах Кафки зло виступає як:
а) соціальне явище;
б) властивість окремих людей;
в) філософська категорія, антитеза добру;
г) складова світобудови, її основа.
12. Зображення фантастичної події як чогось буденного свідчить про належність оповідання до художньої системи:
а) сюрреалізму;
б) модернізму;
в) магічного реалізму.
ПЕРЕЛІК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ
1. Паращич В. В. Світова література (академічний рівень).- К.; Основа,2011.
Волощук Є.Зарубіжна література. Хрестоматія – посібник для 11 класу. К.: Генеза,2003.
2. Шевченко Н. В. Зарубіжна література. –Х.:Весна,2010.
3. Кузьменко В.І. Словник літературознавчих термінів. – К.: «Український письменник»,1997.
4. Усі зарубіжні письменники та їхні твори. 11 клас. – Х.: «Ранок», 2009.
5. Газета «Психолог» №30-32, 2008р., ст.52-55
6. Газета «Психолог» №16, 2010р., ст.20-21
7. Франц Кафка. Вибрані твори. – Київ: Видавництво «Генеза», 2003
8. Васильєв Є.М. Франц Кафка. Новела «Перевтілення» та інші твори: Посібник для 11 класу. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2002. – 64 с.
9. Ковбасенко Л.Ф. Кафка: Людина в цьому світі – самотня комаха. // Всесвітня література в середніх навчальних закладах України. – 1998. - № 6.
10. Рудаківська С.В. Зарубіжна література. Розгорнуте календарне планування уроків за програмою 2001 року. 11 клас: Посібник для вчителя. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2003. – 192 с.
11. Штейнбук Ф.М. Вивчення зарубіжної літератури. 11 клас. – Харків: Веста: Видавництво «Ранок», 2005. – 256 с.
12. www.franzkafka.ru
13. www.kafka.ru