Конспект уроку з української мови
Тема уроку: Закріплення знань про прикметник як частину мови.
Мета уроку: систематизувати знання учнів про прикметник; вдосконалювати вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови, встановлювати зв’язок між іменниками і прикметниками; уточнити уявлення про прикметники-синоніми, прикметники-антоніми; розвивати зв’язне мовлення школярів, граматичну пильність; виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: мультимедійна презентація, картки для самостійної роботи.
Хід уроку:
1. Організація класу до навчальної діяльності.
2. Актуалізація опорних знань.
2.1. Перевірка домашнього завдання. (вправа 383)
- Доведіть, що слово легенький - прикметник.
2.2. Створення хмари слів.
- Пригадайте все, що ви знаєте про прикметник, створимо хмару слів, наприклад, вказує на ознаку предмета, відповідає на питання який?яка?яке?які? і тд.
зв'язок з іменником частина мови змінюється за числами
ознака ПРИКМЕТНИК який? яка?яке? які?
змінюється в однині в реченні прикметники-синоніми
за родами другорядний прикметники-антоніми
пряме і переносне значення
2.3. Інтерактивна гра «Так чи ні».
Прикметник – це частина мови, що вказує на знаку предмета.
Прикметник у реченні є головним членом речення.
Прикметники збагачують нашу мову.
Прикметники ніжний, ласкавий, лагідний – антоніми.
Прикметник – це службова частина мови.
2.4. Каліграфічна хвилинка.
«Красиво писати – красу творити», - говорить народна мудрість. Тож простежте за своїм письмом, вдосконалюйте його. Каліграфічно і охайно запишіть зразок букв, буквосполучень, речення. Буква П – працьовита. Вона подарувала нам першу весняну квіточку – пролісок.
Підпливають верби кучеряві
І синіють луки заливні
Та на змоклій лісовій галявині
Засиніли проліски дрібні.
Пп Пп па по пе ап уп пр пролісок
Проліски сонечком зігріті, усміхаються, як діти.
- Розберіть за будовою слово пролісок. Зробіть фонетичну транскрипцію слова "усміхаються".
2.5. Робота над загадкою.
Очі в неї вузенькі, y
Ніжки в неї темненькі,
Жовтувато-рудий кожушок.
Хвіст у неї розкішний,
І пухнастий, і пишний.
А на кінчику — білий пушок. (Білка)
2.6. Конкурс на кращий опис білочки з опорою на малюнок або слайд.
- Спробуйте описати білочку за малюнком, використовуйте якомога більше прикметників.
3. Повідомлення теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ми пригадаємо все, що вчили про прикметник. Установлюватимемо зв’язок між прикметниками та іменниками, будемо добирати прикметники-синоніми та антоніми.
4. Сприймання й усвідомлення нового навчального матеріалу.
4.1. Робота за таблицею. Попрацюйте разом.
- Розгорніть підручники на с. 156. Зверніть увагу на таблицю. Щоб заповнити її, нам потрібно пригадати основні правила, які вивчали під час опрацювання теми.
4.2. Творча робота. Гра «Хто більше?»
Вчитель пропонує дітям іменник і просить дібрати до нього прикметники.
Наприклад: сніг — білий, пухнастий, м’який, холодний, лапатий, тихий і т. ін.
4.3. Гра "Доберіть прикметники".
До малюнка дібрати прикметники, назвати рід і число прикметників.
Яблуко (яке?) тверде, смачне, червоне.
Сонце (яке?) тепле, ласкаве, золоте.
Цибуля (яка?) гірка, корисна, зелена.
Огірок (який?) зелений, довгий, маленький.
Берізка (яка?) струнка, кучерява, білокора.
4.4. Робота за підручником. (вправа 385)
- Прочитайте вірш Ганни Чубач і спишіть, вставляючи пропущені закінчення прикметників. Обгрунтуйте свій вибір.
Заглядає в хату соняшник вухатий,
чубчик - золотистий, носик - конопатий.
Встану рано-рано, щоб не чула мати -
підемо удвох ми по селу гуляти:
я і мій товариш - соняшний вухатий.
4.5. Робота над текстом.
- Вставте потрібні закінчення і поясніть свій вибір.
Привітне тепле сонечко випливає на синє небо і піднімається все вище.
– Підкресліть головні та другорядні члени речення.
Фізкультхвилинка
5. Узагальнення і систематизація отриманих знань.
