Департамент освіти, науки та молоді

Херсонської обласної державної адміністрації




Державний навчальний заклад

«Вище професійне училище №2 м. Херсона»





ПЛАН-КОНСПЕКТ


УРОКУ НА ТЕМУ:




Підготував викладач

креслення:

Лисенко О. М.




м. Херсон

2019р.


Предмет: Технічне креслення

Дата проведення: 16.04.2019.

Група: № Т-23, ІІ курс.

Професія: «Електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування»

Кваліфікація: 3 розряд

Місце проведення: навчальний корпус,

кабінет № 109


План уроку

Тема програми№5: Основні відомості з будівельного креслення

Тема уроку№15: Будівельне креслення. Читання будівельних креслень.

Мета:

  • - Навчальна: сформувати знання про будівельне креслення, основні його види та призначення; вивчити умовні графічні зображення що застосовуються на будівельних кресленнях; навчитися читати будівельні креслення

  • - Розвивальна: розвинути аналітичне, об’ємне та логічне мислення,пізнавальну активність та самостійність.

  • - Виховна: виховання культури навчального процесу, дисципліни, сумлінності, наполегливості у досягненні мети, вміння працювати в групі.


Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.


Форми проведення уроку: лекція з елементами ігор «Вгадайка», «Архітектор»,

Методи та прийоми: розповідь з елементами гри та практичного показу, мозковий штурм, демонстрація слайдів

Основні терміни і поняття: проект, генплан, фасад, план, висотна позначка, архітектурна мітка.



Дидактичне забезпечення уроку: слайди, оцінювальні листи, «Конструктор» для будівельних креслень.



Матеріально – технічне забезпечення уроку: мультимедійний проектор, комп’ютер, магнітна дошка.

Міжпредметні зв’язки: спецтехнологія «Електромонтажні роботи», «Будова, монтаж, технічне обслуговування і ремонт освітлювальних електроустановок»; геометрія «Зображення об’ємних фігур на площині», «Паралельність ліній і площин в просторі».


Література:

  • Сидоренко В.К. Технічне креслення: проб. підруч. для ПТНЗ / В.К. Сидоренко. - Львів: Оріяна-Нова, 2000. - 497с

  • Анисимов М.В. Креслення: підруч. для ПТЗО / М.В. Анисимов, Л.М. Анисимова. - К.: Вища школа, 1998. - 239с.

  • Барсуков П.В. Строительное черчение. М. Высшая школа. 1974 г. 344 с.,ил.

  • Якубович, А. А.

  • Задания по черчению для строителей : Учеб. пособие для ПТУ / А. А. Якубович. - М. : Высш. шк., 1984. - 254 с.






Хід уроку.

  1. Організаційна частина.


Привітання: Доброго дня всім присутнім.

Перевірка наявності учнів на уроці:

Чергового прошу доповісти про присутність учнів на занятті.

Сподіваюсь, що ви готові до заняття, добре почуваєтесь і ми можемо розпочинати урок.

  1. Мотивація навчальної діяльності

Вступне слово викладача. Вітаю вас, дорогі учні! Нарешті Ви, ті що навчаються в будівельному училищі, ті що хочуть стати справжніми будівельниками починаєте вивчати справжнє БУДІВЕЛЬНЕ КРЕСЛЕННЯ!

Я бачу німе питання на Ваших обличчях: «Чому так довго ми вивчали якесь-то ТЕХНІЧНЕ КРЕСЛЕННЯ? Навіщо забивали свої голови зайвою інформацією?»

Хочу вас заспокоїти! Ми не марнували час! Адже всі ті теми технічного креслення, що ви засвоїли на попередніх уроках, всі ті незчисленні практичні роботи що ви виконували є тим необхідним базисом для вивчення доволі складного і, для Вас необхідного, будівельного креслення. Всі ті розділи, починаючи з оформлення креслень, креслярських шрифтів, нанесення розмірів на кресленнях і закінчуючи прямокутними проекціями, розрізами та перерізами, всі вони будуть потрібними при читанні і виконанні креслень будівельних об’єктів.

То ж до роботи!


  1. Повідомлення теми програми, уроку.

Тема програми: « Основні відомості з будівельного креслення». За програмою на дану тему відводиться 4 години навчального часу.


Тема сьогоднішнього уроку звучить так: «Будівельні креслення. Читання будівельних креслень»



  1. Повідомлення мети уроку


На сьогоднішньому занятті нам необхідно: зрозуміти що таке будівельне креслення, і чи є в нього відмінність від технічного; познайомитись з основними його видами; зрозуміти що називають проектом будівлі, познайомитись з умовними графічними позначеннями будівельних креслень та навчитися читати будівельні креслення.



