Тема уроку:О. Генрі «Останній листок». Новела «Останній листок» – гімн людині, котра здатна на самопожертву заради ближнього. Специфіка розкриття образу Бермана.

Мета уроку: формувати навички роботи над характеристикою літературного персонажа; розвивати вміння виділяти головне в художньому творі, формувати спостережливість, сприяти розвитку творчих здібностей учнів; сприяти вихованню в учнів високих моральних якостей, зокрема любові до ближнього.

Очікувані результати:

Ключові компетентності

  • Висловлює судження щодо моральної відповідальності за свої вчинки та утвердження справедливості; цінує щирість людських стосунків (НЛ-2);

  • Усвідомлює цінність життя (НЛ-3);

  • шанобливо ставиться до мистецького хисту (НЛ-4).

Предметнікомпетентності

  • виразно читає і переказує (близько до тексту) новелу;

  • виявляє у новелі основні проблеми (моральні, філософські та ін.), їхнє художнє втілення в подіях, образах, символах, назвах та інших компонентах твору;

  • визначає особливості розвитку сюжету новели, напружені (кульмінаційні) моменти твору;

  • характеризує образи персонажів новели у їхніх стосунках, динаміці, виявляє ключові риси персонажів, їхні моральні якості;

  • порівнює образи героїв новели О. Генрі;


Тип уроку: Урок засвоєння нових знань і розвитку на їх основі умінь і навичок.


Обладнання: Комп’ютер, мультимедійний екран, портрет письменника, ілюстрації до твору, тексти, таблиця «Риси характеру Бермана», підручники, зошити.


















Я не знаю вищого подвигу, аніж подати руку занепалому духом.

М.Гоголь




Хід уроку


І. Етап орієнтації. Забезпечення мотиваційної готовності

(Підготовка до сприйняття навчального матеріалу)

Слово вчителя(звучить музика Вівальді). Вслухайтесь у звуки чарівної мелодії… У ній відчувається осіння прозорість, легкий смуток, спокій, тихий шелест листя, що непомітно падає на землю. Восени, коли дерева скидають листя, природа постає перед нами в неприкрашеному вигляді, в ній відчувається незахищеність. Саме в цій порі криється одвічна тайна спорідненості людини й природи… Адже і в житті обов’язково є така мить, коли ми позбавляємося від усього фальшивого, несправедливого, наносного. У цей момент прозріває душа особистості. Людина стає добрішою, вразливішою, милосерднішою, прагне зрозуміти інших. Ця мить називається просвітленням душі, яке несе останню надію на щастя. Мить просвітлення найкраще допоможе нам осягнути американський письменник О.Генрі, про життя якого ми дізналися на попередньому уроці.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Робота з біографією письменника.Слайд1

Бесіда

  1. Якій національній літературі належить творчість письменника?

  2. Які труднощі і проблеми довелося подолати письменнику на життєвому шляху?

  3. Чому у Вільяма Сідні Портера виникла необхідність взяти псевдонім?

  4. Що допомагало О. Генрі перемагати скрутні життєві обставини?

  5. Яка творча спадщина О. Генрі?

  6. Що таке новела?

Слово вчителя   Звичайно, доля не усміхалася письменникові, та все ж він не став на хисткий шлях, поринув у світ мистецтва. Тому ми знову читаємо слова О.Генрі «Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу, і це можливо». Своїм життям, своєю творчістю він нам це доказав.

Сенкан - це вірш, що складається з 5 рядків

Сенкан «О. Генрі» (діти готували вдома).

Слайд 2

Теоретичне лото. Учням пропонується знайти відповідність між теоретичним поняттям та визначенням.

  1. Протиставлення у художньому творі

  2. Ставлення до людини як до найвищої цінності

  3. Виразна подробиця, засіб словесного мистецтва, якому властива особлива змістова наповненість

  4. Невеликий розповідний твір про якусь незвичайну подію з несподіваним фіналом

А) іронія; Б) антитеза; В) гуманізм; Г) новела; Д) художня деталь.