5.1. Гра "Опиши слово".
До кожної букви в слові троянда доберіть слова – назви ознак, які можуть охарактеризувати цю квітку.
Т- тендітна,
Р - розкішна,
О - особлива,
Я - яскрава,
Н- ніжна,
Д - дивовижна,
А – ароматна.
5.2. Робота в групах по рядах.
— Випишіть з вірша іменник з прикметником:
1-ша група — чоловічий рід;
2-га група — жіночий рід;
3-тя група — середній рід;
Прикметник — це частина мови,
Без неї нам не обійтися.
Ти вслухайсь в слово пречудове,
Йому, як другові, всміхнися.
Земля — ласкава, люба, рідна,
А сонце — щире, золоте,
А небо — лагідне, життя прекрасне,
А очі в мами — добрі й ніжні,
А голос — чистий і дзвінкий...
Усі ознаки називає
Прикметник як частина мови,
І жодної не обминають
Слова ці, справді пречудові.
- Усно назвіть прикметники, вжиті у множині.
5.3. Робота над прислів'ям.
— Прочитайте прислів'я. Як ви його розумієте?
Ранні пташки росу п’ють, а пізні — сльози ллють.
— Знайдіть прикметники. З якими словами зв’язані прикметники? В якому числі вони вжиті?
— Як ви це визначили?
— Назвіть прикметники-антоніми. Які слова називаються антонімами?
— Назвіть слова, у яких кількість букв не збігається з кількістю звуків.
(Ранні, сльози, ллють)
5.4. Робота за підручником. (вправа 386)
- Знайдіть вправу 386. Із тексту вправи 385 випишіть кілька прикметників (на вибір), розберіть їх у послідовності, поданій на сторінці 151, як частину мови.
Схема розбору:
Аналізоване слово.
Від якого слова в реченні залежить.
На яке питання відповідає.
До якої частини мови належить.
Число.
Рід (в однині).
Яким є членом речення.
5.5. Гра «Відгадайте кольори».
І небо, і струмок, і пролісок у квітні —
Неначе очі мамині, ... (блакитні).
Достигає колосок
І підкручує вусок.
Із зернятка хліб росте,
Бо зернятко... (золоте).
Для ворони є забава —
Походжає, наче пава.
Бо купили тій вороні
Чобітки, як жар, ... (червоні).
Виправ іграшку я з милом,
Став мій зайчик зовсім... (білим).
У сестрички гарна кофта.
Мов кульбабка, кофта... (жовта).
5.6. Вправа «Визнач прикметники однини і множини»
-Давайте розподілимо прикметники на дві групи: однини і множини.
Діти в зошитах групують прикметники у два стовпчики: однина і множина. Прикметники : складний, невеличкі, доросла, магічні, пшеничне, дружні, чарівні, гарний, веселе, короткі.
5.7. Самостійна робота на картках.
1. Вкажи «зайве» слово:
а) ясна; б) гаряче ; в) сонечко;
2. Визнач прикметник, що стоїть в однині:
а) чарівний; б) цікаві; в) рідні;
3. Визнач число і рід у словосполученні "теплий день"
а) одн., чол. р.; б) одн., жін.р.; в) мн., чол. р.
4. Вкажи сполучення слів,у яких допущено помилку.
а) дрімучий ліс; б) швидка струмок; в) червоне яблуко.
5. У реченні "Конвалія росте на лісових галявинах" прикметник виступає:
а) підметом; б) присудком; в) другорядним членом речення.
6. Підкресли прикметники, визнач рід, число.
Місцеві жителі Чернівців пишаються героїчним минулим.
7. Склади речення зі слів. Визнач рід і число прикметників.
Невеличка, плакучих верб, вабить красою, річка.
8. Прочитай словосполучення. Добери антоніми. З одним із словосполучень склади речення. Визнач рід і число прикметників.
Малий ліс –
Широка ріка -
6. Підсумок уроку.
6.1. Гра «Доповніть речення»
Прикметник називає...
Відповідає на питання...
У реченні зв’язаний...
Змінюється за... і...
У множині прикметники мають закінчення...
6.2. Оголошення домашнього завдання.
Вправа 387, відшукайте у художній книзі або в підручнику "Літературне читання" уривок тексту, в якому багато прикметників, спишіть його, прикметники підкресліть. Один із прикметників розберіть в послідовності, поданій на сторінці 151, с 156 відповідати на запитання.