НАСИЧЕНІ ВУГЛЕВОДНІ. ЕТЕН (ЕТИЛЕН) І ЕТИН (АЦИТЕЛЕН) ЯК ПРЕДСТАВНИКИ НЕНАСИЧЕНИХ ВЕГЛЕВОДНІВ, ЇХНІ МОЛЕКУЛЯРНІ ТА СТРУКТУРНІ ФОРМУЛИ.
Навчально-освітня мета: сформувати уявлення про етилен та ацителен як представників ненасичених вуглеводнів, сформувати предметну компетенцію щодо ненасичених вуглеводнів, навчити записувати молекулярні та структурні формули, з´ясовувати їх фізичні властивості.
Предметна компетентність:
-повторити про насичені вуглеводні;
-дати поняття про ненасичені вуглеводні, кратний зв´язок;
- навчити записувати молекулярні та структурні формули етилену і ацителену, загальні формули рядів етилену і ацителену;
-розвивати знання учнів про будову вуглеводнів.
Ключові компетентності:спілкування державною мовою, математична компетентність, основні компетентності у природничих науках і технологіях, інформаційно-цифрова компетентність.
Обладнання: роздавальний матеріал.
Тип уроку: ВНМ (О)
Форми проведення: лекція, бесіда, робота з підручником, хімічна розминка, „Асоціативний кущ”, хімічний диктант, „відстрочена відгадка”, „Чомучка”,
вправа „Незакінчене речення”, прийом „Два, чотири, разом”, вправа «Резюме»
„Творча лабораторія”, прийом „М´яке опитування”
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Хімічна розминка( за основними поняттями)
Який розділ хімії ми почали вивчати? (Органічна хімія).
Що вивчає органічна хімія? (Органічна хімія – це хімія сполук Карбону)
Яку валентність проявляє Карбон у органічних сполуках?(4);
Як називаються формули, в яких символи хімічних елементів сполучаються рисочками, кількість яких дорівнює валентності елемента в сполуці? (Структурними)
Як називаються формули, в яких звязки між атомами зображені за допомою крапок? (Електронною).
Як називаються формула, яка відображає склад речовини за допомогою хімічних символів та індексів? (Молекулярними)
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
„Асоціативний кущ”
Вуглеводні Оксигеновмісні Нітрогеновмісні
Насичені Органічні речовини Ненасичені
Спирти Жири Кислоти Парафін Гума Хімічні мерці
Записуємо в зошитиі число, класна робота.
Хімічний диктант (двоє біля дошки). Взаємоперевірка.
1. метан СН4
2. пропан С3Н8
3. пентан С5Н12
4. нонан С9Н20
5. етан С2Н6
6. гептан С7Н16
7. бутан С4Н10
8. декан С10Н22
9. октан С8Н18
10. гексан С6Н14
11. Гомологічна різниця СН2
12. Загальна формула алканів C n H2n+2
ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
- На попередньому уроці ми з вами зясували, що вуглеводні містять атоми Гідрогену і Карбону. Якщо речовина має склад СnH2n+2, то це алкан (СН4, С2Н6…)
А чи можна віднести до алканів речовину С2Н4 і С2Н2 ? Чому? Ці речовини належать до інших гомологічних рядів – алкенів і алкінів.
- Записуємо в зошитиі тему уроку.
Мета нашого урока: познайомимося з представниками ненасичених вуглеводнів: алкенами та алкінами. Навчитися складати їх формули, називати, описувати особливості будови
V. ВИВЧЕННЯНОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. „Відстрочена відгадка” Фізичні властивості алканів. Робота по варіантах
Давайте пригадаємо, що як знайти молекулярну масу масу сполуки?
З
авдання: ( в зошиті)знайти Mr таких вуглеводнів:
І-в - етан С2Н6 =30
ІІ-в- бутан С4Н10 =58
ІІІ-в - гексан С6Н14 =86 Поки працюють в зошитах, одночасно
ІV-в - октан С8Н18 =114 по одному учневі на дошці вираховують Mr
V-в - нонан С9Н20 =128 вуглеводнів
VІ-в- декан С10Н22 =142
- Отже, як змінюються фізичні властивості алканів зі зібільшенням Mr? ( Температура кипіння та плавлення збільшується, а розчинність зменшується)
- Які фізичні властивості нсичених вуглеводнів ви можете назвати? (Безбарвні, майже нерозчинні у воді, мають специфічний вуглеводний або квітковий запах, перші чотири гомологи метану – гази, наступні – рідини, а з більшим числом атомів Карбону – тверді речовини).
