Тема: Рід іменників (чоловічий, жіночий, середній). Приналежність слова до одного з родів. Вимова і написання слова колектив.

Мета:

  • Формування предметних компетентностей: ознайомити учнів з новими поняттями (рід іменників, чоловічий рід, жіночий рід, середній рід); навчити визначати рід іменників, ставити питання і визначати приналежність іменників до одного з родів; визначати рід за родовими закінченнями; розвивати спостережливість, уважність; виховувати бажання вчитися;

  • Формування ключових компетентностей:

уміння вчитися: формувати здатність переключатися з одного виду роботи на інший;

загальнокультурної: сприяти дотриманню норм культурної поведінки.

Тип уроку: комбінований

Основні терміни і поняття: рід іменників

Обладнання: картки, ноутбук

Хід уроку

І. Вступна частина

1. Організація класу

Музичний етюд

Під музику до класу заходять діти і стають у коло.

  • Діти , що ви відчуваєте коли слухаєте цю музику?

  • А що ви хотіли б зробити?

  • Мені дуже хочеться , щоб ми взялися за руки і відчули тепло один одного.

  • Тепер станьте ближче один до одного ,обніміться відчуйте підтримку своїх товаришів.

  • Сьогодні це тепло і підтримка потрібні будуть нам на уроці.

2.Уведення слова «колектив»

1) Слухово-зоровий диктант

Краще зробити не обіцяючи, ніж обіцяти і не зробити.

Обіцянками ситий не будеш.

Ледачому бути, то й кури заклюють.

Е, дожилась голова, довозилась горішків, що нема ні покришки.

Корінь навчання гіркий, а плід – солодкий.

Терпіння і труд все перетруть.

И – прислівя такого нема!

Вчися доброго – лихе на ум не прийде.

  • Складіть перші букви у кожному реченні.

  • Яке слово утворилося? (Колектив)

  • Що означає слово колектив?

2) Слово бібліотекарю

Колектив – це сукупність людей, об’єднаних спільною діяльністю, спільними інтересами.

  • Як по іншому можна назвати колектив? (група людей, команда, гурт, клас, екіпаж)

  • Які бувають колективи ?

Показ слайдів: танцювальний колектив, хоровий колектив,музичний колектив, гурток, батьківський колектив, екіпаж.

3) Складіть Сенкан.

Іменник. Колектив

Прикметники. Класний , дружній.

Дієслова. Працює, відпочиває, планує.

Гарний колектив упорається з будь-якою справою.

  • Діти, а наш клас можна назвати колективом? Поясніть свою думку.

  • Діти, а ми - гарний колектив? Тоді до роботи!

ІІ.Основна частина

  1. Актуалізація опорних знань

Вправа «Кубування»

  • Що таке іменник?

  • Як розрізнити істоти та неістоти?

  • Як розрізнити власні та загальні іменники?

  • Які іменники пишуться з великої букви?

  • Назвіть іменники, назви істот.

  • Назвіть іменники, власної назви.



  1. Мотивація навчальної діяльності

  • У країні Мови жив Король Іменник. Він любив оглядати своє королівство. Він роздивлявся навколо, захоплювався красою свого краю. Але найбільше король Іменник любив вигукувати:

  • Він мій!

  • Вона моя!

  • Воно моє!

Щоб дізнатися , до яких слів належать ці вигукування, нам просто необхідно вивчити нову тему. Готові? Пам’ятайте, що гарний колектив упорається з будь-якою справою.

  • Діти, а ми – гарний колектив? (нагадати правила нашого колективу) Тоді – до роботи!



ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

  1. Сильний вітер за вікном перемішав слова.

На дошці записані речення.

Це моя тато, вона добрий.

Це моє мама, воно лагідна.

Це мій яблуко, він смачне.

  • Виправте помилки. (два учні біля дошки)

  • Чому саме ці слова підходять? (він – вказує на особу, мій - вказує на приналежність)

Сьогодні на уроці ми навчимося розрізняти роди іменників. Отже, тема нашого уроку? (Рід іменників)

А це – слова помічники, вони будуть нам сьогодні допомагати

(моя , вона , моє , воно, мій , він).



  1. Вправ 305 (усно)

Визначити кого так називають – осіб чоловічої чи жіночої статі?



  1. Слайд

Хлопчик (якої статі?) –чоловічий рід , він , мій

Дівчинка (якої статі?) – жіночий рід, вона, моя

Немовля - середній рід



  • Чи так само говорять наші мовознавці? ( правило ст. 128)



Складання «Кластера»


РІД ІМЕННИКІВ





Чоловічий рід

Жіночий рід

Середній рід




Він, мій

Вона, моя

Воно, моє





ІV. Засвоєння та формування знань, умінь та навичок.

  1. Каліграфічна хвилинка.

Потренуємося писати роди іменників скорочено.

  • Як зручніше писати назву роду іменників?

Жіночий рід – ж.р., чоловічий рід – ч.р., середній рід – с.р.

2. Робота з підручником.

Вправа 304. ( письмово)

Перше речення – біля дошки. Два наступні речення – коментовано у зошиті.

Фізкультхвилинка (музична)

  1. Розподільний диктант

На столі є надруковані слова. Учень виходить до дошки, зачитує слово і прикріплює його на дошку в певну колонку (ч.р., ж.р., с.р.)

Слова: молоко, сир, сметана, вікно, небо, ліс, груша, дерево, дівчина, сонечко, голос, хмара, стіл, дідусь.



  1. Групова робота

Вибрати слова хлопці – чоловічого роду, дівчата – жіночого роду.

Слова: циркуль, дзиґа, курча, слива, дід, дятел, ведмежа, сукня, літак, кішка, троянда, лікар, небо, зірка, кінь.



  1. Фізкультхвилинка на визначення роду іменників. Будьте пильні. ( На картинках – зображення предметів. Якщо це іменник жіночого роду – встають дівчатка, якщо чоловічого – хлопчики, а якщо середнього– діти плескають в долоні.) діти виконують рухи


  1. Робота в парах

Вибрати одну з кольорових карток

Слова: радість, свято, щастя, добро, любов.

Визначити рід слова і скласти з ним речення.



  1. Гра «Зайві слова»

Знайдіть зайві слова.

Чоловічий рід (він, мій): кінь, лінь, осел, місяць, дуб, синиця.

Жіночий рід (вона, моя): робота, корова, олівець, радість, зима, поле.

Середній рід (воно, моє): сонце, море, осінь, сіль, дзеркало.



  1. Самостійна робота

До слів дібрати споріднені слова чоловічого, жіночого та середнього роду.

Наприклад : Ведмідь –ч.р., ведмедиця – ж.р., ведмежа – с. р.

Лис, вовк, їжак, заєць, борсук.

V.Домашнє завдання.

Вправа 306, малюнок тварини ч., ж.,с. родів

VІ. Підсумок уроку.

- Наш урок підходить до завершення.

- Що цікавого запам’ятали?

- Чи справдилися Ваші очікування від уроку?