Урок
Тема «Звичайні дроби і дії над ними»
Мета уроку:
Навчальна:
узагальнити і систематизувати знання, вміння та навички учнів по з теми «Звичайні дроби»;
удосконалювати вміння додавати, віднімати, множити і ділити звичайні дроби, використовувати їх при розв’язку вправ;
підготувати учнів до написання контрольної роботи.
Розвивальна:
розвивати у дітей математичну грамотність, пам'ять, увагу, пізнавальну активність, логічне мислення;
розвивати вміння працювати в групах і самостійно, оцінювати свої дії та дії інших учнів;
Виховна:
виховувати позитивне ставлення до навчання, старанність, наполегливість, охайність, уважність, працьовитість, взаємодовіру, інтерес до предмету.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації знань, навичок і вмінь
Обладнання: ІКТ, портрети вчених, квітка-семицвітка, презентації, картки з завданнями, картки для самоперевірки, фішки, підручник, робочі зошити.
Перебіг уроку
«Без знання дробів ніхто не може визнавати,
що знає математику!»
Цицерон
І. Організаційний момент
Добрий день!
Всі сідайте тихо, діти!
Домовляймось – не шуміти,
Працювати час настав!
Тож і ми часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо!
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Урок у нас сьогодні незвичайний, не тільки тому що у нас присутні гості, але й тому, що ми з вами поринемо у світ звичайних дробів.
Пригадайте відому українську приказку: «ХТО ЗНАННЯ МАЄ, ТОЙ МУР ЗЛАМАЄ». От і ми з вами повторимо та узагальнимо весь матеріал з даної теми. І успішно виконаємо контрольну роботу.
Будьте уважні під час уроку. Думайте, запитуйте, пропонуйте, тому що шукати істину ми будемо разом.
Девіз уроку: Міркуй точно, відповідай чітко, записуй правильно і швидко
… закінчується осінь… Коли ми цінуємо кожен сонячний день. А на дворі вже й листопад добігає кінця. Але давайте не будемо сумувати та пригадаємо всі барви осені, підтвердимо свою готовність до колективної творчої праці створенням «квітки-семицвітки».
Створюючи квітку, проговоріть все, що ви чекаєте від сьогоднішнього уроку. Якщо ви не заперечуєте, я створюю серединку нашої квітки.
Я хочу з вами працювати! (Будь ласка! Ваші очікування!)
Я впевнена, що все зможу!
Я переконаний, у мене все вийде!
Мені буде сьогодні цікаво!
Я докладу великих зусиль і вас не підведу!
Я дуже постараюсь, мені все під силу!
Я буду дуже старанним!
Я буду дуже уважним і мене чекає успіх! (стук в двері)
Діти, погляньте до нас дійсно завітала красуня «Осінь». Але вона чомусь сумна.
Погляньте на її гілочки. Листя осипалось. Але це не біда. Сьогодні ми з вами нашою плідною працею знову одягнемо наше дерево знань та надії в чудове вбрання.
Отже, за всі правильні відповіді ви будете отримувати листя, які в кінці уроку ми з вами одягнемо на наше дерево.
Бажаю вам успіхів, хорошого настрою, хай буде ваш труд згуртованим і плідним, мислення - чітким і логічним, мова - лаконічна і красива. Результатом праці хай стануть міцні знання, успіх, задоволення та радість.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
Гра «Осіннє листя знань»
По черзі задаєте один одному питання та передаєте листя знань. За кожну правильну відповідь отримуєте осіннє листя.
Що таке дріб? (Це запис виду
, да а,b натуральні числа.)
З чого складається дріб? (Дріб складається з чисельника та знаменника.)
Що означає чисельник дробу? (Скільки взято таких частин )
Що означає знаменник дробу? (На скільки частин ділять)
Основна властивість дробу? (Значення дробу не зміниться, якщо його поділити або помножите на одне й те саме число відмінне від 0. )
Як знайти суму чи різницю двох дробів з різними знаменниками? (Щоб знайти суму або різницю двох дробів з різними знаменниками, треба їх спочатку звести до спільного знаменника. До чисельників дописати додаткові множники. Потім чи додати чи відняти чисельники. )
Як помножити два дроби? (Щоб помножити два дроби, треба чисельник помножити на чисельник, а знаменник на знаменник. )
Як поділити два дроби? (Щоб поділити два дроби, треба дію ділення замінити дією множення, а другий дріб перевернути.)
