Мистецтво 8 клас
Стилі та напрями мистецтва
Урок 7
Сл.1 Тема: Романський стиль ( Романська архітектура. Характерні риси романського стилю в архітектурі. Особливості романських храмів, монастирів-фортець).
Сл.2 Мета уроку: формування ключових компетентностей:
Загальнокультурна компетентність: Виховувати естетичний смак, інтерес до мистецтва, найкращі моральні якості.
Інформаційна компетентність: Переглянути відео- та фотоматеріали по темі «Романський стиль» за допомогою Інтернет-джерел.
міжпредметна естетична компетентність: визначити характерні ознаки романського стилю; розвивати вміння учнів розрізняти зорово особливості романського стилю; аналізувати та порівнювати мистецькі твори; розвивати творчі здібності.
предметні компетентності:
надати учням базову інформацію про романський стиль в архітектурі, навчати знаходити спільні та відмінні риси зі стилями, що вивчали раніше, порівнювати їх;
розвивати відчуття стилю, вміння компетентно висловлюватись про шедеври архітектурного мистецтва, розширювати художньо-естетичний досвід учнів;
виховувати потребу в спілкуванні з мистецтвом, виховувати інтерес до архітектури храмів, замків і монастирів романського стилю, сприяти формуванню естетичного смаку.
Тип уроку: комбінований, інтегрований, урок уведення в тему.
Оснащення уроку: комп’ютер, мультимедійна дошка, проектор, мультимедійна презентація
Методи і прийоми: коментар вчителя, робота в групах, демонстрація відеоматеріалу та ілюстрацій, пізнавальна та практична діяльність учнів, педагогічне спостереження, індивідуальне консультування, порівняльний аналіз.
Форма організації: урок з використанням інтерактивних методів навчання.
Терміни і поняття: напрям, стиль, основні риси романського стилю.
Міжпредметні зв’язки: історія, архітектура, скульптура, живопис.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина
1. Оголошення теми, мети уроку.
2. Робота з епіграфом.
Життя коротке, мистецтво нескінченне
Латинський вислів
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вправа ’’Пригадаємо поняття’’.
Сл.3 На́прям — відносно монолітна і внутрішньо упорядкована сукупність ідейно-художніх тенденцій, усталена в ряді визначних чи епохальних творів, що з’явилися приблизно в один і той самий час.
Стиль у мистецтві – це ідейно і художньо зумовлена спільність художніх засобів певної доби, напрямку.
Зовнішні чинники Внутрішні чинники
Світогляд доби Суперечності
(ідеали і погляди людей в середині самого мистецтва,
на світ і своє місце в ньому) викликані діалогом традицій і новацій
Сл.4 Національний стиль - синтез культур різних класів, соціальних верств і груп відповідного суспільства.
Авторський стиль - це та сукупність особливостей творчості, яка відрізняє його твори від творів інших митців.
Сл.5 – Таблиця ’’Великі європейські стилі’’
ІІІ. Подання нового матеріалу - Мультимедійна презентація.
Сл.6 Романський стиль (від лат. romanus — римський) — художній стиль, що панував у Європі (переважно західній) в X—XII ст. (у деяких місцях — і в XIII ст.), один із найважливіших етапів розвитку середньовічного європейського мистецтва. Найповніше виявив себе в архітектурі.
Сл.7 Термін «романський стиль» увів на поч. XIX ст. Арсісс де Комон, який встановив зв’язок архітектури XI—XII ст. із давньоримською. За художніми ознаками мистецтво цього періоду схематичне, умовне. Для романської композиції характерні простір, позбавлений глибини, різномасштабні фігури.
Сл.8 Архітектуру романського стилю формували війни ( істотною ознакою часів Середньовіччя була збройна боротьба за владу між феодалами ). Найбільший феодал – церква – активно втручалася у війни, хрестом і мечем захищаючи свої права. Тому, не дивно, що майже всі романські споруди нагадують фортеці з неприступними міцними стінами, численними вежами, вузькими бійницями.
Сл. 9 Особливі риси романського стилю:
- XI-XII ст. - становленння романського стилю в Західній Європі.
Архітектура романського стилю вирізнялася обороннним, фортечним характером.
- Чіткі геометричні форми, вузькі вікна-бійниці, масивні й скупо декоровані стіни, кутові вежі, важкі стовпи.
Сл.10 Оздоблення:
- напівциркульний фриз
( тимпан );
- барельєф;
- орнамент геометричний або рослинний.
Сл.11 Головні спорудження романського стилю – монастир-фортеця, храм-фортеця, замок-фортеця з товстими мурами для захисту й оборони.
Сл.12 Романські храми, переважно монастирські, будували з великого тесаного каменю, у простих формах, із перевагою вертикальних або горизонтальних ліній, із дуже вузькими отворами дверей і вікон, із півциркульними арками. Архітектори створювали склепіння у вигляді хрестів. Скульптури на площинах стін або поверхні капітелей мали рельєфну форму. В оформленні церков були популярними сюжети Страшного суду й Апокаліпсиса, біблійні сцени, скульптури. Перевага духовного над тілесним виражалася в контрасті духовної експресії й зовнішньої потворності.
Сл.13 Робота зі схемою романського храму.
Замки та палацові комплекси нерідко розташовували у сільській місцевості на пагорбах або підвищених берегах річок. У центрі замкового двору стояла вежа, що виконувала функцію житлового будинку. Нижній поверх призначався під комори; на другому поверху були спальні господаря, його дружини і дітей; на третьому – кімнати для слуг. Вартовий на даху уважно оглядав місцевість. Замок був оточений глибоким ровом. Міст, перекинутий через рів до головної вежі, закривав центральні ворота. Замок і будівлі, зведені поряд з ним, становили основу міста.
Сл.14
Сл.15 В християнському світі виникли два типи церков: купольні та базилікальні.
Сл.16 Донжон – вежа – головний елемент архітектурної композиції. Являв собою циліндричну або призматичну споруду з товстими міцними стінами, прорізаними бійницями і амбразурами.
Сл.17-18 Практична робота: охарактеризувати архітектуру романського стилю.
Сл.19-25 Фотогалерея '' Шедеври романького стилю''.
Сл.26 Відеоподорож
ІV. Закріплення матеріалу
1. Практична робота.
Спираючись на знання, отримані на уроці, виконати ескіз храму-фортеці. (Робота виконується у супроводі середньовічної мелодії)
Оцінювання роботи.
Сл.27 V. Підсумок уроку
Закінчити речення:
Ідейно і художньо зумовлена спільність художніх засобів певної доби, напрямку – це стиль у мистецтві.
Романський стиль (від лат. romanus — римський) — художній стиль, що панував у Європі (переважно західній) в X—XII ст. (у деяких місцях — і в XIII ст.), один із найважливіших етапів розвитку середньовічного європейського мистецтва.
Архітектуру романського стилю формували війни.
Архітектура романського стилю вирізнялася обороннним, фортечним характером. Чіткі геометричні форми, вузькі вікна-бійниці, масивні й скупо декоровані стіни, кутові вежі, важкі стовпи.
Головні спорудження романського стилю – монастир-фортеця, храм-фортеця, замок-фортеця.
VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Наведіть приклади шедеврів архітектурних споруд романського стилю, які не були продемонстровані на уроці. Надайте характеристику романським спорудам та засобам виразності.