Кейс на тему: Мнемотехніка – технологія ефективного засвоєння інформації в умовах сучасної освіти


Мета: Поповнити знання учасників «кейсу» про використання прийомів і методів  мнемотехніки в навчально-виховній роботі з метою максимального розкриття потенціалу дитини. Створити оптимальні умови для рефлексії та інтегрованого обміну думками, самовираженням. Викликати бажання педагогів співпрацювати для досягнення спільної мети.

План

  1. Вправа «Будинок очікувань».

  2. Міні – лекція.

  3. Мозковий штурм «Прийоми асоціацій МТ у освітньому процесі»

  4. Робота з тактильними дощечками. Складання казки.

  5. Робота з піктограмами

  6. Створення колажу

  7. Притча. Підсумок.

Хід заходу

  1. Міні-лекція.

Сьогодні я хочу запропонувати вам семінар на тему «В мнемотехніку граємо, дітей мові навчаємо»

Нові освітні стандарти вимагають від педагога пошуку нових методів, які активізують пізнавальну активність дошкільника в процесі різних видів діяльності.

У своїй роботі теж почала шукати такі методи і згадала всім відомий вислів «Нове – це добре забуте старе.» Тому я в черговий раз звернулася до мнемотехніки, яка, на мій погляд, є дуже ефективною в дошкільному віці.

У педагогіці мнемотехнику називали по-різному: і сенсорно-графічними схемами, і предметно-схематичними моделями, і колажем, і схемою складання розповіді. Але, в будь-якому випадку - це система методів і прийомів, що забезпечує ефективне запам'ятовування, збереження і відтворення інформації.

Ми не будемо витрачати час і пригадувати термінологію цієї техніки та історію її виникнення, адже кожен з нас працював чи працює за нею, а одразу перейдемо до прийомів мнемотехніки з опорою на наочність, які показали свою ефективність у плануванні освітнього прцесу з дошкільниками.

  1. Вправа «Будинок очікувань» 

Шановні колеги. Сьогодні я Вас запрошую у Країну Мнемотехніки. У країні Мнемотехніки, як і у будь-якій країні є жителі – мнемоністи, які мешкають в ось такого типу будиночках. Вони дуже розумні і весь час про щось думають і на щось сподіваються. Зараз ви на деякий час відчуєте себе цими мешканцями і на віконечках напишите свої сподівання і очікування від нашої зустрічі, що бажаєте побачити чи почути.

«Мозковий штурм» Прийоми використання мнемотехніки.

У мнемотехніці аналогія - це один з основних і найпоширеніших прийомів для первинної обробки інформації. Використовуючи в навчанні різноманітні вправи з пошуку аналогій, ми у такий спосіб забезпечуємо формування міцної бази для розвитку навичок застосування мнемотехнічних прийомів та поліпшення пам'яті.

Прийом «Аналогія»

  1. Аналогія за формою. 

ГОЛКА за своєю формою є аналогією цвяха, ялинки, шпиці, шпильки, сірника, голки їжака та інших образів, схожих за формою на голку. 

ПРЯМОКУТНИК  ящик, телевізор, валіза, портрет, будинок, ноутбук та ін.

  1. Аналогії за римою.

Практично до будь-якого слова можна дібрати велику кількість аналогій за різними типами. 

СВІЧКА : пічка, річка, нічка,випічка, дичка, бричка, індичка,осічка

КНИЖКА :мишка, кришка,знижка, діжка, ніжка,доріжка, витяжка

  1. Аналогії за кольором. 

ЗЕЛЕНИЙ :як кактус, крокодил, листок, огірок, жаба, ялинка тощо.

БІЛИЙ сніг, молоко, вата

  1. Загальноприйняті аналогії.

Загальноприйняті, тобто такі, що мають тематичний зв’язок: наприклад письмовий стіл : окуляри, настільна лампа, ручка, письменник, стілець, учень, бібліотека.