Молодці, дітки! Так тримати!
ІV. Оголошення теми й мети уроку
Для вас задача. Яку частину року складає осінь? Правильно
.
Тому що в кожній порі року по 3 місяці. От і для вас загадка.
Хто за серпнем приходить
Літо червоне проводить,
Бабине літо закликає
В школу діток закликає? (Вересень)
За всі правильні відповіді від місяця вересень будете отримувати зелене листя.
Завдання 1 «Неуважний учень».
Виконуючи завдання на всі дії з дробами, неуважний учень зробив деякі помилки. Виправте, будь ласка, помилки і скажіть, які властивості, правила не знає цей учень?
(скорочення дробів)
(множення дробів)
(множення дробів)
0 (множення на 0 завжди отримаємо 0)
(ділення дробів)
(додавання дробів)
0 (множення дробів)
2 (ділення і додавання дробів)
(зведення до спільного знаменника)
(скорочення дробів)
Завдання 2 «Математична естафета» «Скоротіть дріб» .
Скоротіть дріб. На три ряди на кожну парту свій дріб. По черзі в вигляді естафети скорочуємо дріб.
І ряд | ІІ ряд | ІІІ ряд |
| | 1. | 1. |
| | 2. | 2. |
| | 3. | 3. |
| | 4. | 4. |
| | 5. | 5. |
Відгадайте загадку
Кличуть нас ліси, поля, сади
Дозбирати осені плоди.
Із дерев спадає листя жовте.
То землею ходить місяць (Жовтень).
За всі правильні відповіді від місяця ЖОВТНЯ будете отримувати жовте листя.
Завдання 3 Конкурс «Який ряд швидше» .
Так як ви сидете в 6, радів то і завдань також 6. Треба розшифрувати відомий вислів Аньєзі.
Математика – єдина країна, де панує тиша і мир. (Аньєзі).
Фізхвилинка :
Будь ласка, увага на екран.
Завдання 4 Розв’яжіть рівняння
Ми отримали числа 28, 11, 17. Як ви гадаєте, що це за числа. Діти, сьогодні виповнюється річниця заснування Білгород-Дністровського району.
Завдання 5 І як завжди нам допомого прийшла загадка.
Капле з неба
Дахів, стріх.
Дощ холодний, перший сніг.
Почорнів без листя сад.
Що за місяць? (Листопад).
Для найактивніших учнів ЛИСТОПАД приготував завдання на картках. Вирішивши завдання, знайдіть відповідь на дошці. І створіть вислів Азербайджанського письменника Ельчина Сафарли.
Осінь – єдина пора року, яка вчить!
Азербайджанський письменик Ельчин Сафарлі
Завдання 6
Задача
В Одеській області 5 районів, які розпочинаються з літери Б – це Болградський, Біляївський, Березівський, Балтський та Білгород-Дністровський. І в цьому році вони відзначають роковини. Разом їм 544 роки. Болградський район становить
від суми років. Балтський район становить 26,5 % від решти. Біляївський та Березівський район разом мають 190 років. А Білгород-Дністровський район становить
від Балтського району. Знайти річницю Білгород-Дністровського району.
Молодці! Дійсно, нашому Білгород-Дністровському району сьогодні виповнюється 60 років.
V. Підсумок уроку
Діти, переверніть отримані вами листочки. Хто має на зворотній стороні букву, вийдіть до дошки. Розташуйте так, щоб утворився вислів. От молодці. Дійсно, це вислів: «Краса врятує світ».
Ось і завершено наші математичні розваги. Весь урок ми з вами провели у математичній грі. Чи подобається вам дорогі мої учні так навчатись? І на останок давайте одягнемо наше дерево знань.
Ви мені дуже сьогодні сподобались. Були зібраними, старанними, уважними, мислили швидко і точно, висловлювались чітко і красиво, дуже приємно було спостерігати за вашими дружніми стосунками, ви щиро і тепло спілкувались, хоча займались дуже серйозною справою – математикою. Дякую вам за дуже красиву і корисну працю.
VІ. Домашнє завдання
______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________