10 клас


Урок №162


Дата:


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА АФРИКИ.


Мета: сформувати в учнів загальні уявлення про Африку як історико-географічний регіон конфліктів різного характеру; ознайомити їх із суттю соціальних проблем Африки; розвинути знання учнів про природні умови, ресурси, населення, загальні риси господарства Африки.

Обладнання: настінні фізична, кліматична та політична карти Африки, географічні атласи для 10 класу, посібник «Контурні карти із завданнями», демонстраційні умовні знаки кам'яного вугілля, нафти, природного газу, залізних, марганцевих, мідних, алюмінієвих, уранових руд, золота, алмазів, фосфоритів, збільшені кліматодіаграми тропічного континентального, тропічного західних берегів, субекваторіального, екваторіального та середземноморського типів клімату.

Ключові поняття: природні умови, природні ресурси, населення, міграції, біженці, сепара­тизм, трайбалізм, релігійні й етнічні конфлікти, «брудні» виробництва.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.


Хід уроку


I. ОРГАНІЗАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Учитель оголошує учням оцінки за перевірені роботи та результати узагальнюючого контролю, відповідає на запитання учнів.


II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Фронтальне опитування

1. Якими є особливості положення Сонця над екватором і тропіками в дні сонцестояння й рівнодень?

2. Який клімат є характерним для екваторіальних широт? для тропічних?

3. Яку частину території континенту називають Низькою Африкою? Ви­сокою Африкою?

4. Які корисні копалини належать до рудних? паливних? Які існують закономірності в їх заляганні?


III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Вступне слово вчителя

Африка — найжаркіший материк, природа якого досить різноманітна. У першу чергу це стосується клімату. Пояснюється цей факт географічним положенням. Материк майже посередині перетинається екватором. При­чому більш широка, масивна частина розміщена в Північній півкулі, тут довжина материка із заходу на схід — понад 7400 км. Надра Африки багаті на різноманітні корисні копалини. Є істотні відмінності між їхнім складом у Низькій і Високій Африці. Африка володіє значними запасами інших при­родних ресурсів. Проте саме вона є найвідсталішим історико-географічним регіоном світу з найнижчим рівнем життя населення. Для країн Африки характерні численні проблеми та соціально-політичні конфлікти. Саме вона стала в другій половині XX ст. світовим рекордсменом за кількістю держав­них переворотів та громадянських воєн. На жаль, під час них були випадки, коли страждали й громадяни України. Так, зокрема, сталося у 2011 р. в Лі­вії. Але все ж дедалі більше вихідців з України шукають тут вигідну робо­ту. Тому нам потрібно більше знати про цей історико-географічний регіон.


IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Географія несприятливих природних умов Африки: складний рельєф (Атлас, Ахаггар, Тибесті), малородючі ґрунти, нестача води (Сахара, Сахель, Калахарі, Наміб).

Проблемне навчання

Учитель звертає увагу учнів на фізичну карту Африки та ставить завдання показати на ній райони, де рельєф стримує розвиток господарства, обґрунту­вавши свою думку. Після обговорення цього питання учням демонструються збільшені кліматодіаграмитропічного континентального (Сахара), тропічного західних берегів (Наміб), субекваторіального (Східноафриканське плоскогір'я), екваторіального (басейн Конго) та середземноморського (північне узбережжя Африки) тинів клімату. Він нагадує, що саме ці типи кліматів охоплюють май­же всю територію материка. Завдання учням: 1) назвати негативні риси кож­ного типу клімату; 2) показати на кліматичній карті Африки райони поширен­ня кожного типу клімату; 3) пояснити, який із зазначених типів є найменш сприятливим для розвитку господарства; 4) чому понад 1/3 частина території Африки відчуває постійний, а ще майже 40 % сезонний водний дефіцит?

2. Соціальні наслідки відсталості країн Африки — поширення хвороб, незбалансованість харчування.

Матеріал подається у формі розповіді вчителя з елементами інтерак­тивної бесіди; учитель запитує учнів: «Що вам відомо про муху цеце?». У процесі обговорення вчитель зазначає, що до цього часу сонна хвороба в Африці все ще поширена. Але зараз у регіоні з'явилися також нові, раніше невідомі тут хвороби, причому поширення деяких (СНІД) набуло характеру епідемії, а спалахи інших (лихоманка Еболі) зупиняються з ве­личезними труднощами й лише після втручання міжнародної спільноти. Учитель пропонує учням назвати причини цього, а також пояснити, чому африканці, особливо діти, легко вражаються інфекційними хворобами.

3. Особливості сучасних політичних процесів в Африці — трайбалізму (ДР Конго, Чад), сепаратизму (Сомаліленд, Дарфур), релігійних (Кот д'Івуар, Нігерія) та етнічних (Руанда) конфліктів, неефективність управління (Зімбабве).

Учні презентують повідомлення про «гарячі точки» Африки. Потім учи­тель разом з учнями класифікує причини появи «гарячих точок»: трайба­лізм (учитель пояснює учням значення цього поняття), сепаратизм, релігій­ні й етнічні конфлікти, на конкретних прикладах показує їхні особливості.

Запитання

1) Чому в багатьох випадках кордони африканських країн мають прямо­лінійну форму?

2) Чому багато африканських столиць належать до гіпертрофованих?

3) Які чинники сприяли перетворенню Африки в другій половині XX — на початку XXI ст. у світового рекордсмена з державних переворотів і громадянських воєн?

4) Кому вигідна політична нестабільність у країнах Африки?

4. Особливості населення Африки.

Оскільки матеріал уже частково відомий учням із курсу географії 7 кла­су, він вивчається шляхом самостійної роботи учнів із підручником і відпо­відною картою атласу. Завдання учнів — визначити особливості розселен­ня людей на материку, характерні риси демографічних та урбанізаційних процесів, головні напрямки внутрішніх і зовнішніх міграцій населення.

5. Зв'язки географії «брудних» виробництв та географії поширення найважливіших мінеральних ресурсів Африки.

Практична робота

Учитель за допомогою демонстраційних умовних знаків показує розта­шування родовищ корисних копалин Африки, які мають світове значення. Під час його розповіді учні виконують завдання 3 на контурній карті «Аф­рика» (посібник «Контурні карти із завданнями). У завершальній частині роботи виділяються найважливіші райони гірничодобувної промисловості Африки. Учитель звертає увагу учнів, що більшість найгостріших кон­фліктів Африки відбувається саме в країнах із розвиненою гірничодобув­ною промисловістю, та ставить завдання обґрунтувати, чи випадковий такий збіг. Учні також мають пояснити, чому африканські країни охоче дають згоду на розвиток тут «брудних» виробництв.


V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Учні під керівництвом учителя виконують завдання 1 і 2 на контурній карті «Африка» (посібник «Контурні карти із завданнями»).


VI. ПІДСУМКИ УРОКУ


VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Опраювати §75.

2. Виконайте завдан­ня 1 і 4 (с. 30) із посібника «Картографічний тренінг».


3