Комунальний заклад освіти

Павлівська неповна середня

загальноосвітня школа І—ІІ ступенів

Новопокровської селищної ради

Солонянського району Дніпропетровської області”














 Конспект уроку з природознавства

2 клас

Тема. Весна та її ознаки

Мета: ознайомити учнів із весняними явищами у неживій природі; вчити спостерігати, характеризувати ознаки неживої природи навесні; розвивати уяву; виховувати любов до природи.

Обладнання: картки із завданнями,ТЗН, ілюстрації тварин, росли, ілюстрації ознак весни, презентація, відеоролик «Весна»

I. Організаційний момент

Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температу
ра повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?

Відгадайте загадку .

• Привітанням журавля
Я пробуджую поля,
Я розтоплюю сніги,
Щоб ожило все навкруги.
Відгадайте, хто вона,
Ця красуня чарівна? (Весна)

— Про яку пору року йдеться у вірші? (Про весну)

Дійсно, після суворої красуні-зими з її морозами, хуртовинами, іскристими снігами і дзвінкою кригою до нас приходить весна Про це ми з впевненістю стверджуємо, подивившись на календар 1 березня.
Ось уявіть, що календар зник. Невже весна не прийде, чи ми не помітимо її прихід?

II. Повідомлення теми і мети уроку

- Давайте помандруємо у весну. І зꞌясуємо, що відбувається в живій та неживій природі з приходом весни.( складаємо опорну схему)

III. Вивчення нового матеріалу

1.Сніги біліють, та весніє,

З горбків біжать дзвінкі потоки.

Весняне сонечко пригріє —

Стрекочуть весело сороки.

2.Бо як тут не застрекотати,

Коли з’явилось диво біле!

Це квіти стали проглядати

Крізь талий сніг. Та так сміливо!

3.Де тому снігові влежати!

Прогрітий сонця променями,

Узявся він мерщій тікати

З горбочків талими струмками.

4.Підсніжники такі тендітні

Проглянули — все звеселіло.

Всміхнулись сонечку привітно,

І раптом всюди посвітліло.

5.І жайворонки засміялись,

Піднявши в небо пісню світлу.

І луг, і ліс квітками вбрались.

Весна прийшла! Земля розквітла!



- Які ознаки весни ви почули ? (Пригріває весняне сонечко, з пагорбів біжать

струмки,тане сніг, розцвітають підсніжники, прилітають, весело співають птахи, земля квітами вбирається).

- Сонце світить яскравіше, ніж взимку; з кожним днем гріє все сильніше, все вище та вище піднімається над горизонтом,тане сніг, дні стають довшими та теплішими.



Н азвіть весняні місяці.



- Як ви гадаєте, чи однаково сонце зігріває землю кожного весняного місяця?

Подумайте, чому в народі кажуть: Весна настає, сонця додає Ранньою весною, у березні, природа ще спить. Перші сонячні промені ще слабкі, але снігові завали поступово тануть.

Тривалі морози змінюються довгоочікуваним весняним теплом. Сніг ще лежатиме на холодній землі, а крижані вітри ще не раз нагадають про зиму. З кожним днем яскраве березневе сонце сильніше нагріває землю. Крихкими стають затягнуті вранці тонким льодом калюжі, але до полудня під впливом сонячних променів відтануть.









У травні весна одягає природу в новий чистий одяг.

На початку травня найчастіше буває різке зниження температури. Шумлять холодні вітри. Зрідка випадає невелика кількість опадів у вигляді снігу, який швидко тане на вже прогрітій весняній землі. Знову настає різке потепління. Від землі швидко прогрівається повітря і навіть може встановитися спекотна погода.





2. Ознаки весни в неживій природ



3. Ознаки весни в живій природі

— Які зміни відбуваються в живій природі з приходом весни?
— Що відбувається з деревами і кущами навесні?
— На листяних деревах і кущах набрякають бруньки; з’являються сережки, квіти, потім з’являється листя. У хвойних дерев міняється колір кори, хвої.
— Що відбувається з трав’янистими рослинами?
Землю вкриває молода травичка, багато рослин починають цвісти.
— Що відбувається з комахами? (З приходом тепла комахи вибираються зі своїх укриттів.)
— Які зміни сталися в житті птахів?
— Які зміни сталися в житті звірів?





Фізкультхвилинка (Черепаха Аха)

IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

1. Слухання вірша ( відеоролик «Весна»)

Послухайте вірш А. Костецького і спробуйте запам’ятати якомога більше весняних явищ

Все прокидається поволі,
Зі сну зимового встає
Радіє гай, радіє поле,
Земля поталу воду п’є.
Скресає і щезає крига,
Бурульки падають з дахів.
А вітерець прозорокрилий
Додому підганя птахів.
У лісі, на галяві теплій,
Поміж ялинок запашних,
Уперше спалахнув метелик,
Тендітний вогничок весни.

— Які весняні явища запам’ятали?



































2. Гра «Назви зайве слово»

Березень, січень, квітень, травень.
Ведмідь, їжак, журавель, білка.
Лелека, ворона, ластівка, лебідь.

3. Гра «Поясни народні прикмети»



V. Підбиття підсумків. Рефлексія