Які загальноприйняті атрибутами у вас викликає 8 Березня: квіти, мімози, тюльпани, радість, подарунки, допомога.

  1. Аналогії за розміром. 

Розмір мобільного телефону приблизно збігається з розміром комп’ютерної мишки, чашки, груші, курчати, горобця та з іншими образами, схожими за розміром.

За розміром: зошит, блокнот, ноутбук, портрет, кватирка, папка

  1. Аналогії за смаком та запахом. 

Слово солодкий які у вас викликає аналогії: мед, цукор, торт, цукерки, фрукти та інші продукти, що мають солодкий смак.

  1. Аналогії тактильні. Наприклад, гладенька та м’яка поверхня викликає аналогію за дотиком: до шуби, кішки, дивану, подушки, рушника, мишки та з іншими образами, які мають схожі тактильні властивості.

Пропоную вам попрацювати з тактильними пазлами. Перед вами викладені пазли з різного виду поверхнею. Будь ласка:

  • Покажіть саму мякеньку, що вона нагадує?

  • Викладіть від простішої до складнішої за своїм релєфом

  • Найдобрішу дощечку. Злу дощечку. Сумну. Що нагадує?

Я вам пропоную послухати казочку, а ви  уважно слухайте і відповідно змісту викладайте пазли.

Жила – була кішечка пухнаста і м’якенька. Лапки у неї були ніжні з подушечками. Кігтики довгі і гострі. Бігла вона по хвилястій доріжці, перестрибувала з камінчика на камінчик і забруднила м’якеньку шубку і заплакала. Закапали слізки на доріжку. Але раптом виглянуло сонечко і кішечка зраділа.

Сподобалась вам казочка? Хто хоче повторити?

  1. Аналогії за звуком. 

Звук розбитого скла яку у вас викликає (аналогію можуть викликати предмети, що мають скло або скляні частини): екран телевізора, ваза, годинник, дзеркало, порцеляновий сервіз, вікно, тощо.

Прийом «Піктограми» (від лат. розмальований) – це прийом, при якому абстрактну або образну інформацію, що запам’ятовується, схематично зображують спрощеними малюнками (образні піктограми) або малюнки, що нагадують за формою букви та цифри.

Цей  прийом МТ найефективніший і найпоширеніший в роботі з дітьми під час розучування скоромовок, віршів, розповідей,казок.

Зараз ми з Вами також цим займемся. Так, як у нас час обмежений, я використала 10 контрольних слів і словосполучень, а саме:

ПОКАЗ СЛАЙДУ (перший слайд перед мнемотехнікою)

1) лікування;

2) спекотний день;

3) сон;

4) розлука;

5) втома;

6) маленька дівчинка;

7) сильний вітер;

8) емоції;

9) кохання;

10) красива людина.

На кожне слово одразу вигадайте й намалюйте символ-піктограму, щоб потім легко було відтворити слово або словосполучення. Малюнок повинен бути лаконічним, не можна використовувати букви та слова. На це завдання я даю вам 5 хвилин.

     9. З вашим досвідом роботи по використанню   мнемоквадратів, мнемодоріжок, мнемотаблиць та коректурних таблиць нас ознайомить Тамара Віталіївна за допомогою підготовленої презентації .

  1. Створення колажу

Одним із прийомів мнемотехніки є колаж. Я вам пропоную створити колаж у вигляді казки на тему: «Мій робочий день»

( учасники отримує ватман та набір ілюстрованих журналів. За допомогою ножиць і клею створює колаж. По закінченню роботи один представник дає пояснення щодо змісту) 

А поки ви виконуєте творче завдання, я хочу розповісти нашим гостям невеличку притчу:

Притча Дайте Мені Дар Ваш

    Провели педагоги нараду і прийшли до висновку: щоб сіяти добро в дітях, треба щоб ті відкрили їм свої Серця.

    Але як домогтися цього?

    - Може наука нам допоможе? - сказали вони і попрямували на курси підвищення кваліфікації.

