Мета уроку: ознайомити учнів із основними подіями життя Василя Симоненка, збагнути суть його лицарської вдачі й усвідомити місце та роль творчості «витязя молодої української поезії» у процесі духовного відродження нації на початку 60-х років;

Удосконалювати вміння школярів розуміти й аналізувати поетичні тексти (сприйняття,ідейно-естетичний аналіз, декламаторська інтерпретація);

Симоненковим пристрасним словом будити у молодих душах любов до України, рідного народу, виховувати патріотизм ,почуття власної гідності,поваги до людей , праці,милосердя, доброту.

Обладнання: портрет поета , добірка матеріалів про його життя «Серце віддав народові» (світлини, газетні і журнальні публікації,ілюстрації), виставка творів В. Симоненка,учнівські презентації по творчості поета, запис живого голосу митця , ноутбук.



Епіграф уроку:

Народ мій є! Народ мій завжди буде!

Ніхто не перекреслить мій народ!

В.Симоненко

Перебіг уроку.

І. Стадія виклику

1. Організаційний момент

2.Вчитель читає поезію В.Симоненка «Грудочка землі».

- Яка людина , на вашу думку , могла написати такі чудові рядочки?

(Це міг написати тільки палкий патріот, котрий самовіддано любить свою Україну.)

Справді, автор цих полум’яних рядків - людина надзвичайної громадянської відваги – Василь Симоненко. Саме про нього та його творчість ми поведемо мову сьогодні. Запишіть тему уроку.





2. Ознайомлення учнів з темою, метою й завданнями уроку

Очікувальний результат:

  • Чого ви очікуєте від уроку?

Впевнена , що доля й високе слово митця не залишать вас байдужими , бо таку вже силу має поезія: вражає у саме серце , а Симоненкова – особливо.





ІІ. Стадія осмислення



Метод «Я знаю , що я знаю»

  • З якими творами В.Симоненка ми знайомилися у попередніх класах?

( Казка «Цар Плаксій та Лоскотон», « Лебеді материнства», «Ти знаєш , що ти – людина?», «Гей, нові Колумби й Магеллани».



Цитатний план розгляду теми:

  1. «Син мужицький. Золоте коріння…»: життєвий шлях поета.

  2. « Витязь молодої української поезії»: основні мотиви лірики.

  3. «Україно1 Ти для мене – диво!»: провідна тема любові до рідного краю.

  4. « Упаду я зорею ,мій вічний народе, на трагічний і довгий Чумацький твій шлях…»: вшанування пам’яті.



  • Що вам відомо про Василя Симоненка?







Виступ літературознавців

1.Народився В.Симоненко 8 січня 1935 року у селянській сім’ї у с.Біївцях Лубенського району на Полтавщині. Дитинство припало на роки війни, було трудним, голодним . Зростав Василь без батька, який залишив сім’ю. Мати Ганна Федорівна Щербань тяжко працювала, заробляючи на шматок хліба.

Пізніше про це він скаже:

Вірш «У хаті сонячний промінь косо…» про матір



Дід Федір був першим Василевим другом і наставником. Вдячність і любов до дідуся він пронесе через усе своє коротке життя. Може й не дивно, що дідова смерть глибоко потрясла тодішнього восьмикласника, викликала більші роздуми про суть життя, які згодом вилилася у вірші «Дід умер» та оповіданні «Дума про діда»

Сценка з дідусем :

Василь: Дідусю, дідусю, розкажіть мені казку якусь.

Дідусь: Еге, уже великий казками бавитись. Послухай краще мої настанови.

Вірш «Ти знаєш , що ти – людина?»

2 . 5 класів Василько закінчив у Біївцях, а решту – у сусідніх селах. Згодом вступив на факультет журналістики Київського університету ім.. Т.Шевченка. У студентські роки почав писати вірші. Поезія дедалі більше його захоплювала. Зрештою юнак зрозумів, що це його покликання.

Зараз ми прослухаємо поезію у прочитанні самого автора, запис якої зберігся у фондах українського радіо і є доступним для нас завдяки мережі Інтернет,яку підготувала для нас О.Демчук.

Звучить грамзапис твору.







Використовуючи прийом «Коло думок».



  • Скажіть, будь ласка, яке враження справив на вас голос Василя Симоненка? Як ви вважаєте, якою людиною він був?( Діти висловлюють свої думки. ).

— Які емоції викликала у вас ця поезія?

3. В.Симоненко працював у газетах „Молодь України”, „Черкаська правда”, «Робітнича газета.» На перший погляд , небагате на події коротке життя поета. Але за двома датами, між якими пролягли його дороги – чимало добрих справ і напружена творча праця.За життя поета вийшла лише одна його збірка – „Тиша і грім.” Непростий шлях долали його наступні книжки „Вино з троянд”, „Поезії”, „Лебеді материнства” та ще книжечка для дітей.

