ПАВЛО ТИЧИНА. ХОР ЛІСОВИХ ДЗВІНОЧКІВ

Мета: розширювати, поглиблювати знання дітей про творчість П. Г. Тичини; вдосконалювати навички свідомого виразного читання поетичних творів; розвивати естетичні почуття, емоційність сприймання поезії, образне мовлення; виховувати лю­бов до прекрасного.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Робота над скоромовкою

Еге-ге та еге-ги

Понесеться навкруги.

Невеличкі електрички

Привітались, як сестрички.

Прочитайте у повільному, середньому та швидкому темпі

ІІІ. Актуалізація знань

  1. Мозкова атака

Пригадайте все, що ви знаєте про поета Павла Тичину

А я буду записувати ваші відповіді на дошці

  • Народився П. Тичина в селі піках на Чернігівщині в родині сільського дяка.

  • Дитинство пройшло у злиднях

  • В сім’ї було 9 дітей

  • Освіту здобув у сільській школі

  • Були здібності до музики, малювання

  • Вчився у Чернігівській духовній семінарії.

  • Співав у монастирському хорі

  • Цікавився театром, ставив вистави

  • Знав багато іноземних мов



ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

Ми продовжуємо працювати над творчістю Павла Тичини. Сьогодні ми прочитаємо ще один його твір. Назву дізнаємося

Відгадавши загадку.

  • На тонких бринять стеблинах

Між травинок і пеньочків,

Сині-сині, звуться дзвінко

Лісові квітки... (дзвіночки).

Про ці квіти підготував учень інформацію

Дзвіночки — це квіти, які починають цвісти влітку. Вони мають форму дзвоників, синього кольору, невеликі за розміром. У наш час виведено до сотні різновидів цієї квітки. Дзвіночки, або дзвоники, зустрічаються на луках, у лісах, у полі, у дібровах і навіть у квітнику. А ще в перекладі з мови квітів, коли дарують дзвіночки, виказують почуття вдячності.

  • Який це текст? (науковий, в ньому немає порівнянь, уособлень, слів у переносному значенні)


V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Виразне читання вірша «Хор Лісових Дзвіночків» учителем

Який настрій створює вірш? (радісний, легкий, бадьорий)

Які картини ви уявляли, слухаючи його?

Словникова робота

Читання колонок слів «луною» за вчителем.

Гаї

тінь

ляже

линьте

небосхил

окропіте

схитнетьс

нашелестіте

Яке слово складається з двох частин? (Небосхил)

Прочитайте слова з м’якими приголосними.

Прочитайте дієслова.

Які з них закликають до спонукальної дії?

3. Гра «Рибки»

Повторне читання вірша учнями мовчки. Підготовка до виразного читання вірша

4. Фізкультхвилинка

Сильний вітер до землі

Гне дерева молоді,

А вони ростуть, міцніють,

Вгору тягнуться, радіють.

5. Виразне читання вірша учнями

Прочитайте вірш уголос так, щоб слухачі відчули, як співає лісова галя­вина.

6. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання



Від чийого імені ведеться розповідь у вірші? (Дзвіночків)

  • Чи є у тексті опис квіток?

- З якою метою автор використав повтори у вірші? ( підкреслити ще раз музикальність віршу, які створює передзвін дзвіночків)

Автор побачив незвичайну красу в таких звичайних речах, як шум гаїв, гул дзвону, шепіт трав. Закриваю очі, і бачу чудову картину, намальовану зеленими, блакитними і жовтими кольорами — кольорами життя, тепла, ніжності. Цьому твору притаманне гармонійне поєднання людських почуттів і краси природи:



Що славлять Дзвіночки Лісові? (вони славлять день)

Що люблять Лісові Дзвіночки? (люблять сонце, небосхил і сонце, світлу тінь, гаї затишні, сни затишні)

До чого вони закликають хмари? (закликають, щоб прилинули хмариі пішов дощ на поля)

  • Що можна почути і побачити за словами вірша?

( Навколишня природа, описана в поезії, здається живою. Ось прилинули хмари, і по золотому полю лягла тінь. А потім краплі жаданого прохолодного дощу вмию ть і жито, і квіти, які, відчувши приємну прохолоду)

  • Яка тема віршу?

(поетичне оспівування дзвіночків - квітів, почуття вдячності, що славлять день)

  • Яка головна думка твору? (Уславлення неповторної краси природи)(

Одним із кращих віршів Павла Тичини для дітей є вірш «Хор лісових дзвіночків». Ця поезія вирізняється своєю мелодійністю, музичністю. Кожний рядок передає велику любов поета до природи, його захоплення українськими краєвидами. Лісові дзвіночки співають прекрасну пісню весни. Вони славлять новий день і зустрічають його дзвоном. Вони люблять сонце, світлу тінь, розкішні сни і затишні гаї. Ніжно звертаються дзвіночки до хмар, які жене легенький вітерець.


6. Робота за ілюстрацією

Розгляньте ілюстрації Лариси Іванової до збірки віршів Павла Тичини «А я у гай ходила».

Кого художниця зобразила на малюнку? Які кольори вона використала?

Який настрій вони створюють?

Яким на малюнку художниця зобразила хлопчика?

2) Робота в парах.

Спробуйте у парі зобразити свій малюнок д віршу

5. Виразне читання вірша учнями

Прочитайте вірш уголос так, щоб слухачі відчули, як співає лісова галя­вина


8. Вправи для розвитку техніки читання

2) Робота в парах.

Гра «Хто швидше?».

Знайдіть у тексті рими та запишіть їх. Яка пара впорається швидше?

Співаєм — (зустрічаєм).

окропіте — (нашелестіти).

розкішні — (затишні).

схитнеться — (усміхнеться).

1) Гра «Добери прикметник».

Знайдіть і прочитайте прикметники, пов’язані з іменниками.

Дзвіночки (лісові).

Сни (розкішні).

Гаї (затишні).

Тінь (світлу).

День (ясний).

По полю (золотому).

Багато митців оспівували і оспівують красу рідного краю, його велич. Та не кожному дано поєднати дар поета, музиканта і художника одночасно. А Павлові Тичині вдалося, тому так високо була оцінена його перша збірка «Сонячні кларнети». Поезії з цього шедевру, як сказав М. Бажан, поєднали в собі музику Космосу і Землі, Небес і Людини як невід’ємної частинки Всесвіту. До збірки належить вірш «Гаї шумлять». Він живописний, сповнений музики. Я йду, іду — зворушений.

5. Виразне читання вірша учнями

Прочитайте вірш уголос так, щоб слухачі відчули, як співає лісова галя­вина

VІ. ПІДСУМОК УРОКУ

1Діаграма Венна

На уроці пропоную два кола. Запишіть у колах, що перетинаються, що схоже у творчості Лесі Українки і Павла Тичини.



  1. Сенквейн. Складіть вірш із п’яти рядків

Дзвіночки

Лісові, блакитні

Співають, прославляють, дзвенять

Милують очі всім присутнім

Викликають захоплення



VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Виразно читати вірш (с. 111–112), проілюструвати його.



Дзвіночки — це квіти, які починають цвісти влітку. Вони мають форму дзвоників, синього кольору, невеликі за розміром. У наш час виведено до сотні різновидів цієї квітки. Дзвіночки, або дзвоники, зустрічаються на луках, у лісах, у полі, у дібровах і навіть у квітнику. А ще в перекладі з мови квітів, коли дарують дзвіночки, виказують почуття вдячності.