Тема. Неозначена форма дієслова. Вживання дієслів у прислівях та приказках.

Мета. Познайомити учнів із неозначеною формою дієслова, її граматичними ознаками, будовою та синтаксичною роллю. Розвивати самостійність, творчість, допитливість, ініціативність, критичне та системне мислення, здатність співпрацювати з іншими. Долучати до джерел народної мудрості.

Тип уроку: Урок засвоєння нових знань.

Обладнання: Мікрофон, маска «Запитайко», картинка «урок», картки для роботи в парах, промінчики (8), леп бук, картки з питаннями, плакати (згоден, не згоден, не можу визначитися), інтерактивні квітки (8), таблиці досягнень.

Хід уроку

I. Організація учнів для роботи.

Лиш дзвінок на урок продзвенить –

Стане кожен серйозним в ту ж мить,

Бо роботи багато у нас

І активно працює весь клас.

II. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Інтерактивна вправа «Інтервю».

- Почнімо наш урок із гри «Запитайко»:

  1. Яку частину мови ми вивчали на минулому уроці?

  2. На що вказують дієслова?

  3. На які питання відповідають дієслова?

  4. З якою частиною мови найчастіше повязуються дієслова в реченні?

  5. За чим змінюються дієслова?

  6. Яким членом речення виступають?

2. Складання асоціативного куща:

- Щоб урок пройшов цікаво і результативно, у цьому нам допоможуть дієслова, які охарактеризують нашу роботу на уроці. То що ж ми сьогодні будемо робити?

(працювати, писати, читати, відповідати, думати, дізнаватись, вчитись, мислити, запам’ятовувати, шукати, міркувати, допомагати)

III. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми та мети уроку.

  1. Робота в парах:

  • Правила роботи в парах:


  1. Розподіліть обов’язки.

  2. Працюйте впівголоса.

  3. Один говорить – інший слухає.

  4. Не зрозумів – перепитай.

  5. Якщо не згоден – запереч ввічливо.

  6. Виконали завдання – підніміть руки.

  7. Подякуйте за співпрацю.


        • У картках для роботи в парах завдання, повязані з дієсловами. Якщо якісь дієслова викличуть у вас труднощі, то запишіть їх на окремих аркушиках.


  1. Прочитати, знайти дієслова, визначити час, виписати дієслова у три колонки:

Як виросту, збудую хату, на хаті колесо прибю. (Д. Павличко) Розтанула зоря досвітня, росою вкрилися поля. (Л. Компанієць) Бачити – не бачить. Чути – не чує. Мовчки говорить. Часом жартує. (Загадка)

  1. Прочитати, виписати дієслова і встановити відповідність, визначивши число:

Солдат заграв, та так весело, що діти почали танцювати. Врешті він перестав грати, підвівся і щось сказав. Мабуть, до побачення. Діти чемно попрощалися. (М. Ковалевська)

  1. Прочитати, виписати дієслова, в дужках вказати рід:

Батько Олександр мав золоті руки. Мати Оксана була турботливою, ніжною жінкою. Василько ріс жвавим, допитливим хлопчиком. Змалку любив малювати. Це бажання було таким сильним, що хлопчик цілими днями пропадав у лісі. За фарбами доводилося ходити аж 36 кілометрів. (Із журналу)

4) Прочитати, виписати дієслова відповідно до особи виконавця дії:

Сидить дятленя на траві під деревом і плаче.

  • Як же тебе врятувати, неслухняний сину? Сідай мені на спину, берися дзьобом за піря та держись міцно.

  • Дякую, мамо. Я не буду більше випадати із гнізда. (За В. Сухомлинським)



  • Презентація роботи пар.

  • Підсумок етапу уроку:

- Отже, не у всіх дієсловах ви змогли визначити час, рід, число та особу? Які це дієслова? Зачитайте. Хочете дізнатися, як така форма дієслів називається? Про це нам повідомить наш леп бук. Прочитайте його назву і помістіть туди картки з дієсловами в неозначеній формі, які ви тримаєте у руках (промінчики сонця).

