9 клас Урок № _ Дата: __________


Форми суспільної організації виробництва

Очікувані результати НПД: учні розуміють та обґрунтовують форми суспільної організації виробництва (концентрація (зосередження), дисперсія (розосередження), комбінування, спеціалізація, кооперування, агломерування).

Розвивальна та виховна мета: розвивати вміння виділяти істотні ознаки, узагальнювати, робити висновки, здатність до пошуку та засвоєння нових знань: розвивати культуру спілкування.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: підручники, атласи, комп’ютер, проектор (інтерактивна дошка), мультимедійна презентація.

Опорні та базові поняття: виробництво, промисловість, сільське господарство, послуги, концентрація, спеціалізація, кооперування, комбінування, агломерування.


Хід уроку


І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ


ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

Назвіть сектори національної економіки.

Який зв’язок існує між економічним розвитком країни та співвідношенням секторів національної економіки?

Перевіркадомашньогозавдання. Обговоренняпитання«Наякігалузісферипослугприпадаєнайбільшачастказайнятих в:

а) в Україні;

б) Німеччині;

в) Єгипті».


ІII. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

З часу виникненнялюдини основою їїжиття є праця. Самезавдякипрацілюдиназабезпечуєсвої потреби для життя та розвитку. За минулітисячоліття люди навчилисяузгоджувати та об’єднуватипрацюмільйонів людей.Їхспільнізусилля, спрямовані на виконанняякоїсьроботи, тепермаютьнауковообґрунтованіформиорганізаціїпраці. Про їхосновніособливостівидізнаєтесясьогодні на уроці.

Повідомлення теми, цілей і завдань уроку.


ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ


1.Щотакевиробництво

Виробництвоцепроцесстворенняматеріальних благ та послуг, якіпотріб­ні для існування та розвиткусуспільства. Історичновонопройшлотривалий шлях розвиткувідвиготовленнянайпростішихпродуктів до виробництванайскладні­шихтехнічних систем. Провіднігалузі — промисловість та сільськегосподарство.

Промисловістьоб’єднуєпідприємства, щовиробляютьзнаряддяпраці й товари народного споживання. Сільськегосподарствоскладається з галузей, щозаймаютьсявирощуваннямкультурнихрослин (рослинництво) та розведеннямсвійськихтварин (тваринництво) з метою забезпеченнянаселення продуктами харчування та окремігалузіпромисловостісировиною.

Результатом діяльностігалузейнематеріальноговиробництва є послугиблага, щонадають не у вигляді речей, а у формідіяльності.

Сучаснесуспільствозацікавленеувисокійефективностівиробництва. Чим меншівитрати на випущенупродукцію, тимефективнішим є виробництво. По­казникомефективності є собівартістьпродукції — витратипідприємства на ви­робництво та реалізаціюодиниціпродукції.


2. Основні форми організації виробництва

Перегляд мультимедійної презентації.

Визначення переваг та недоліків різних форм організації виробництва (робота в парах).

Оформленнятаблиці в зошитах (або окремих картках).


Назваформи

організації

Суть процесу

організації

Переваги

Недоліки

Застосування

















Для досягненнявисокоїрезультативності та забезпеченняекономічногозростаннянаціональногогосподарствавикористовуютьрізніформиорганізаціївиробництва:

1) Концентрація— цепроцесзосередженнявиробництва, робочоїсили, засо­бівпраці на великих підприємствах. Зростанняконцентраціївиробництвавідбувається за рахунокрозширенняактивнихпідприємств, будівництванових великих підприємствабооб’єднанняпідприємств.

Переваги: можливість комплексно використовуватисировину і матеріали; забезпеченнямасовоговипускупродукції, зниженняїїсобівартості. Недоліки: складністьуправління, неможливістьшвидкогоперепрофілювання, погіршенняекологічного стану території. Тому існує й зворотнийпроцес — деконцентрація(абодисперсія) виробництва, яка виражена в розвиткумережімалих та середніхпідприємств. Концентраціявиробництва характерна для такихгалузей, як електроенергетика, нафтохімія, металургія, машинобудування і військово-промисловий комплекс.

2) Спеціалізаціявиробництва — зосередженнядіяльностіпідприємства на ви­робництвіпевноїоднорідноїпродукції. В основіспеціалізаціїлежитьподілпраці. Переваги: створенняпродукціївисокоїякості; зменшеннявитрат на виробництвопродукції за рахуноквищогорівнямеханізації та автоматизаціїпраці, застосуваннякваліфікованоїробочоїсили.

Недоліки: монотонністьпраці; складність в регулюванніоптимальноїкіль­костіпродукції.

Різніформиспеціалізації широко застосовують у машинобудуванні.

3) Кооперуванняявляє собою виробничізв’язкиміжпідприємствами, якібе­руть участь у виробництвіпевноїпродукції. Кооперуваннябезпосередньозв’язане з розвиткомспеціалізаціївиробництва. Переваги: кооперуваннязабезпечуєтіснувзаємодіюспеціалізованихпідприємств. Наприклад, для збиранняавтомобілів КРАЗ отримуєпродукціювід 135 суміжнихпідприємств. Недоліки: залежністьвідсвоєчасногопостачанняпродукції. Кооперуваннятакожвластиве для машинобудування.

4) Комбінування— форма організаціїсуспільноговиробництва, яка полягає в поєднанні на одному підприємстві (комбінаті) кількохвиробництврізнихгалузей. Кінцевий продукт одного виробництва (цеху) є сировиною для іншого, і так до виготовленняосновноїпродукції. Переваги: забезпечуєпослідовнуобробкусировини, економію на їїтранспортуванні; забезпечуєкомплекснупереробкусировини (наприклад, з нафтиотримують бензин, газ, солярку, мастила); використаннявідходів основного виробництва (наприклад, отриманнясірчаноїкислоти як продукту використаннявідходівчорноїметалургії і виробництва коксу). Недоліки: високаконцентрація, еко­логічніпроблеми. Текстильна, хімічна та лісохімічнапромисловість, металургія.

5) Агломерування— цепроцесвстановлення та розширеннястійкихвиробни­чихзв’язківміжсуміжнимитериторіями, що приводить до утворенняпромисловихагломерацій.


V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

Назвітьосновніформиорганізаціївиробництва. Поясніть, з якою метою їхзастосовують.


VІ. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Прийом «Роблювисновок»

Продуманіформисуспільноїорганізаціївиробництвасприяютьекономному та комплексномувикористаннюматеріальнихресурсів,зниженню затрат праці.

Завдякизбалансованійпросторовійорганізаціївиробництвадосягаютьраціональногообмінупродукцією, інформацією, енергією,здійснюютьефективнеуправління та рівномірнийрозвитоквиробничих, соціальних, культурних та інших сфер суспільствакраїни,регіонівсвіту.


VIІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Підручник, опрацювати § 5.

2. З’ясувати, якіформиорганізаціївиробництвазастосовують на підприєм­ствах, щорозташовані у вашіймісцевості.

3