ПОДВІРНЕНСЬКА ЗОШ І-ІІІ СТ.



Урок української мови у 4 класі


« Дієслова – синоніми, дієслова – антоніми. Вживання дієслів у прямому і переносному значенні.»





Вчитель: Бойко Т.М.



Мета: формувати компетентності учнів

Ключові:

  • уміння вчитися; 

  • розвивати мовлення та мислення;

  • збагачувати словниковий запас;

  • виховувати бажання працювати самостійно, наполегливо.

Предметні:

  • поглиблювати знання учнів про дієслово, його синтаксичну роль;

  • формувати вміння добирати синоніми й антоніми;

  • Навчити пояснювати пряме та переносне значення дієслів.


Тип уроку: 

урок засвоєння нових знань з використанням інтерактивних вправ.


Методи і прийоми: робота в парах, робота в групах, технологія «Асоціативний кущ», стратегія «Кубування», вправа «Мікрофон», «Рюкзак».

Хід уроку


І. Організація учнів до уроку

ІІ. Створення емоційного настрою

Я вам бажаю приємних вражень від уроку , гарного настрою і тепла.

А від чого може нам може стати тепло? (Від усмішок , від сонця)

(Прикріплюю сонечко на дошці)


Урок у нас святковий. Адже недавно, 15 лютого, ми святкували одне з найбільших та найвеличніших церковних свят – Стрітення Господнє. Всі ми чули чудову легенду про зустріч маленького Ісуса з праведним Симеоном.

А ще в цей день, вважають у народі, Зима зустрічається з Весною. Зазвичай говорять, що Зима і Весна завжди ворогують, не люблять одне одного. Та це зовсім не так. Багато між ними є відмінного. Та чимало є і спільного: їх всі чекають з нетерпінням, вони дарують чудові свята, . Отже, ми зуміємо сьогодні зустріч Зими з Весною зробити теплою, дружньою.

Сьогодні Зима буде нам дарувати свої останні сніжинки, а Весна зачарує нас своїми першими квітами. Зима для нас стала справжньою подружкою. За три місяці ми разом ходили до школи, відпочивали, розважалися, веселилися, святкували.




ІІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів

  1. Технологія «Асоціативний кущ»

Давайте ближче познайомимося з Дівчиною- Весною, яка дарує нам першу весняну квіточку.



СОНЦЕ НІЧ квіти


ВЕСНА


СТРУМОЧКИ ПТАШКИ


  1. Каліграфічна хвилинка

Зима на прощання дарує свою сніжинку і пропонує каліграфічну хвилинку.


Взимку

(Колективно складаємо речення зі словом взимку і записуємо його.)


3. Інтерактивна вправа «Кубування»

Весна у гості до нас прийшла, разом із квітами чарівний кубик принесла.
1. Що називаємо дієсловом?
2. Яку частину мови ми вивчаємо?
3. На які питання відповідає дієслово?
4. 3 якою частиною мови дієслово пов'язане в реченні?
5. На що вказує дієслово?
6. Яким членом речення є дієслово?


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
1. Повідомлення теми уроку


ьогодні на уроці ми продовжимо поглиблювати знання про дієслово та визначимо його роль у реченні.
Щоб визначити роль дієслова в реченні, Зима дарує свою сніжинку і пропонує послухати текст і виправити недоліки.


2. Сприйняття та засвоєння матеріалу уроку


Суперечка


Корова, кінь й собака говорять між собою, кого хазяїн більше любить. Кінь говорить: «Хазяїн більше любить мене. Я йому плуг тягаю, дрова з лісу вожу. Сам хазяїн на мені в місто їздить».
А корова говорить: «Ні, хазяїн більше любить мене. Я всю його сім'ю молоком годую».
Собака як заговорить: «Ні, мене. Я хазяйське добро стережу».
Почув чоловік цю суперечку й говорить: «Не сперечайтеся. Усі ви мені потрібні. Кожен хороший на своєму місці».


