Тема: Практична робота №6 «Складання і виконання алгоритмів знаходження сум і кількостей значень елементів табличних величин за заданими умовами у навчальному середовищі програмування»

Мета:

  • навчальна: закріпити знання учнів з теми опрацювання табличних величин;

  • розвиваюча: розвивати пам’ять, мислення, увагу, інтерес до вивчення інформатики;

  • виховна: виховувати охайність уважність, інформаційну культуру.

Обладнання: комп’ютери кабінету з виходом в мережу Інтернет, мультимедійний проектор, презентація уроку, електронні матеріали

Тип уроку: урок формування умінь і навичок.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Пригадай:

  1. Як вводити та виводити значення табличних величин у програмах?

  2. Які алгоритми є базовими для опрацювання табличних величин?

  3. Як описати алгоритми знаходження суми чи кількості елементів табличної величини?

2. Інструктаж з Правил техніки безпеки

  1. Формування умінь і навичок

Практична робота №6 «Складання і виконання алгоритмів знаходження сум і кількостей значень елементів табличних величин за заданими умовами у навчальному середовищі програмування» Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та санітарно-гігієнічних норм. (Інструктаж з правил техніки безпеки)

Хід роботи (завдання з підручника с. 129)

Система оцінювання

Кожне із завдань може бути оцінено у 12 балів:

  • створено проект, який містить усі файли структури - 1 бал;

  • створено форму проекту, у якій у рядку заголовку відображено назву відповідно до завдання - 1 бал;

  • на формі проекту розміщені елементи управління - кнопка, таблиця (обов'язково) та інші елементи (на вибір) - 2 бали;

  • таблиця заповнена даними заздалегідь або програмно - 2 бали;

  • створено процедуру опрацювання події: натиснуто кнопку. Текст програми відповідає умові завдання - 4 бали;

  • після запуску програми на виконання тестові приклади дають правильні результати - 2 бали.

Завдання "Зміна ціни" (Lazarus)

Можливі два варіанти виведення даних: у вікна повідомлень, у текстові поля чи написи або в таблицю. Для останнього варіанту форма проекту може мати наступний вигляд:

Зауважте, для того, щоб підписи колонок повністю відображались у таблиці властивості AutoFollColumns надано значення True.

Заповнення даними таблиці здійснено на етапі її проектування. Для цього у контекстному меню об'єкта таблиця обрано вказівку Змінити StringGrid. За умовою задачі збільшення та зменшення % подано відповідним математичним значенням.

Текст програми до спланованої форми виведення результатів:

Для контрольного значення ціни товару 5 отримуємо:

Завдання 2. "Кислотність ґрунтів" (Lazarus)

Форма проекту

Дані до таблиці вносяться на етапі проектування форми. Для цього у контекстному меню об'єкта таблиця обирають вказівку Змінити StringGrid.

Програмний код проекту

Завдання 3. Гра (Lazarus).

Форма проекту

Якщо у проекті використати вікна повідомлень, то текстові поля для виведення результатів можна не використовувати. Вчитель може на свій розсуд додати в умову спосіб виведення результату на етапі обговорення умови завдання.

Програмний код проекту

Для форми проекту, наведеної на малюнку вище програмний код матиме вигляд. За умови використання вікон повідомлень програмний код буде іншим.


  1. Підсумок уроку

Оголошення оцінок за практичну роботу

Рефлексія

  • мені було незрозуміло…;

  • у мене виникли такі запитання…;

  • я не впорався з такими завданням…;

  • мені сподобалось і я буду використовувати…

  1. Домашнє завдання Повторити матеріал підручника п.15.1-16.3