Урок 42 Математика

Тема. Дізнаємося про математичний вираз «Різниця» (Слайд 1)

Мета: формувати уявлення про відношення різницевого порівняння, про математичний вираз «різницю».

Дидактична задача: закріпити поняття більше на кілька одиниць і менше на більше на кілька одиниць, відношення різницевого порівняння, збільшення або зменшення на кілька одиниць та їх схематичну інтерпретацію; ознайомити з поняттям математичного виразу різниця; закріпити знання взаємозв’язку дій додавання і віднімання, означення дії віднімання; удосконалювати навички додавання і віднімання чисел 1, 2, 0, віднімання однакових чисел.

Розвивальна задача: розвивати в учнів логічне мислення шляхом виконання завдань з логічним навантаженням.

Хід уроку

І.Організаційний момент

Стій, друже, зупинись,

Ти у класі не крутись,

Дзвоник кличе всіх за парти

Знання міцні здобувати!

Девіз уроку(Слайд 2):
Міркуємо – швидко!
Відповідаємо – правильно!
Лічимо – точно!
Пишемо – гарно!

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів

Пригадайте, який запис називають виразом. Якщо між числами стоїть знак «+», то який вираз записано? А, якщо між числами стоїть знак «–»?..

ІІІ. Актуалізація опорних знань і способів дії

1.Віршовані задачі(Слайд 3-7)

2. Усне опитування.

-Що таке математичний вираз «сума»? (Математичний вираз «сума» - це запис, у

якому між числами стоїть знак «+». Сума як результат арифметичної дії додавання - це число. Отже, поняття «сума» має подвійний зміст: це число — результат додавання і це - математичний вираз.)

-З якою арифметичною дією пов’язана дія додавання? Розкажіть правило взаємозв’язку дій додавання і віднімання.

- Яка арифметична дія називається відніманням?

- Як можна міркувати, щоб від 7 відняти 6?

Хвилинка каліграфії(Слайд 8-10)

Актуалізація понять «збільшити на кілька одиниць», «зменшити на кілька одиниць»

3. Завдання виконується колективно.

Скільки стане предметів, якщо їх кількість збільшити на 2? зменшити на 2?

4. `Завдання виконується колективно.

Кожне число збільш на 1; зменш на 1; збільш на 2; зменш на 2.

3 8 5 6 4 7

5. Завдання № 1. Самостійна робота учнів з подальшою перевіркою.

Актуалізація схематичної інтерпретації збільшення або зменшення числа на кілька одиниць

6. Завдання № 2. Виконується як практична вправа із залученням матеріалу завдання.

7. Завдання № 3. Колективна робота.

Актуалізація правила різницевого порівняння.

Завдання № 4. Виконується з коментованим письмом.

Після виконання завдання звертаємо увагу учнів на числа, які показують, на скільки одне число більше або менше за дане. Як одним словом назвати ці числа? Це - різниці.

ІV. Формування нових знань і способів дії

1.Ознайомлення з поняттям математичного виразу «різниця».

Завдання № 5

Учні розбивають вирази на групи відповідно до знаку між числами: до першої групи входять суми, а до другої групи — вирази, в яких між числами записано знак «–».

Назву виразів першої групи учні вже знають — «сума»

У виразах другої групи між числами стоїть знак «–», і вчитель пропонує учням дати їм

загальну назву. Можливо, учні здогадаються, що ці вирази можна назвати різницями.

Якщо ні, то вчитель повідомляє: якщо між числами стоїть знак «–», то записано ма-

тематичний вираз «різниця». Щоб записати різницю, треба між числами поставити

знак «–». Далі учні обчислюють значення сум і різниць.

  1. Первинне закріплення поняття різниці.

Завдання № 6. Виконується з коментованим письмом.

На що слід орієнтуватися, щоб обрати потрібні вирази — різниці? Обчисліть значення різниць з поясненням. Обчисліть значення сум самостійно.

Пальчикова гімнастика

Пальчику, пальчику,

Де ти бував?

Я з цим братом вліс ходив,

А з цим братом борщ варив,

З цим я кашки скуштував,

А з найменшим заспівав.

V. Закріплення вивченого. Формування вмінь і навичок

1.Формування вмінь складати рівності за схемами, які ілюструють збільшення або зменшення числа на кілька одиниць.

Дидактична гра «Будиночки»

- Яке число на 2 менше ніж 6?

- Яке число на 1 більше

Офтольмологічна пауза.

2. Розвиток логічного мислення учнів.

Дівчатка Ганна, Оля, Валя і Галя розмовляють, вставши в кружок. На них одягнені сукні: зелена, синя, червона і біла. Дівчинка в зеленій сукні (не Ганна і не Валя) стоїть між дівчинкою в білій сукні і Олею. Дівчинка в білій сукні стоїть між дівчинкою в червоному і Валею. Якого кольору сукня в кожній дівчинки?

Чи нагадує вам ця задача, задачу, що розв’язували на попередньому уроці? Так, вони дуже схожі: ті самі дівчатка та кольори суконь, але в цій задачі непрямо сказано щодо кольорів суконь у дівчаток.

(Відомо, що Ганна і Валя не в зеленій сукні. Але не в зеленій сукні й Оля, оскільки між Олею і дівчинкою в зеленому стоїть дівчинка в білому. Значить, Оля не в білій сукні. Оскільки дівчинка в білій сукні стоїть між дівчинкою в червоному і Валею, то Валя не в білому і не в червоному.

Отже, про Валю відомо, що вона не в зеленому, не в білому і не в червоному, отже, Валя одягнена в синю сукню. Тому Оля не в зеленому, не в білому і не в синьому, отже, Оля одягнена в червону сукню. Оскільки Оля, Ганна і Валя не в зеленому, то в зеленій сукні Галя. Ганна не в зеленому, не в червоному і не в синьому, отже, Ганна одягнена в білу сукню.)

VІ. Рефлексія навчально-пізнавальної діяльності учнів

-З якими математичними виразами ви працювали на уроці?

-Як розрізнити суму та різницю?

-Чи є істинним твердження: «Різниця — це запис, в якому числа з’єднані знаком «+»?

-Що треба зробити, щоб записати суму двох чисел? щоб записати різницю двох чисел?

-Що ви сьогодні повторили?

-Що навчилися робити краще?



КАРТКИ ВИКОРИСТАНІ З ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ!