Дорога в дивосвіт
Урок 26
Тема. Весняні квіти
Мета: розширювати знання учнів про назви весняних місяців, назви квітів; розвивати спостережливість, фантазію, зв'язне мовлення; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до природи.
ХІД УРОКУ
І Спостереження на шкільному подвір'ї
Діти, сьогодні у нас незвичайний урок. Ми проведемо його під відкритим небом. (Діти виходять на шкільне подвір'я.)
Сонце все вище піднімається над Землею, все яскравіше світить і щодня все сильніше пригріває її. Дні стали довшими, а ночі — коротшими.
Погляньте на небо. Якого воно кольору? Чи є на ньому хмари, хмаринки?
Сніг і лід вже розтали, вода зійшла, і земля почала вкриватися зеленою травою і квітами. Першими в лісі пробуджуються від
зимового спокою ранньоквітучі трав'янисті рослини. Спочатку з'являються блакитні очі пролісків, фіолетовий ряст, жовтогарячі мати-й-мачуха і чистець-пшінка, білі дзвоники підсніжників, рожево-сині медунки. Коли зустрінете їх — не топчіть, не рвіть великі букети, не виривайте з коренем, цибулинкою!
— Чи є такі рослини навкруги?
— Де і коли ви бачили такі рослини?
— Послухайте вірш. Про яку пору року йдеться у ньому?
Вже повернулися додому
З-за океану журавлі.
У росах коники малі
Уже кують, забувши втому.
Вже хмарки в сонячних накрапах
У синім небі попливли.
Уже кульбаби дружно в травах
Жовтаві кульки надули. {Відповіді дітей.)
— Чому ви так вважаєте? (Прилетіли птахи, журавлі з теплих країв; чути, як кують зозулі; цвітуть кульбаби.)
— Якими словами люди називають весну? (Красуня, чарівниця, добра, тепла, ясна)
— Чому?
— Які весняні місяці ви знаєте? (Березень, квітень, травень)
— Який зараз місяць?
— А які ж дарунки він приніс у своїй чарівній торбинці? (Зелене вбрання деревам і кущам, барвисте — квітам, голубе — небу)
— Побував травень і на нашому шкільному подвір'ї. Доведіть, що він тут добував. (Деревам подарував свою ніжну зелень, тюльпану — червоний капелюшок, нарцисам — білі віночки.) Але травень не лише добре працював, а й дивинки скрізь розсипав. Адже навколо нас стільки різних дивинок! А що потрібно, щоб їх помітити? (Спостережливість, любов до природи)
— Сьогодні ми навчимося збирати ті дивинки.
Травень запросив нас у квіткове містечко. Там ми познайомимося з квітами. Розгляньте їх уважно! Чи знаєте ви жителів цього містечка? Назвіть їх. Вони щоранку, як і ви, потягаються, умиваються дрібною росою, посміхаються сонечку і блакитному небу.
— Що ви знаєте про цих жителів?
1-й у ч є н ь. Я розповім вірш про кульбабку, а ви уважно послухайте. На що схожа кульбабка?
На леваду я пішла, Ціла купа там кульбаб. Ніби сонечка малі Посідали на землі.
2-й учень. Я теж розповім вірш про кульбабку. Чому цю квітку кульбабкою назвали?
Отака росте кульбабка —
Вся, мов кулька світляна.
Кругла, кругла і пухнаста,
Повна сонечком вона.
Вітерець над нею віє,
Лине в травах, як струмок.
І стоїть кульбабка в лузі,
Наче терем-теремок.
3-й учень. Я хочу розповісти легенду про нарцис. їх дуже багато, ось одна з них про цю красиву і ніжну квітку. В одному селі жив дуже вродливий парубок. Він любив ходити на берег річки і, схиливши голову, дивитися у воду на свою вроду. Одного разу повз того хлопця йшов лихий чаклун. Йому стало завидно, що парубок такий гарний.
Чаклун розсердився і сказав хлопцеві: «Відтепер ти завжди дивитимешся у воду». І перетворив його на нарцис. У цієї гарної квітки голівка схилена і ніколи це підводиться. Нібито сидить красень-хлопець і дивиться у воду. Отже, діти, коли побачите цю квітку, привітайтеся до неї, знайте, що вона жива.
Які квіти називаються першоцвітами? Чому? (Інформація для вчителя: «першоцвітами» називають ранньоквітучі квіти, які зацвітають першими після сходу снігу повесні або наприкінці зими. Для наших пращурів вони слугували символами перемоги весни над зимою, адже ці квіти ростуть навіть під снігом, якого інші рослини бояться.)
З-поміж першоцвітів — проліска, підсніжний, крокус, фіалка, цикламен, примула, черемша, рябчик, конвалія багато інших рослин. На жаль, багато з них дуже потерпають від людини. Оскільки інших красивих квітів у лісі ранньою весною немає, деякі люди збирають їх, несуть до осель або продають. Через це такі красиві й важливі для природи квіточки, як підсніжники, крокуси (шафрани), черемша, цикламени, рябчики зникають із планети Земля. їх навіть занесли до Червоної книги України. А це означає, що кожен, хто знищує ці рослини, є правопорушником, він завдає шкоду всій державі, нашій природі.
Більшість першоцвітів прокидається тоді, коли інших квітів, та навіть трав ще не видно під снігом. Отже, слід було б очікувати, що їх відразу ж з'їдять лісові мешканці. Насправді цього не відбувається — тварини рідко вживають ці рослинки у їжу. Чому? За мільйони років ці квітки навчилися захищати себе, виробляючи отруту. Якщо вжити в їжу деякі з цих рослин, то можна отримати отруєння.
