Доротяк Ганна Петрівна,

учитель української мови та літератури

Чайковицького НВК «СЗШ І – ІІІ ст. - ДНЗ»

Самбірського району

Львівської області

Тема. Написання не з прикметниками

Мета: формувати компетентності:

предметні – повторити вивчене про прикметник як частину мови та правила написання не з іменниками; навчити практично застосовувати правила написання не з прикметниками;

ключові: екологічна безпека і сталий розвиток – усвідомити роль навколишнього середовища для життя і здоров’я людини, необхідність дбайливого ставлення, збереження й відновлення природного середовища, готовність і бажання жити в гармонії з природою;

розвивати пам'ять, мислення, увагу.

Тип уроку – засвоєння нових знань.

Форма уроку – квест.

Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, ілюстрації рослин і тварин, таблиці «Написання не з прикметниками», назви команд, маркери, завдання для команд та індивідуальні завдання, Великий тлумачний словник сучасної української мови/ Уклад. і голов. ред. В.Т.Бусел. – К.; Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

Доброго дня, любі діти. Рада бачити вас такими красивими, зібраними, зацікавленими, схвильованими.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Знаючи про те, наскільки ви кмітливі та допитливі, як прагнете дізнатися якнайбільше про навколишній світ, вирішила наш сьогоднішній урок провести у формі квесту – гри, пройшовши всі етапи якої, ви виконаєте певну місію.

З’ясувати, яку саме, вам допоможе наступне завдання.

Прочитайте текст. Доберіть до нього заголовок.

Планета Земля – це наш Дім. Вона нас годує та зігріває, втамовує спрагу і дарує повітря для дихання. Вона наповнена світлом сонця, радістю буття та спілкування.

Ненастанне використання людиною ресурсів Землі змінює навколишнє середовище. Забруднюється повітря і вода, зменшується кількість рослин, тварин і корисних копалин, що має негативний вплив на життя кожного.

Тому наша планета дуже стривожена і схвильована за майбутнє. Вона просить негайної допомоги та захисту від стрімкого наближення екологічної катастрофи.

- Які варіанти заголовків ви пропонуєте?

(«Наближення екологічної катастрофи», «Проблеми нашої планети», «Хвилювання за майбутнє Землі», «Земля у небезпеці»).

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. Опрацювання епіграфа

Із запропонованих вами заголовків зрозуміло одне: наша планета в небезпеці. Ви вирушаєте сьогодні в дорогу, щоб побачити,вивчити, зрозуміти її екологічні проблеми і одночасно – засвоїти мовну тему «Написання не з прикметниками».

У дорогу вирушаємо трьома командами («Екологи», «Юннати», «Природолюби»). Переможуть найсильніші, найактивніші, найрозумніші.

Епіграф уроку: «У матері природи немає нічого некорисного» (Мішель де Монтень).

  • Як ви його розумієте?

  • У кожної команди є маршрутний лист. Отже, в дорогу.

зупинки

Назва зупинки

1

Ребус

2

Діаграма Венна

3

Лінгвістична задача

4

Кросворд

5

Маркер

6

Детективне агентство

7

Загадкова

8

Творча

9

Епіграф











ІV. Актуалізація знань

(І завдання квесту)

Щоб успішно рухатися, нам потрібно подолати першу перешкоду - дати відповідь на питання, зашифроване в ребусі.

Що таке ,,,, , , ,,, ?

(Відповідь: прикметник – це самостійна частина мови, що називає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий?)

Команда-переможець у цьому випробуванні отримує сонечко.


V. Опрацювання теоретичного матеріалу (спостереження-зіставлення)

- Щоб подолати другу перешкоду на нашому шляху, пригадайте правила написання не з іменниками.

- Опрацюйте таблицю «Написання не з прикметниками».


Таблиця «Написання не з прикметниками»

Пишеться разом

Пишеться окремо

1. Якщо слово без не не вживається: немічний, негайний, ненависний.

