НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР
ПРОФЕСІЙНО-ТЕХНІЧНОЇ ОСВІТИ В ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Державний навчальний заклад
«
Одеський професійний ліцей сфери послуг Південноукраїнського національного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського»
Професія – «Кравець»
Код – 7433.2
Кваліфікація – 3 розряд
Т
ема програми: «Технологія обробки поясних виробів»
Тема уроку: «Обробка виточок»
Розробив викладач
Бадира Оксана Андріївна
Розглянуто на засіданні
методичної комісії швацького профілю
зі спеціальності «Кравець»
Протокол № __ від «___» _____ 2011 р.
Голова метод комісії ________ Л. О. Зарицька
Рекомендовано для використання
у навчальному процесі
м. Одеса – 2011
ЗМІСТ
Анотація………………………………………..…… стор. 3
Дидактичні матеріали до уроку.………………......….. стор. 4
План урок з теоретичного навчання………………….. стор. 5-7
Теоретичні відомості…….…………….………….… стор. 8-10
Питання до самоконтролю………………………….... стор. 11
Тести……………………………………………….. стор. 12
Роздатковий матеріал…………………………………стор. 13
Алгоритм обробки виточок.
Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів
з професії «Кравець»………………………………….. стор. 14-15
Анотація
Дана методична розробка може використовуватися викладачами під час проведення уроків технології виготовлення одягу та майстрами виробничого навчання на практичних заняттях.
Методична розробка розкриває тему «Обробка виточок» та містить наступні пункти:
План уроку виробничого навчання.
Теоретичні відомості, який містить в собі такі питання:
Основні форми виточок;
Обробка виточок;
Питання для самоконтролю та тести;
Алгоритм обробки виточок.
Моє прагнення донести, та можливо, полегшити працю молодих спеціалістів в отриманні кращих результатів роботи з учнями.
Для викладачів та майстрів виробничого навчання, а також молодих спеціалістів може бути в нагоді дана методична розробка.
Дидактичні матеріали до уроку
Підручники:
Н.В. Батраченко, В.П. Головінов, Н.М. Каменєва
«Технологія виготовлення жіночого одягу».
С.Я.Борецька, Н.М. Малюга «Технологія виготовлення легкого жіночого та дитячого одягу».
А.Т. Трухонова «Основи технології швейного виробництва».
К.Р. Лазур «Швейне матеріалознавство».
В.О. Кучер, А.О. Степура «Обладнання швейного виробництва».
Плакати
Тести та питання для самоконтролю
Стенди
Інформаційне забезпечення:
Інтернет, диски, флешки.
Журнал моди.
План уроку
з теоретичного навчання
Тема програми: Технологія обробки поясних виробів.
Тема уроку: Обробка виточок.
Мета уроку: а) навчальна – удосконалення умінь і навичок учнів, навчити їх
розмічати і обробляти виточки;
б) розвивальна – на основі знань і умінь формувати
самостійність та наполегливість у роботі;
в) виховна – сприяти вихованню відповідальності учнів до
навчання; взаємоповаги; взаємодопомоги
Тип уроку: закріплення та вивчення нового уроку
Вид уроку: закріплення та вдосконалення умінь учнів.
Методи навчання: пояснювально-ілюстративний, наочний.
Форми організації навчальної діяльності учнів: групова, індивідуальна.
Матеріально – технічне забезпечення - плакат: «Обробка виточок
спідниці»;
Міжпредметні зв’язки – основи конструювання одягу; обладнання;
матеріалознавство.
Література – Н. В. Батраченко «Технологія виготовлення жіночого одягу», В.П. Головінов, Л. Є. Винокурова, М. В. Гама М. В. Васильчук - довідники;
методрозробки; журнали.
Хід уроку
І. Організаційна частина:
- перевірка наявності учнів;
- перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація знань:
Повідомлення теми, мети уроку.
Перевірка знань попереднього матеріалу.
Питання
Як обробляються внутрішні зрізи обшивки – підборта?
Відповідь
Внутрішні зрізи обшивки – підборта обробляються на краєобметувальній машині.
Питання
Як обшивають розріз з боку обтачки-підборта?
Відповідь
Обшивають лінію розрізу з виворітної сторони пілочки швом завширшки 5 мм, у кінці лінії розрізу строчку заокругліть на величину одного-двох стібків. Розрізати пілочку по назначеній лінії, не доходячи до строчки 1-2 мм. Виверніть обтачку на виворітну сторону пілочки, розправляючи шов.
