Тема уроку: Життя – це найвища цінність. Бережи його!
(до Дня ЦЗ населення)
Мета: активізувати, повторити знання дітей з теми надзвичайні ситуації, їх класифікацію та причини виникнення, сформувати в учнів поняття про цивільних захист.
Обладнання та матеріали: ватно-марлеві пов’язки, наочність, роздатковий матеріал.
Основні поняття: цивільна оборона, надзвичайні ситуації, захист населення.
Тип уроку: комбінований.
«Пам’ятай! Життя є дар,
І той, хто його не цінує,
Цього дарунку не заслуговує». Леонардо да Вінчі
Хід уроку:
I.Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
Мотивація
Сьогодні ми поведемо мову про найцінніший скарб для кожної людини – життя. Навчимося берегти й захищати себе в надзвичайних ситуаціях, правильно діяти під час стихійних лих та аварій.
Живучи на Землі, люди, не замислюючись, роблять їй дуже боляче: руйнують надра, змінюють русла річок, забруднюють повітря й воду, знищують рослини і тварин. Наша планета дуже болісно реагує на таке ставлення і нерідко відповідає нам «взаємністю»: стихійними лихами, від яких руйнуються міста, села, дороги, і навіть інколи гинуть люди. Такі ситуації називаються «надзвичайними».
Як важливо у таких ситуаціях, щоб людина не розгубилася, взяла себе в руки й пригадала, як поводитися за таких обставин, як урятуватися самій та як допомогти вижити іншим.
Обговорення проблемної ситуації
Темою уроку є ,,Цивільна оборона”. Як ви думаєте, що означає поняття цивільної оборони та яке її значення в сучасних умовах життя суспільства? (Учні висловлюють свої думки).
Надзвичайна ситуація – це порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкті або території, що спричинене аварією, катастрофою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, яка призвела (може призвести) до загибелі людей та/або значних матеріальних втрат.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Розповідь учителя з елементами бесіди
В наш час аварії, катастрофи, стихійні лиха почастішали через активне використання продуктів науково-технічного прогресу. Але ще не всі люди, котрі обслуговують техніку, сумлінно ставляться до своїх обов’язків. Ці біди нерідко призводять до загибелі великої кількості людей. В ліквідації наслідків аварій, катастроф, стихійних лих беруть участь організовані й оснащені технікою групи людей, що називаються формуваннями ЦО. Вони рятують людей у мирний час. ЦО покликана рятувати людей і у воєнний час, якщо противник застосовує сучасні засоби нападу. Успішно вирішувати ці завдання ЦО може спільно з воїнами Українських Збройних Сил. Тому кожен учень повинен уміти діяти в таких умовах, знати і вміти використовувати засоби індивідуального захисту.
У Законі України ,,Про цивільну оборону України” від 3.02.1993р.” говориться, що:
,,Кожен громадянин має право на захист свого життя і здоров’я від наслідків аварій, катастроф, пожеж, стихійного лиха та гарантування забезпечення реалізації цього права”.
(на дошці надпис «Цивільна оборона»)
- Діти, прочитайте надпис: «Цивільна оборона»
- Що означає слово оборона?
(Оборонятися, захищатися, а цивільна – це цивільні люди, тобто мирне населення, ми з вами)
Завдання цивільної оборони:
Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій техногенного походження і запровадження заходів щодо зменшення збитків та втрат вразі аварій, катастроф, вибухів, великих пожеж та стихійного лиха;
Оповіщення населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій у мирний і воєнний часи та постійне інформування його про наявну обстановку;
Захист населення від наслідків надзвичайних ситуацій;
Організація життєзабезпечення населення під час аварій, катастроф, стихійного лиха та у воєнний час;
Організація і проведення рятувальних та ін. невідкладних робіт у районах лиха і осередках ураження;
Створення систем аналізу і прогнозування, управління, оповіщення і зв’язку, спостереження і контролю за радіоактивним, хімічним і бактеріологічним зараженням, підтримання їх у готовності для сталого функціонування в надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного часів.
За офіційною класифікацією надзвичайних ситуацій в Україні виділяють чотири їх види і чотири рівні.
Види НС класифікують за їх походженням.
Це НС:
• Природного.
• Техногенного.
• Воєнного походження.