1. При протиставленні:

не талановитий, а бездарний;

не голосний, а тихий;

не сумний, а веселий.

2. Якщо додаванням не утворюється прикметник із протилежним значенням: гомінкий – негомінкий, доброзичливий – недоброзичливий, гарний – негарний.

2. Якщо не вживається з прикметником, який виступає в реченні присудком і між не та прикметником можна вставити слово є: Ця річка не широка (не є широка).


(ІІ завдання квесту)

- На основі своїх спостережень заповніть діаграму Венна.

- Що ви помітили?


Діаграма Венна

Не з прикметниками


пишеться окремо

якщо не вживається з прикметником, який виступає в реченні присудком і між не та прикметником можна вставити слово є.




Не з іменниками та прикметниками


пишеться разом

1) якщо слово без не не вживається;

2) якщо додаванням не утворюється прикметник із протилежним значенням;

пишеться окремо

1) при протиставленні.



Не з іменниками




(Учні роблять висновок, що правила написання не з прикметниками аналогічні до правил написання не з іменниками. Різниця є тільки в одному випадку: коли прикметник виконує у реченні роль присудка, пишеться із не окремо).

Команда-переможець у цьому випробуванні отримує хмаринку.

VІ. Словникова робота (учні ланцюжком зачитують маловідомі й невідомі слова та їхні тлумачення).

Екологія – наука про взаємодію живих організмів між собою та з навколишнім середовищем.

Доменна піч (домна) – промислова піч для витоплювання чавуну із залізної руди.

Наголошуйте правильно слова: навколишнє, речовина.

VІІ. Тренувальні вправи

  1. Лінгвістична задача (метод «ПРЕС». Робота в групі).

(ІІІ завдання квесту)

У вже опрацьованому вами тексті (на екрані спроектовано текст) є три прикметники, написані із не- разом. Чи згідні ви з тим, що правопис усіх їх пояснюється одним і тим же правилом. Доведіть свою думку.

Планета Земля – це наш Дім. Вона нас годує та зігріває, втамовує спрагу і дарує повітря для дихання. Вона наповнена світлом сонця, радістю буття та спілкування.

Ненастанне використання людиною ресурсів Землі змінює навколишнє середовище. Забруднюється повітря і вода, зменшується кількість рослин, тварин і корисних копалин, що має негативний вплив на життя кожного.

Тому наша планета дуже стривожена і схвильована за майбутнє. Вона просить у кожного з нас негайної допомоги та захисту від стрімкого наближення екологічної катастрофи.

Команда-переможець у цьому випробуванні отримує зображення птахів.

  1. Кросворд «Сходинки. Прикметники, які без не- не вживаються».

(Робота в групі). (ІV завдання квесту)


  1. н

е

м

і

ч

н

и

й






  1. н

е

ч

у

в

а

н

и

й





  1. н

е

в

л

о

в

и

м

и

й




  1. н

е

в

г

а

м

о

в

н

и

й



  1. н

е

в

б

л

а

г

а

н

н

и

й


  1. н

е

в

і

л

ь

н

и

ц

ь

к

и

й


  1. Недостатньо сильний (про людину, частини її тіла, тварину), слабий, безсилий, хворий.

  2. Про якого ніхто не чув, невідомий.

  3. Якого не можна сприйняти органами чуттів, вловити.

  4. Який не може вгамуватися, заспокоїтися, перестати діяти; надто рухливий.

  5. Якого не можна вблагати, упросити; непохитний, незламний.

  6. Стосується до невільника, властивий йому.

Команда-переможець у цьому випробуванні отримує веселку.



3. Вправа «Маркер». (Учні працюють індивідуально і кожна відповідь приносить команді бали. Усіх завдань є 6: по 2 на команду). (V завдання квесту)

  1. Прочитайте текст. Що виражає його назва – тему чи ідею? Доведіть.

