КОНСПЕКТ ІНТЕГРОВАНОГО ЗАНЯТТЯ

ДЛЯ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

З ФОРМУВАННЯ ОСНОВ ДУХОВНО-МОРАЛЬНИХ ЯКОСТЕЙ

НА ТЕМУ:

«ЗИМІ З ВЕСНОЮ ПОМИРИТИСЬ, І ВАМ НІКОЛИ НЕ СВАРИТИСЯ».



Шевченко Тетяна Владиславівна

вихователь

КЗ «ДНЗ (ясла-садок) №67 КТ» КМР

М.Кривий Ріг,Дніпропетровська область

dnz_067@meta.ua





Мета: продовжувати ознайомлювати дітей з традиціями українського народу (зі святом Стрітення), прилучати їх до духовної культури. Закріплювати уявлення про дружбу і доброзичливі взаємини, спонукати до спільної діяльності, виховувати доброзичливість. Стимулювати бажання вивчати і застосовувати мирилки, заклички. Закріплювати навички ліплення під час роботи з тістом (скочування, витягування, сплющення частин).

Матеріали: аудиозапис суперечки Зими з Весною, ляльки-ложки в костюмах Зими і Весни, емблеми із зображеннями Весни і Весни, тематичні предметні та сюжетні картки (зима, вена), фанти, частини зображень пташок (гра «Склади ціле з частин»), арт-пташки, сніжки з вати.

Попередня робота: Ознайомлення зі звичаями українського народу. Розучування мирилок, закличок, пісень. Вивішування годівничок. Виготовлення арт-пташок. Бесіди про весняні зміни в природі.


Хід заняття:

Групова кімната оформлена малюнками із зображеннями зимових і весняних пейзажів.

Вихователь: Гарно в групі я прибрала, їсти наварила та діток у гості запросила.

(Заходять діти).

Вихователь: Добридень, мої любі діти!

У вас сьогодні, ніби свято,

Гостей зібралося багато,

Ану, на них ви подивіться

І веселенько посміхніться.

(Звучить запис суперечки Зими з Весною).

Вихователь: Що за галас? Хто це свариться? А чую,чую – це звідси.


Сюрпризний момент «Ляльки-ложки»

(Вихователь дістає з-за ширми дві великі ложки-ляльки. Одна одягнена у зимове вбрання, а друга – у весняне).

Вихователь: Так це ж Зима і Весна! Зимо, Весно, не сваріться, помиріться. Бабуся казала: «Згода – дім будує, а незгода – руйнує», «Мир та братство – найкраще багатство».

(Зима і Весна сваряться далі).

Вихователь: Не хочуть миритися і поступатися ці дві красуні. Діти, а як же можна помиритися? (Мирилками).

Давайте покажемо нашим гостям, як ми вміємо миритися. Оберіть собі пару. (Мирилки пари промовляють по черзі).


  1. Битися – не билися, 4. Дай скоріш мізинчик свій,

Трохи посварилися, зачепи його за мій.

Потім посміялися, Мізин, мізин, мізинець -

Друзями зосталися. Помирив нас, молодець!


  1. Мир миром, 5. Подивися просто в очі,

Пироги з сиром, я сваритися не хочу,

Варенички в маслі я образить не хотів,

Ми – подружки красні! Ненароком зачепив.

Поцілуймося! Просто в очі подивись

І зі мною не сварись.


  1. Мирилка летіла, 6. Мирись, мирись, мирись

На плече сіла, І більше не сварись!

Сказала тихенько:

Миріться швиденько!



Вихователь: Які ви, діти, молодці! А Зима з Весною геть одна від одної відвернулися. Давайте поміркуємо, як можна примирити цих красунь. Вони змагаються, а ми їм підіграємо, а під час гри примиримо.

(Діти діляться на дві команди та обирають емблеми із зображенням Зими і Весни).

Гра «Передзвін»

На столі лежать картки «Пори року». Гравці по черзі беруть картку своєї пори року і пояснюють свій вибір.

Орієнтовні пояснення:

  • На цій картці зображена пора року зима: летять сніжинки, мороз малює на шибках, іній вкриває дерева, завірюха замітає доріжки.

  • Навесні - пробиваються травичка, виростають проліски, іде дощик.

  • Узимку – одягаємо шубки, теплі шапки, рукавички, чобітки.

  • Навесні – ми вдягаємо куртки, плащі, черевички.

  • Узимку – ведмеді сплять у барлогах, зайчик змінює коричневу шубку на сіро-білу.

  • Навесні – птахи повертаються з теплих країв, виготовляємо шпаківні, їжаки, ведмеді, комахи прокидаються від сну.

  • Узимку – ліпимо сніговита, катаємося на санчатах, ковзанах, лижах, граємо в сніжки.

  • Навесні – відзначаємо День Матері, Вербну неділю, Великдень.

  • Узимку – святкуємо День Святого Миколая, Новий Рік, Різдво.

Вихователь: Молодці дітки! Зимо і Весно, чули, які ви хороші, даруєте радість усім.

