Конспект уроку
З навчальної дисципліни «Інформатика з методикою викладання в початковій школі»
На тему: «Будова комп’ютера та призначення його основних складових»
Вч.поч.кл.
Тема. Будова комп’ютера та призначення його основних складових.
Мета: навчальна: ознайомити учнів з будовою комп’ютера, вивчити його складові;
виховна: виховувати любов до предмета, бережне ставлення до шкільного майна, почуття відповідальності;
розвивальна: розвивати інтерес до уроків інформатики, увагу, уміння користуватися комп’ютером.
Обладнання та матеріали: комп’ютерна програма «Сходинки до інформатики», підручник.
Тип уроку: комбінований (засвоєння нових знань, формування вмінь та навичок).
Хід уроку
I. Організаційний момент
Ось і все! Дзвенить дзвінок,
В гості йде до нас урок.
Сядьте, діти, всі рівненько.
Усміхніться всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо,
Й працювати розпочнемо.
II. Актуалізація опорних знань учнів
Людина завжди уважно придивлялася до довкілля. І саме природа підказала людині багато винаходів. Розглянь малюнки. Завдяки кому людина винайшла подані технічні засоби? Здогадайся, який винахід не відображений на малюнку.
А на кого схожий комп'ютер? Мабуть, на людину. Комп'ютер теж, як і людина, працює з інформацією.
- Давайте пригадаємо правила техніки безпеки і поведінки під час роботи з комп’ютером.
ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ НА ПК
ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
знаходитися в класі у верхньому одязі;
класти одяг і сумки на столи;
знаходитися в класі з напоями та їжею;
працювати на комп`ютері у вологому одязі та вологими руками;
торкатись екрана, тильного боку дисплея, проводів живлення, заземлення, з`єднувальних кабелів
пересувати комп'ютери і монітори, знімати кришку корпуса системного блоку;
включати/виключати комп'ютер без дозволу, від'єднувати і під’єднувати будь-які пристрої комп'ютера, порушувати порядок увімкнення й вимикання апаратних блоків;
самостійно намагатися усунути будь-які неполадки в роботі комп'ютера, незалежно від того, коли і з чиєї вини вони сталися;
перекривати вентиляційні отвори на системному блоці та моніторі;
ударяти по клавіатурі, натискувати безцільно на клавіші;
класти книги, зошити та інші речі на клавіатуру, монітор і системний блок.
ТЕХНІКА БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС РОБОТИ НА ПК
Під час роботи за комп'ютером необхідно дотримуватися певних правил:
відстань від екрану монітора до очей 60-70 см (відстань витягнутої руки),
робота за комп’ютером не перевищує 25 хвилин,
у разі появи запаху горілого, самовільного вимикання апаратури, незвичних звуків треба негайно повідомити про це вчителя,
вертикально пряма спина, плечі опущені і розслаблені, ноги на підлозі і не схрещені, лікті, зап'ястя і кисті рук на одному рівні, ліктьові, тазостегнові, колінні, гомілковостопні суглоби під прямим кутом.
Працюємо за комп’ютером
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
Учитель. Ви напевно бачили великий оркестр і чули його гру. У ньому багато різних інструментів: скрипки, віолончелі, духові інструменти, струнні, звичайно ж, на почесному місці рояль. Кожен інструмент грає свою музичну партію. Звук від різних інструментів зливається в один музичний твір. Для того щоб усі інструменти звучали разом, а не кожен сам по собі, оркестром керує диригент.
Комп'ютер чимось подібний до оркестру. У ньому теж багато різних інструментів, і кожен виконує свою справу.
І сьогодні на уроці ми дізнаємось, з яких же частин він складається. Отже, тема уроку — «З чого складається комп'ютер».
Сьогодні на уроці ми з вами ознайомимось зі складовими частинами комп'ютера.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель. Якби для кожної справи у комп'ютера було б по одному пристрою, то йому вистачило б лише чотирьох пристроїв. Але насправді це не так. Ми знаємо, що комп'ютер працює з п'ятьма видами інформації, і кожен вид потрібно вміти прийняти, зберегти, обробити і передати. Тому пристроїв у комп'ютера не чотири, а значно більше.
Деякі пристрої розміщені зовні. Такі пристрої називають зовнішніми. Ті пристрої, які знаходяться в комп'ютера всередині, називають внутрішніми.
Нам з вами зручно користуватися зовнішніми пристроями, тому їх використовують для приймання та передавання інформації. Пристроями для збереження та обробляння інформації людині користуватись не потрібно, тому їх намагаються розмістити всередині комп'ютера.
Сьогодні ми розпочинаємо ознайомлення із зовнішніми пристроями комп'ютера. Вони стоять на столі, і кожен може доторкнутися до них рукою.
У різних комп'ютерів є різні зовнішні пристрої, але є чотири види пристроїв, які є в кожного з комп'ютерів. Послухайте маленькі віршики про ці пристрої.
А, Б, В, Г, Д і кома –
Всім мабуть уже відома
Така клавішна структура.
Звісно ж, це клавіатура.
Я не нишпорю в коморах,
Не ховаюся по норах.
Ковзаю по столу трішки,
Бо комп’ютерна я мишка.
Я показую об’єкти,
Фото-, відеопроекти.