Слайд 3

Самоперевірка

Чи уважний ти читач? Твір входить у нашу свідомість здебільшого не описаними подіями та образами, а враженнями від прочитаного. Часто запам’ятовується якась деталь, вона може стати символом твору. Ми зараз перевіримо, чи уважні ви читачі, чи приділяєте увагу художнім деталям. Пропоную вам вставити пропущені слова в речення.

У невеличкому районі на захід від Вашингтон-скверу вулиці просто __________ й розбились на вузькі смужки, що їх назвали _______________. Отож люди __________ незабаром налетіли в старий чудернацький Гринвіч-Вілідж у пошуках вікон, що виходять на __________, голландських мансард і __________ квартирної платні. Вони познайомилися за табльдотом і побачили, що їхні погляди на __________, салат з листя _________ та широкі модні__________ цілком ___________, і вирішили найняти спільну студію. Це було в ______________. А в ____________ невидимий прибулець, якого лікарі називають ______________, почав бродити по колонії. Джоні лежала на … ліжку, дивлячись на глуху _________ сусіднього мурованого будинку. Старезний __________ із шишкуватим стовбуром та підгнилим корінням видряпався, звиваючись до половини цієї стіни.

Слова для довідок: плющ, стіну, Пневмонією, листопаді, травні,збожеволіли збігаються, рукави, цикорію, мистецтво, низької, північ, мистецтва, проїздами, залізному.

Бесіда. Які уроки моралі нам подарував письменник О.Генрі на минулому занятті? (Треба вміти виживати у світі попри всі негаразди; любити життя; думати про смерть – гріх; роби добро людям; готовність до самопожертви заради інших; розуміти себе і людей; від наших вчинків може залежати доля і життя інших людей)

Слайд 4.Словникова робота.

Шедевр – 1. Символ достатку (в новелі)

2. Визначний твір мистецтва

3. Світ Добра, Щирості, Любові

Плющ – (в античній міфології) – символ безсмертя та буяння життя

Листя – людське життя

Листок плюща, намальований Берманом, - символ щирості людського серця, здатного творити добро.

Слово вчителя

Кажуть,що «люди схожі на вікна. Вони виблискують і сяють, коли світить сонце. Однак, коли настає темрява, їхня справжня краса відкривається завдяки світлу, що йде з середини», тому важливо вчитися бачити не тільки очима, а ще й серцем. Відкрийте свої серця до сприйняття історії про справжню людину – готову до самопожертви заради ближнього.

Джонсі втратила любов до життя, поступилася слабкодухості, а своїм життям за це заплатив Берман. Сьогодні він стане героєм нашого уроку.

3.Оголошення теми і мети уроку.

Слайд 5 Отже, тема нашого уроку: «Новела О. Генрі «Останній листок» - гімн людині, котра здатна на самопожертву заради ближнього».

Слайд 6 Мета: формувати навички роботи над характеристикою літературного персонажа; розвивати вміння виділяти головне в художньому творі, формувати спостережливість, сприяти розвитку творчих здібностей учнів; сприяти вихованню в учнів високих моральних якостей, зокрема любові до ближнього.

Слайд 7 Епіграф

«Я не знаю вищого подвигу, аніж подати руку занепалому духом.»

М.Гоголь

Слайд 8 Технологія «Озвучення очікуваних результатів» (Учні повинні закінчити речення «Думаю, робота над темою уроку буде цікавою та повчальною, бо…»).

4. Сприймання і засвоєння нових знань.

Слайд 9 Шквал запитань:

  1. Де відбуваються події? (у невеличкому районі Нью – Йорка. Там квартири дуже дешеві, тому саме в цьому районі оселилися люди мистецтва, шлях яких лежить через злидні)

  2. Чому люди мистецтва оселялися в цьому кварталі?

