Богодухівський навчально-виховний комплекс

«Дошкільний навчальний заклад –

загальноосвітня школа I-III ступенів»

Чорнобаївської районної ради

Черкаської області



Урок-дослідження

Джеймс Олдрідж «Останній дюйм». «Ніколи не знаєш, на що ти здатний, поки не спробуєш»

Підготувала

вчитель зарубіжної

літератури

Галян Лідія Миколаївна





2018-2019 н. р.

Урок-дослідження

Тема. Джеймс Олдрідж «Останній дюйм». «Ніколи не знаєш, на що ти здатний, поки не спробуєш»

Мета: навчити учнів визначати ключові епізоди твору, бачити проблему твору, розмірковувати над нею; розвивати усне зв’язне мовлення учнів; сприяти вихованню кращих людських якостей.

Обладнання: портрет Д. Олдріджа, твори письменника, кадри із кінофільму.

Тип уроку:

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Учитель. Часто екстремальна ситуація допомагає людині знайти свою дорогу, долати труднощі у стосунках, змушує брати відповідальність за своє життя і життя інших людей. Тож сьогодні ми поговоримо про останній дюйм до життя і порозуміння

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

ІV. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань

Виконання тестових завдань, які допоможуть відновити послідовність сюжету оповідання «Останній дюйм»

V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1. Словникова робота

Дюйм - одиниця довжини в системі англійських мір, що становить 2,54 см. У творі останній дюйм – це крихітна відстань, яка розділяла сина і батька.

2. Бесіда

- Із ким ми познайомились в оповіданні?

- Чому Деві опинився в літаку?

- Які стосунки були між батьком і сином?

3. Робота в групах

1. Завдання дослідницького характеру

Першій групі довести, чому дія оповідання розгортається в пустелі?

(Від слова пусто, що означає пустоту в стосунках)

Другій групі довести, що батька з сином розділяло непорозуміння.

(«Бен пожалів, що взяв із собою сина», «Знав, що не вміє розмовляти з хлопцем», «Коли Деві щось запитував, батько готовий був до різкої відповіді»)

Третя група має відповісти: чи вмів батько турбуватися про сина?

(Не вмів, тому що не взяв для нього води, не нагадав. щоб він взяв щось для розваг).

Висновок. Отже, у батька із сином все-таки була порожнеча в стосунках.

Випереджувальне завдання

2 завдання. Виразне читання уривків в особах, коментування та переказ ключових епізодів твору.

(Використання кадрів із фільму)

І група. Епізоди «Політ на узбережжя», «Підводна зйомка та тяжке поранення батька»

1. Виразне читання діалогу батька і сина під час польоту від слів «Маленький «Остер» нещадно кидало в розпеченому повітрі» до слів «Хлопчик опустив голову і тихенько заплакав».

(Хлопець був переляканий, боявся, але не губився. Адже розгублена людина втрачає контроль над собою. Деві діяв. Він розглядав прилади, компас).

ІІ. Виразне читання та коментування ключового епізоду «Основні правила посадки літака».

(Мова іде про останній дюйм, який розділяє всіх і все. В переносному значенні мова йде про «останній дюйм», який розділяє батька і сина).

Висновок. Дана ситуація свідчить про те, що батько все-таки здатний на почуття, а син здатний володіти собою.

ІІ група. Епізод «Випробування хлопця в екстремальній ситуації»

1. Інсценізація епізоду «Допомога хлопця»

(Бен звертається до сина зі словами «хлопчику», «синку», а Деві з відчайдушною мужністю намагається виконати своє завдання).

2. Переказ епізоду «Посадка у літаку». (У Бена на очах з’явилися сльози. Вперше син і батько училися чути один одного. Це означало, що батько знаходив шлях до серця хлопчика).

3. Виразне читання та коментування епізоду «Деві за кермом літака». (Батько зумів заохотити сина словами «добре», «молодець», спонукав його діяти самостійно і думати).

Висновок. Зближення батька і сина відбулося, а Деві проявив неабияку мужність у екстремальній ситуації.

ІІІ група. Епізод «Повернення додому».

1. Виразне читання в ролях епізоду «Приземлення епізоду».

(Ми бачимо, що в напружені хвилини Бен і Деві керувалися розумом. Бен – незважаючи на біль, Деві – незважаючи на страх).