2. „Чомучка”
-Чому саме Карбон є основою органічних сполук? (ст.134)
На відміну від інших хімічних елементів Карбон може утворювати величезне число сполук, що зумовлене двома важливими властивостями його атомів:
♣ атоми Карбону можуть утворювати між собою міцні хімічні звязки і сполучатися в досить довгі карбонові ланцюги: нерозгалужені, розгалужені, циклічні;
♣ атоми Карбону можуть утворювати між собою та з атомами інших хімічних елементів звязки різної кратності: одинарні, подвійні й потрійні.
Вправа „Незакінчене речення”
Отже, ми з вами вивчили, що вуглеводні поділяються на ...... (насичені і ненасичені).
Представниками насичених вуглеводнів є.... (алкани).
Що ж таке насичені вуглеводні? ( це органічні сполуки, у молекулах яких атоми Карбону сполучені один з одним тільки одинарним зв´язком).
Алканам притаманний..... (одинарний) звязок між атомами Карбону.
Розповідь вчителя.
Сьогодні ми з вами познайомимося з представниками ненасичених вуглеводнів.
Давайте з вами дамо визначення ненасиченим вуглеводням.
Ненасичені вуглеводні - це органічні сполуки, у молекулах яких між атомами Карбону є кратні звязким – подвійні або потрійні (записуємо визначення в зошит).
Етен (етилен) – ненасичений вуглеводень, перший представник гомологічного ряду алкенів, із загальною формулою СnН2n, в молекулах яких між атомами Карбону є один подвійний зв’язок.
Щоб дати назву алкенам, у назві відповідного алкану суфікс -ан замінюють на –ен.
Етин (ацителен) - ненасичений вуглеводень, вуглеводні із загальною формулою
СnН2n-2перший представник гомологічного ряду алкінів, в молекулах яких між атомами Карбону є один потрійний зв’язок.
Щоб дати назву алкінам, у назві відповідного алкану суфікс -ан замінюють на –ин або –ін.
Давайте пригадаємо, що ж таку гомологи? (Гомологи – сполуки одного класу, що мають спільну будову, але відрізняються за складом на одну або декілька груп СН2).
Етен С2Н4 Етин С2Н2
В обох вуглеводнях є по 2 атоми Карбону , про що можна дізнатися з назв: етен і етин походить від назви алкану етану, у молекулі якого є 2 атоми Карбону.
Складемо структурні формули етену й етину. Як у випадку з алканами запишемо карбоновий ланцюг:
| С-С етан | С=С етен | С≡ С етин |
С2Н6 – етан С2Н4 - етен С2Н2 - етин | | В етені кожний атом Карбону вже утворює по два звязки, отже, для сполученя з Гідрогеном лишається також по два зв´язки. | В етині кожний атом Карбону утворює по три звязки, отже, для сполученя з Гідрогеном лишається тільки по одному зв´язку. |
Електронна формула | |
| Н:С:::С:Н
|
Структурні формули | Н Н Н Н | Н Н | Н – С ≡ С - Н |
Скорочена структурна формула | С2Н3 - С2Н3 | С2Н2_= С2Н2 | СН≡ СН |
Давайте порівняємо структурні й молекулярні формули :
♣ в молекулі етену на 2 атоми Гідрогену менше, ніж у молекулі етану;
♣ в молекулі етину на 4 атоми Гідрогену менше, ніж у молекулі етану;
З цієї причини атоми Карбону в молекулах етену й етину не повністю насичені атомами Гідрогену, тому етин і етин – це ненасичені вуглеводні
Прийом „Два, чотири, разом”
Завдання: скласти схему-шпаргалку: І група – алкенів, І група – алкінів, представити результати біля дошки.
Алкани СnН2n+2 | Алкени СnН2n | Алкіни СnН2n-2 |
СН4 метан | - | - |
С2Н6 етан | С2Н4 етен | С2Н2 етин |
С3Н8 пропан | С3Н6 пропен | С3Н4 пропін |
С4Н10 бутан | С4Н8 бутен | С4Н6 бутин |
С5Н12 пентан | С5Н10 пентен | С5Н8 пентин |
С6Н14 гексан | С6Н12 гексен | С6Н10 гексин |
С7Н16 гептан | С7Н14 гептен | С7Н12 гептин |
С8Н18 октан | С8Н16 октен | С8Н14 октин |
С9Н20 нонан | С9Н18 нонен | С9Н16 нонин |
С10Н22 декан | С10Н20 децен | С10Н18 децин |
Робота з підручником. Стр. 156-157
Самостійно виписати фізичні властивості ненасичених вуглеводнів
Гази без кольору й запаху, мало розчинні у воді, трохи легші за повітря.
VІ. УСВІДОМЛЕННЯ І ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
1.Творча лабораторія
Скласти структурні формули (біля дошки):
А) 2- метил-1-бутен. СН3 - замісник ( радикал) метил
Б) 3 – метил-1-пентин. С2Н5 - замісник ( радикал ) етил
VІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Прийом „М´яке опитування”
1. Чим подібні етилен і ацетилен за складом? ( Містять по 2 атоми карбону)
2. Чим відмінні етилен і ацетилен за складом? (Містять різну кількість атомів Гідрогену)
3. Складіть молекулярні формули алкену і алкіну, що містять по п’ять атомів Карбону.
С5Н10 пентен С5Н8 пентин
4. Загальна фомула алканів СnН2n+2 , алкенів СnН2n , алкінів СnН2n-2 .
5. На що вказують суфікс –ан, -ин, ін ц вуглеводнях? ( На кратність звязку)
2. Повідомлення учнів.
- Яке значення мають вуглеводні для організму людини?
-Де зустрічаються вуглеводні
3. Вправа «Резюме»
Які завдання виконані на уроці ви вважаєте найцікавіші?
Які завдання ви вважаєте занадто складними?
4.Оцінювання роботи учнів.
VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
§27, № 299, 306 – письмово. Виписати в зошит та вивчити напамять назви та формули алкенів та алкінів
Повідомлення 1
Де зустрічаються вуглеводи:
В рослинних клітинах – до 70% вуглеводів, наприклад:
крохмаль: картопля – 20%; рис – 82%, пшениця – 75%;
целюлоза: деревина – 50%, вата, фільтрувальний папір – 98%;
цукор : цукровий буряк – 16 – 20%, тростина – 14- 26%
В тваринних – до 1%,
В клітинах печінки – до 5% (глікоген).
Повідомлення 2
Вуглеводи, як і будь-яке паливо, згораючи в організмі, виділяють енергію. Якщо організм отримує недостатньо вуглеводів, то він починає використовувати в якості джерела енергії м’язову тканину.
Треба пам’ятати (особливо тим, хто займається спортом):
кращому засвоєнню м’язовою тканиною глюкози сприяє вживання риб’ячого жиру,
м’язи не ростуть на дієті., бідній овочами та фруктами,
треба вживати капусту, перець, гриби,
необхідно як мінімум раз на день з’їдати порцію салату з рослинною олією.
Вуглеводи діляться на «швидкі» та «повільні».
«Швидкі» (солодкі) – це мед, цукор, тістечка, цукерки, кондитерські вироби
«Повільні» (несолодкі) – це овочі.
«Повільні» вуглеводи дуже підходять для прийому перед тренуванням. Якщо перед тренуванням з’їсти продукти, що містять «швидкі» вуглеводи, то рівень глюкози підніметься надто швидко. Вона так же швидко витратиться. Організм залишиться без енергії і почне витрачати глікоген – аварійні запаси енергії в м’язах та печінці ви будете відчувати себе зовсім «розбитим»,адже не відновлюється глікоген. А ось після тренування непогано було б вжити «швидкі»вуглеводи.