Я не плеєр, не мотор,
А звичайний – монітор.
Якщо є складна робота,
Мусить бути лиш охота,
Бо зі мною буде толк,
Адже я – системний блок.
Запам'ятай назви основних складових комп'ютера.
1. Системний блок.
2. Монітор.
3. Клавіатура.
4. Миша.
Ці пристрої складають стандартну будову комп'ютера.
До нас на урок завітала Мудра Сова, господарка Лісової школи. Прийшла вона не з порожніми руками, а принесла розповідь про стандартну будову комп’ютера.
Стандартна будова комп'ютера
Один зі стандартних пристроїв комп'ютера — клавіатура. З її допомогою людина «спілкується», «розмовляє» з комп'ютером. На клавіатурі розташовані клавіші, на яких зображені цифри, букви та різні символи. Людина, натискаючи певні клавіші, вводить інформацію в комп'ютер і цим самим дає завдання комп'ютеру або щось надрукувати, або обчислити, або намалювати. На клавіатурі понад 100 клавіш. У кожної клавіші своє призначення. Для зручності користування клавіші на клавіатурі розміщені групами. Кожна група призначена для якоїсь справи. Як ці групи називають та для чого використовують, ми з вами вивчимо пізніше.
(Знаходимо пристрій на рисунку (в зошиті) і підписуємо його.) Перед клавіатурою лежить монітор. На екрані монітора ми бачимо інформацію, з якою працює комп'ютер. Це пристрій виведення інформації. Монітор подібний до телевізора. Він може бути кольоровим або чорно-білим (монохромним). Монітор потрібен для того, щоб бачити інформацію, з якою зараз працює комп'ютер. Якщо на клавіатурі ви надрукуєте слово ІНФОРМАТИКА, то воно з'явиться на екрані монітора. Монітор — це пристрій для виведення інформації: текстової, числової, графічної, відеоінформації.
(Знаходимо пристрій на рисунку (в зошиті) і підписуємо його.) Наступний пристрій — миша — це один із можливих маніпуляторів. Миша — це пристрій комп'ютера, подібний до звичайної мишки. Він невеликий, сірого або чорного кольору, має дві або три клавіші і з'єднується з комп'ютером за допомогою дроту — сірого «хвостика». Миша — це пристрій для введення інформації в комп'ютер. Він інколи може замінити клавіатуру і полегшити роботу на комп'ютері. Крім миші є інші маніпулятори: трекбол, джойстик, графічний планшет.
(Знаходимо пристрій на рисунку (в зошиті) і підписуємо його.) І нарешті, найголовніший пристрій комп'ютера — системний блок. Системний блок подібний до коробки або ящика. Але це не проста коробка. У ній знаходяться процесор — «мозок» комп'ютера, пам'ять, дисковод та багато інших важливих пристроїв. У ньому проводяться обчислення, зберігається важлива інформація. Системний блок має пристрої, які керують роботою всього комп'ютера, до нього під'єднано решту пристроїв.
(Знаходимо пристрій на рисунку (в зошиті) і підписуємо його.)
V. Фізкультхвилинка
Косооке зайченятко –
Довгі вушка, гарні лапки –
Повернулось вправо, вліво,
Головою покрутило.
Пострибало, потягнулось,
За морквинками нагнулось.
І почало їх збирать -
Один,два,три,чотири, п’ять.
Першу, другу – мамі й тату,
Дві морквинки – сестрі й брату.
На пеньочок тихо сіло,
П’яту моркву смачно з’їло .
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Перевір, чи добре ти запам'ятав назви основних складових комп'ютера. Спробуй відгадати загадки.
Подивись у це вікно.
Знаєш, чарівне воно.
На вікні немає штор.
Що це, діти?
(Монітор)
Має хвостик, очі-кнопки,
Не боїться кішки!
Під долонею працює
Вправна, зручна...
(Мишка)
Є багато різних кнопок
І струнка статура.
Відгадайте, діти, що це?
Це...
(клавіатура)
Що це за поважний
Загадковий коробок?
Лампочкою посміхнувся...
Діти, це...
(системний блок)
2. Складіть із цих літер слово і поясніть що воно означає.
VII. Формування вмінь та навичок
1. Вибери правильну відповідь
До основних складових персонального комп'ютера відносять такі пристрої:
вінчестер, мишу, монітор, клавіатуру
монітор, клавіатуру, системний блок, мишу
принтер, клавіатура, монітор, пам'ять
вінчестер, принтер, мишу, клавіатуру
2. З’єднайте лініями складову комп’ютера та його функцію.
Монітор | це пристрій, у якому знаходяться пам'ять, процесор, пристрої для введення і збереження інформації. |
Принтер | Це пристрій для відтворення звуку. |
Системний блок | це екран, на якому відображається інформація, з якою працює комп'ютер. |
Колонки | пристрій для друкування текстів і рисунків. |
VIII. Підсумок уроку
Фронтальне опитування
1. Що нового ви дізналися на уроці?
2. Назвіть основні складові частини комп'ютера.
3. Для чого потрібен монітор?
4. Для чого потрібен системний блок?
5. Для чого використовують принтер?
6. Для чого потрібні миша і клавіатура?
IX. Домашнє завдання
Складіть запитання до кросворду.
Ст. 15-18.