Тема: Світ прози. Вступ до теми. Оповідання. Творчість Олександра Копиленка. Людина і природа. О. Копиленко «Розбишака Чив» (скорочено).

Мета:

  • формування предметних компетентностей: ознайомити учнів із біографічними відомостями про О. Копиленка, його оповіданням; формувати вміння будувати усні монологічні висловлювання, брати участь у діалозі в процесі обговорення прочитаного оповідання, висловлювати свої думки і учити висловлювати оцінні судження щодо прочитаного;

  • формування ключових компетентностей: уміння вчитися: контролювати й оцінювати свої результати; соціальні: формувати здатність особистості продуктивно працювати з різними партнерами у парі та у групі.

Тип уроку: комбінований.

Міжпредметні зв’язки: природознавство.

Обладнання: навчальна презентація, портрет Олександра Копиленка, аудіозапис про О. Копиленка, підручник,

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

Починаємо урок,

Бо почули ми дзвінок,

Він за парти кличе нас.

До роботи третій клас!

Доброго дня, дітки! Мене звати Мартіна Іванівна, сьогодні я проведу урок літературного читання. Перевіримо чи немає нічого зайвого у вас на партах і чи є все необхідне для уроку.

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні на уроці, виконуючи різні завдання, ми будемо із шматочків складати картинку. За кожне завдання ми отримаємо по одному шматочку картинки. (Зображення горобчика, і в кінці уроку кожен отримає цього горобчика)

  1. Мовленнєва розминка.

Спочатку ми розучимо скоромовку (робота над скоромовкою)

Галасливий горобець

Розгорнув собі рівець.

Розгортає грудочки,

Вигрібає черв’ячки.

  1. Повідомлення теми і мети уроку.

Сьогодні ми почнемо вивчати нову тему. Прочитайте її назву на с. 129.

  1. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.

  1. Опрацювання статті про оповідання на с. 129.

Зараз ми ланцюжком по реченню прочитаємо статтю про оповідання.

Отже,

  • Що називають оповіданням?

  • Як автор розповідає про своїх героїв?

  1. Ознайомлення із життям і творчим шляхом О. Копиленка.

  1. Розповідь вчителя. (+ аудіозапис від імені О. Копиленка)

  2. Опрацювання статті про О. Копиленка на с. 129.

  1. Гра «Рибки». Самостійне мовчазне читання статті учнями.

  2. Словникова робота.

Наснага, митець, шляхетний.

  1. Аналіз змісту статті

  • Де народився і виріс майбутній письменник?

  • Про що він розповідав у своїх творах?

  • Скільки книжок видав письменник?

  • Яка збірка оповідань стала найголовнішою в його житті?

  1. Сприймання й усвідомлення оповідання.

1.Гра «Передбачення».

  • Прочитайте заголовок оповідання.

  • Про кого може йтися в цьому оповіданні?

  • Як ви розумієте слово «розбишака»? Той, хто любить бешкетувати, пустувати.

  • Кого автор міг назвати Чивом?

Загадка на допомогу

Сірі крильця в нього є,

Дзьобом зернятка клює,

Проспівав нам «чив-чив-чив»,

З’їв зерно і полетів.

Фізкультхвилинка (відео)

2.Опрацювання оповідання.

Дітки, зараз ми будемо читати це оповідання по абзацу і підбирати назву до кожного абзацу. Тобто ми складемо план до оповідання. І зразу будемо характеризувати головного героя. Отже, читаємо перший абзац.







План

Характеристика

1.Ім’я, місце проживання.

Сміливий

2.Перша зустріч оповідача і Чива.

Нахабний

3.Врода Чива-горобця.

Гарний співак

4.Чив по той бік шибки.

Вродливіший за інших горобців

5.Задум бійки.

Безстрашний

6.Бійка.

Зухвалий розбишака

7.Оборона

Затіяв бійку, не дозволив себе ображати

Бесіда за прочитаним

  • Чому твір є оповіданням?

  • Чи сподобалось вам оповідання?

  • Хто є головним персонажем?

  • Чому автор назвав горобчика Чивом?

  • Де оселилася пташка?

  • Чому письменник називає Чива розбишакою?

  • Чи погоджуєтесь ви з думкою, що письменник симпатизує Чиву? Чому?

  • Як ви вважаєте, чи засуджує автор поведінку Чива?

  • На чиєму боці автор: Чива чи п’ятьох горобців?

3.Робота з ілюстрацією.

  • Розгляньте ілюстрацію.

  • Кого зобразив художник?

  • Знайдіть в оповіданні уривок, якому відповідає малюнок.

4.Гра «Голосування руками й ногами»

Плескати руками, коли правильне твердження, тупати ногами, коли неправильне тверждення.

Зачитую уривки з твору змінюючи їхній смисл, і діти знаходять його у творі і виправляють.

  1. Підсумок уроку.

  • Найбільше мені сподобалося…

  • Сьогодні на уроці я… що робив/робила?