Підготувала: Контарьова Т.В.,
вихователь ЗДО (ясла-садок)
ради Глухівського району
Мета: збагачувати знання дітей про перелітних пташок, поширених у нашій місцевості, формувати вміння прогнозувати наслідки своєї діяльності у природі. Дати поняття про природній взаємозв'язок рослин і птахів, довести дітям про необхідність охороняти не тільки птахів, а і їх домівки. Закріпити правила екологічно доцільної поведінки в природі. Виховувати свідоме, відповідальне та дбайливе ставлення до природи, зокрема до птахів. Сприяти розвитку спостережливості та уваги.
Матеріал: оповідання В.О.Сухомлинського " Де ж наша шпаківня?", плакат "Перелітні птахи", дидактична гра "Де чиє гніздо", матеріал для виготовлення шпаківні, атрибути для рухливої гри «Шпаки", пам'ятка «Правила поводження в природі», вірш Г.Бойка "Прилетіли шпаки".
Попередня робота:
спостереження за птахами на ділянці під час прогулянки; відгадування загадок про птахів ; читання художньої літератури про птахів;
розучування віршів даної тематики; прослуховування аудіо-записи голосів птахів; розглядання ілюстрацій «Птахи»; проведення рухливих та дидактичних ігор.
Хід заняття.
Читання дітям вірша
Наш дивний світ такий , як казка ,
Он в небі хмаронька пливе ,
Тож бережи його , будь ласка ,
Все в ньому гарне і живе .
Он квітка полум’ям палає ,
І ясне сонечко блищить ,
Чарівна пташечка співає ,
Все в дивосвіт прийшло , щоб жить !
Вихователь: Діти, які зміни відбулися в природі з приходом весни?
(привітне тепле сонечко піднімається вище і вище, з'явилися перші весняні квіти. Чути спів пташок. У такі весняні дні повертаються з теплих країв птахи-наші пернаті друзі.)
-Давайте з вами роздивимось, що намальовано на цьому плакаті.
-Яких птахів ви бачите на ньому? Назвіть їх.(Діти називають)
-Чи бачили ви взимку цих птахів? Чому?
-Як одним словом можна назвати цих птахів? (Перелітні).
В
ідгадайте, про якого птаха йдеться у загадці:
Гриць дивується, питає,
Що за пташка так співає;
Як горобчик цвіринчить,
Мов сорока скрекотить,
А ще інколи бува,
Що кричить немов сова!
Хто ж виспівує отак? (Шпак).
Вихователь: Одними із перших до рідного краю прилітають шпаки. У них дуже привабливий вигляд. Вони дуже рухливі, жваві, непосидючі. Знайдіть на малюнку серед усіх птахів шпака. Який він? (Діти описують шпака).
Вихователь: Послухайте, будь ласка, оповідання В.О.Сухомлинського "Де ж наша шпаківня?"
Повернулися шпаки з теплого краю. Ось одна пара прилетiла та й шукає своєї хатки. Жили вони в маленькiй дерев'янiй шпакiвнi декілька poкiв, виводили пташенят. Прилетiли й цього року. Дивляться, немає нi шпакiвнi, нi клена, на якому вони жили. Сiли шпаки на сусідньому деревi та й защебетали тривожно.
- Де ж наша хатка? - питають вони.
- Треба летiти iншої шукати.
Запитання за змістом оповідання:
-Що шукала пара шпаків, повернувшись з вирію?
-Де живуть шпаки?
-Як ви гадаєте, куди поділося дерево, на якому висіла шпаківня?
-Що трапилось зі шпаками, коли зникло дерево?
- Вихователь: Уявіть, що ви приходите додому з дитячого садочка, а вашого будинку нема. Що б ви відчули у такій ситуації?
Вихователь: Ось таке лихо трапилось зі шпаками, коли люди зрізали сухе дерево, а не подбали про пташок і не перевісили шпаківню на інше дерево. Адже дерево – це їдальня і дім для пташок. Кожна пташка будує на дереві своє гніздо. А які бувають пташині гнізда ми дізнаємось, погравшись у гру «Де чиє гніздо?».
Дидактична гра "Де чиє гніздо?"
Мета: формувати знання про особливості будови, розташування пташиних гнізд.
Вихователь: Ми підібрали будиночки всім птахам, а як називається будиночок шпака? Чи зможе сам шпак побудувати собі такий будиночок? (Ні, не може). Малята, давайте допоможемо шпакам, які прилетіли з вирію і залишились без будиночку – виготовимо для них шпаківню. Але, чи можуть діти самі зробити шпаківню? Які інструменти потрібні для цього?(діти називають). Хто нам може допомогти виготовити шпаківню?(Дорослі)
В
ихователь: Зараз ми з вами вийдемо на прогулянку та попросимо дядька Миколу допомогти нам виготовити шпаківню.
(Діти виходять на прогулянку і разом з дорослими беруть участь у виготовленні шпаківні).
