Географія 8 клас
Розділ ІІ. Географічний простір України
Урок 9. Україна на політичній карті Європи і світу.
Мета уроку: дати учням поняття про особливості сучасної політичної карти світу (ПКС), складники державної території, пояснити відмінність між поняттями «країна», «держава», «залежна територія», «невизнані держави»; поняття про форми державного ладу країн світу та адміністративно – територіальний устрій. Удосконалювати вміння учнів працювати зі статистичними даними, атласами та контурними картами.
Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учня та очікувані результати : учень називає істотні ознаки ПКС, складники державної території, розрізняє ФГ, ЕГ та ПГ положення держави, наводить приклади держав – сусідів України, пояснює відмінність між поняттями «країна», «держава», «залежна територія», «невизнані держави».
Обладнання : підручник 8 класу В.Ю.Пестушко та інші «Географія» ( 2016 рік), ПКС настінна,
атласи 8 клас , контурні карти, Конституція України, проектор ( телевізор)
Методи і форми навчання на уроці:
Методи | Форми | Прийоми |
1. Інформаційно – рецептивний | Розповідь – пояснення, робота з підручником, ТЗН | Виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, прийоми запам’ятовування |
2. Репродуктивний | Словесні, наочні і практичні методи | Подання матеріалу у готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань |
3. Проблемно – пошуковий | Пошукова діяльність учнів ( постановка проблемного питання, розв’язання проблеми і проблемних завдань) | Постанова взаємопов’язаних проблемних запитань, здобуття нових знань у процесі проблемного викладу знань |
4. Навчально – дослідницький | Самостійна робота учнів на здобуття та розширення знань | Активізація уваги на мислення, формування висновків, пізнання закономірностей |
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь
1. Які історико – географічні регіони існують в світі?
2. За якими критеріями виділяють історико – географічні регіони?
3. Які джерела географічних знань для вас є найбільш зручними у користуванні та інформативними?
ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Мозковий штурм»
Запропонувати учнями розглянути ПКС в атласах та сформувати поняття «політична карта світу». Усі варіанти, ідеї , ключові слова записати на дошці . З них відокремлюються суттєві фрази. В результаті формується декілька визначень.
IV. Вивчення нового матеріалу
Ваше неоднозначне тлумачення є зрозумілим, оскільки в географії поняття ПКС використовується у вузькому та широкому розуміннях. У вузькому розумінні ПКС – це географічна карта Землі, на якій відображені всі країни та держави світу, їх кордони і столиці, деякі інші географічні об’єкти , що мають важливе політичне значення. У широкому розумінні ПКС – це сукупність різноманітних даних політичного змісту про країни і регіони світу.
Запишіть визначення ПКС із підручника ( ст.. 36).
ПКС є об’єктом вивчення політичної географії, яка є галуззю економічної та соціальної географії, що пов’язана з політологією.
На сучасній ПКС близько 230 країн і територій, з них – 193 держави.
Як ви вважаєте – ПКС статична чи вона може відображати події , що відбуваються у світі?
Основною властивістю ПКС світу є динамічність ( постійні зміни). В чому це проявляється? Переглянемо відео (https://www.youtube.com/watch?v=j63U6yLilfA)
Як ми бачимо ПКС постійно змінюється. А які це зміни? Якісні чи кількісні?
Для ПКС характерні і якісні , і кількісні зміни.
Якісні зміни – це зміна державного ладу, адміністративно – територіального устрою країн.
Кількісні зміни – це зміна кількості держав на карті у результату об’єднання або розпаду.
Основним елементами ПКС є країни ( держави ) і території. Чи тотожні поняття « країна» і « держава»? Україна – це країна чи держава ?
Знайдіть відповідь на ст.. 36 підручника.
Краї́на — це територія з визначеними кордонами й населенням, що являє собою єдине ціле з погляду історії, культури, нації та в політико-географічному відношенні може бути незалежною або залежною. Країна не завжди є державою, наприклад Україна в 1900 р. була країною українців, але поділеною між Російською та Австро-Угорською імперіями.
Держа́ва — це особлива форма організації суспільства з визначеною територією, економікою, політичною владою.
Кожна держава має свою територію та кордони, які можуть розширюватися, проводить власну незалежну внутрішню і зовнішню політику на світовій політичній арені, має міжнародне визнання та державну символіку: герб, прапор і гімн. В склад держави не можуть входити республіки. Якщо певна республіка прагне війти в склад держави, вона може це зробити тільки ставши адміністративно-територіальною одиницею держави, адміністративно-територіальні одиниці не мають права виходити зі складу держави. Поняття держава означає, що на певній території де-факто і де-юре встановлена влада даної держави, в повному обсязі ходить офіційна валюта держави, в державних установах використовується державна мова, а також на ній проживають громадяни держави. Держава в політико-географічному, військовому і економічному відношенні не може бути залежною. Держава, спираючись на волю нації, самостійно вирішує, до яких політико-географічних, військових і економічних союзів, груп, альянсів чи об'єднань вона прагне приєднатися.
