Урок української мови, 2 клас

Урок-гра «У мовному кафе»

Тема: Спільнокореневі (споріднені) слова

Мета: Закріплювати знання дітей про спільнокореневі (споріднені) слова, корінь як частину слова; вправляти учнів у визначенні та позначенні кореня слова; продовжити формування умінь визначати лексичне значення слова, а також добирати спільнокореневі слова до поданого слова. Розвивати пам'ять, увагу, спостережливість, мовне чуття, каліграфічні навички письма; збагачувати словниковий запас учнів. Виховувати культуру поведінки у громадських місцях, а також бажання бути здоровим.

Обладнання: тема уроку, «меню», плакат «Спільнокореневі слова», плакат «Будова слова», паперові яблучка для оцінювання роботи учнів (сині – 1-4 бали, зелені – 4-6 балів, жовті – 7-9 балів, червоні – 10-12 балів), шляпа для хазяйки кафе, капелюх та фартух для кухара кафе, капелюх для лікаря-дієтолога, таця, картки для роботи у парах, презентація, ТЗН, Панночка Каліграфія, словникові слова, сигнальні прапорці.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку:

  1. Організація класу до уроку.

  1. Привітання у колі.

Я всміхаюсь сонечку:
— Здрастуй, золоте! —
Я всміхаюсь квітоньці —
Хай вона цвіте!
Я всміхаюсь дощику:
— Лийся, мов з відра!
Друзям усміхаюся —
Зичу їм добра!

  1. Психологічне налаштування.

  • Погляньте один на одного, посміхніться, побажайте успіху на уроці, обійміться.

  1. Введення ігрового моменту.

  • Сьогодні у нас - незвичайний урок. Ми зробимо ще один крок в країну чудову, в країну відому, що нас чекає й збагачує мову. Це країна «Мовляндія». У ній живуть іменники, прикметники, дієслова, а також спільнокореневі слова.

  • В країні Мовляндії, де слів дуже багато, живуть собі слова – родичі веселі та завзяті. Вони об’єднані одним значенням та мають спільну частину – корінь. І називаються спільнокореневими словами. Тож на уроці ми продовжимо роботу над спільнокореневими словами та слова, що схожі на них, але не є «родичами».

  1. Оголошення плану роботи на уроці.

  • Дітки, до нас на урок завітала Панночка Каліграфія, принесла листа від Президента Мовляндії.

Любі друзі! Запрошую вас у дитяче м..вне к..ф.. «Др..жб..», яке знаходиться за адресою :______ Білгород-Дністровський, ______ Смачна, _______ №50. Радий буду зустрітися!

  • Діти, а що таке кафе? (Кафе – це заклад харчування та відпочинку)

  • Піднесіть руку ті, хто бував у кафе?

  • А що ви там робили?

  • Сьогодні ми проведемо урок у кафе, тільки не звичайному, а мовному.

Ми замовлятимемо усі страви, що стосуються української мови.

Адміністратор кафе: Здоров`я – це найдорожче, що у нас є. Від нього залежить розвиток кожної людини, успішність її навчання, самопочуття. Здоров`я залежить від харчування.

Пропоную вам програму перебування в нашому кафе.

  1. Правила харчування.

а) «Мозковий штурм»;

б) «Бурякова хвилинка»;

в) «Словниковий сік».

2. «Салат із коренями»

3. «Спільнокоренева печеня»

4. Хвилинка здоров’я.

5. Робота в групах. Десерт «Запечені яблука»

6. Розрахунок.

7. Рекомендації до «Книги скарг і пропозицій»

8. Домашні страви.

9. Гостинці у торбинці.

5. Девіз уроку.

Слухати – уважно.

Міркувати – швидко.

Відповідати – чітко.

Писати – гарно.

  1. Актуалізація опорних знань.

Кухар. Повторимо правила харчування.

  1. Вправа «Мозковий штурм».

  • Що ми називаємо реченням?

  • Як показати початок і кінець речення?

  • Чи може бути одне слово реченням? Наведіть приклади.

  • Від чого залежить, який розділовий знак поставити вкінці речення?

  • Що можна скласти з речень?

  • Яка частина мови вказує на назву предмета? Наведіть приклади.

  • Яка частина мови вказує на ознаку предмета? Наведіть приклади.

  • Яка частина мови вказує на дію предмета? Наведіть приклади.

  • Яка частина мови служить для зв’язку слів у реченні і до неї не можна поставити питання? Наведіть приклади.

  1. «Бурякова хвилинка».

Зошит свій я відкриваю

Та під нахилом кладу.

Ручку я ось так тримаю.

Сяду рівно, не зігнусь,

За роботу враз візьмусь!

  • Запишіть 21 лютого, класна робота.

  • Відгадайте загадку від Панночки Каліграфії.

Я кругленький хлопчик,

Як у мишки хвостик,

Червоненький я на вроду,

Хочу в борщик із городу. (Буряк)

  • Що вам відомо про буряк?

  • Буряк – це овоч, який людина вживає в їжу. Найчастіше з нього наші мами готують нам смачний корисний борщик. Але є декілька видів буряку. Є такий буряк, яким годують свійських тварин. Він називається кормовим. Крім того, люди роблять цукор із цукрового буряку.