  3. Коли відбуваються описані події? (восени, у листопаді)

  4. Чому саме восени?(осінь – це яскраво і сумно. Спокій, дерева скидають листя, природа в

неприкрашеному вигляді, відчувається незахищеність. Опале листя породжує зневіру в людині, підточує її сили)

  1. Назвіть дійових осіб твору (Сью, Джонсі, Берман)

  2. Що їх об’єднує? Зверніться до тексту

  • Вікна на північ

  • Низька квартирна плата

  • Салат із листя цикорію

  • Широкі рукави

  • Погляди на мистецтво

  1. Чому героями твору стали люди мистецтва?

    • Особливі люди

    • Почуття розвинені сильніше

    • Легко поранити, образити

    • Автор сам належав до цього світу

  2. Що є найстрашнішим ворогом цих людей?(найбільший ворог для бідних голодних людей – холод, що несе хвороби)

Робота над образом містера Пневмонії.

Що таке Пневмонія?

 Слайд 10 Доберіть із тексту епітети, які допоможуть краще уявити цю хворобу (технологія «Гронування»)

П

Н «нечемний і недобрий чужинець»

Е

В «крижані пальці»

М

О «задишкуватий бовдур із замашними кулаками»

Н

І «такий собі чолов’яга, який звалив з ніг тендітну Джонсі»

Я

Слайд 11 Сенкан «Пневмонія»

Пришелець.

Невидимий, крижаний.

Бродить,полює, напосідає.

Несе біль та смерть.

Вбивця.

3. Продовження бесіди

Слайд 12

Джонсі захворіла. Прочитайте опис пейзажу, який вона бачить з вікна. Яку роль відіграє ця замальовка?

(це безрадісний пейзаж, який передає стан безвиході, безнадії)

Чому містер Пневмонія почав перемагати дівчину?

(вирішила, що ніколи не одужає; ніщо не цікавило вже у житті; занепала духом; втратила надію; «почала рахувати карети у своїй похоронній процесії»; «діяла в інтересах гробаря»)

Але є ще лікар, який може врятувати дівчину, що він радить? Зачитайте.

3.Продовження бесіди

 Слайд 13. Чому Джонсі рахувала листки?

 Чому саме плющ обрав автор?

Коментар вчителя: в оригіналі новели вжито слово ”vine“, що перекладається як виноградна лоза і як плющ. Але перекладачі обирають слово «плющ». І це не випадково. В християнській символіці плющ трактується як символ вічного життя і символ смерті. Плющ в’ється вгору, так і людина чіпляється за життя, коли хоче вижити, подолавши всі негаразди.

Слайд 14 Яку роль відіграє опис дощу у творі ? Зачитати ( Холодний із снігом , періщить усю ніч. Вітер шаленіє, почуття у читача загострюються, бо він із острахом чекає,коли впаде останній листок плюща)

Слайд 15 Фізхвилинка.

О.Генрі передає нам бурю людських почуттів , а ми з вами трішечки відпочинемо і послухаємо , як б’ється пульс природи. Чи чули ви американський дощ? Ні? Тоді послухаємо разом.

- у Нью-Йорку здійнявся вітер( тертя долоні)

- Починає крапати дощ( клацання пальцями)

-Дощ посилюється ( почергове плескання долонями по грудях)

-Починається справжня злива( плескання по стегнах)

-А ось град – справжня буря ( тупіт ногами)

-Але що це? Буря стихає( плескання по стегнах)

-Дощ стихає ( плескання долонями по грудях)

-Рідкі каплі падають на землю( клацання пальцями)

-Тихий шелест вітру( потирання долонь)

-Сонце! ( руки догори).

А зараз ми повертаємося до образу нашого героя і дізнаємося, в чому була унікальність Бермана, які риси характеру він мав, навчимося вдивлятися в людину. Яким є перше враження від персонажа? Назвіть ключові слова, які характеризують Бермана:



Презентація роботи.

І група. Місце Бермана у творі.

