Тема. Головна пісня держави – гімн. Поняття про гімн. Закріплення пісні «Боже, врятуй Україну». Слухання музики: гімн України «Ще не вмерла Україна»
Мета: дати поняття про гімн як узичний жанр, ознайомити з історією створення пісні « Ще не вмерла Україна» , розвивати музичний слух, фантазію, образне мислення, виховувати національну свідомість, інтерес і повагу до музичного мистецтва.
Навчальні цілі: Учень/учениця:
Має уявлення про про гімн як урочисту пісню держави;
Розуміє значення державного гімну як офіційного символу держави.
Структура уроку:
Організаційна частина
. Розспівка «Усмішка»
Повторення пісні «Боже, врятуй Україну»
Актуалізація опорних знань
Подача нового матеріалу
Слухання музики
.Підсумок уроку
Хід уроку:
Організаційна частина
1.Привітання
- Діти, на уроці музичного мистецтва ми вітаємось по-музичному. Отож,встаньте будь ласка. Я вітаюсь до вас словами: «Добрий день!» і ви відповідаєте «Добрий день!». (навчально-методичний посібник,ст.22).
- Молодці, сідайте.
Розспівка «Усмішка»
- На сьогоднішньому уроці ми з вами повторимо вже знайому вам пісню. Але для початку нам потрібно розспіватися. Ми з вами повторимо поспівку яку ви вивчали на попередньому уроці, яка називається «Усмішка» (навчально-методичний посібник, с.31)
а) виконання вчителем поспівки (нагадування)
б) повторення слів
- Діти давайте пригадаємо слова цієї поспівки:
« Усмішка ласкава в гості завітала»
(Повторюю 2 – 3 рази, щоб діти краще пригадали)
в) спів поспівки дітьми (3 – 4 рази)
- Сіли всі рівненько,співаємо не крикливо, чітко та виразно вимовляючи слова. - Молодці діти. Ми добре з вами розспівались.
Закріплення пісні « Боже, врятуй Україну»
а)підготовка до слухання твору (бесіда про пісню)
- Діточки, яку пісню ви вивчали минулого уроку? ( Боже, врятуй Україну)
- Діточки, скажіть до чого закликає нас перший рядок цієї пісеньки? ( до того щоб Бог врятував Україну)
б) художній показ твору (нагадування)
в) закріплення пісні
( Під час співу звертаю увагу на чистоту інтонування,точну передачу мелодії,дихання, дикціюартикуляцію, слідкую за тим, як діти сидять: спинки рівні, руки на коліна.)
г) художнє завершення
(Впевнившись,що діти добре засвоїли мелодію пісні,переходжу до співу в цілому,з усіма куплетами,дотримуючись характеру,темпу та художнього образу.)
Актуалізація опорних знань
- На уроках музичного мистецтва, ви вже ознайомилися з різними поняттями та визначеннями,давайте деякі з них пригадаємо.
- Духовна музика це…
- Яких найвідоміших авторів духовних творів ви знаєте?
- Які їхні твори ви слухали?
Подача нового теоретичного матеріалу
Музика – нев’януча краса духовного життя народу.
Діти як ви розумієте ці слова? ( пісня є завжди, і тоді коли нам сумно, і коли нам весело, коли ми працюємо чи відпочиваємо)
"Українська пісня, увібравши в себе і грозовий, і барвінковий ласкавий світ, історію і побут, болючі роздуми і найніжніші почуття, воістину геніально поєднала пристрасне й емоційне слово з незбагненним чаром, з незбагненними таємницями мелосу...
Доля української пісні сумна і велична. Незважаючи на перешкоди і лихоліття, вона вистояла і продовжує чарувати красою нові покоління. Кожна пісня, мов іскра, викресана з душевних глибин, проникає в саме серце.
Гімн
Слова палкі, мелодія врочиста…
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна.
- Яка головна пісня нашої країни?
- Що таке гімн?
А звідки взялися ці пісні — гімни?
Вважається, що перші гімни виникли у Стародавній Греції. Співи хвалебного характеру —гімни — складали на честь міфічних богів і героїв.