  • То які є види буряків?

Лікар-дієтолог. Слово «вітаміни» походить від латинського слова «віта» - життя. Назва ця не випадкова. Якщо вітамінів в організмі бракує, то людина хворіє. Вітаміни потрібні для нормального росту і розвитку дитячого організму. В організм вітаміни потрапляють із їжею. Отже, потрібно знати, в яких продуктах, які вітаміни містяться.

  • Назвіть 1-ий звук у слові буряк. Який він? (Звук б – приголосний твердий дзвінкий звук)

  • Якою буквою на письмі позначається звук б?

  • Пропишіть 3 великі та 3 маленькі букви Б б.

  • Запишіть буквосполучення з буквою б.

  • Яке з’єднання у буквосполученні «бл»? «ба»? «бу»?

  • Запишіть речення зі словом «бабуся»:

До своєї бабусі я звертаюся так: «бабо», «бабусю», «бабуню»

«бабунечко», «бабусенько».

  • Прочитайте слова, записані у лапках. Що у них спільного?

  • А ким є бабуся? (Мама нашої мами)

  • Чи можна ці слова назвати спільнокореневими? Чому?

  • Олівцем позначте корінь у цих слова. (баб)

  1. «Словниковий сік».

  • Ми повторимо написання ненаголошених е, и в коренях слів.

  • Що треба зробити, щоб визначити, яку букву слід писати в корені слова, е чи и? (Щоб дізнатися, яку букву, е чи и, слід написати, треба змінити слово або підібрати перевірне слово так, щоб ненаголошений голосний став наголошеним).

  • Записуємо слово, визначаємо в ньому наголос і підкреслюємо ненаголошений голосний в корені слова, ставимо тире і дописуємо перевірне слово, в якому такоє визначаємо наголос та підкреслюємо наголошений голосний.

(Сестра – сестри, зима – зими, широкий – широко, темнота – темний, близький – близько, весна – весни).

  • Усно підберіть спільнокореневі слова до слова «зима» (зимонька, зимовий, зимувати, перезимувати, зимно, взимку)

  • До слова «весна» (веснонька, весняний, веснянка, весною, навесні)

  1. Робот над темою уроку.

  1. «Салат із коренями». Робота за підручником. (с.121-122)

  • Розкрийте підручник на с.104, знайдіть вправу 1.

  • Прочитайте завдання до вправи.

  • Що таке лічилка? (Лічилка – це короткий дитячий вірш, який промовляють, коли грають)

  • Хто автор цієї лічилки? (Богдан Стельмах)

  • Спишіть лічилку, підкресліть спільнокореневі слова. Позначте корінь.

  • Вивчіть лічилку напам’ять.

  1. «Спільнокоренева печеня».

  • Знайдіть вправу 2 на с.122. Прочит. завд.

  • Запишіть спільнокореневі слова, позначте корінь.

(Сад, садочок, садівник.

Ліс, лісок, лісочок, лісник.

Мед, медок, медочок, медівник.)

  • Яке слово зайве? (Медаль)

Словникова робота.

  • Медаль – це нагородний знак у вигляді круглої металевої пластинки.

Медаль отримують за перемогу у конкурсах, змаганнях, відмінні успіхи у навчанні.

  • Прочитаємо це слово по рядах.

  • Який звук наголошений у слові «медаль»?

  • Запишіть рядок цього слова. Запам’ятайте його написання.

  1. Хвилинка здоров’я.

Хазяйка кафе: Всіх запрошую до кімнати відпочинку. Розважатися!

Фізхвилинка (відео)

Продовження роботи за підручником. Виконання вправи 3, с.122

  • Прочитайте текст. Перекажіть прочитане.

  • Назвіть які буква пропущена у слові довгій, повітряна, обірвалась?

  • Спишіть перший абзац. Підкресліть спільнокореневі слова. (Казка, казковим, книжки, книжечка, м’ячі, м’ячик).

  • Зробіть звуко-буквений аналіз слова «ганок».

  1. Робота в групах. Десерт «Запечені яблука»

-Підберіть якомога більше спільнокореневих слів до поданих слів.

( Здоров’я - здоров’ячко, здоровий, оздоровлення, оздоровчий.

Смак - мачно, смачний, смакувати, присмак, смаколик, смачнючий.

Радість – радісний, радо, раденький, радісінькі, радощі, радіти, радувати)

  1. Підсумок уроку.

  1. Розрахунок.

  1. Гра «Продовж речення»

  • Спільнокореневі слова – це слова, що …

  • Щоб визначити корінь слова треба …

  • Корінь – це …

  • Корінь позначають …

  • На уроці ми побували у …

  • Під час уроку добирали спільнокореневі слова до слів …

  • З уроку зрозуміли, що …

  1. Рекомендації до «Книги скарг і пропозицій»

- На стікерах запишіть, що вам сподобалось або не сподобалось у мовному кафе «Дружба».

3. Домашні страви.

- На понеділок запишіть домашнє завдання з укр.мови 3-ім уроком.

впр. 3, с.122 (ваза), повт.правило.


4. Гостинці у торбинці.

- За роботу на уроці ви отримаєте яблучка сині – 1-4 бали, зелені – 4-6 балів, жовті – 7-9 балів, червоні – 10-12 балів.