Уже перші поезії В.Симоненка засвідчили, що в літературу прийшов поет незвичайного хисту й високої громадської свідомості.

О.Гончар писав: „З глибин народного життя вийшла поезія Василя Симоненка. З мужності народу , з горя його й звитяжної боротьби...”

Звучить поезія В.Симоненка.

4.Як відомо, напровесні 1960 року у Києві, з волі пробудженого «відлигою» юнацтва був заснований Клуб творчої молоді, активним учасником якого був Василь Симоненко. Поет брав участь у літературних вечорах,творчих дискусіях, прагнучи пробудити у душах людей жагу до національного відродження. А далі до цього часу незрозумілий арешт, підірване здоров’я. 14грудня 1963 року він помирає.

Звучить грамзапис поезії В. Симоненка «Лебеді материнства»: живий голос поета.

Композитор Анатолій Пашкевич написав до цієї поезії прекрасну музику

5.А далі 15 років офіційного забуття, аж у 1981 році з’явилося вибране «Лебеді материнства», а через 3 роки – «Поезії». І лише за незалежності почнуть видаватися й перевидаватися книжки В.Симоненка. А в 1995 році вшанують його пам’ять офіційним визнанням - премією ім.. Т.Шевченка. Посмертно.



Звучить поезія В.Симоненка











Слово вчителя: Василь Симоненко безмежно любив життя,Україну, людей, високо цінував красу і правду. Він щедро обдаровував людей теплом і світлом своєї душі. Був Поетом. Кожне його слово - це неповторність , пристрасть, зачарованість красою.

  • Які мотиви лірики ми могли б визначити у творчості В.Симоненка?

  • Любов до України;

  • Возвеличення рідного народу і людей праці;

  • Вічна тема поезії – кохання.



Виразне читання поезій «Я» та «Задивляюсь я в твої зіниці»



Робота у групах : ідейно - художній аналіз творів:

І група аналізує поезію «Задивляюсь у твої зіниці»;

ІІ група – поезію «Я».

План аналізу поетичних творів ( додаток 1)

Виступи учнів і оцінювання відповідей.



Слово вчителя: Використовуючи технологію критичного мислення , ми спробуємо себе у ролі творця.

Гра «Позмагайся з поетом»: ваше завдання – скласти Сенкан про В.Симоненка.

Нагадую техніку написання сенкану (додаток 2).











Діти зачитують Сенкани:



Симоненко.

Правдивий, незламний.

Пише, надіється, знає.

Неньку – Україну дивом величає.

Поет.



Василь.

Щирий, вірний.

Творить, любить, страждає.

Народу кращого життя бажає.

Симоненко.



ІІІ Рефлексія



Творча робота – презентація «Василь Симоненко», яку підготувала учениця 11 класу Мигайчук Інна.



Слово вчителя : Сьогодні ми переконалися , що В.Симоненко жив , страждав, творив, любив Україну, рідну землю, свій народ і прагнув завжди бачити його вільним і незалежним.

Використовуючи один із прийомів критичного мислення «Гронування», підведемо підсумок, який же постав перед нами В.Симоненко?



















Символ незнищенності Люблячий син, внук ,

українського духу батько



Щирий патріот Василь Майстер своєї справи:

Поет,автор творів для дітей

Симоненко

Наш сучасник Вірний син України



Узагальнення зробленого на уроці.

«Намистинка знань»:

  • Сьогодні на уроці я зрозумів…

  • Я переконався, що…

  • Впевнений, що…

IV.Домашнє завдання:

Диференційоване : вивчити напам’ять одну із поезій В.Симоненка (на вибір); розказувати про життєвий і творчий шлях митця.

Написати листа Василю Симоненку.













Додаток 1

  1. Тема твору;

  2. Ідея. Провідна думка.

  3. Які художні засоби використовує автор ( епітети, метафори, порівняння, риторичні звертання, питання, оклики та інші)?

  4. Визначити віршовий розмір (хорей, ямб; дактиль, амфібрахій, анапест); особливості рими.

  5. Яке почуття домінує у вірші (сповідь, сум, щирість…)?

  6. Авторська оцінка зображуваного.

  7. Яке враження справила поезія на вас?



Додаток 2

Техніка написання сенкану:

  1. 1 іменник.

  2. 2 прикметники.

  3. 3 дієслова

  4. 4 слова , що виражають основну думку.

  5. 1 слово - синонім до першого слова.























Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів с. Зозулинці





Василь Симоненко- «витязь молодої української поезії»



Урок літератури у 11 класі





Конспект вчителя української

мови та літератури ЗОШ І-ІІІст.

с.Зозулинці Заліщицького

району Тернопільської області

Гаврилюк Лесі Василівни