Яке перше враження склалося у вас від художника?

Назвіть ключові слова, які характеризують Бермана.

Висновок (справляє враження пропащої, нікчемної людини, яка за свої 60

років нічого не змогла створити).

Питання: У Бермана «тіло карлика». Чи можемо ми сказати, що в невдахи – художника і душа карлика?

Дослідженням цього питання займалась інша група.

ІІ група. Аналіз епізодів:

Берман і Сью розмовляють про хвору Джонсі.

«Що, кричав він…» до «…Їй – бо виберемося!“

Джонсі бачить останній листок, намальований старим художником.

«Підніми штору…» до «…тримався на галузці»

Висновок (Берман – чуйна людина, здатна на самопожертву).

Завдання: То як несподівано для нас розкрився Берман? (зіставлення двох досліджень)

Слово вчителя. Але це хибне враження. Сутність людини, її душа невловимі. Тому важливо вчитися бачити не тільки очима, а й серцем. Відкрийте свої серця до сприймання історії про справжню людину – готову до самопожертви заради ближнього.

3. Характеристика образу Бермана

Зовнішність героя

  • Знайдіть у тексті опис Бермана. Прочитайте його виразно. Які деталі впали вам в око? Слайд 16

  • У Бермана – «тіло карлика». Чи можемо ми сказати, що в невдахи-художника і душа карлика?

  • Знайдіть підтвердження вашим словам. Зачитайте ті висловлювання Бермана, які передають його доброту, співчутливість, бажання допомогти.

  • Прикріпіть постери на таблицю.

Учитель. Як блискавка у темряві робить видимими певні речі, так і письменник висвітлив найважливішу рису Бермана – людяність, здатність думати про іншого. Непоказна, звичайна людина, у якої більше «мінусів», аніж «плюсів», здатна на високий моральний вчинок. Дивак, неспроможний намалювати художній шедевр, здатний на шедевр людяності.

  •  Який основний художній засіб покладено в основу створення образу  Бермана? (антитеза)

Слайд 17 Робота над фотографією скульптури Мікеланджело «Мойсей»

Для змалювання образу Бермана автор використовує і порівняння. Він порівнює художника з Мойсеєм.


  • Мистецький аналіз скульптури (виступ підготовленого учня).

  • Як ви думаєте, чи випадковим є порівняння  Бермана з Мойсеєм? (О.Генрі не    випадково порівнює Бермана з Мойсеєм. Як пророк блукав зі своїм народом 40  років пустелею, так і Берман мріяв створити шедевр – намалювати      безсмертну картину.)

  • Чим Берман і Мойсей доводять своє призначення на землі?

( Ризикуючи життям Берман і Мойсей виконали свою місію. Біблійний пророк   привів свій народ у землю обітовану і передав людям 10 заповідей Божих, які    допоможуть людині врятуватися від гріха, а  художник намалював свій    шедевр – останній листок плюща на стіні сусіднього будинку. Тим самим    врятував Джонсі від смерті. Цьому малюнкові судилося стати першим і    останнім шедевром Бермана, в який він вклав своє велике серце, що билося в      грудях художника - невдахи).

  • Якою заповіддю Божою керувався Берман у своєму житті?

(«Люби ближнього свого, як самого себе»)

Вчитель. Що ж повернуло Джонсі віру в одужання? Знайдіть опис останнього листка на лозі плюща.

Слайд 18 Вчитель: «Берман намалював не просто листок, це був його шедевр, про який він мріяв усе життя», - читаємо у фіналі новели. Добро, яке зробив Берман, це врятоване життя молодої дівчини, в першу чергу, і здійснення його заповітної мрії. Він виконав своє призначення на землі – творити добро і прекрасне – і життя він прожив недаремно. Цей старий невдаха постає взірцем тієї дієвої любові, яка без жодного слова кидається на допомогу іншим. Образ Бермана набуває справжньої духовної величі.

