Конспект уроку
Тема уроку: Бактерії – найменші одноклітинні організми. Будова, розповсюдження, розмноження бактерій.
Клас: 6
Тема 2. Одноклітинні організми
Мета:
Освітня. Продовжити формувати знання учнів про царства живої природи; ознайомити з царством Дроб’янки, будовою та процесами життєдіяльності його представників; особливу увагу звернути на особливість їхнього існування у природі.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати біологічні об’єкти між собою, аналізувати та робити відповідні висновки та узагальнення; розвивати пам’ять, увагу, спостережливість.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища та розуміння єдності всіх живих організмів.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: таблиці та малюнки із зображенням бактеріальної клітини, різних форм бактерій, підручники, робочі зошити, відео фрагменти.
Література:
для вчителя:
І.Ю. Костіков та ін.. Біологія 6 клас
для учнів:
І.Ю. Костіков та ін.. Біологія 6 клас
Хід уроку
№ п/п | Етап уроку | Робота вчителя | Робота учнів | Час хв. |
І. | Організаційний момент | Захожу в клас. Вітаюся. Налаштовую учнів на роботу.
| Вітаються. Слухають, налаштовуються на роботу. | 1 |
ІІ. | Перевірка раніше вивченого матеріалу | Письмова перевірка знань 1 варіант
2 варіант
| Учні виконують завдання |
15 |
IІІ.
| Актуалізація і мотивація навчально-пізнавальної діяльності
| Підготовча бесіда. Які організми, що мають клітинну будову, вважають найменшими? Найменшими організмами, що мають клітинну будову, є бактерії. Діаметр бактеріальної клітини в середньому дорівнює одному мікрометру. Як, на вашу думку, може називатись наука, що займається вивченням цих бактерій ? Вивченням бактерій займається наука мікробіологія. В 1 г ґрунту може міститися до 100 млн. бактерій, а в 1 см3 щойно здоєного молока — понад 300 млн. Задумайтесь, яка це фантастична кількість! Бактерії приносять людям величезну користь, оскільки можуть виробляти багато корисних речовин, і завдають великої шкоди, бо викликають смертельні хвороби. Хвилинка-цікавинка. На рибі й м'ясі інколи з'являється велика кількість нешкідливих бактерій, які виділяють зеленувато-голубе світло. Німецький вчений Е.Дюбуа-Реймон розводив колонії бактерій, які світились, в чашках з поживним середовищем (агаром). Він зумів за допомогою цих бактерій освітити велику кімнату світлом, подібним до яскравого місячного сяйва. Вечорами при цьому світлі можна було навіть читати. Отже, сьогодні на уроці ми детально розглянемо будову бактеріальної клітини, форми бактерій та розглянемо, на які систематичні групи їх поділяють.
| Учні слухають, відгадують загадки
|
2
|
IV. | Повідомлення теми і мети уроку
| Тема уроку: Бактерії – найменші одноклітинні організми. Будова, розповсюдження, розмноження бактерій. План
| Учні записують дату, тему уроку | 1 |
V. | Вивчення нового матеріалу
|
Розповідь з елементами бесіди |
|
|
|
інформації |
Розповідь з елементами бесіди. На планеті існує незліченна кількість бактерій. їх можна знайти скрізь: у воді й повітрі, в льодовиках та гарячих джерелах, у стратосфері й ґрунті. Бактерії живуть навіть на висоті 20 кілометрів над Землею. Це особливий вид жовто-оранжевих бактерій, які перебувають там постійно. У повітрі, яке пронизане космічними променями, де температура нижче —50...-55 °С, вони почуваються добре й успішно розмножуються. Цікаво, що зі зниженням висоти їхня кількість різко зменшується. Які ознаки властиві живим організмам? Якщо бактерії ми відносимо до живих організмів, то чи потрібен їм кисень для дихання? Більшість бактерій може обходитись без кисню. Деякі з них пристосувалися до життя навіть у воді ядерних реакторів. їхні спори не гинуть від опромінення. Чим живляться бактерії? Виявлено і такі бактерії, які живляться мармуром, цеглою і асфальтом, руйнуючи тим самим автошляхи, пам'ятники, будівлі. Японськими вченими було виявлено групу бактерій, яким абсолютно не шкодить отрута. Від такої отрути гинуть гризуни, доза її у половину міліграма смертельна для людини. А ґрунтові бактерії живляться цією отрутою, і це не шкодить їхній життєдіяльності. Бактерії не можна побачити неозброєним оком, оскільки вони мікроскопічно малих розмірів: лише в чотирьох краплях води — близько трьох мільярдів бактерій. Розмножуються вони з фантастичною швидкістю. За 6 годин з однієї бактерії може утворитися півмільйона нащадків. Протягом доби маса нащадків однієї бактерії може досягти 1 млн. 800 тисяч кілограмів, а через тиждень вона може дорівнювати масі земної кулі. Чому в природі немає стільки бактерій? Існують обмежуючі фактори (нестача їжі, вологості, отруйна дія продуктів виділення тощо) затримують розмноження бактерій або зовсім зупиняють його.
