Управління освіти Шосткинської міської ради
Сумської області
Інтегрований урок 2 клас «Ознаки весни. Весняні явища у природі»
Підготувала вчитель
початкових класів І категорії
Шосткинського НВК:
спеціалізована школа
І-ІІ ступенів – ліцей
Фесенко Людмила Олександрівна
2019 р.
Інтегрований урок 2 клас
«Ознаки весни. Весняні явища у природі»
(літературне читання, навколишній світ, образотворче мистецтво)
Літературне читання: Весна у лісі. О. Копиленко «Весна у лісі».
Навколишній світ: Ознаки весни. Весняні явища у природі
Образотворче мистецтво: Відтворення глибини простору за допомогою кольору, деталізації переднього плану. Виконання композиції «Весна прийшла»
Мета: Формувати ключові та предметні компетентності; удосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити висновки з прочитаного; узагальнювати знання учнями ознак весни на основі власних спостережень; вчити аналізувати залежність змін у неживій та живій природі; відтворювати глибину простору за допомогою кольору; виховувати любов і бережливе ставлення до природи; розвивати творчі здібності, естетичний смак, почуття прекрасного, уяву, мислення; виховувати любов та бережне ставлення до природи.
Обладнання: презентація, підручник «Літературне читання» 2 клас Савченко О.Я., «Навколишній світ» Пушкарьової Т.О., альбом, фарби.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ось почули ми дзвінок —
Він покликав на урок.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок розпочинаймо.
Учні (хором)
Уважно слухаємо!
Красиво читаємо!
Чітко відповідаємо!
Мовлення своє розвиваємо!
ІІ. Оголошення теми та завдань уроку.
Відгадування загадки
Зійшли сніги, шумить вода,
Земля вже квіти викида.
Буяє травка молода,
Все мертве оживає.
Коли, діти, це буває? (Навесні)
— Після якої пори року до нас приходить весна? Які прикмети весни ви почули у загадці? Доведіть, що це саме весняні прикмети. Поясніть чому.
— Так. Після холодної зими з її морозами, завірюхами і ожеледицею до нас приходить чарівниця-весна. Саме з 1 березня починається календарна весна. На цьому уроці ми узагальнимо ознаки весни, будемо аналізувати живу та неживу природу, читатимемо вірші та оповідання, зобразимо весну на папері, словесно передаватимемо її красу.
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»
Ось і настала довгоочікувана весна. Цю пору року всі чекають з нетерпінням. А чому?
Весна – це час оновлення землі та всього живого. Все розпускається і розвивається, зеленіє і квітне. Квітне рідна земля, і на душі стає приємно, легко, весело.
А які асоціації у вас викликає слово весна?
3. Вправа «Очікування»
Чого ви чекаєте від уроку?
ІІІ. Робота над літературними творами.
Вступна бесіда.(Лунає ніжна музика)
- Весна... Різні дивовижні зміни відбуваються навколо нас. Які зміни відбуваються у неживій природі? Як змінюється жива природа?
2. Перегляд відео «Весна» (https://www.youtube.com/watch?v=ixUiX_Qjn3A)
— З кожним весняним днем сонечко піднімається вище, світить яскравіше і починає пригрівати. Що починає відбуватися навколо?
— Так. Снігові завали починають танути, земля прогрівається і готується до цвітіння. Лід на річках тріскається і ламається. Та це відбувається не одразу.
— Які ж зміни відбуваються в житті лісових мешканців навесні?
— Про це ми дізнаємося, прочитавши оповідання Олександра Копиленка «Весна у лісі».
Опрацювання оповідання Олександра Копиленка «Весна у лісі»
1) Виразне читання оповідання учителем.
— Назвіть мешканців лісу, про яких розповідає автор.
2) Словникова робота. ( Читання слів «луною» за вчителем: білченята, відігріває, торішнього, метушаться, страхіття, неповороткі.)
3) Повторне читання оповідання учнями «ланцюжком».
— Що в розповіді вас здивувало?
— Про який весняний місяць йдеться в оповіданні? Доведіть словами тексту.
4)Читання оповідання за частинами, складання плану.