Джонсі одужала, її мрія здійсниться. Пригадайте, якою була мрія Джонсі? Слайд 19,20

Тож, «яке відношення має листя плюща» до одужання дівчини?

Якого значення в творі набуває слово «шедевр»?

( не тільки витвір мистецтва, а й взірцевий вчинок).

Давайте прослідкуємо за інтонацією, з якою вимовляється слово шедевр, то ми помітимо, що вона змінюється. Якого смислу і навантаження набуває це слово? (Спочатку це насмішка, іронія, безнадія, а потім надія на здійснення мрії – створення шедевру. І тільки тоді , коли « шедевр і останній листок зливаються в своєму значенні , почуття набуло істинного змісту - це вище досягнення мистецтва)

-Так. Бо справжнє мистецтво допомагає зрозуміти сенс людського життя. Новела має трагічний кінець, але вона пройнята оптимізмом.

-Як несподівано для вас відкрився Берман?

Вчитель Із запропонованих частин фразеологізмів оберіть той, що стосуватиметься душі Бермана.

Слайд 21 Заяча, Каїнова, мишача, мотузяна, пропаща, темна, черства, широка, золота, щира

Коли про людину кажуть, що в неї прекрасна душа?

Слайд 22«Мікрофон»: «Про Бермана я думаю…»

-На які роздуми наштовхує вас новела О.Генрі ?

Слово вчителя. О.Генрі допомагає читачам зрозуміти, що сенс життя у самому житті : треба жити всупереч обставинам і негараздам. Але разом з Джонсі ми усвідомлюємо , що життя нам дається тільки один раз . Тому маємо витратити його на добрі справи, заради продовження життя інших людей .

Точно сказала про це наша поетеса Ліна Костенко.

Музика Ф.Шуберта «Аве Марія»

Виразне читання учнем вірша Ліни Костенко «Вірш з варіаціями»

І все на світі треба пережити,

І кожен фініш – це, по суті, старт,

І наперед не треба ворожити,

І за минулим плакати не варт.

Тож веселімось, людоньки, на людях,

Хай меле млин свою одвічну дерть.

Застряло серце, мов осколок в грудях,

Нічого, все це вилікує смерть.

Хай буде все небачене побачено,

Хай буде все пробачене пробачено,

Хай буде вік прожито, як належить,

На жаль, від нас нічого не залежить...

А треба жити. Якось треба жити.

Це зветься досвід, витримка і гарт.

І наперед не треба ворожити,

І за минулим плакати не варт.

Отак як є. А може бути й гірше,

А може бути зовсім, зовсім зле.

А поки розум од біди не згірк ще, –

Не будь рабом і смійся як Рабле!

Тож веселімось, людоньки, на людях,

Хай меле млин свою одвічну дерть.

Застряло серце, мов осколок в грудях,

Нічого, все це вилікує смерть.

Хай буде все небачене побачено,

Хай буде все пробачене пробачено.

Єдине, що від нас іще залежить, –

Принаймні вік прожити як належить.

VІ. Закріплення , повторення отриманих знань.

Слайд 231. Бесіда за питаннями.

- Чому твір називається « Останній листок»?

- Чи траплялися вам подібні вчинки жертовності?

2. «Мозковий штурм».

Що означає фраза « останній листок».( Шедевр,життя, книга, остання надія)

VIІ. Підсумок уроку.

1.Слово вчителя. Не залишайтесь байдужими до людей. « Будьте людьми, незважаючи на всю жорстокість навколишнього світу», - закликає О.Генрі. Прислухаймося до його слів.

Слайд 24 2.Інтерактивна вправа. Візьміть папірці у формі листя плюща і напишіть на них , яку рису характеру Бермана ви хотіли б розвинути у собі?

VIIІ. Оцінювання навчальних досягнень.

Слайд 25 Домашнє завдання. Написати твір – мініатюру « А ти б зміг?» ( на місце героя поставити себе, знайти свій вихід із ситуації)