УРОК № ____. (практичний на навчально-польових заняттях)
Вогнева підготовка. Навчально польові збори.
ТЕМА: Перевірка знань з будови автомата. Виконання нормативів №№1-3. Вирішення вогневих завдань. Виконання контрольних вправ с пневматичної гвинтівки.
Клас (навчальна група): _____________.
Час: 2 години
Місце:________________________.
Мета: Прийняти у учнів контрольні нормативи..
Обладнання: Методичні матеріали, схеми, макет АК-74, магазин, патрони, пневматичні гвинтівки.
План уроку
1.Перевірка знань з загальної будова автомата.
2.Виконання нормативів №№1-3.
3.Виконання контрольних вправ с пневматичної гвинтівки..
Хід уроку
I. Шикування. Привітання, огляд зовнішнього вигляду, захід у клас, розміщення
II. Оголошення теми, мети та завдань уроку
ІІІ. Відпрацювання основних питань.
IV.Практична здача нормативів,
V. Підведення підсумків.
Розповідь вчителя.
1.Загальна будова автомата
Автомат Калашникова складається з наступних частин та механізмів (мал. 1):
1 – ствола зі ствольною коробкою, прицільним пристроєм, прикладом та пістолетною рукояткою; 2 – кришки ствольної коробки; 3 – затворної рами з газовим поршнем; 4 – затвору; 5 – зворотного механізму; 6 – газової трубки зі ствольною накладкою; 7 – ударно-спускового механізму; 8 – цівки; 9 – магазину; 10 – дуловий гальмо-компенсатор, 11 – штик-ніж. До комплекту автомату входить:- приладдя;- ремінь;- сумка для магазинів.
Автоматична дія автомата Калашникова базується на використанні порохових газів, що відводяться від каналу ствола до газового поршня затворної рами.
Мал.1.
2.Виконання нормативів №№1-3.
1. Неповне розбирання автомата.
Автомат на столі, учень знаходиться біля зброї. За командою «До розбирання автомата приступити!» здійснює неповне розбирання АК, називає його частини.
Помилки, які знижують оцінку:
1. Порушена послідовність неповного розбирання АК.
2. Перевірка наявності патрона в патроннику проведена при приєднаному магазині.
3. Неохайно розкладено частини автомата.
4. Дії учня повільні, невпевнені.
5. Невірно названі дві частини АК.
Одиниці вимірювання (бали) | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
Помилки | | | | | 1 | | | 2 | 3 | | 4 | 5 |
Секунди | 17 | 18 | 18,6 | 19,3 | 20 | 22 | 23 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
2. Складання автомата після неповного розбирання.
За командою «До збирання автомата приступити!» учень, дотримуючись послідовності, збирає автомат.
Помилки, які знижують оцінку:
1. Порушена послідовність складання автомата.
2. Невиконання контрольного пострілу.
3. Запобіжник не встановлено у вихідне положення.
4. Дії учня повільні, невпевнені.
Одиниці вимірювання (бали) | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
Помилки | | | | | 1 | | | 2 | 3 | | 4 | 5 |
Секунди | 23 | 25 | 27 | 28 | 30 | 32 | 33 | 35 | 37 | 38 | 40 | 42 |
3. Спорядження магазина патронами.
Учень з сумкою та з магазином стоїть біля столу, на якому розсипано 30 патронів. За командою «До спорядження магазина патронами приступити!» учень виймає магазин, снаряджує його патронами, вкладає в сумку.
Одиниці вимірювання (бали) | 12 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 |
Секунди | 43 | 45 | 47 | 48 | 50 | 52 | 53 | 55 | 57 | 58 | 60 | 62 |
3.Виконання контрольних вправ с пневматичної гвинтівки.
Заряджання пневматичної гвинтівки.
Тримаючи гвинтівку в правій руці за шийку ложі, великим пальцем лівої руки натиснути на важіль, а правою рукою натиснути на передню частину ствола, переломлюючи його на осі ствольній коробки. При цьому важіль зведення, подолавши опір пружини поршня, виводить, поршень в заднє положення і ставить його на бойовий взвод.
