Тема. Правопис похідних сполучників
Мета: розширити знання учнів про правопис сполучників; удосконалювати орфографічні вміння написання сполучників разом і окремо; розвивати мовне чуття; виховувати спостережливість , почуття поваги до рідного слова.
Обладнання:таблиця,картки
Хід заняття
І.Організаційний момент. Створення емоційного настрою
(На фоні тихої приємної мелодії учитель говорить: «Я хочу , щоб радісний настрій зберігся у вас на весь день, щоб ви усміхалися, відчували себе впевнено, щоб були задоволені собою. А людина тоді задоволена собою, коли досягає певних успіхів, долає якісь перешкоди, коли каже : «Мені це вдалося»
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок
Робота з таблицею
Виділіть і сформуйте ключове правило правопису складних сполучників
Написання сполучників разом і окремо
Разом пишуться складні сполучники, які становлять тісне поєднання повнозначних слів із частками або прийменниками: адже, аніж, втім, зате.
Сполучники зате, проте, щоб, якби, якщо треба відрізняти від співзвучних з ними самостійних частин мови те, як, що, які з прийменниками за, про або частками б, би пишуться окремо: Коріння навчання гірке, зате плід його солодкий (Нар. тв.); За те ворогів бито, щоб не ходили в наше жито (Нар. тв.).
Сполучники з частками би(б), же(ж) пишуться окремо: або ж, адже ж, але ж, коли б, коли ж, хоч би, хоча б та ін.
Окремо пишуться також частини складених сполучників: тому що, через те що, для того щоб, у зв’язку з тим що ,після того як і под.
Яка функція сполучників у реченні?
Чому по – різному пишуться слова: зате -за те, проте- про те, щоб - що б,якби – як би, притім – при тім?
ІІІ. Оголошення теми заняття.
Мотивація навчальної діяльності учнів
1.Орфографічний практикум
З’єднайте частини складних сполучників. Поясніть їх написання.
Не- мов,за – те, не-мов-би,не- наче, наче-б ,не-наче-б-то,мов-би, мов-би-то, не-мов-би-то, ніби –то, те-ж, от-же, що-би, що-б,як-би, як-що, про- те.
2.Словниковий диктант (взаємоперевірка)
Адже, якби, притім, хоча б, незважаючи на те що, але ж, тобто, немовбито, дарма що, для того щоб, коли б, проте, нібито, аніж, мовби, при цьому, та й, причому, з того часу як, утім, тощо, замість того щоб, якщо, тимчасом як.
-43-
3.Кросвордний диктант "Сполучникове перехрестя"
Вписати складені сполучники у відповідні клітинки кросворду, враховуючи подані характеристики.
По горизонталі. 1. Допустовий сполучник, що складається з прийменника, займенника і простого сполучника. 2. Причиновий сполучник, що складається з прийменника, займенника і простого сполучника.
По в е р т и к а л і. 1. Сполучник мети, що складається з прийменника, займенника і складного сполучника. 2. Сполучник часу, складений із прислівника, займенника і простого сполучника. 3. Сполучник умови, що складається з простого сполучника і частки.
Відповіді. По горизонталі. 1. Незважаючи на те що. 2. Через те що. По вертикалі. 1. Для того щоб. 2. Після того як. 3. Коли б.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| 2 | | | | | | | | | |||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| | 3 | | | | |||||||||
| | | 1 | | | | | | |
|
|
|
|
|
|
| |||||||||||
| | |
|
|
|
|
|
|
| ||||||||||||||||||
| | | |
|
|
|
|
|
|
| |||||||||||||||||
1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
|
|
|
|
|
|
| ||
| | | | | | |
|
|
|
|
|
|
| ||||||||||||||
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||||||||||||||
| |
|
|
|
|
|
|
|
|
| |||||||||||||||||
| | | |
|
|
|
|
|
|
| |||||||||||||||||
|
|
|
|
|
| 2 | | | | | | | | | | | |
|
|
|
|
|
|
| |||
|
|
|
|
|
| | | | | | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| ||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
| | | | | |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4.Пояснювальний диктант
Запишіть речення під диктовку, поясніть у них роль сполучників і пунктограми.
Дарма, що сніг хрумкотить під ногами, але весна своє бере . Люблю весну, коли плюскочуть ріки, коли рида од щастя соловей . Мені однаково, чи буду я жить в Україні, чи ні . Не сплять лише цвіркуни і фонтани, та кліпа очима-зорями небо . Якщо ти на подвиг здатний, то будеш і в людях знатний. Життя не має ціни, а воля дорожча за життя.
5.Творче конструювання
Прочитайте і перепишіть. Знайдіть сполучники і спробуйте замінити їх синонімами. Перші два сполучники розберіть як частину мови.
Рослинний чи тваринний світ здавна був для людини не тільки прогнозером погоди, а й своєрідним годинниковим барометром. Наші предки звіряли час не лише за першими півнями, сонячним чи місячним переміщенням. У добрій нагоді їм ставали і рослини (В. Скуратівський).
6.Хвилинка творчості
Напишіть твір – мініатюру «Перші весняні квіти» з використанням сполучників хоч, однак,зате , щоб , бо наче, немов, тому що.
V. Підсумок заняття
Я навчився…
Я не очікував, що…
VІ.Домашнє завдання
Опрацювати теоретичний матеріал.
Виписати з «Української літератури» 4-5 речень із похідними сполучниками .