5) «Довідкове бюро». Інсценізація «Звірі навесні»
- Весна — довгоочікувана пора, але й небезпечна. Бо надходить весняна повінь, виганяючи тварин із теплих нірок й інших затишних схованок. Рятуються звірі від води, де тільки можуть: на деревах, купах хмизу, острівцях. А якщо повінь не загрожує їхньому життю, то вони займаються своїми звичними весняними турботами: вимощують гніздечка, виводять потомство. Ось послухайте, що розкажуть про своє народження білченя, їжаченя, зайченя.
Білченя. Ой, їжачок, який ти колючий!
Їжаченя. Так, шубка у мене колюча. Але, маючи таку шубку, нікого не боюся. З'явиться небезпека — згорнуся в клубок — спробуй торкнися мене, відразу отримаєш тисячу уколів!
Білченя. А народився ти теж з голками?
Їжаченя. Їжаки народжуються без голок і сліпі. На рожевому тілі у нас тільки безліч горбків. Голки на їхньому місці з'являються через декілька годин. Спочатку вони м'які і світлі, але поступово тверднуть і темніють. Голки мої ростуть дуже швидко.
Білченя. А я теж народилося голим і сліпим. Але в нашому дуплі мені не було холодно, тому, що моя дбайлива мама зігрівала мене й зробила м'яку та теплу підстилку.
Зайченя. А я свою маму не пам'ятаю! І домівки у мене немає!
Б і л ч е н я. Як це? Чому?
Зайченя. Я народився прямо на землі відразу зрячим, вкритим шерстю. Мама мене погодувала молоком, залишила під кущем і втекла.
Їжаченя. І тобі не хотілося їсти?
Зайченя. Ні, молоко у мами поживне і жирне, тому 3-4 дні я неголодний.
Білченя. А як же наступні дні?
Зайченя. А я коли захочеться, їсти, починаю пересуватися, залишаючи пахучий слід від лапок. По цьому сліду мене знаходить будь-яка зайчиха і годує молоком. І знову вистачає на 3-4 дні. А коли я підросту, я починаю живитися травою.
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Робота за підручником «Навколишній світ».
1) Визначення істотних ознак весни:
І група – у неживій природі;
ІІ група – у живій природі.
2) Гра «Доповни речення»
3. Гра «Так чи Ні». (Діти піднімають сигнальні картки. Відповідь: «Так» - зелена картка, «Ні» - червона картка.)
1. Весна. Розтанув сніг. (Так)
2. Птахи відлітають у теплі краї.(Ні)
3. Листя з дерев опало. (Ні)
4. Ведмідь прокинувся. (Так)
5. Потекли струмки. (Так)
6. Сонце світить та не гріє. (Ні)
7. Рівнодення відбувається у травні місяці. (Ні)
8. Весна прекрасна пора року. (Так)
9. У лісі можна слухати гучну музику. (Ні)
10. Малих лісових мешканців неможна забирати до себе.(Так)
4. Робота в групах. Відновлення прислів’їв про весну
- Чому так кажуть?
І група: Весною все ожива, танцює й співа.
ІІ група: Весна багата на квіти, а хліба в осені позичає.
ІІІ група: Весна красна квітками, а осінь пирогами.
VІ. Колективна творча робота. Виконання композиції «Весна прийшла»
Вступна бесіда.
Про весну ми говорили, слухали, а тепер давайте спробуємо її намалювати.
Тільки сонечко пригріло –
І розтанув килим білий.
Клен радіє: певно, зна –
В гості йде до нас …
(Весна)
Чи можна сказати, що весна – різнокольорова пора року?
Які кольори нам стануть у нагоді?
Повторення пам’ятки щодо розміщення предметів на площині:
предмети, які знаходяться ближче до нас, зображуються чіткішими, ніж ті, що розташовані далеко;
завжди більші ті предмети, що знаходяться ближче.
Виконання колективної композиції «Весна прийшла».
Виставка дитячих робіт.
VІІ. Підсумок уроку.
— Які явища природи відбуваються навесні? Як слід поводитися навесні у лісі? Чому? Сподіваюсь, що тепер ви стали більш обізнаними з теми «Ознаки весни. Весняні явища у природі».
— Чи справдилися ваші очікування? Чи змінився настрій? Що нового дізналися?
Якщо ви задоволені своєю роботою на уроці, то намалюйте сонечку усмішку, якщо ні – відповідний настрій.