Захист свого здоров’я і життя під час аварій, катастроф.
Аварія – це порушення роботи певного механізму машини, що призводить до значних пошкоджень, ураження.
Катастрофа – це аварія великих масштабів з трагічними наслідками.
1. Як діяти під час землетрусу.
Зберігати спокій, уникати паніки. Пам'ятати, якщо почнуться коливання ґрунту або будівлі, небезпечними є предмети й уламки, що будуть падати.
Якщо ви знаходитесь у висотній споруді, не слід кидатись до сходів або до ліфта. Вибігати з будинку треба швидко, але обережно, остерігатись уламків, електричних дротів та інших джерел небезпеки.
Якщо підземні поштовхи застали на вулиці, потрібно якнайдалі відійти від будівель і споруд. Не можна знаходитися поблизу заводів, фабрик, складів, які мають пожежонебезпечні, вибухові й отруйні речовини. Не можна триматися за високі стовпи і масивні паркани, ховатися в будівлях і підвалах. Поїзди, трамваї, тролейбуси зупиняють, а пасажири залишають їх і відходять на безпечну відстань.
Якщо землетрус застав у будинку і не залишилося часу вийти з нього, потрібно стати у дверному або балконному отворі — ці місця найміцніші.
2. Як діяти під час пожежі.
Розглянемо дії людей під час пожежі.
Ситуація 1.
Пожежа у сусідній квартирі багатоповерхового будинку. Ваші дії після виклику пожежної охорони?
1. Евакуація.
2. Виходити швидко, без метушні, паніки.
3. Не користуватися ліфтом.
4. Чітко виконувати накази, розпорядження дорослих.
5. Допомагати тим, хто потребує твоєї допомоги,
Евакуація — це організований вихід усіх людей з небезпечного місця на вулицю.
Ситуація 2
Пожежа в багатоповерховому будинку, горить квартира на 8 поверсі, ти проживаєш на 9-му.
Ваші дії після виклику служби 01?
1. Закріпити двері, вікна.
2. Мокрим ганчір'ям запхати вентиляційні отвори, щоб дим не потрапляв у квартиру.
3. Накритись мокрим покривалом і чекати пожежної служби.
Ситуація З
Як гасити пожежі у квартирі в початковій стадії горіння?
Можуть бути використані пісок, земля, шматки грубого сукна, різні вогнегасники, вода. Осередок пожежі закидають піском або землею за допомогою совка чи лопати, при цьому відбувається охолодження поверхні, що горить, зменшити доступ повітря до неї.
Вогнегасники охолоджують поверхню, яка горить, розбавляють концентрацію кисню в повітрі.
Якщо використовуємо сукно, то палаюча речовина ізолюється від доступу кисню і горіння припиняється.
Вода легко проникає в щілини, пори палаючої речовини, знижує Т° в осередку пожежі (бо утворюється пар). Перетворюючись у пару, вода дуже збільшується в об'ємі, витісняючи із зони горіння кисень повітря.
Однак воду не можна застосовувати для гасіння легкозаймистих рідин (бензин, гас, масла), бо нагромаджуючись внизу цих рідин, вода збільшує поверхню горіння. Вода не зможе погасити і електроустановки під напругою.
Ситуація 4
Як допомогти людям, на яких загорівся одяг?
1. Накрити покривалом. Але не з головою.
2. Качатись по землі, якщо покривала немає.
Ситуація 5
Як дихати під час пожежі?
Багато дітей гине від отруйного диму, що утворюється від згорання синтетичних, пластмасових речей, побутової хімії та від гарячого повітря.
- Отже, голову тримають ближче до підлоги (дим легший від повітря, тому він піднімається вгору), рот і ніс бажано затулити змоченою у воді хустиночкою (тканиною). Щоб не втратити в задимленому приміщенні орієнтир, пересуватись потрібно вздовж стін.
І ще одне золоте правило.
Не можна ховатись під столами, ліжками під час пожежі. Адже на розшук дітей, що сховалися, витрачається час. Це може призвести до загибелі потерпілого і рятівника.
Ось так від уроку до уроку ми проводимо пожежну профілактику, бо будь-яка пожежа — це лихо. І треба вміти його знищити, вчасно подати руки потерпілому, швидко вихопити з вогню людину, другу, третю. Вміти самому собі дати раду, мати елементарні навички дій під час пожежі.