Там професора пояснили їм принципи, методи, форми навчання, говорили про цілі та методи виховання, розповіли про стандарти освіти, про реформи і концепції. Потім видали свідоцтва про підвищення кваліфікації та сказали: «Дерзайте!»

    Застосували педагоги отримані знання на практиці, але вихованці не відкрили їм свої Серця.

    - Бракує нам психологічних знань! - вирішили вони.

    І поспішили отримати другу спеціальність.
Наповнили свій розум масою психологічних понять і приступили до практики.     Але діти все ж не дали їм заглянути в свої Серця.     - Напевно, допоможе Захід!     І почали вивчати досвід іноземних фахівців з «нових технологій освіти» і впроваджувати його в практику.  Але ці наднові технології теж не спрацювали.

Засмутилися педагоги, не можуть знайти шлях до Серця своїх вихованців, щоб сіяти в них насіння добра.

    - Може нас, врятує Мудрість? - сказали вони.

    І знайшли Мудреця, який сидів в печері.

    - О, Мудрець, - Кликали вони, - вкажи нам шлях до Сердець наших дітей, щоб сіяти в них зерна добра, інакше покоління виросте жорстоким!


    І мовив їм Мудрець:

    - Дам вам шлях до Сердець ваших вихованців, але віддайте мені натомість дар ваш!

    Педагоги перезирнулися: якого дарунка від них вимагає Мудрець?

Тоді Мудрець сказав:

    - Якщо у кого є роздратування,

    Дай мені роздратування.

    Якщо у кого є гнів,

    Дай мені гнів.

    Якщо у кого є жорстокість,

    Дай мені жорстокість.

    Якщо у кого є грубість,

    Дай мені грубість.

    Якщо у кого є сумнів,

    Дай мені сумнів.

    Якщо у кого є ненависть,

    Дай мені ненависть.

    Якщо у кого є злість,

    Дай мені злобу.

    Якщо у кого є страх,

    Дай мені страх.

    Якщо у кого є зрада,

    Дай мені зраду.

    Отже, я прийняв всі пороки вашого Серця,

    І воно стало чистим.

    І відкриваю вам Мудрість:

Взагалі важливо не тільки, які прийоми, методи ми використовуємо у своїй роботі, а з яким серцем ми йдемо до дітей.

Виступ по захисту колажу.

А тепер погляньте на ваші піктограми і спробуйте відтворити увесь список слів.

ПОКАЗ СЛАЙДА ЗІ СЛОВАМИ

Якщо вам вдалося абсолютно точно написати (назвати) хоча б 10 слів, то можна вважати, що посереднє запам’ятовування у вас розвинена добре.


Вправа «Обмін інформацією» Мнемотехніка допомагає…

  • Які на вашу думку мнемотехніка допомагає вирішити основні навчальні та виховні завдання?

(Педагоги записують, потім обмінюються інформацією?

  • сприяє розвитку зв’язного мовлення;

  • сприяє поліпшенню ефективності засвоєння нової інформації;

  • розвиває комунікативні та пізнавальні здібності особистості;

  • розвиває творче, логічне й образне мислення;

  • формує навички самостійно навчатися ;

  • підвищує упевненість у власних можливостях.

  • зменшуються стреси від навчання;

  • збільшується навчальна мотивація, а з нею успіхи;

  • звільняється час від зазубрювання для продуктивної та творчої роботи;

  • розвиток психічних процесів: пам’яті, мислення, уваги;

  • набагато збільшується творчий потенціал;

  1. Підсумок

У вас на столиках лежать прямокутник жовтого кольору, який є асоціацією вікна в якому горить світло.. Якщо ваші очікування справдилися, наша зустріч була корисною і пізнавальною, значить  в нашому будинку засвітяться віконечка. А якщо ви очікували чогось більшого, віконечка з вашими сподіваннями і думками так і не засвітяться. І нам буде в знак, вдосконалювати свої здібності.

Хочу подякувати вам за вашу активність та співдружність.