Збережемо повітря чистим

Усі живі організми дихають повітрям. На жаль, зараз воно не чисте ( ), а забруднене, тому спричиняє різні захворювання і загибель живих істот.

Шкідливі речовини потрапляють у повітря з димом фабрик, заводів, шахт, доменних печей. Отруюють повітря гази автомобілів, літаків, тракторів, мотоциклів. Багато небезпечних ( ) речовин потрапляє в повітря під час аварій на хімічних заводах, атомних станціях.

Незамінними ( ) помічниками людини в його очищенні є рослини. Тож стань невтомним ( ) садівником. Вирощуй квіти, дерева, кущі. Цим забезпечиш

необхідну ( ) чистоту повітря.


2) Після кожного прикметника із не напишіть у дужках номер того правила, яке пояснює його правопис.

Переможці у цьому випробуванні отримують зображення дерев.


4. Вправа «Детектив». (Робота в парах). (VІ завдання квесту)

Прочитайте у парах текст. Відшукайте та запишіть прикметники, які із додаванням не набули протилежного значення. Доберіть до цих слів синоніми.

Ґрунти є не/оціненним шаром поверхні Землі, а вона у певному сенсі є живою, оскільки населена не/ймовірною кількістю живих організмів і перебуває у не/впинному процесі формування.

Час розкладу шкідливих речовин у землі довший, ніж у повітрі або у воді, тож проблема забруднення ґрунтів може залишатися не/помітною протягом багатьох років.

На відміну від повітря та води, земля може бути об’єктом приватної власності й на виконання не/обхідних природоохоронних заходів потрібна згода її власника.

За інтенсивного або не/дбалого використання земля виснажується. Аби цього не сталося, потрібні не/настанні зусилля і турбота, бо, якщо не зупинити не/гативні процеси, земля втратить свої якості.


(Учні виписують слова не/ймовірною ( синоніми – надзвичайною, фантастичною, непомірною) та не/помітною (синоніми – прихованою, непримітною, невидимою).


Переможці у цьому випробуванні отримують зображення квітів.



Валеохвилинка

  • Ну, що, втомилися? Час настав для відпочинку. Проведемо валеохвилинку

Якщо я назву прикметник, який без не не вживається, ви двічі плескаєте в долоні над головою. Якщо назву прикметник у якому додаванням не твориться слово із протилежним значенням, робите два кроки на місці.


Непростий, невтомний, невисокий, негативний, немолодий, нездоланний, неважкий, незабутній, недорогий, незліченний, неблизький, незворушний, нечесний, недбалий, непридатний, нестримний.


  1. Вправа-загадка. (Робота в групі). (VІІ завдання квесту)

  1. Відгадайте слово, яке потрібно вставити у тексті скрізь на місці трьох крапок.

  2. Випишіть речення, у яких прикметники із не виконують роль присудків.


Запаси … на нашій планеті не малі. Тому Землю часто називають блакитною планетою. Але майже вся вона солона, і лише її невелика часточка придатна для споживання людиною. Але і в побуті, і в промисловості люди використовують … не солону, а прісну. Без неї немає життя.

На жаль, у використанні … люди не ощадливі. … тече із крана зі швидкістю 3–4 літри за хвилину. Крім того, частина … під час використання забруднюється і для повторного вживання вже не придатна.

Ставтеся до … як до неймовірної цінності, оскільки недбайливе поводження з нею приведе людство до самознищення.

(Речення: Запаси … на нашій планеті не малі. На жаль, у використанні … люди не ощадливі. Крім того, частина … під час використання забруднюється і для повторного вживання вже не придатна. )

Переможці у цьому випробуванні отримують зображення водоспаду.


  1. Творче реконструювання. (Робота в групі). (VІІІ завдання квесту)

Перетворіть речення так, щоб прикметники писалися із не окремо.


Зразок: Невеликий хвойний ліс . – Хвойний ліс не великий, а малий.