3. Як діяти під час повені.
- При раптовій повені необхідно якнайшвидше зібрати предмети першої необхідності – документи, медичну аптечку, сірники (запальничка), хліб, питну воду – і зайняти найближче безпечне підвищене місце. Необхідно бути готовим до евакуації по воді, у тому числі за допомогою підручних плавзасобів. За таких обставин не слід піддаватися паніці та втрачати самоконтроль, потрібно спокійно вжити заходи, що дозволяють рятувальникам своєчасно виявити людей, відрізаних водою і які потребують допомоги.
Необхідно уважно прослухати інформацію і виконати всі вимоги паводкової комісії Міського штабу з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
Важливо відключити газ, електроенергію і воду. Тварин необхідно випустити з приміщень (якщо це приватний будинок). Надайте необхідну допомогу літнім людям та інвалідам у вашому будинку. Стрибати у воду можна тільки в разі крайньої необхідності, переохолодження може стати причиною смерті. Якщо небезпека опинитися у воді велика, то треба зняти важкий і незручний одяг та роззутися. Документи і цінності бажано помістити в поліетиленовий пакет і заховати в надійному місці.
4. Як діяти під час урагану.
Якщо ураган (буря, смерч) застали Вас у будинку, відійдіть від вікон і займіть безпечне місце біля стін внутрішніх приміщень, у коридорі, біля вбудованих шаф, у ванних кімнатах, туалетах, коморах, у міцних шафах, під столами. Погасіть вогонь у пічках, відключіть електроенергію, закрийте крани на газових мережах. У США, дял яких це звичайне явище, від торнадо люди успішно ховаються в спеціально обладнаних підвалах і льохах.
У темний час доби використовуйте ліхтарі, лампи, свічки; включіть радіоприймач для одержання інформації МНС; по можливості, перебуваєте в заглубленному укритті, у сховищах, льохах і т.п. Якщо ураган, буря або смерч застали Вас на вулицях населеного пункту, тримаєтеся якнайдалі від легких будівель, будинків, мостів, естакад, ліній електропередачі, щогл, дерев, рік, озер і промислових об’єктів. Для захисту від уламків, що летять, і осколків скла використовуйте аркуші фанери, картонні й пластмасові ящики, дошки й інші підручні засоби. Намагайтеся швидше вкритися в підвалах, льохах і протирадіаційних укриттях, якщо такі наявні у населених пунктах. Не заходьте в ушкоджені будинки, тому що вони можуть обрушитися при нових поривах вітру.
Під час сніжної бурі вкривайтеся в будинках. Якщо Ви опинилися у полі або на міжсільській дорозі, виходьте на магістральні дороги, які періодично розчищаються й де більша ймовірність надання Вам допомоги. При курній бурі закрийте обличчя марлевою пов’язкою, хусткою, шматком тканини, а очи – окулярами.
При надходженні сигналу про наближення смерчу необхідно негайно зійти в укриття, підвал удома або льох, або вкритися під ліжком і іншими міцними меблями – ніщо інше не допоможе. Якщо смерч застає Вас на відкритій місцевості, укривайтеся на дні дорожнього кювету, у ямах, ровах, вузьких ярах, щільно притискаючись до землі, закривши голову одягом або гілками дерев. Потрібно лягти максимально низько. Не залишайтеся в автомобілі, негайно виходите з нього й укривайтеся, як зазначено вище.
5. Як діяти під час виявлення вибухонебезпечних предметів.
1. Негайно повідомте чергові служби органів внутрішніх справ, цивільного захисту.
2. Не підходьте до предмету, не торкайтеся і не пересувайте його, не допускайте до знахідки інших людей.
3. Припинити всі види робіт в районі виявлення вибухонебезпечного предмету.
4. Не користуйтеся засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух).
5. Дочекайтеся прибуття фахівців, вкажіть місце знахідки та повідомте час її виявлення.
Пам’ятайте! Одна з основних причин нещасних випадків з вибуховими пристроями – грубе порушення елементарних правил безпеки.