(На основі казки К. Ушинського «Суперечка» учні роблять висновок, що дієслово говорить можна замінити дієсловами-синонімами: засперечатись, сказати, зауважити, загарчати)


Запитання
1. Що в цьому тексті вам не сподобалось? (Відповіді учнів.)
2. Якими словами потрібно замінити дієслово говорити?
3. Як називаються такі дієслова? (Синоніми.)
4. Для чого потрібно вміти добирати синоніми? (Відповіді учнів.)


3. Робота з підручником (Вправа 306)

Весна дарує свій букет первоцвітів і пропонує попрацювати з підручником (ст.136)


ІІІ Закріплення вивченого матеріалу

  1. Робота в групах.

А зима дарує свою прощальну сніжинку і пропонує свято зробити веселішим і погратися командами.


Команда 1

Вставте пропущені слова. Прочитайте утворений текст.
___________ весна. Сонце _________________
все вище. Земля ___________________від снігу.
______________ по вибалках струмки. На деревах бруньки.
Слова для довідок: з'являються, підіймається, течуть, звільняється, настала.



Команда 2

До поданих висловів дібрати дієслова-синоніми. 


Зразок: На вус мотати — запам'ятовувати.
Бити байдики — ________________________.
Пекти раків — _______________________.
Клювати носом — _______________________.
Набрати в рот води — ______________________.

 


Команда 3
Перебудуйте текст, замінивши дієслова антонімами, . Доповніть текст ще двома реченнями. Запишіть утворений текст.


Сонце вийшло з-за обрію. Розпочався день. Загомоніло все навколо.




  1. Фізкультхвилинка

Весна із Зимою пропонують разом із ними вийти, трохи погуляти та відпочити.


Руханки час настає, Кожен з місця встає. Нині ми прийшли на свято, Дружно всі Весну стрічати. З нами залюбки й Зима – Весни старшая сестра. Зимонька – морозна й сива, А Весна – квітуча й мила. Замете Зима, завіє, А Весна цвіте й радіє. Добре з ними святкувати, Але час вже й працювати!

 


  1. Диференційоване завдання. Вживання дієслів у прямому і переносному значеннях.

Весна із Зимою дуже здружилися і пропонують нам знову разом пограти у гру , але насамперед відгадати загадку.

Старий дід мости збудував. Молода прийшла – мости розвела. (Мороз і весна)

Хлопчики записують слово мороз, а дівчатка – весна та добирають до цих слів дієслова таким чином, щоб вони були вжиті в переносному значенні. Наприклад:

Зима - тріщить, кусає, щипає, падає, малює тощо;

весна – прийшла, прилетіла, прилинула, завітала, розбудила, уквітчала тощо.

(Складання спонукальних речень про мороз і весну, використовуючи дібрані дієслова ).

  1. Сюрприз. Музична хвилинка.

Кожна пора року має свою мелодію, свої ритми, якими відрізняється від всіх інших. Прослухайте мелодію і подумайте , що вона вам нагадує, яка пора року запропонувала її послухати. Підберіть дієслова до неї. Подумайте, ці дієслова вжиті в прямому чи переносному значенні.

  1. Творчий диктант –сито.

Хоче Зима , щоб ми ще з нею трошки погралися.Тому пропонує нам сніжинку із наступними завданнями.

Усно закінчити прислівя та записати ці дієслова.

Згода мости будує, а незгода… (руйнує). Легше говорити, ніж … (мовчати). Правда з моря виринає, а неправда … (потопає). По одягу стрічають, а по розуму … (проводжають).


IV. Підсумок уроку. Оцінювання.
1.Рефлексія (за малюнками)

2.«Криголам»

Весна своїм теплом влаштовує нам справжній криголам.

Д – думали

І – ілюстрували

Є – єднали

С – старалися

Л – лагодили

О – організовували

В – вислуховували

О – оцінювали

(Оцінювання учнів)

  1. V. Домашнє завдання
    Вправа 309, с.137. (Дібрати якнайбільше дієслів до поданих іменників:

І команда до слова струмок (біжить, дзвенить, шумить, дзюрчить, плюскоче, співає, гомонить);

ІІ команда до слова пташка (співає, щебече, літа, висиджує ,піклується, годує, будує.);

ІІІ команда до слова пролісок (засмівся, прокинувся, радіє,).

Деякі з цих словосполучень ввести в речення.