Потім вставити кульку в канал ствола таким чином, щоб вона повністю ввійшла в нього, і повернути ствол в початкове положення. Гвинтівка заряджена. При натисненні на спусковий гачок відбудеться постріл. Проводити постріл „в холосту” без кульки не рекомендується. Неможливо також застосовувати для стрільби замість кульок інші предмети. Все це приводить до швидкого пошкодження зброї.
Особливості приготування до стрільби та прицілювання.
Щоб навчитися влучно стріляти з пневматичної гвинтівки, необхідно виробити стійкі навички виконання прийомів стрільби. До цих прийомів належать: приготування, прицілювання, спуск курка.
Приготування до стрільби передбачає стале положення і того, хто стріляє, і гвинтівки. Це має вирішальне значення для влучності стрільби. Найзручнішим положенням для стрільби є положення лежачи (мал. 49), бо воно забезпечує найкращу сталість для стрільця і гвинтівки.
| |
мал. 2. Правильне положення лежачи:а - вид попереду; б - вид збоку. |
Приготувавшись до стрільби, потрібно перевірити правильність прийнятого положення. Закінчивши прикладку, прицілитись, потім заплющити на декілька секунд очі, після чого, розплющивши праве око (або ліве, якщо стрілець лівша), подивитися, як спрямована гвинтівка відносно мішені. Якщо мушка відхилилася вліво від точки прицілювання, то весь корпус слід подати вліво, не пересуваючи лівого ліктя. Якщо гвинтівка спрямована вправо, то потрібно зробити те саме, але тепер у правий бік (мал.2а). Якщо гвинтівка спрямована нижче точки прицілювання, то слід увесь корпус подати назад, не пересуваючи ліктів з місця, і, навпаки, якщо гвинтівка спрямована вище, то корпус подати вперед(мал. 2 б).
Правильним вважається положення, якщо під час перевірки мушка залишається точно під точкою прицілювання.При стрільбі лежачи можна користуватися упором — мішечками з піском чи тирсою. При стрільбі з упора кисть лівої руки кладеться на упор, а на неї кладеться цівка гвинтівки. Корпус зміщується вперед або назад доти, поки не займе зручне для себе правильне положення.
У стрілецькій практиці відомий ще один прийом стрільби з упора. Він відрізняється від попереднього тим, що гвинтівка кладеться на упор, а ліва рука підтримує приклад знизу.
П мал.3. Характерні помилки прицілювання: а – рівна мушка, б – дрібна мушка, в – велика мушка, г – мушка спрямована вправо, д – мушка спрямована вліво, 1 – кулі потрапляють у ціль, 2 – кулі підуть нижче, 3 – кулі підуть вище, 4 – кулі підуть вправо, 5 – кулі підуть вліво
На влучність стрільби суттєво впливає дихання стрільця. Якщо не затримати дихання під час спускання курка, зброя матиме значне коливання по вертикалі і горизонталі, бо приклад при видиху опускається, а ствол піднімається, а при вдиху — навпаки. Щоб цього не відбувалося, необхідно в момент прицілювання і спуску курка затримати дихання.
Перед спуском курка треба зробити вдих, а потім неповний видих і затримати дихання на 7—10 секунд. Цього часу цілком достатньо, щоб правильно прицілитися і зробити плавний спуск курка.
Спуск курка. Основою влучного пострілу є поєднання сталого положення зброї, правильного прицілювання і спуску курка. Можна добре і правильно прицілитися й затримати вчасно дихання, але якщо різко натиснути на спусковий гачок, то куля полетить із великими відхиленнями, бо різкий рух пальця зіб'є наводку. Тому потрібно після затримки дихання плавно і рівномірно натискати на спусковий гачок, одночасно стежачи за правильним положенням мушки в прорізу і точкою прицілювання. Вказівний палець слід накладати на гачок першим суглобом, а сила тиску пальця повинна бути рівномірно спрямована вздовж осі каналу ствола.