Минали століття, упродовж яких змінювався зміст цих творів: гімни все частіше прославляли благородні й піднесені ідеї. Згодом композитори також почали писати
гімни, де оспівували певні ідеї чи події.
Гімн — урочиста пісня, один із державних символів країни.
Національний гімн — це найвищий вияв волелюбних прагнень народу, його духовно-патріотичних устремлінь.
Гімн нашої держави був написаний композитором Михайлом Вербицьким на вірші поета Павла Чубинського.
У пісні «Ще не вмерла України» втілена споконвічна мрія нашого народу стати суверенним, незалежним, здобути волю. Музика і вірші цього твору виражають незламну віру у відродження України.
Відомості про створення пісні „Ще не вмерла Україна”
Кожна українська пісня має свою історію (створення, виконання…). Доля багатьох пісень схожа на долю нашого народу. Коли він оживав, воскресав – оживали, воскресали і його пісні. Коли його гнітили неволя і духовне рабство, – народна душа наче ховалася, завмирала, хоч ніколи не вмирала. Багато патріотичних пісень продовжували існувати нелегально, вселяючи в серця віру в краще майбутнє. Їх суворо забороняли, але вбити не змогли. Це стосується і пісні «Ще не вмерла Україна».
У 1862 році Павло Чубинський склав вірш «Ще не вмерла Україна, який одразу впав в око царським властям. Через рік Чубинський потрапив до заслання за свою незмірну любов до України, а заборонений вірш довгий час потайки читали і співали на різні мелодії.
Український композитор Михайло Вербицький склав свою мелодію до цього вірша. Саме його варіант мелодії найбільше закарбувався у пам’яті слухачів.
У 1990 р. пісня «Ще не вмерла Україна» вперше офіційно прозвучала в Києві у виконанні чоловічого хору з Польщі «Журавлі» під керівництвом Романа Реваковича. Послухайте її.
Розповідь про гімн України
У 2003 р. перший куплет та приспів пісні «Ще не вмерла Україна» затвердили як державний гімн України. Антоне, як ти гадаєш, чому саме її? Напевне, тому що історія пісні, її зміст і характер музики відповідають устремлінням українського народу.
Державний гімн – це офіційний національний символ держави, так само як державний герб і прапор.
Державним гімном починається кожен ранок країни. Його виконують на урочистостях, офіційних прийомах, а також на честь держави, яку представляють спортсмени – переможці.
На знак любові й поваги до своєї батьківщини державний гімн слухають стоячи, а військові при цьому віддають честь.
А чи пам’ятаєш, як треба триматися під час виконання національного гімну?
Співають гімн урочисто, піднесено, таким чином виражаючи гордість за свій народ і повагу до держави. Пам’ятай: під час виконання Державного гімну треба стояти рівно, опустивши руки або поклавши праву руку на серце.
Слухання музики
Зараз сядьте всі рівненько, руки покладіть на коліна та уважно послухайте виконання Державного гімну України «Ще не вмерла Україна». Ваше завдання : сказати про що розповідається у гімні та охарактеризувати його звучання.
( звучить Державний гімн України « Ще не вмерла Україна»)
Діти, прослухали Державний гімн України « Ще не вмерла Україна», про що розповідається у ньому? ( гімн України закликає нас до боротьби і відновлення територіальної цінності держави).
Діти охарактеризуйте мелодію цієї пісні, яка вона? ( героїчна вольова, мужня, урочиста, заклична, нездоланна).
Але поряд з державним гімном України « Ще не вмерла Україна» у народі існує ще і духовний гімн.
Може ви знаєте який це гімн? ( Боже великий єдиний)
Діти, прослухали духовний гімн Боже великий єдиний, про що розповідається у ньому? (
Діти охарактеризуйте мелодію цієї пісні, яка вона? ( героїчна, вольова, заклична, нездоланна).
Підсумок уроку
- Наш урок підходить до завершення, давайте підсумуємо те, що ми сьогодні вивчали.
1.Вправа «Мікрофон»
- Яку пісню ми сьогодні співали?
- До чого вона закликає?
- Яку пісню ми сьогодні слухали?
- Хто написав слова і музику гімну?
- Як потрібно слухати гімн?