Урок 38. ПОГОДА

Навчальна мета: поглибити та систематизувати знання про погоду та її елементи; формувати практичні уміння характеризувати різні типи погоди, пояснювати причини зміни погоди; сприяти усвідомленню важливості складання точних прогнозів погоди; розвивати уміння аналізувати спостереження за погодою

та народні прикмети.

Обладнання: підручники, атласи, синоптична карта.

Основні поняття: атмосфера, температура повітря, атмосферний тиск, сила

і напрямок вітру, хмарність, опади, погода, типи погоди, проноз погоди, метеорологія, синоптична карта.

Тип уроку: комбінований.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Перевірка домашнього завдання (визначення найбільш «мокрих» та

«сухих» районів Землі, причини їх виникнення; середньорічної кількості

опадів, що випадає у вашій місцевості)

2. Знайдіть зайве поняття

• Роса, дощ, сніг, злива. (Наведені опади в рідкому стані.)

• Роса, дощ, град, злива. (Наведені опади випадають із хмар.)

• Роса, іній, дощ, туман. (Наведені опади випадають з повітря.)

IIІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Прийом «Фантастична добавка»

Цікаво, якою буде погода завтра? у неділю? влітку? Зазвичай, намагаючись відповісти на це запитання, ми дивимось у небо, адже саме там, у повітряному океані, народжується погода. Немає нічого більш рухливого та мінливого, ніж повітря, що утворює атмосферу. Перш ніж вчені відкрили таємниці

передбачення погоди, люди уважно стежили за небом, поведінкою тварин, станом рослин. Сьогодні вчені, які займаються прогнозуванням погоди, мають цілий арсенал новітньої техніки, за допомогою якої проводяться спостереження

за мінливим станом атмосфери. Відомий учений-хімік Дмитро Іванович Менделєєв говорив: «Атмосфера — велика лабораторія погоди». «Екскурсію» до цієї

лабораторії ви вже здійснювали неодноразово. Ви знаєте, де народжуються атмосферні опади, чому дме вітер, як змінюється атмосферний тиск та багато іншого. Тож давайте з’ясуємо, як у цій лабораторії народжується погода, чому

вона така мінлива, як за нею спостерігають та як на неї впливають.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Що таке погода

Погода — це стан нижнього шару атмосфери в даній місцевості у визначений момент або проміжок часу.

2. Показники погоди

Стан погоди характеризується показниками (метеоелементами) — температурою приземного шару повітря, атмосферним тиском, вологістю, силою й напрямком вітру, хмарністю, атмосферними опадами.

Заповнення схеми «Елементи погоди»

3. Типи погоди

Тип погоди — це загальна характеристика погоди, що включає її основні елементи (середні добові температури, стан хмарності, опади, наявність і сила вітру).

У помірних широтах типи погоди чергуються за порами року.

Складання характеристики погоди типового літнього (зимового, осіннього,

весняного) дня своєї місцевості;

80

4. Прогнозування погоди

Метеорологія — наука про земну атмосферу та явища, які в ній відбуваються. Об’єктом вивчення метеорології є метеорологічні елементи: температура,

вологість повітря, хмарність, опади, атмосферний тиск тощо. Основи метеорології було закладено давньогрецьким ученим Аристотелем. Свою наукову працю про погоду він назвав «Метеорологія», що й дало згодом назву цій науці.

За погодними елементами ведуться регулярні спостереження на метеорологічних станціях. Результати спостережень передаються у метеорологічні центри, де на основі отриманих і опрацьованих даних декілька разів на добу складаються синоптичні карти (карти погоди). Зіставляючи такі карти, можна

визначити напрямок руху повітряних мас, фронтів, циклонів і антициклонів

та скласти прогноз погоди на майбутній період.

Аналіз синоптичної карти

V. Закріплення вивченого матеріалу

• Чому прогнози погоди по радіо та телебаченню передають кілька разів на

день?

• Чому погода змінюється?

• Чому складанням прогнозів погоди займається Світова мережа метеорологічних станцій?

• Чому зміни погоди можуть вплинути на самопочуття людей?

• Чому сьогодні головними помічниками у складанні прогнозів погоди стали

космічні супутники?

VI. Підсумок уроку

VII. Домашнє завдання

• Опрацювати текст підручника.

• Записати в зошит приклади народних прикмет, що віщують гарну та погану погоду.

Виконання практичної роботи 8 (закінчення)

• Скласти опис погоди типового зимового місяця у вашій місцевості, супроводжуючи його розою вітрів, графіком температур, діаграмами хмарності

й опадів.