(Ляльки повертаються до дітей).

Вихователь: Діти, а в народі кажуть: «Від доброго слова і лід тане». Тож давайте нашим лялькам подаруємо компліменти, щоб вони помирилися.

Гра «Комплімент»

Діти по черзі передають ляльку-ложку і кажуть комплімент. Команда «Зима» бере ложку Зими, а команда «Весни» - Весни.

Команда «Зима» - сніжна, морозна, грайлива, казкова, білокоса, холодна, срібляста, радісна, чарівниця.

Команда «Весна» - рання, сонячна, співуча, весела, ясна, тепла, працьовита, красна.

Вихователь: Ну, ж бо, діти, стомилися? Давайте тоді розімнемося.


Фізкультхвилинка

(діти виконують рухи, що відповідають змісту слів).

Встаньте, діти, посміхніться.

І зимі й Весні вклоніться.

Один, два, три, чотири, п’ять,

Стали в коло ми кружлять.

Покружляли, зупинились,

Вправо, вліво нахилились.

Всі до сонця потягнулись,

Один одному всміхнулись!

І на місце повернулись.


Вихователь: А зараз настав час дива.


Гра «Перетворення»

Діти по одному з команди підходять до столу, вихователь каже на вушко пошепки завдання. Гравець в одну мить перетворюється на Зиму чи Весну і пантомімою показує, що зробила Зима, а що Весна.

Зима (заморозила, скувала льоди, відправила птахів, пощипала щічки, вклала спати).

Весна(розморозила, розтопила, покликала, лагідно доторкнулася, розбудила).

Вихователь: Подивіться на Зиму і Весну, які вони задоволені, посміхаються, вдячні вам (ложки-ляльки кружляють, веселяться) і хочуть погратися з вами.


Гра «Буває – не буває»


Вихователь розповідає кожній команді, якою буває погода, чим займаються дорослі й діти. Гравці повинні уважно послухати і відповісти: може так бути насправді чині, якщо можливо, то в яку пору року?

За кожну правильну відповідь гравець отримує фант, перемагає та команда, яка отримає більше фантів.

  1. Випав сніг і зацвіли яблуні.

  2. Дівчина поїхала на лижах збирати проліски.

  3. Прилетіли шпаки, а ведмідь ліг у сплячку.

  4. Розтанув сніг і на деревах іній.

  5. Річки вкрилися льодом і у пташок вилупилися пташенята.

  6. Випав сніг і діти зліпили сніговита.

  7. До свята Великодня хлопчик приніс квіти-котики

  8. Річки вкрилися кригою і можна кататися на ковзанах.

  9. Сніги тануть і птахи повертаються з теплих країв.

  10. Зацвів бузок і діти повісили годівнички.

Гра у сніжки


Лялька-ложка Зима роздає сніжки дітям, вони кидаються ними.

Вихователь: Із доріжки до доріжки

Полетіли влучно сніжки.

І почався справжній бій,

Закрутився у сувій.

Зверху сніг і знизу сні,

І ніхто впізнать не міг

Де чиї стирчать ніжки

Разом: От весела гра у сніжки!

Вихователь: Вам сподобалося грати в сніжки? А от Веснонька теж пропонує погратися.


Гра «Сонячний зайчик»

(із дзеркальцем)


Вихователь: Зайчик сонячний до нас

Завітав у світлий час

Будем бігати, стрибати,

Щоб нам зайчика впіймати

Прудко зайчик утікає

І промінчиками грає

(діти стрибають, бігають, ловлять сонячного зайчика долоньками).

Вихователь: Стало Зимоньці спекотно. Час їй вже вирушати в дорогу.

Десь ще сніжку потрусить, десь морозів напустить.

До побачення. Наступної зими зустрінемося.

Вихователь: Був іще один звичай у нашого народу. Люди чекали весну з нетерпінням і вважали, що її на крилах приносили птахи з далекого краю. Матері випікали з тіста пташок, діти брали їх, вибігали у двір, підкидували у гору та закликали весну.

Я відкрию вам секрет, у мене є такі пташки. (Вносить коробочку і відкриває).

Ой, подивіться, від сильного вітру пташки розсипалися, давайте їх зберемо.


Гра «Склади ціле з частин»

Діти складають розрізні картинки пташок та називають їх.




Ліплення жайворонків

(Після гри діти ліплять жайворонків з солоного тіста. Під час роботи звучить спокійна музика).

Вихователь: Цих пташок називають «жайворонками», вони народилися із сонячного жару. Цей птах прокидається разом із сонцем і своїм співом сповіщає про те, що прийшла весна.

(Після закінчення роботи діти виносять виліплених пташок на вулицю і промовляють).

Гей злітайтесь на закличку

І великі, й невеличкі.

Пташок викликаю

Із теплого краю:

  • Летіть, соловейки

На нашу земельку!

Спішіть, ластівоньки,

Пасти корівоньки!


Вихователь: Весні вже теж пора вирушати в дорогу, бо у неї багато справ на нашій землі. Діти прощаються з Весною.