.Заходи безпеки під час стрільби
Щоб не допустити нещасних випадків і гарантувати безпеку тих, хто стріляє, і тих, хто перебуває на стрільбищі або в тирі.
Категорично забороняється:
Знаходячись поза лінією вогню готуватися до стрільби і прицілюватися у людей, мішені або інші предмети, незалежно від того, заряджена зброя чи ні.
Стріляти з несправної чи не приведеної до нормального бою зброї.
Залишати зброю на лінії вогню заряджену або з закритим затвором.
Передавати зброю будь-кому. Виносити заряджену зброю з лінії вогню.
Стріляти чи заряджати зброю на лінії вогню без команди керівника стрільби.
Стріляти не в свою мішень.
Стріляти по предметам, які не мають відношення до виконання вправи (лампочкам, рамам, тросам).
Спрямовувати зброю на лінії вогню в сторони або назад від напряму стрільби.
Стрілець повинен:
9. Негайно припинити стрільбу, якщо в зоні стрільби з’явилися люди, тварини, техніка або інші предмети.
10. Якщо в ході стрільби виникли затримки (осічка, не викидання гільзи та ін.) – звертатися до керівника стрільби голосом: «Перший затримка!».
11. Оглядати зброю до і після стрільби, до і після занять.
12. Після закінчення стрільби обов’язково збирати гільзи і невикористані патрони та здати їх керівнику стрільби.
Необхідно пам'ятати, що зброю можна заряджати тільки на лінії вогню після команди керівники «Заряджай!».
Патрони видаються за розпорядженням керівника стрільби лише на лінії вогню. Якщо попадання перевіряються після кожного пострілу, то видають лише по одному патрону.
Під час перевезення (перенесення) навчальної зброї (малокаліберних та пневматичних гвинтівок) вона повинна бути розряджена й обов'язково зачохлена. Переносити зброю у навчальних приміщеннях і на заняттях у полі, у вогневому класі (містечку), тирі можна тільки в положенні «на ремінь» чи «на плече».
Нормативи з вогневої підготовки:
Вправи зі стрільби з пневматичної гвинтівки
Вправа 1
Ціль – грудна фігура з колами (мішень № 4). Відстань до цілі 7 м. Кількість набоїв – 3 шт. Час на стрільбу не обмежено. Положення для стрільби – лежачи з упору.
Оцінювання
Бали | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Вправа 1 (очки) | 5 | 7 | 8 | 10 | 15 | 17 | 18 | 20 | 22 | 23 | 25 | 27 |
Вправа 2
Ціль – фігура, що біжить (мішень № 8). Відстань до цілі 7 м. Кількість набоїв – 3 шт. Час на стрільбу не обмежено. Положення для стрільби – лежачи з упору.
Оцінювання
Бали | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Вправа 2 (постріли) | | | | | 1 | | | 2 | | | 3 | |
Вправа 3
Ціль –мішень № 4, мішень № 8. Відстань до цілі 7 м. Кількість набоїв – 6 (3+3) шт. Час на стрільбу не обмежено.
Оцінювання
Бали | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
Вправа 3 (очки) | 5 | 7 | 8 | 10 | 15 | 17 | 18 | 20 | 22 | 23 | 25 | 27 |
| | | | | | | | | | | | |
ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО.
Питання для закріплення знань:
Основні заходи безпеки при проведенні стрільби.
Хто має право буди допущеним до стрільби?
За якою командою зміна відбуває на вогневий рубіж?
Форма доповіді керівнику про результати стрільби.
Які бувають положення для стрільби?
Порядок зарядження автомата.
Порядок прицілювання та ведення вогню.
Порядок розряджання автомата.
Від чого залежить влучність стрільби?
Які цілі автоматник вражає в першу чергу?
Порядок приготування до стрільби.
Вчитель предмету «Захист Вітчизни» _________________________________.