Тема: Для чого створюють заповідники?

Мета: ознайомити учнів із заповідними об'єктами України, метою їх створення, із заходами щодо відтворення і збереження природи; розвивати мислення, мовлення; виховувати діяльність любов до природи.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Обладнання : підручник,презентація.

Хід уроку

  1. Організація классу до уроку.

- Добрий день.Діти сьогодні урок природознавства проведу у вас я, і звати мене Анжела Віталіївна.

1) Підсумки спостережень.

- Діти,хто хоче виступить в ролі синоптика і розповісти про погоду цього тижня.

- Від чого залежять зміни у природі?

2.) Перевірка домашнього завдання.

Самостійна робота ( на листочках, Склади правила поводження з тваринами)

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
    —  У чому полягає значення тварин для природи?
    —  Яке значення мають тварини в житті людей?
    —  Назвіть приклади тварин, занесених до «Червоної книги України.

  2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
    —  Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про державні заповідники і заповідні території України.


  3. IV.   ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 1.    Робота за підручником (с.135-136)
    —  Пригадайте! Чому зникають рослини і тварини?
    —  Обговоріть кроки, які необхідно здійснити для збереження різноманіття рослин і тварин у природі.
    Крок перший: складання списків рослин і тварин, яким загрожує небезпека зникнення, тобто створення й постійне оновлення Червоної книги України.
    Крок другий: збереження природного середовища існування рослин і тварин.
    Крок третій: поширення знань про необхідність охорони природи рідного краю.
    —  Що розповів Мудрий Лісовичок?
    —  Роздивіться малюнки на с 136 і розкажіть, чи збереглись у вашому краї недоторкані куточки природи?
    —  Розкажіть, що ви знаєте про заповідник «Асканія-Нова».
    —  Вам уже відомо про Міжнародну Червону книгу і Червону книгу України. Ще одним важливим заходом збереження природи є створення заповідників. Заповідники — це ділянки землі, де охороняється вся природа: рослини, тварини, ґрунти, повітря, вода. В Україні перший заповідник Асканія-Нова був заснований у 1898 році у степу на Херсонщині. У заповіднику ростуть 482 види рослин. Це ковила, типчак, тюльпани, півники, люцерна й багато інших.
    У ньому зібрано понад 200 видів птахів і майже 50 видів тварин з різних куточків земної кулі. Сюди вперше зі степів Монголії завезено коней Прже-вальського. З Біловезької Пущі до заповідника завезли зубрів. Також тут мешкають бізони, зебри, зебу, антилопи , лами, муфлони. З птахів зустрічаються страуси, фламінго, лебеді, фазани. Африканський страус належить до найбільших птахів планети, має вагу до 175 кг. Голова сягає на висоту 2 м 70 см. Птах довгий час може обходитися без води. але при нагоді охоче п'є та купається. За висновками науковців, страуси в давнину мешкали на півдні сучасної України, в Азії — до сучасної Монголії. В умовах неволі живе до 50 років.Яйце африканського страуса важить 2 кг і трохи більше. Вони втратили здібність літати, пересуваються по суходолу пішки або бігом,
    Асканія-Нова — не єдиний центр з охорони природи. Нині в Україні діють 17 державних заповідників.
    Висновки
    •   Для збереження природи створюють заповідники.
    •   В Україні діють 17 державних заповідників.