Хвойний ліс не великий.

1. Непрості питання стоять сьогодні перед людством. 2. У природи скрізь є друзі незрадливі. 3. Тільки добрі, небайдужі люди розуміють значення природи.

(Відповідь: 1. Непрості питання стоять сьогодні перед людством. – Не прості, а складні питання стоять сьогодні перед людством. Ці питання не прості.

2. У природи скрізь є друзі незрадливі. – У природи скрізь є друзі не зрадливі,

а вірні. Природи друзі не зрадливі.

3. Тільки добрі, небайдужі люди розуміють значення природи. – Значення природи розуміють люди не байдужі, а добрі. Люди добрі, не байдужі.)

Переможці у цьому випробуванні отримують зображення тварин.


VІІІ. Підсумок учителя. Оцінювання. Нагородження переможців.

Вправа «Кутки»

  • Чи влучно підібрано епіграф до уроку? (Учні класу займають місця біля одного з «кутків» - «Влучно», «Не влучно», «Не зовсім влучно», «Зовсім не влучно».)

Епіграф: «У матері природи немає нічого некорисного» (Мішель де Монтень).

Слово вчителя

Нічого некорисного в природі немає. Кожна тваринка, кожна травинка, кожен ковток повітря і кожна грудочка землі – усе необхідне, усе доречне. Зникнення якоїсь однієї навіть найменшої ланки тісно переплетеного ланцюжка природного середовища обов’язково тягне за собою інші втрати.

Тож дбаймо про природу, обережно поводьмося із деревами, щоб не завдати їм болю, і з землею, щоб вберегти її чистоту і красу, із кожним пташиним гніздечком і кожною краплиною води. Станьмо розумними господарями своєї землі, щоб вона завжди була живою, квітучою, радісною, наповненою щебетом птахів і сяйвом сонця. Щоб люди на ній була щасливими.

Засвоюючи мовну тему, ви сьогодні доторкнулися душею до екологічних проблем нашої планети.

  • Отже, як можуть писатися прикметники із не?

  • У яких випадках не з прикметниками пишеться разом?

  • Коли не з прикметниками пишеться окремо?

Учитель вмикає відео «Релакс. Природа. Спів пташок».

  • Створімо разом гармонійну красиву картину природи, яка має панувати на нашій планеті. (Учні прикріплюють зображення неба, сонця, дерев, квітів).

Учитель нагороджує команду переможців грамотою. Виставляє оцінки

ІХ. Рефлексія

«РЮКЗАК»

Наповніть рюкзаки враженнями від уроку, побажаннями.


Я навчився ________________________________________

Я запам’ятав _______________________________________

Мені дуже сподобалось _______________________________

Я хочу подякувати __________________________________

Домашнє завдання

§ 50, вправа 424, ст. 177.

Твір «Я природи незрадливий друг» , використовуючи прикметники із не.


Література

1. Єрмоленко С. Я., Сичова В. Т., Жук М. Г. Українська мова: підручник для 6 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К . : Грамота, 2014. – 272 с.


2. Новий довідник: Українська мова. Українська література. – К.: ТОВ «КАЗКА», 2008. – 864 с.


3. Садкіна В. І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. - Х.: Вид. Група «Основа», 2008. – 88 с.

4. Українська мова. Конспекти уроків. 5 клас. І семестр / уклад.

С. А. Свінтковська, Л. А. Плетньова, Л. Т. Верготі. – Х.: Вид. Група «Основа», 2016. – 175 с.


5. Українська мова. Конспекти уроків. 5 клас. ІІ семестр. Частина ІІ / уклад.

С. А. Свінтковська. – Х.: Вид. Група «Основа», 2017. – 159 с.


6. Українська мова. Наскрізні лінії в дидактичних матеріалах / автор-укладач

Г. Є. Фефілова. – Х.: ВГ «Основа», 2018. – 206 с.


11