КОНСПЕКТ УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В 5 КЛАСІ
ЗА ТЕМОЮ «ІНТОНАЦІЯ РЕЧЕНЬ, РІЗНИХ ЗА МЕТОЮ ВИСЛОВЛЕННЯ»

Мета: поглибити знання про види речень за метою висловлювання; розвивати навички розпізнавання й побудови речень, різних за метою висловлювання; формувати вміння висловлюватися відповідно до мовленнєвої ситуації; розвивати логічне мислення, мовлення, творчу активність; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Очікувані результати: учні знають типи речень за метою висловлювання; уміють інтонувати речення різного виду, за інтонацією визначають тип речення; трансформують речення з одного виду за метою висловлювання в інший; самостійно складають речення різних видів.

Тип уроку: закріплення навчального матеріалу.

Обладнання: таблиці «Речення», «Види речень», роздатковий матеріал.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент. (Слайд 1)

ІІ. Ознайомлення з девізом уроку (Слайд 2)

Ми помандруємо в світ чудовий,

Що гордо мовою зовуть.

Та лиш кмітливість і увагу

з собою взяти не забудь.

Учитель: Діти, ми вирушаємо у незвичайну подорож, у чудовий світ нашої прекрасної природи.  Відгадайте загадку. (слайд 3)

Все у зелені довкола.

Пасовища, ліс і поле.

Мчать струмочки до ріки.

Ліплять гнізда ластівки.

І в сороки новина,

облетіла всіх вона,

сповіщаючи: - … (Весна!)

Учитель. Сьогодні у нас незвичайний урок. А незвичайним є те, що до нас на урок завітала красуня Весна. Вона підготувала для вас цікаві вправи та завдання .Слайд 4.

А хто буде активним і працьовитим на уроці, того красуня Весна нагородить своїми призами.

У нас три команди: Крокуси, Проліски і Тюльпани

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

Метод бесіда.(Слайд 5)

1.Розділ науки про мову, де вивчається словосполучення і речення? (синтаксис)

2.Розділ науки про мову, до якого входять морфологія і синтаксис (граматика).

3.Частина мови, що означає особу або предмет і відповідає на питання хто?що?( іменник)

4.Наука, що вивчає правила вживання розділових знаків? (пунктуація)

5.Одиниці мови, з яких складаються словосполучення (слова).

6.Засіб встановлення змістового зв'язку між словами у словосполученні (питання).

Молодці, діти.


ІV. Повідомлення теми, мети і завдань уроку. (Слайд 7)

Вчитель: Сьогодні ми повинні з вами навчитися розпізнавати, правильно вживати та інтонувати у зв’язному мовленні різні за метою висловлювання речення. Ця тема нам допоможе правильно висловлювати свої думки, поради, прохання, а також правильно розставляти розділові знаки в кінці речень.

А далі послухайте казку

Лінгвістична казка

Одного разу зібрала Мати Мова своїх дітей, це були речення, і запитала:

- Скажіть, діти мої, яку користь людям ви приносите?

- Залежно від потреби - промовили речення, що стояли справа. – Ми, наприклад, потрібні, коли людина хоче щось повідомити, розповісти.

- А ми допомагаємо людині запитати про все, що її цікавить – сказали ті, що стояли по середині.

- А без нас не обійтись – гукнули ті, що зліва. – Коли треба попросити про щось,

а то й наказати .

- Тепер я спокійна, - сказала Мати Мова. – Ви вірно служите людям.



- Відгадайте, як називаються діти-речення.



V. Актуалізація опорних знань.

Користуючись таблицею, систематизуйте свої знання про речення.

  1. Яка роль речення у мові?

  2. Що є головним у реченні?

  3. Які речення бувають за метою висловлювання?

  4. Про що говориться у розповідному, питальному і спонукальному реченнях?

  5. Які розділові знаки ставимо у кінці цих речень?

  6. Яка інтонація характерна реченню кожного типу?