Питання
Як закріплюють внутрішні зрізи обтачки-підборта?
Відповідь
Прикріпляють внутрішні зрізи та нижні кути обтачки-підборта до пілочки у кількох місцях ручними потайними стібками на відстані 80 -100 мм.
Питання
Яка волого-теплова обробка застібки виробу обтачкою-підбортами?
Відповідь
Оброблену застібку пропрасовують з виворітної сторони, а потім з лицьової сторони.
ІІІ. Формування нових знань:
Повідомлення нової навчальної інформації (теоретичні відомості);
Показ нових прийомів розумової і практичної діяльності;
Відповідь на запитання учнів.
Ціль уроку:
набути знань з обробки виточок спідниці;
вдосконалити вміння та навички з обробки виточок спідниці до технічних вимог.
ІV. Закріплення нового уроку:
Перевірка знань учнів.
V. Підведення підсумків уроку:
- аналіз діяльності учнів на уроці;
- оцінка роботи учнів, її об’єктивне обґрунтування;
- аналіз причин помилок учнів та засоби їх усунення;
- повідомлення та обґрунтування оцінок;
- видача домашнього завдання.
Домашнє завдання:
1. Повторити вивчений матеріал.
2. Написати реферат на тему «Виточки»
Викладач _______ (О. А. Бадира)
Теоретичні відомості
О
сновні форми виточок по лінії талії:
- виточка, що переходить у м'яку складку;
- виточка, яку застосовують для створення в одязі щільно прилягаючої форми, з визначенням лінії талії (у верхній частині за рахунок вигнутих ліній, а в нижній - за рахунок вогнутих);
- в одязі прилягаючої форми по нижній частині і м'якої - по верхній;
- виточка для легкого приталення, з невираженим розміром талії;
- асиметричні виточки.
Талієві виточки обробляють, як і нагрудні, запрасовують до середини переду і спинки. Виточки, розміщені по верхньому зрізу спідниці, зметують від вузької частини до широкої, тобто до талії, а зшивають - від талії до кінця виточки, зводячи нанівець.
Виточки, що йдуть вертикально від зрізів деталей, тобто від плечових швів, горловини, від лінії талії, запрасовують до центра деталі, а виточки, розміщені горизонтально, тобто ті, що йдуть з пройми, бокових зрізів, запрасовують у напрямі низу деталі, слабину в кінцях спрасовують.
Накладіть допоміжне лекало на виворітну сторону основної деталі, вирівнюючи краї лекала з верхніми зрізами деталі. Позначте крейдою місце розташування виточки по допоміжному лекалу.
Зніміть допоміжне лекало і візуально перевірте
С
кладіть виточку по середині лінії
З
шийте виточку по конструктивній лінії. Подібно до першої, зшийте другу виточку.
Пам’ятайте: першу виточку зшивають, починаючи від зрізу до лінії, що обмежує кінець виточки, а другу – від кінця до зрізу деталі. Прямий кут виточки розташуйте праворуч.
З
апрасуйте припуск виточки, спрямувавши його до середини основної деталі.
Зпрасуйте слабину тканини в кінці виточки круговими рухами праски.
Питання для самоконтролю
Питання
По якій лінії зшивають виточку?
Відповідь
Виточку складають по середній лінії та зшивають по конструктивній лінії.
Питання
Яка волого-теплова обробка виточки?
Відповідь
Запрасовують припуск виточки, спрямувавши його до середини основної деталі. Зпрасуйте слабину тканини, в кінці виточки круговими рухами праски.
Питання
Скількома лініями позначають виточку?
Відповідь
Виточку позначають на основній деталі двома лініями.