  1. Вивчення нового матеріалу:

Перш за все, пропоную записати план вивчення нової теми



План:

  1. Будівельне креслення

  2. Види будівельних креслень

  3. Основні графічні умовні позначення на будівельних кресленнях

1. Що ж таке «Будівельне креслення»? Все достатньо банально! Будівельним кресленням називають зображення об΄єктів будівництва та окремих їх деталей.

Чи є різниця між будівельним кресленням і технічним, окрім того що в технічному кресленні зображують технічні деталі, а в будівельному – будівельні об’єкти?

Відповідаю! Так відмінності є! Вони глобально не змінюють основні правила креслення, але їх необхідно знати!


Технічне креслення Будівельне креслення


Так наприклад, при нанесенні розмірів на будівельних кресленнях замість стрілок розмірних ліній наносять так звані «архітектурні мітки» (на перетинанні розмірної та виносної лінії викреслюють штрих суцільною товстою під кутом 45°); розміри на будівельних кресленнях дозволено повторювати і їх як правило, проставляють у вигляді замкненого розмірного ланцюга, що не дозволялося в технічному кресленні.


2. Які ж існують основні види будівельних креслень?

В залежності від стадій проектування будівлі розрізняють два основних типи будівельних креслень – це архітектурно-будівельні та конструктивні креслення.

Уявіть собі, що Ви купили лотерейний квиток і він виявився виграшним.

Отримавши кругленьку суму грошей, Ви хочете побудувати свій дім і зразу придбали для будівництва ділянку землі в центрі нашого міста. Але для будівництва вам необхідно замовити …… Що? Правильно, РОБОЧИЙ ПРОЕКТ! Де ви його будете замовляти? Правильно, в спеціалізованій проектній організації! Ви приїздите в офіс і, в першу чергу, знайомитесь з головним архітектором проекту. Розповідаєте про той «Будинок своєї мрії» в якому хочете жити все своє життя. Головний архітектор приступає до роботи – виконує архітектурно-будівельні креслення, які в повній мірі описують об’ємно-планувальне рішення вашого об’єкту. До таких креслень належать:

  • Фасади будівлі – це вигляди на будинок спереду, ззаду та з боків (головний фасад, дворовий фасад, торцьові фасади відповідно). Призначені фасади, в більшості, для розуміння стилю будівлі, загального архітектурного вигляду, першого наближення до знайомства з будівлею. На фасадах також можна побачити розташування основних зовнішніх елементів будівлі – вікон, вхідних дверей, балконів, лоджий, пілонів, карнизів та їх висотні відмітки.

  • Плани поверхів будівлі – це розрізи будівлі горизонтальними січними площинами в межах визначеного поверху. На планах можна побачити розташування зовнішніх та внутрішніх стін, перегородок і прорізів в них. Розміри та розташування кожного приміщення. Плани поверхів в проекті є одними з найважливіших креслень.

  • Розрізи будівлі – утворюються вертикальними січними площинами. На розрізах видно всі внутріщні елементи будівлі і їх висотні відмітки.

  • Генеральний план (генплан) – це зображення благоустроєної ділянки при здачі будинку в експлуатацію. На генпланах показують всі доріжки, дороги, майданчики, споруди та озеленення території.

Після того як архітектор створив вище зазначені креслення, замовника, тобто Вас, знайомлять з ними. І якщо ви в повній мірі задоволені тим що побачили, до роботи приступають конструктори на чолі з Головним інженером проекту. Конструктори виконують всі розрахунки на міцність і стійкість всіх конструктивних елементів будівлі та приймають рішення про застосування тих чи інших будівельних матеріалів. З’являються конструктивні креслення. До таких креслень належать:

  • Плани фундаментів, монтажні схеми перекриття, кладочні плани, плани армування конструкцій, опалубочні плани, схеми розташування мереж життєзабезпечення будівлі, вузли та деталі тощо. Тобто всі креслення що пояснюють як сконструйований той чи інший вузол або деталь будинку.


І після написання пояснювальної записки, в якій детально описується те що неможливо було вказати на кресленнях з’являється робочий проект Вашого будинку. Тільки при наявності даного документу можна приступати до будівництва.

То ж, що називають робочим проектом?

Проектом будинку називають комплект документів зі всією необхідною інформацією для проведення всіх стадій будівельно-монтажних робіт, від загальнобудівельних – до введення в експлуатацію.