  7. Яка команда швидше і правильніше складе речення, де:

а) про щось розповідається;

б) про щось запитується;

в) виражається спонукання до дії.

VІ. Робота біля дошки.

Конструктивна вправа (Слайди 10 - 11)

Спишіть. У кінці речення поставте потрібний розділовий знак. Визначте вид речення за метою висловлювання.

У весняному лісі

Добре пригріває вже весняне сонечко, підсихає в лісі земля () Все навколо оживає: дерева, трави, комахи () Веселіше співають птахи, а їх уже прилетіло чимало() Глянь, як набубнявіли пуп’янки на галузках, от-от розпукнуться()

Бачиш – полетів перший метелик() Це кропивниця() Невже вона встигла так швидко вирости() Звичайно, ні. Є такі метелики, що не гинуть від холоду, а залізуть кудись у щілину й перезимують там, пересплять до весни() Так і кропивниця() Тому вона й перша серед метеликів з'являється()

А давай-но підійдемо до мурашника() Він теж ожив() Дивись, як сновигає мурашня() Правда, мурашки ще не такі швидкі, як улітку() Та за кілька днів вони прокинуться зовсім від сну()

У весняному лісі

Добре пригріває вже весняне сонечко, підсихає в лісі земля. Все навколо оживає: дерева, трави, комахи. Веселіше співають птахи, а їх уже прилетіло чимало! Глянь, як набубнявіли пуп’янки на галузках, от-от розпукнуться.

Бачиш – полетів перший метелик. Це кропивниця. Невже вона встигла так швидко вирости? Звичайно, ні. Є такі метелики, що не гинуть від холоду, а залізуть кудись у щілину й перезимують там, пересплять до весни. Так і кропивниця. Тому вона й перша серед метеликів з'являється.

А давай-но підійдемо до мурашника. Він теж ожив! Дивись, як сновигає мурашня. Правда, мурашки ще не такі швидкі, як улітку. Та за кілька днів вони прокинуться зовсім від сну.

Графічний диктант. Визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи умовні позначки:

  • розповідне неокличне речення – Р;

  • розповідне окличне – Р!;

  • питальне неокличне – П?;

  • питальне окличне – П?!;

  • спонукальне неокличне – С;

  • спонукальне окличне – С!

1.Яка ж ти гарна й пишна, земле наша!

2.Посадим, друзі, в школі сад!

3.Ти знаєш, як пахне любисток?

4.А у тім просторім світі добра научайтесь, рідної своєї мови й пісні не цурайтесь!

5.Як не любити мову нашу?!

6.Хліб пахне солодко, як пахнуть меду соти.

7.Завжди пам’ятайте про батьків і допомагайте їм.

(1)Р!2)С!3)П4)С!5)П?!6)Р7)С

Від групи оди учень записує відповідь на дошці, його назначає консультант.

VІІ. Лінгвістична гра. Відгадайте загадку. (Слайд 12)

І команда

Маленька, менша від мачини, ні з ким не стану на борню,

А при читанні, коли треба, й людини мову зупиню. Що це таке? (Крапка)

ІІ команда

Він після речення, цитати вмостився, схожий на гачок.

Всіх нас примушує питати, а сам ні пари з уст – мовчок. Що це таке? (Знак питання)

ІІІ команда

Що за знак — стрункий, мов спис?Він над крапкою завис, 

Спонука до поклику. Знають всі знак...

VIІІ. Розвиток діалогічного мовлення.

Завдання для капітанів.(Слайд 13)

Складіть діалог на тему: «Весна – улюблена пора року»Використайте різні за метою висловлювання речення.

ІХ. Творча робота.

Розмальовка (Слайд 16)

Х.  Підсумок уроку.

Вправа «Незакінчене речення»

  • Найбільші труднощі в мене були…

  • Я зрозумів…

  • На подальших уроках мені хотілося б знову...

ХІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.

ХІІ. Домашнє завдання.

Уявіть, що ви художники і потрапили у весняний ліс. Передайте ваші враження від побаченого, використовуючи різні речення за метою висловлювання.