Гра «Полювання на пожежу»
Хід гри: Діти по черзі підходять до столу і навмання витягують аркуш із запитанням. Після цього учень шукає аркуш із відповіддю та пояснює свій вибір, описуючи небезпечну ситуацію в цілому. Інші школярі можуть доповнювати відповідь чи ставити додаткові запитання. Гра триває доти, доки на всі запитання не будуть знайдені відповіді.
Ситуації: Виникла пожежа. У кімнаті багато диму. На вас горить одяг. Телевізор почав диміти. Горить суха трава. Ви відчули запах газу. Вам важко дихати від їдкого диму.
Варіанти вирішення: Телефонувати за номером «101». Рухатись до виходу поповзом. Впасти на землю чи підлогу і качатися, поки вогонь не вщухне. Вимкнути його, провітрити приміщення. Закидати землею чи залити водою. Відчинити вікно, зателефонувати за номером «104». Дихати через змочену тканину.
Учні об’єднуються у кілька команд. Кожна з них матиме по 10 секунд для того, щоб відгадати слово за визначенням. Усього команда може прослухати три визначення-підказки. Якщо слово буде названо з першої підказки, команда отримує три бали, якщо з другої – два бали, а якщо з третьої – один бал. Виграють ті, хто отримає найбільшу кількість балів.
Приклади слів і підказок до них:
«Тепло»
Ви відчуваєте його, коли вдягаєте рукавички.
Так буває, коли на вулиці світить сонце.
Ви його відчуваєте, коли в приміщенні увімкнене опалення.
«Пожежа»
Це лихо є причиною знищення лісів, будівель чи навіть загибелі людей.
Коли це відбувається, зазвичай стає дуже страшно і виникає загроза втратити речі чи оселю.
Щоб протистояти їй, ми телефонуємо за номером «101».
«Горіння»
Це відбувається із запаленою свічкою.
Це неодмінно трапиться з речами, якщо їх сушити над газовою плитою.
Якщо до паперу чи сухої трави піднести запалений сірник, з ними це станеться.
«Гасіння»
Щоб зробити це, викликають пожежну бригаду.
Це відбудеться, якщо полити водою вогнище.
Для того, щоб це відбувалося, використовують пісок, відро з водою чи пожежний шланг.
Рефлексія
Робота з класом
Чому виникають надзвичайні ситуації? Чи можна їх попередити?
Як можна захистити населення в умовах НС?
Що ми називаємо НС?
Хто є причинами НС?
Телефони номерів аварійних служб.
Розшифрування анаграм «Індивідуальні засоби захисту» Додаток 1.
Головне для людини – це знати, як поводитись у надзвичайних ситуаціях. Саме в цьому полягає основна мета ЦО. Тому кожен школяр повинен знати і вміти, як поводитись в таких умовах, які засоби індивідуального захисту використовувати.
Гра : «Так чи ні»
Відповіді показують за допомогою сигнальних карток.
1 Якщо ти відчув запах диму або горілого, побачив іскри та невелике полум’я. Необхідно:
- Терміново повідомити батьків та сусідів(так)
- Залити полум’я водою (так)
- заховатися у куток (ні)
2 Якщо загорівся електроприлад, необхідно:
- залити водою (ні)
- вийняти шнур із розетки, обмотавши руку ганчіркою (так)
- відрізати шнур ножем (ні)
- відключити його від електрики рубильником (так)
3 Якщо ваш одяг спалахнув:
- потрібно лягти на підлогу і перекочуватися, збиваючи із себе вогонь (так)
- потрібно бігти (ні)
4 Якщо будинок охопленний полум’ям:
- потрібно накритися з головою мокрою ковдрою і намагатися дістатися виходу (так)
- допомогти молодшим залишити кімнату (так)
5 Якщо у приміщенні багато диму:
- потрібно рухатися до виходу поповзом або пригнувшись (так)
- потрібно захистити свої легені від диму вологим рушником, шарфом чи хустинкою (так)
Херсонська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №45
Херсонської міської ради
Година спілкування
(до Дня ЦЗ)
«Життя – це найвища цінність. Бережи його!»
Вчитель: Прасолова Г. О.
Клас: 6-А
Дата проведення: 16.05.2019 р.
2018 – 2019 н.р.
Виникла пожежа.
У кімнаті багато диму.
На вас горить одяг.
Телевізор почав диміти.
Горить суха трава.
Ви відчули запах газу.
Вам важко дихати від їдкого диму.