3. Якщо ви були уважними і добре придивлялися до всіх будівельних креслень які я показував, то неодмінно помітило що на них є дуже багато умовностей – наприклад не всі конструкції будівлі на плані поверху викреслені детально. Хоча інтуїтивно можна здогадатися що за конструкція перед нами накреслена, але ви, як висококваліфіковані фахівці не здогадуватись,а знати повинні. І тому я хочу вас познайомити зі стандартними умовними графічними позначеннями конструктивних елементів будівлі, а також з позначеннями санітано-технічного устаткування, що допоможуть в подальшому правильно читати креслення.

Хочу запропонувати вам невеличку гру «Вгадайку». Я буду показувати умовні позначення будівлі, а ви будете намагатися їх впізнати. Готові? Гра ропочинається!

(На екрані з’являються зображення умовних графічних позначень, що застосовуються на планах поверхів будівель, а учні намагаються їх відгадати. З часом з’являються на екрані правильні відповіді).




Молодці! Більшість умовних позначень ви вгадали!

Але при виконанні реальних практичних завдань, читаючи будівельні креслення, ви повинні не вгадувати а ТОЧНО ЗНАТИ!!! Тому всі графічні позначення необхідно вивчити на пам’ять!


  1. Закріплення знань учнів:

І. Пропоную пограти ще! Тільки тепер в більш серйозну гру – попрацювати архітекторами. Для цього вам необхідно поділитися на команди по три-чотири чоловіка. В кожній команді визначити Головного архітектора, який буде капітаном команди. Мета Головного архітектора не допускати безладу в команді, консолідувати ідеї, керувати своєю командою.

Кожній команді дається «Конструктор для будівельного креслення», по суті це набір вивчених вами на сьогоднішньому уроці умовних графічних позначень. Завдання: з наявних елементів утворити цілий план поверху одноповерхового двокімнатного будинку с санвузлом та кухнею. Для роботи вам дається 7 хвилин. Команда, яка впорається вчасно і спроектує відповідний і правильний план поверху отримає бонус – плюс два бали до загальної оцінки за урок.

Для прикладу покажу вам на дошці приблизну послідовність вашої роботи.

(На магнітній дошці викладач утворює план поверху однокімнатного будинку з санвузлом та кухнею)

Все зрозуміло? Час пішов!

(Учні працюють в малих групах)

Стоп! Команди покажіть свої запроектовані плани поверху!

(Визначення команди, яка найкраще впоралась з завданням)

Виграла __________________ команда на чолі з _________________!!!!

ІІ. А тепер спробуємо на оцінку прочитати будівельне креслення, яке буде на екрані. Я буду читати запитання , а ви на оціночних листах будете вписувати свої відповіді. Кожна правильна відповідь буде коштувати 1 бал, загалом можна заробити 8 повноцінних балів. На роздуми для відповіді вам дається 10 секунд. Готові? Розпочали!!!

(Викладач зачитує запитання – учні, читаючи будівельне креслення на екрані, заносять відповіді в оціночні листи)

Запитання:

  1. Як називається будівельне креслення представлене на екрані?

  2. Скільки приміщень на поверсі?

  3. Яка загальна товщина зовнішніх стін будинку?

  4. Під яким номером приміщення кухні?

  5. Яка висота приміщень?

  6. Назвіть розміри приміщення №3

  7. Яка ширина віконних прорізів в будівлі?

  8. Як би ви назвали приміщення під номером №4?


Правильні відповіді:

  1. План поверху

  2. 6 (шість)

  3. 510 мм

  4. 1

  5. Не можна визначити

  6. 3610×2380 мм

  7. 1280 мм

  8. Коридор




Зараз перевіримо, чи правильно ви прочитали креслення! Будь ласка обміняйтеся оціночними листами та, керуючись правильними відповідями що з’явилися на дошці, підрахуйте кількість балів зароблених вашим колегою!

  1. Підбиття підсумків. Рефлексія.

Якою була тема уроку?

Що було не зрозуміло?

Заключне слово викладача.

І так, сьогодні на уроці ми познайомилися з поняттям «Будівельне креслення» Я думаю, що в основному всі ви засвоїли новий матеріал на достатньому рівні. Тепер ваше завдання навчитися отримані знання використовувати на практиці, в своїй роботі, чи при виконанні графічних завдань.

Мені хочеться відзначити учнів, які були активні на уроці____________________________ Послухайте оцінки, які ви отримали на сьогоднішньому уроці! (Оголошення оцінок з коментарем). )

  1. Повідомлення домашнього завдання:


Вивчити §32-36 (сторінки 166-174) підручника Анисимова М. В. «Креслення», виконати в робочому зошиті креслення всіх умовних позначень будівель, таблиця 17, стор.169.


Всім дякую за роботу! До побачення!


Викладач: Лисенко О. М.