УРОК № _________.


Тема: НПЗ. Порядок руху за азимутом, обхід перешкод.

Пошук об’єкта.

Клас: _____________


Час: _________________________


Місце проведення:________________________


Мета: : Навчитися рухатися за азимутом, орієнтуватися на місцевості, та знаходити об’єкти.

Обладнання: Методичні матеріали, компас, карта.


План уроку

1.Магнітний азимут та його визначення на місцевий предмет.

2.Рух за азимутом.

3. Практичне пересування на місцевості за азимутом.

4. Пошук об’єкта на місцевості.

Хід уроку

I. Шикування. Привітання, огляд зовнішнього вигляду, вихід на вулицю.

II. Оголошення теми, мети та завдань уроку

ІІІ. Відпрацювання основних питань.

IV. Контрольне опитування.

V. Підведення підсумків.

Розповідь вчителя.


1.Магнітний азимут та його визначення на місцевий предмет

Сутність руху за азимутом полягає у вмінні знайти та витримати за допомогою компаса вказаний напрямок руху та точно вийти у призначений пункт.

П

Мал. 1. Магнітні азімути:

на листвене дерево – 56;

на фабричну трубу – 137;

на повітряний млин – 244;

на ялину – 323.

ри визначенні напрямку руху на місцевий предмет користуються магнітним азимутом. Це кут, що вимірюється за ходом годинникової стрілки від північного напрямку до напрямку на предмет. Він має значення від 0º до 360 º.

Для визначення магнітного азимуту на місцевий предмет за допомогою компасу треба стати обличчям до цього предмету та зорієнтувати компас. Потім, утримуючи компас в орієнтованому положенні, встановити пристрій так, щоб візирна лінія проріз-мушка співпала з напрямком на місцевий предмет у цьому положенні відрахунок на лімбу проти показчика у мушки вкаже величину магнітного азимуту (напрямок) на місцевий предмет.

Зворотній азимут – це напрямок від місцевого предмета на точку стояння. Від прямого азимута він відрізняється на 180º. Для його визначення необхідно до прямого азимута прибавити 180º, якщо він менше 180º, або відняти 180º, якщо він більше 180º.

Для визначення напрямку на місцевості по вказаному магнітному азимуту необхідно встановити покажчик мушки на цифру компасу, що буде відповідати магнітному азимуту та зорієнтувати компас. Потім утримуючи компас в орієнтованому положенні, помітити на місцевості за візерною лінією проріз – мушка віддалений предмет (орієнтир). Напрямок на цей предмет (орієнтир) і буде відповідати напрямку за магнітним азимутом.(мал.1).

Для руху за азимутом необхідно знати магнітні азимути з кожного пункту на маршруті руху та відстань між пунктами руху у парах кроків (для людини середнього зросту пара кроків дорівнює 1,5 м). Ці данні готує командир відділення (взводу) та оформлює у вигляді схеми маршруту або таблиці.


№ п/п

Ділянка маршруту

Магнітний азимут у град

Відстань у парах кроків

1

Окреме дерево будівля

70

410

2

Будівля - альтанка

69

380

3

Альтанка - окреме дерево

85

320


2.Рух за азимутом


Під час руху переходять від одного пункту до іншого, витримуючи напрямок на орієнтир та рахуючи пари кроків. На вихідному та проміжних пунктах по вказаному азимуту за допомогою компасу знаходять напрямок руху. У цьому напрямку вибирають та визначають найбільш віддалений орієнтир (допоміжний) або орієнтир, розташований ближче до проміжного пункту маршруту руху на відкритій місцевості вночі в місту проміжних (допоміжних) орієнтирів використовують нариси місцевих предметів або яскраві зірки, якщо такої можливості нема, то компас з вільно відпущеною стрілкою весь час тримають перед собою в орієнтованому положенні, а за напрямок руху приймають пряму, що проходить через проріз та мушку.

Щоб обійти перешкоди, що виникають на напрямку руху ( при наявності видимості) роблять таким чином: запам’ятовують орієнтир на напрямку руху на протилежній стороні перешкоди, визначають до нього відстань та складають дану відстань з величиною пройденого шляху; обходять перешкоду та продовжують рух від вибраного орієнтира, визначивши спочатку за компасом напрямок перерваного шляху.


3. Практичне пересування на місцевості за азимутом.

4. Пошук об’єкта на місцевості.


IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Питання для самоконтролю:

  1. Визначити сторони горизонту за компасом та місцевим ознакам.

  2. Доповісти про своє місцезнаходження відносно місцевих предметів.

  3. Визначити розмір свого кроку та перевести в пари кроків відстань.
    100 м.

  4. Визначити і записати в зошит азимути можливих напрямків руху від дому до учбового закладу.

  5. Пройти відстань 1000 м за азимутом.



Вчитель предмету «Захист Вітчизни» _________________________.



2