Крім заповідників, створюють зоопарки, щоб показати людям рідкіснихтварин, рослин, птахів. На відміну від заповідників, у зоопарках люди постійно турбуються про тварин, готують їм їжу, будують для них приміщення.Виявляється, є такі місця,де зібрано багато видів рослин з усього світу. Там за ними доглядають, вивчаютьїх. А для всіх охочих проводять екскурсії, щоб люди могли помилуватисярослинами і більше дізнатися про них.— Хто знає, як називаються такі місця? (Ботанічні сади)Ботанічний сад — це «музей» живої природи на свіжомуповітрі. На сьогоднішній день Ботанічний сад імені М.М. Гришка входить до природно-заповідного фонду України, перебуває під пильною охороною, а його землі є пам'ятником природного та історико-культурного значення. За різноманітністю колекцій рослин, за масштабами території та рівнем проведення наукових досліджень з акліматизації рослин, дендрології та паркознавства, Ботанічний сад є одним із провідних садів Європи. Його колекційний фонд налічує близько 11180 таксонів, що відносяться до 220 родин та 1347 родів рослин. Тут працюють 8 наукових відділів, створені унікальні флористичні комплекси "Ліси рівнинної частини України", "Українські Карпати", "Степи України", "Крим", "Кавказ", "Середня Азія", "Алтай та Західний Сибір", "Далекий схід".

Візитною карткою не тільки Ботанічного саду, але й всього Києва є відділ бузку, площею 2,45 га. У період цвітіння бузку до саду приходить дуже багато відвідувачів, щоб помилуватися красою та вдихнути аромат цих дивовижних рослин. Усього в природі існує 28 видів бузку, а в саду представлений 21 вид. Учені Національного Ботанічного саду селекціонували близько 90 сортів та гібридів бузку. Серед виведених сортів: "Богдан Хмельницький", "Тарас Бульба", "Вогні Донбасу", "Полтава", "Рожева хмара", "Леся Українка" й ще 8 високодекоративних спонтанних гібридів бузку невдовзі отримають статус сорту. З середини-кінця квітня у найвіддаленішому та найбільш захищеному куточку Ботанічного саду зацвітають магнолії. Цей сорт рідко зустрічається в природі, (найбільша кількість магнолій росте у Великобританії) тому їх й почали зберігати у заповідниках. У Національному Ботанічному саду відділ м а агнолій було закладено у 1966 році, таким чином весна в Києві починається з цвітіння магнолій.

Розарій, заснований у Національному Ботанічному саду в післявоєнні роки, на сьогоднішній день відкрито для відвідування з червня до кінця літа. Вхід в розарій є платним, однак це того вартує. Буяння фарб, неперевершений аромат квітів - все це радує гостей протягом трьох місяців. Щоб помилуватися ліліями та флоксами, варто відвідати Ботанічний сад у липні. Саме цей місяць є періодом буйного квітіння даних рослин. Тут представлено 145 сортів лілій та 11 сортів лілейників, крім того, на території Ботанічного саду ростуть жоржини, канни та гладіолуси, які обгороджено, щоб у відвідувачів не виникало спокуси їх зірвати. НАЦІОНАЛЬНИЙ ПАРК – відносно велика за площею територія (акваторія) з особливо цінними природними ландшафтами й об’єктами. Національні парки розрізняють за об’єктами охорони. В деяких з них охороняють ландшафти, в інших – окремі види тварин.( Софіївка Умань. Олександрія Біла церква)(слайди)

 Фізкультхвилинка

5 .    УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

  • Діти,нажаль у Прилуках немає заповідників, але неподалік Прилук в місті Ічня є ічня́нський націона́льний парк — національний парк в Україні. Розташований неподалік від міста І́чня Чернігівської області, у верхів'ї річки Удай.Парк створено з метою збереження, відтворення та раціонального використання характерних типових лісостепових природно-ландшафтних та історико-культурних комплексів. Велике наукове значення мають види, занесені до Червоної книги України: пальчатокорінник м'ясочервоний та травневий, коручка чемерникоподібна, лілія лісова, плаун річний тощо, а також регіонально-рідкісні види. Великої уваги заслуговують види лікарських рослин, що зростають на території парку.

  • Отже,діти,для чого нам потрібні заповідники?

  1. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. Повідомлення д.з.

  • Що таке заповідник? Які заповідники створено в Україні?

  • Отож, ми поповинні завжди піклуватися про природу,не зривати рослини ,не вбивати тварин.Домашнім завданням буде ще раз уважно перечитати с135-136).