Вихователь: Який гарний будиночок у нас вийшов! Давайте його розглянемо. У шпаківні є отвір, через який птахи зможуть потрапити в середину і зробити собі затишне гніздечко. Туди шпаки наносять свіжої трави, пуху, пір'я різних птахів. Через деякий час мама-шпачиха відкладе 5-6 яєчок блакитного кольору. Тато і мама по черзі сидять у гніздечку. Вони по черзі літають за кормом. Коли на світ з'являться маленькі пташенята, то батьки їх годують, щоб пташенята швидше виросли. Як ви гадаєте, чим годують своїх пташенят шпаки?
Вихователь: А куди ж можна повісити нашу шпаківню?(На дерево).
Давайте поглянемо, які дерева ростуть на території нашого дитячого садка? (Діти називають).
-Як ви гадаєте, на якому дереві хотів би жити шпачок? Чому? (Відповіді дітей).
-Чи можна повісити шпаківню близько від дороги? (Ні, бо дуже багато шуму від машин). Давайте разом знайдемо затишне місце для будиночку наших шпачків. Не дуже далеко від нашого майданчика, щоб нам можна було спостерігати за птахами.
-А хто з вас знає, як правильно закріпити шпаківню на дереві?
-Чи можна забивати цвяхи в дерево? (Ні). Чому? А як ще можна закріпити шпаківню? Дійсно, ми можемо шпаківню прив'язати, щоб не зашкодити дереву.
Дорослі допомагають дітям вішати шпаківню на дерево. Вихователь звертає увагу дітей на те, що шпаківню треба вішати у затишному місці, отвором у бік від гамірливого дитячого майданчика.
Вихователь: Діти, уявіть, як зрадіють шпаки, побачивши новий будиночок і почнуть облаштовувати своє нове житло. Напевно, він їм сподобається. Давайте подумаємо, що ми можемо зробити, щоб шпакам подобалось жити поряд з нами? Як ви гадаєте, чи можна нам біля шпаківні голосно кричати, грати в різні ігри? Чому? (Ми злякаємо шпаків, потурбуємо їх і вони можуть полетіти геть, обрати собі більш тихе місце для житла). Давайте згадаємо правила поведінки у природі і встановимо свої правила, щоб шпакам біля нас жилося зручно і затишно. Пограємося у гру «Можна – не можна».
(
Гра «Можна-не можна». Вихователь називає певну поведінку біля пташиних гнізд, а діти хором промовляють «Можна!», «Не можна!»: Голосно кричати! Брати додому пташенят! Слухати пташиний спів! Руйнувати гнізда птахів! Вбивати пташок! Милуватися красою птахів! Вішати шпаківні птахам! Підходити близько до гнізда!).
Вихователь: Молодці, діти! Я впевнена, що всі ви знаєте правила поведінки у природі і будете гарними сусідами для наших шпаків. А тепер послухайте вірша про цих чудових птахів.
Г. Бойко
Прилетіли шпаки.
Прилетіли шпаки,
Дорогі співаки,
Прилетіли весну зустрічати.
У шпаківнях нових
Скоро будуть у них
Жовтороті малі шпаченята.
Прилетіли шпаки,
Дорогі співаки,
Поселилися в теплі квартири.
Скрізь лунають пісні —
То співці голосні
За шпаківні нам дякують щиро!
Вихователь: Чим будуть радувати нас шпаки? (Своїм співом). І це правда - шпаки справжні артисти, бо вміють наслідувати голоси інших птахів. А чим ми можемо порадувати шпаків? Шпаків можна побачити і почути скрізь, бо вони частина природи, без них краса була б неповною. Тому їх треба берегти й охороняти, про них треба піклуватися. Охороняти потрібно не тільки птахів, а й їх домівки – дерева.
А зараз давайте тихенько відійдемо далі від шпаківні та пограємо у рухливу гру «Шпаки».
Рухлива гра "Шпаки"
Мета: удосконалювати навички бігу; виховувати увагу; учити швидко орієнтуватися в просторі.
Хід гри: на одному боці майданчика накреслені кружечки (діаметр 1 м) — «шпаківня» Усі діти — «шпаки», кількість їх непарна, тобто на одну дитину
б
ільше, ніж накреслено кружечків, а у «шпаківню» може «залітати» тільки двоє «шпаків».
Вихователь:
Навесні пташки чарівні
Оселились у шпаківні.
Пір’ячком виблискують,
Пісеньки висвистують!
На слова вихователя «Шпаки летять!» діти, наслідуючи політ шпаків, бігають майданчиком урозтіч. На слова «Шпаки прилетіли!» вони біжать до «шпаківень». Уважається, що дитина, яка спізнилася зайняти місце в «шпаківні», програє. Коли всі діти стануть у кружечки, вихователь говорить: «Шпаки полетіли». Діти знову бігають, а за сигналом займають місце у будь-якому кружечку. Програє той, хто спізнився.