ТЕСТИ
№ п/п | Зміст тестів | Відповідь | Оцінка викладача | |
Знає | Не знає | |||
1. | Для виточок застосовують такі шви а) крайові; б) з’єднувальні; в) оздоблювальні. | | | |
2. | Виточки, що йдуть від зрізу деталі, позначають а) двома; б) трьома; в) однією. | | | |
3. | Слабину в кінці виточки необхідно а) стягти; б) припрасувати; в) зпрасувати. | | | |
4. | Виточки – це а) допоміжна лінія; б) конструктивна лінія; в) основна лінія. | | | |
Алгоритм обробки виточок
№ з/п | Операція | Графічне зображення операції. Технічні умови виконання |
1 | Накладіть допоміжне лекало на виворітну сторону основної деталі, вирівнюючи краї лекала з верхніми зрізами деталі. | |
2. | Позначте крейдою місце розташування виточки по допоміжному лекалу. | |
3. | Зніміть допоміжне лекало і візуально перевірте | |
4. | Складіть виточку по середині лінії | |
5. | Зшийте виточку по конструктивній лінії. Подібно до першої, зшийте другу виточку. Пам’ятайте: першу виточку зшивають, починаючи від зрізу до лінії, що обмежує кінець виточки, а другу – від кінця до зрізу деталі. Прямий кут виточки розташуйте праворуч. | |
6. | Запрасуйте припуск виточки, спрямувавши його до середини основної деталі. | |
7. | Зпрасуйте слабину тканини в кінці виточки круговими рухами праски. | |
Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів з професії «Кравець»
Професія – Кравець
Кваліфікація – 3 розряд
Рівні навчальних досягнеь | Бали | Загальні вимоги до знань, умінь і навичок учнів |
Початковий рівень | 1. | Учень має незначні базові загальні знання, пов’язані з основними відомостями про асортимент одягу, технологією виконання ручних, машинних, волого-теплових робіт та термінологією; назвами деталей крою виробу; матеріалами для виготовлення одягу; призначенням швейних машин, прасок, пристроїв, необхідних для виготовлення одягу; елементарними правилами експлуатації швейного обладнання. Знання потребують постійного корегування у структурованому середовищі. |
2. | ||
3. | ||
Середній рівень | 4. | Учень має обмежений обсяг знань навчального матеріалу, значну частину матеріалу відтворює на репродуктивному рівні; без розуміння визначає асортимент одягу; виконання ручних, машинних, волого-теплових робіт та технічних умов на їх виконання при виготовленні швейних виробів; термінологію ручних, машинних, волого-теплових робіт; назви деталей крою, вимоги до їх якості; матеріали для виготовлення одягу; їх призначення; призначення швейних машин, прасок, пристроїв, необхідних для виготовлення одягу та правила експлуатації швейного обладнання. Несе часткову відповідальність за своє навчання. |
5. | ||
6. | ||
Достатній рівень | 7. | Учень має широкі загальні та базові теоретичні знання, вільно володіє основним навчальним матеріалом, пов’язаним із визначенням асортименту одягу; технологію виконання ручних, машинних, волого-теплових робіт та технічних умов на їх виконання при виготовленні швейних виробів; термінологію ручних , машинних, волого-теплових робіт; виконує вимоги щодо якості швейних виробів; визначає деталі крою виробу і дотримується вимог щодо їх якості; знає послідовність виконання операцій при підготовці виробу до примірок; може перенести умовні позначки і крейдяні значки на деталях виробів після примірок та виправити їх; визначає дефекти готових швейних виробів, причини їх виникнення, заходи з попередження та способи їх усунення; способи лагодження одягу; називає матеріали для виготовлення одягу, їх призначення та властивості; володіє призначенням швейних машин, прасок, пристроїв, необхідних для виготовлення одягу та правила експлуатації швейного обладнання; правила безпеки праці, пожежної безпеки та внутрішнього трудового розпорядку. Відповідає за своє власне навчання і має обмежений досвід у конкретному аспекті навчання. |
8. | ||
9. | ||
Високий рівень | 10. | Учень має значні конкретні теоретичні знання, визначається також здатністю застосовувати спеціальні знання, пов’язані із визначенням різного асортименту одягу; технологією виконання ручних, машинних, волого-теплових робіт та технічних умов на їх виконання при виготовленні швейних виробів; термінологією ручних, машинних, волого-теплових робіт; знає вимоги щодо якості швейних виробів; чітко визначає деталі крою виробу і дотримується вимог до їх якості; знає послідовність виконання операцій при підготовці виробу до примірок; може перенести уявні позначення і крейдяні знаки на деталях виробів після примірок та виправити їх; визначає дефекти готових швейних виробів, причини їх виникнення, заходи з попередження та способи їх усунення; знає способи лагодження одягу згідно технічних умов; називає матеріали для виготовлення одягу, їх призначення та властивості; знає будову і призначення швейних машин, прасок, пристроїв, необхідних для виготовлення одягу та правила експлуатації швейного обладнання; володіє знаннями про правила безпеки праці, пожежної безпеки та внутрішнього розпорядку. Здатний застосовувати спеціальні знання та компетенції. Здатний до самокорегування. Проявляє пізнавально-творчий інтерес до обраної професії Визначається здатністю застосовувати спеціальні знання і вирішувати проблеми незалежно. |
11. | ||
12. |