Тема 1. Взаємне розміщення прямих на площині
УРОК № 8
Тема. Суміжні кути. Властивості суміжних кутів
Мета: домогтися засвоєння учнями змісту висновків з теореми про суму суміжних кутів та змісту понять «Висновок», «Посилання»; виробити вміння відтворювати вивчені висновки і використовувати вивчені твердження (теорему і висновки з неї) при розв'язуванні задач на обчислення і доведення, у яких йдеться про суміжні кути.
Тип уроку: доповнення знань, вироблення вмінь і навичок.
Обладнання: таблиця № 5 «Суміжні кути».
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант № 3
Накресліть від руки два нерівні суміжні кути так, щоб їх спільна сторона була розташована горизонтально.
Накресліть два суміжні кути так, щоб їх сторони, які є доповняльними променями, були розташовані вертикально.
Накресліть два несуміжні кути так, щоб одна сторона в них була спільною, і обидві кути були тупими.
Накресліть два несуміжні кути, одна пара сторін яких є доповняльними променями.
Побудуйте кут АОВ не більше 70° . Накресліть два кути, кожний з яких є суміжним з даним кутом. Знайдіть градусні міри цих кутів.
Правильність виконання роботи обов'язково треба перевірити. Це можна зробити з допомогою заздалегідь заготовлених записів на відкидний дошці або на плівці графопроектора.
III. Формулювання мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
Продемонструвати учням необхідність вивчення питань уроку можна, звернувшись до результатів математичного диктанту № 3, і запропонувавши сформулювати на їх основі загальне твердження (два кути, суміжні з даним кутом, рівні). Після такої демонстрації закономірно постає питання про існування інших подібних закономірностей. Пошук відповіді на це питання і є основною темою уроку.
IV. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів
Усні вправи
Яке з чисел 30°, 130°, 89°, 90°,
, 180° є градусною мірою:
а) тупого кута;
б) гострого кута;
в) прямого кута?
Скільки градусів може становити сума:
а) двох прямих кутів;
б) двох гострих кутів;
в) двох тупих кутів;
г) тупого і прямого кутів;
д) прямого і гострого кутів?
V. Засвоєння нових знань
План вивчення нового матеріалу
Формулювання і доведення висновків з теореми про суму суміжних кутів.
Уявлення про зміст понять «наслідок», «посилання».
Приклад задачі (наслідок 4).
Методичний коментар
Незважаючи на те, що в даному підручнику не йдеться окремо про висновки з теореми про суму суміжних кутів, автор вважає за необхідне вивчити це питання з учнями. Залежно від рівня підготовки учнів вивчення змісту нових понять уроку може проходити або під керівництвом учителя, або під час самостійної роботи учнів. В будь-якому разі по закінченні вивчення цього питання учні мають знати:
два кути, суміжні з даним кутом, рівні;
два кути, суміжні з двома даними кутами, рівні;
більшому з двох кутів відповідає менший суміжний кут;
кут, суміжний з тупим,— гострий;
кут, суміжний з прямим, — прямий.
VI. Усвідомлення нового матеріалу
Усні вправи за готовими рисунками
Знайдіть кут х (рис. 28).
1 =
4. Доведіть, що
2 =
3 (рис. 29).
1 +
4 = 180°. Доведіть, що
1 =
2;
3 =
4 (рис. 30).
Письмові вправи
Кути 1 і 2 та кути 3 і 4 — дві пари суміжних кутів. Порівняйте кути 2 і 4, якщо кут 1 більший за кут 3.
Знайдіть кут, якщо сума двох кутів, суміжних з ним, дорівнює 240° .
Бісектриса кута утворює з променем, доповняльним до сторони даного кута, кут у 130°. Знайдіть даний кут.
(Додаткова вправа.) Різниця двох суміжних кутів відноситься до одного з них як 5:2. Знайдіть ці суміжні кути.
Методичний коментар
Під час розв'язування задач 1 і 2 бажано вимагати від учнів посилання не на теорему про суму суміжних кутів, а на відповідний висновок з теореми.
VІІ. Підсумок уроку
Замість крапок поставте таке слово або знак > чи <, щоб твердження було правильним:
а) кут, суміжний з прямим кутом, ...;
б) кут, суміжний з гострим кутом, ...;
в) кут, суміжний з тупим кутом, ...;
г) якщо
1 і
2 — суміжні,
2 і
3 — суміжні, то
1 і
3 ...;
д) якщо
1 і
2 суміжні,
3 і
4 — суміжні і
1 >
3, то
2 ...
4.
VIII. Домашнє завдання
Вивчити зміст означення і теореми з § 4, а також висновки з теореми про суму суміжних кутів.
Знайти:
а) кут ВОС, якщо
BOD = 112°,
AOC = 138° (рис. 31);
б) кут, сторона якого утворює з променем, доповняльним до бісектриси даного кута, кут 165°.
Кути MON і КОР є суміжними з кутом NOP. Серед променів ОМ, ON, OK і OP назвіть пари доповняльних променів.