Демонстрація малюнка узагальненої схеми будови клітини паличкоподібної бактерії. До складу бактеріальної клітини входять структури, які є у всіх бактеріях, та такі, які є у деяких. Постійно наявні: клітинна стінка, плазматична мембрана, рибосоми, запасні поживні речовини, цитоплазма, кільцева молекула ДНК; не у всіх бактеріях є: джгутик, капсула, фотосинтетичні мембрани, пілі або фімбрії, мезосома (запис термінів на дошці). Клітинна стінка вкриває бактеріальну клітину, вона жорстка і визначає форму і міцність, У ній є пори, через які можуть проникати вода та деякі іони. За будовою клітинної стінки бактерії можна поділити на дві групи: одні забарвлюються спеціальним барвником (грампозитивні), а інші — ні (грамнегативні). Плазматична мембрана у бактерій має таку ж будову і функції, як і еукаріотичних клітин, вона оточує протоплазму. У деяких бактерій плазматична мембрана може вгинатися усередину клітини й утворює так звані мезосоми та фотосинтетичні мембрани. Мезосоми — складчасті мембранні структури, на поверхні яких розташовані ферменти, що беруть участь у диханні бактерій. Фотосинтетичні мембрани є місцезнаходженням фотосинтетичних пігментів. Там відбувається процес фотосинтезу у деяких видів бактерій. Схожі мембранні утвори беруть участь у фіксації азоту в азотфіксуючих бактерій. Рибосоми розміщуються по всій цитоплазмі, мають менші розміри, ніж у клітинах еукаріот. У рибосомах відбувається синтез білка. Із запасних поживних речовин в бактеріальних клітинах містяться жироподібні речовини — ліпіди, вуглеводень — глікоген та деякі інші. Цитоплазма не містить органел, а лише ферменти. Чому бактерії належать до прокаріотів? ДНК бактерій має форму кільця і там міститься уся спадкова інформація бактерій. Джгутик може бути один або декілька, здебільшого він довший за клітину. Капсула захищає бактерію, вона може бути утворена із слизу. Пілі або фімбрії — тонкі вирости на стінках бактерій. Вони коротші і тонші за джгутики і слугують для прикріплення бактерій одна до одної або до деякої поверхні. Форма бактерій може бути різна: паличкоподібна — бацили, у вигляді коми — вібріони, спіралеподібні — спірили. У кулястих бактерій (коків) пари клітин утворюють диплококи, ланцюги — стрептококи, пластинки, пакети - сарцини.
Живлення бактерій здійснюється шляхом всмоктування поживних речовин крізь напівпроникну мембрану. За типом живлення всі бактерії поділяють на автотрофи і гетеротрофи. Пригадайте, що є характерним для кожного типу живлення. Більшість бактерій є гетеротрофами і представлені паразитами та сапрофітами. Бактерії-паразити живуть у тканинах живих тваринних і рослинних організмів, за рахунок яких вони і живляться (менінгокок, гонокок, сипний тиф, сибірська виразка, лихоманка тощо). Сапрофітні бактерії живляться органічними решками відмерлих рослин ї тварин. Автотрофні бактерії здатні самостійно синтезувати органічні речовини з неорганічних. Серед них є фотосинтезуючі (синтезують органічні речовини за рахунок сонячної енергії) — зелені та пурпурні бактерії; бактерії-хемосинтетики (синтезують органічні речовини за рахунок хімічної енергії окислення) — сіркобактерії, залізобактерії, нітрифікуючі.
Бактерії розмножуються поділом клітини на дві. Після подовження клітини поступово утворюється поперечна перегородка, а потім дочірні клітини поступово залишаються зв'язаними в характерні групи. При цьому залежно від напрямку площини поділу і кількості ділень виникають різні форми: у кулястих бактерій пари клітин — диплококи, ланцюги — стрептококи, пластинки, пакети — сарцини. Паличкоподібні бактерії також можуть утворювати пари та ланцюги. Розмноження брунькуванням трапляється у бактерій як виняток.
| Слухають, Записують визначення та схеми в зошит |
20 |
2.
| Уточнення та розширення інформації
| Розв’язання кросворда
Горизонталь: 2. Група організмів, у яких виражене ядро.
10. Одноклітинні бактерії, що мають форму коми. 11. Бактерії, що живуть за рахунок живих організмів. 1. Група організмів відносно невелика за чисельністю (доядерні організми). 3. Одноклітинні бактерії, що мають форму циліндра.
| Учні розв’язують кросворд | 10 |
3.
| Відтворення інформації
|
| Роздумують над поставленими запитаннями і дають відповіді | 2 |
4. | Оперування поняттями | Вправа «Вірю-не вірю»
| Слухають твердження, відповідають на запитання Так або Ні
|
1
|
5. | Узагальнення інформації | Робота з підручником. Завдання: швидко й уважно прочитати текст. Клас поділити на дві команди. Кожна команда до прочитаного тексту формулює певну кількість запитань і записує їх. Після цього перша буде ставити запитання, друга ~ на них відповідати. Потім — навпаки. Це змагання на краще запитання та кращу відповідь (точнішу, повнішу, розумнішу, веселу, цікаву та ін.)
|
Учні читають, складають запитання, відповідать.
|
3 |
VI. | Підсумок уроку. Домашнє завдання. | Виставлення оцінок, відзначення кращих учнів, загальний аналіз роботи учнів на уроці. Вивчити § 11 підручника.
| Слухають, записують домашнє завдання в щоденники | 1 |