2. Виразне читання та коментування епізоду «Останній дюйм».

(Бен не здавався до останнього, а Деві зумів врятувати батька, керувати літаком і вдало приземлитися. Не кожен дорослий зробив би те, що зробив хлопець).

ІІІ. Переказ епізоду «Шлях до серця сина».

(Оцінивши якості сина, які раніше не проявлялися, Бен поставив перед собою завдання добратися до самого серця хлопця).

Висновок. Ця родина виборола останній дюйм до порозуміння.

Характеристика образів

І група. Деві на початку твору.

ІІ група. Деві в критичній ситуації.

ІІІ група. Риси характеру Бена.

Випереджувальне завдання

ІV. Порівняння оповідання з відомими творами, близькими за проблематикою.

Спільне і відмінне у творах. Схема «Кола Вена».

І група. Джек Лондон «Жага до життя»

Дж. Лондон

Головний

герой виграє битву

за життя

Дж. Олдрідж Спільне

Батько і син Герої по-

борються трапили у

за життя надзвичайні

удвох ситуації.

Перебороли

страх, відчай












ІІ група. О. Довженко «Воля до життя»


ДЖ. Олдрідж О. Довженко




Герої Завдяки волі Головний

ведуть бій до життя герой веде

за життя герої битву з

удвох виграють самим собою,

цю битву зі своєю

слабкістю







ІІІ група. Василь Биков «Альпійська балада»

Дж. Олдрідж В. Биков



Головні Герої Один з героїв

герої ризикують гине, приймаючи

вижили заради удар на себе

у боротьбі порятунку заради іншого

за життя близьких,

сильніші

підтримують

слабших





V. Прийом «Щоденник подвійних нотаток»

- Які думки викликають у вас дане слово?

- Як вони пов’язані із твором?

- Яким, на вашу думку, повинен бути девіз людей даної професії?

І група. Дане слово: льотчик.

Очікувані відповіді.

- Льотчик – це професія. Бен понад 20 років був професійним льотчиком. Це не дало йому розкиснути, упасти духом. Кожен хлопець з дитинства марить небом, але не кожен може бути льотчиком. Щоб літати, потрібно готувати себе з дитинства.

Ми впевнені, що Деві в майбутньому може стати професійним льотчиком.

Після прочитання твору у нас виникло бажання більше дізнатися про літаки, особливості його керування.

Девіз льотчика: «Ніколи не здаватися і бути готовим до будь-яких випробувань»

ІІ група. Дане слово: лікар.

- Лікар – це людина, яка допомагає іншим не тільки жити, але часто навіть вижити. В оповіданні О Довженка «Воля до життя» ми зустрічаємося з лікарем, який самовіддано виконав свій обов’язок.

Оповідання «Останній дюйм» підказує нам, що кожна людина повинна вміти надати першу допомогу, перев’язати рану. Ми припускаємо, що Деві, можливо, в майбутньому міг би бути лікарем.

Девіз лікаря: «Не втрвчай любові й співчуття до людей»

ІІІ група. Дане слово: психолог.

- Психолог – це той, хто тонко розуміється на характерах і поведінці інших людей.

В оповіданні «Останній дюйм» не йде мова про психолога. Але головний герой Бен стає по суті психологом для сина в складній ситуації. Він зрозумів особливості його характеру, зумів проаналізувати його душевні переживання, непомітно лікує його душу, знаходить шлях до порозуміння з сином.

Кожна людина повинна в певній мірі розумітися на характерах та поведінці інших людей.

Девіз психолога: «Зрозумій! Допоможи! Підтримай!»

VІ. Закріплення навчального матеріалу

1. Бесіда

- Як ви вважаєте: чи зразу налагодяться стосунки між батьком і сином після повернення?

2. Прийом «Дерево рішень»

- Я бажаю бути схожим на Деві (не бажаю бути схожим…)

3. Заключне слово вчителя

- Отже, сьогодні на уроці ми говорили про останній дюйм до спасіння життя і спасіння стосунків між батьком і сином.

VІІ. Підсумок уроку

Складання картки самооцінки.

- На уроці я зрозумів (зрозуміла)…, навчився… Мене вразило… Найбільший мій успіх - …

VІІІ. Домашнє завдання

- Написати твір-мініатюру «Деві, я тебе… (розумію, жалію, співчуваю, тощо)». Обсяг – 10 речень.