Так Україна – це держава чи країна? Як в головному Законі держави – Конституції це відображено?
Стаття 1. Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
Які символи держави має Україна ?
Стаття 20. Державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
Державний Прапор України - стяг із двох рівновеликих горизонтальних смуг синього і жовтого кольорів.
Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України).
Державний Гімн України - національний гімн на музику М. Вербицького із словами, затвердженими законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Опис державних символів України та порядок їх використання встановлюються законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Столицею України є місто Київ.
Крім держав та країн на ПКС відображені території – частини земної поверхні , що має певні просторові межі та географічне положення. Згідно з нормативами міжнародного права на Землі виділяють території трьох видів:
- території держав;
- залежні країни та території;
- води відкритого моря ( акваторія ) і територія Антарктиди.
Що ж входить до складу території держави?
Складання схеми на дошці
Територія держави включає:
- простір суші ( острови і архіпелаги у відкритому морі)
- надра ( до технічно доступної глибини )
- континентальний шельф
- повітряний простір
- внутрішні і територіальні води ( до 12 морських миль – 22,2 км за конвенцією ООН з морського права , 1982 року)
До державної території прирівнюються території посольств, морські, річні, повітряні і космічні кораблі під прапором чи знаком держави, військові кораблі, кабелі та трубопроводи, прокладені у відкритому морі, що з'єднують території держав, технічні споруди на континентальному шельфі або в надрах відкритого моря, навіть якщо вони знаходяться у водах або глибоко на дні виключних морських зон.
Кожна держава має кордон, що відділяє її територію від територій сусідніх держав і від вод відкритого моря.
Визначне на ПКС з якими державами Україна має суходільні та морські кордони? З якими державами Україна має найбільш та найменш протяжний кордон?
Запишіть у зошити держави – сусіди України.
Знайдіть на ПКС Гібралтар. Це країна чи держава?
Так, на ПКС існують і залежні країни та території.
Знайдіть приклади таких географічних об’єктів.
Ми з вами на початку уроку визначили, що головною особливістю ПКС є динамічність. Нагадайте, що це? Сучасна ПКС формувалась протягом багатьох тисячоліть .
Для зручності аналізу всіх змін процес її формування поділено на періоди та етапи ( мал..19, ст..37 підручника).
Ознайомтесь із змістом таблиці, поставте на полях олівцем позначки « +» якщо наведені факти вам відомі, або «- « якщо відомості є новими для вас.
Який період формування ПКС був найбільш динамічним? Як ви вважаєте, через 50-100 років учні у школі будуть навчатись за такою ж самою ПКС чи вона буде іншою?
Уся різноманітність держав на ПКС підлягає певній класифікації за державним ладом та адміністративно – територіальним устроєм.
Форму організації верховної влади у країні називають державним ладом ( державним устроєм).
Які форми державного правління розрізняють? Мал. 20 ст.38 .
Запишіть у зошити поняття «республіка» та «монархія». Знайдіть відмінність між цими двома формами правління.
Знайдіть у Конституції України статтю яка визначає форму державного правління в нашій державі.
Стаття 5. Україна є республікою.
Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
За адміністративно – територіальним устроєм більшість країн світу є унітарними – на всій їх території функціонують єдині закони та органи влади. 168 держав світу є унітарними ( Франція, Італія, Китай, Єгипет….)
Федеративна держава — форма державного устрою, за якої територія країни має в своєму складі самостійні утворення. Федеративні одиниці (республіки, штати, землі, провінції) утворюють єдину державу за певної внутрішньої самостійності на основі єдиного конституційного союзу. Принципи федерального поділу: національно-етнічний (Росія, Бельгія, Нігерія); історично-географічний (США, Канада, Мексика, Бразилія, ФРН, Південно-Африканська республіка (ПАР).
Всі питання державного ладу України знайшли відображення у Конституції.
Стаття 132. Територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій.
Стаття 133. Систему адміністративно-територіального устрою України складають: Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села.
До складу України входять: Автономна Республіка Крим, Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Закарпатська, Запорізька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Луганська, Львівська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Харківська, Херсонська, Хмельницька, Черкаська, Чернівецька, Чернігівська області, міста Київ та Севастополь.
Міста Київ та Севастополь мають спеціальний статус, який визначається законами України.
Що ви знаєте про сучасні політичну ситуацію в Україні ?
V. Закріплення нових знань, умінь та навичок
Прочитайте головні тези уроку на ст.39.
1. Поясніть, чим держава відрізняється від країни.
2. За кількісними чи якісними змінами спостерігається тенденція збільшення чи зменшення кількості держав?
3. Висвітліть, з чого складається державна територія України.
VI. Домашнє завдання
Опрацювати § 9 ст. 36-39, знайти відповіді на питання:
Що означає колір держави на ПКС?
Дізнатися з додаткових джерел інформації про гарячі точки (активні та потенційні) військових або політичних конфліктів у світі та позначити їх на контурній карті.
Скласти в зошиті стислу схему «Формування політичної карти світу»