Урок 40. КЛІМАТИЧНІ ПОЯСИ ТА ОСНОВНІ ТИПИ КЛІМАТІВ ЗЕМЛІ
Навчальна мета: формувати знання про основні та перехідні кліматичні пояси;
поглибити та систематизувати знання про клімат, його зміни в часі; формувати уміння та навички працювати з картою кліматичних поясів; розвивати уміння
розрізняти типи кліматів та пояснювати причини їх формування.
Обладнання: атласи, підручники, контурні карти, карта кліматичних поясів.
Основні поняття: клімат, географічна широта, повітряні маси, атмосферний
тиск, атмосферні опади, основні та перехідні кліматичні пояси, типи клімату, кліматичні області.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань і вмінь
1. Питання
• Що спільного та відмінного між поняттями «погода» та «клімат»?
• Що таке повітряні маси?
• Назвіть основні типи повітряних мас.
• Чому над поверхнею Землі відбувається безперервний рух повітряних мас?
• Як називаються постійні вітри, що утворюються над земною поверхнею?
• Де та як саме виникають мусони?
• Назвіть основні кліматотвірні чинники.
2. Завдання на розвиток просторового мислення
Не зазираючи до кліматичної карти, скажіть:
а) Яка приблизно кількість опадів випадає в районі екватора? у тропічних широтах? в Україні?
б) Де спостерігаються найнижчі та найвищі середні температури повітря?
в) На яких материках області з мінімальною кількістю опадів займають великі площі?
IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності
Прийом «Проблемне питання»
Наша мандрівка атмосферою майже завершилася. Настав час зробити головні висновки. Згадаймо, які теми ми вивчили, які види досліджень здійснили
та яких умінь набули.
Тепер ваших знань достатньо для того, щоб скласти цілісну картину кліматичних умов Землі на сучасному етапі та зробити висновки про те, як людина
може впливати на зміни клімату. Для цього потрібно знайти відповіді на такі
запитання:
• Чи можна охарактеризувати кліматичні умови в певному місці Землі, не
відвідавши його?
• Чи може змінюватися клімат? Якщо так, то яку роль у цих змінах відіграє
діяльність людини?
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Кліматичні пояси Землі
Внаслідок взаємодії кліматотвірних чинників на земній кулі формується
система кліматів у вигляді величезних широтних смуг — кліматичних поясів.
Кліматичні пояси — це великі широтні ділянки земної поверхні з відносно
однорідними ознаками клімату. На рівнинах кліматичні пояси розміщуються
зонально, що пов’язано із поступовою зміною кута падіння сонячних променів
та, відповідно, зміною кліматичних показників від екватора до полюсів. Згідно з теорією Б. Алісова, в обох півкулях виділяється 13 кліматичних поясів.
Серед них розрізняють основні та перехідні. Для основних кліматичних поясів характерне переважання протягом року одного зонального типу повітряних
84
мас. До них належить екваторіальний, два тропічні, два помірні, арктичний
і антарктичний пояси. У межах перехідних кліматичних поясів зональні повітряні маси змінюються за сезонами, пересуваючись слідом за Сонцем із сусідніх поясів. До перехідних кліматичних поясів належать два субекваторіальні,
два субтропічні, субарктичний і субантарктичний.
Складання схеми в зошитах (самостійно або за допомогою вчителя)
Відповідають районам
формування основних типів
повітряних мас
Постійні повітряні маси
не формуються, а переходять
з основних поясів
• екваторіальний
• тропічний (2)
• помірний (2)
• арктичний
• антарктичний
• субекваторіальний (2)
• субтропічний (2)
• субарктичний
• субантарктичний
Кліматичні пояси Землі
Основні Перехідні
2. Аналіз карти «Кліматичні пояси Землі»
а) Знаходження основних та перехідних кліматичних поясів;
б) з’ясування причин широтної протяжності поясів;
в) кліматичні області та причини їх виникнення.
Усередині кліматичних поясів виділяють кліматичні області з різними типами кліматів: материкові та океанічний; типи кліматів західного і східного
узбережжя материків, пов’язані з неоднаковими умовами циркуляції атмосфери і з морськими течіями; області високогірного клімату.
3. Зміна клімату в часі. Вплив людини на клімат
Робота з підручником
V. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота з картою
Нанесіть на контурну карту межі основних та перехідних поясів і підпишіть їх.
2. Виконання практичної роботи 9
Використовуючи текст параграфа та карту кліматичних поясів у атласі,
охарактеризуйте кліматичний пояс (екваторіальний, субекваторіальний та ін.;
кожній групі — один кліматичний пояс). Результати занесіть у таблицю.
Назва кліматичного
поясу
Географічне
положення
Особливості
повітряних мас
Кліматичні
показники
VI. Підсумки уроку
VII. Домашнє завдання
• Опрацювати текст параграфа.
• Розфарбувати на контурній карті кліматичні пояси.
• Повторити тему «Атмосфера».
• Скласти кросворд з 10–15 питань до теми «Атмосфера»