Але, як відомо, майже кожна отрута, вжита в правильній кількості, є ліками. Тож, дикі кабани, ведмеді, вовки, лисиці, косулі, олені, багато інших тварин, уживають першоцвіти для лікування своїх хвороб, А ще — як... снодійне. Кажуть, що ведмеді, які прокинулися завчасно, лижуть сон-траву, щоб швидше заснути і не прокидатися до більш теплих часів.
Джмелі, бджілки, оси та інші невтомні запилювачі — це ті істоти, без яких не буде врожаїв ані на полях, ані на городах, ані в садах. Це вони, перелітаючи з квітки на квітку, переносять пилок, завдяки чому з'являються плоди: яблука, абрикоси, груші, сливи, вишні та багато-багато інших рослин. А прокидаються ці корисні комашки раніше, ніж зацвітають перші плодові дерева, лише сонечко пригріє їх сховища. Як їм вижити, якщо на більшості рослин ще нема ані квіток, ані листя? Відповідь одна — їх порятунком є першоцвіти. Саме їх квітки рятують перших комах від неминучої загибелі. А коли згодом починають цвісти плодові дерева, комахи перелітають на них, живі й здорові.
Чим відрізняються садові квіти від квітів диких, природних? Садові квіти вирощують спеціально для використання їх людиною: прикрашення осель, створення букетів, дарування. Вони значний час зберігають свою красу, навіть після того, як їх зріжуть.
А що ви знаєте про тюльпани? (Тюльпани дуже гарні квіти, мають струнке стебло, на ньому червона чи жовта шапочка. Може бути й іншого кольору.)
Оскільки ми знаходимося у Квітковому містечку, я хочу вас познайомити ще з одним жителем цього містечка. Але він дуже сором'язливий. Учора я милувалася квітами у Квітковому містечку. Раптом чую: «Чому ж мене ніхто не помітив? Адже я такий гарний!» Я пішла на той голосок. І побачила... Та не скажу, кого. Я вирішила поділитися з вами моєю дивинкою. Але пам'ятайте, дивинку мою побачить особливо спостережливий. Тихенько по двоє йдіть за мною. Хто побачив і відгадав мою дивинку? А ще хто? Так, діти, мене схвилювали ось ці ніжно-блакитні квітки, що нагадують добрі оченята, чи, можливо, блакитні озерця. Ачи знаєте ви, як звуться ці квітки? (Барвінок)
Про ці чарівні квіти є загадки, багато віршів, чимало пісень. Розгляньмо його. Який він? (Барвінок — малий, вічнозелений кущ, стебла довгі, повзучі. А називають барвінок ще хрещатим від слова «хрест», адже його стебла перехрещуються одне з одним. Листки зелененькі, продовгуваті, вічнозелені, квіти блакитні, ніби зірочки)
- А на яку квітку схожий барвінок? (Фіалку)
Доберемо до квітки чарівні слова. (Зірчастий, блакитний, ніжний, зимолюб)
Проте, де взявся барвінок і чому таку назву має, ви дізнаєтеся, коли-послухаєте легенду.
Ріс невеличкий кущик. Щоранку будили його промінці сонця, він солодко потягався, умивався і розплющив свої блакитні очі. І все було добре, тільки ніхто на нього не звертав уваги, тому він часто плакав. Одного разу побачила його фея-чарівниця. Вона почула, як він схлипує. Вона підійшла і запитала:
Хто це плаче?
Це я, — відповів тонесенький голосок. Фея підійшла і побачила невеличкий кущик із блакитними зірчастими оченятами.
Чому ж ти плачеш? Хто ж образив тебе?
У мене зовсім немає друзів, на мене ніхто не звертає уваги, адже в мене немає запаху.
Фея була доброю. Вона заспокоїла його і сказала:
— Не плач, любий, запаху дати тобі не можу, але ти квітнутимеш довше за всі інші квіти, квітнутимеш тоді, коли друзі твої довго спатимуть.
Коли чарівниця хотіла вже йти, кущик напружив свої листочки і тихенько попросив:
Добра тітонько фея, будь ласка, дай мені ім'я, адже я без імені...
Добре, любий, — посміхнулась фея, — тебе будуть звати барвінком.
А хто знає загадки про барвінок?
Цвіте синьо, лист зелений, Квітник прикрашає, Хоч мороз усе побив — Його не займає. Все мороз поглушив, Але мого цвіту не зайняв.
Барвінок цінують не лише за красу, але й за корисність. Він — лікарська рослина. А які ви знаєте вірші про барвінок?
Недавно ще гуляла метелиця, І ще лежить в низинах сніг. А вже барвінку листя стелиться Зеленим килимом до ніг. Воно під снігом і під кригою Всю зиму зелень берегло, І перше стрінуло з відлигою Весняне сонце і тепло.
Із перемогою і славою Весна з'являється на світ, І квітне радісно, яскраво Барвінковий зірчастий цвіт.
Чому сказано, що всю зиму листя барвінку було зеленим?
Біля хати у садку, Під кущами в холодку Я барвінок посадила, Поливала кілька днів. Він розрісся любо-мило, Аж до снігу зеленів. А сьогодні, диво з див — Наш барвіночок зацвів! Рясно-рясно, мов озерце Сине-синє навесні, Аж на серці, аж на серці Стало радісно мені! Хто заходить до двора, Чи старі, чи дітвора, Всі в садочок заглядають, Бач, барвіночок зацвів! І питають, і питають:
Хто ж садив і доглядав барвіночок?
Як потрапив барвіночок у наше Квіткове містечко? (Його приніс вітер, пташина...)
Повернемося до класу!
Повернення до класу
Робота у зошиті (Урок26)
Підсумок уроку
Творчі завдання
Намалювати одну з перших весняних квіточок.
Змалювати сюжет однієї з казок чи легенд про квіти