2. План уроку (леп бук):

- Сьогодні ми будемо працювати над неозначеною формою дієслова. Ми дізнаємося:

  1. на що вказує неозначена форма дієслова?

  2. на які питання відповідає н.ф.д.?

  3. як ще вона називається?

  4. особливості її будови;

  5. яким членом речення виступає?

IV. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу:

1. На що вказує неозначена форма дієслова?

  • Висновки, формулювання правила учнями.

- На основі попереднього завдання спробуйте дати відповідь на 1 запитання. Робота з леп буком (так, ні):

- чи вказує н.ф.д. на час дієслів?

- чи вказує н.ф.д. на число?

- чи вказує н.ф.д. на рід?

- чи вказує н.ф.д. на особу?

  • Робота з підручником (уточнення формулювання правила за підручником, вивчення правила):

  • Перевіримо свій висновок правилом (с. 142) – перші 2 речення.

  • Підсумок етапу уроку: неозначена форма дієслова не вказує ні на час, ні на особу, ні на рід, ні на число.

Повторити.

2. На які питання відповідає н.ф.д.?

  • Робота з підручником (уточнення інформації):

- Читаємо правило далі – ще одне речення. То на які питання відповідає н.ф.д.?

  • Вправа на закріплення знань («Дружнє коло»):

- З-поміж запитань виберіть ті, на які відповідає неозначена форма дієслова і помістіть їх в леп бук.



  • Тренувальна вправа (гра «Впіймай слово»):

Ходила, співати, пишу, зійшло, рахувати, щебетати, проживуть, сміятися, працювала, знаємо, вчитися, думати.



  • Підсумок етапу уроку: неозначена форма дієслова відповідає на питання: Що робити? Що зробити? Повторити.

3. Як ще називається н.ф.д.?



  • Хвилинка каліграфії:

ін фі ні іт ти ив (списати каліграфічно, дотримуючись правил

написання букв і зєднань, відкриті склади взяти в кружечок, закриті – у хмаринку);

інфінітив інфінітив (1 слово поділити на склади, у 2 поставити наголос);

Інфінітив – цепочатковаформадієслова. (прочитати, розділити на слова і записати).

  • Підсумок етапу уроку: н.ф.д. - це початкова ф.д. або інфінітив. Повторити.



4. Особливості будови неозначеної форми дієслова:

  • Вправа на розбір за будовою, створення проблемної ситуації:

  • Розібрати за будовою дієслово думати.

  • Нагадаємо частини слова: префікс, корінь, суфікс, закінчення, основа.

  • Якою частиною слова виступає –ти?

  • Інтерактивна вправа «Займи позицію» (плакати: згоден, не згоден, не можу визначитися)

  • Може закінчення, бо стоїть в кінці слова? Не закінчення, бо закінчення – це змінна частина слова, а н.ф. – незмінна форма.

  • Може корінь, бо ця частинка – спільна для всіх дієслів у н.ф.? Ні. Бо ці слова – не спільнокореневі і корінь – це значуща частина слова, а –ти не несе в собі ніякого лексичного значення.

  • Може префікс? Префікс стоїть на початку слова, отже – ні.

  • Яка частина слова залишилася? Суфікс.

Висновок: - ти – це суфікс.

  • Вправа за аналогією:

  • Розібрати за будовою слово задуматися, чим є частинка – ся?

  • Може закінченням? Спробуйте змінити, не вдається?

  • Префіксом і коренем теж не може бути за аналогією зі словом думати;

  • Отже -ся - суфікс (постфікс);

Дієслова із постфіксом –ся називаються зворотніми.

  • Самостійна вправа на закріплення:

- Розібрати за будовою слова: писати, розписатися. Взаємоперевірка.



  • Підсумок етапу уроку: в неозначеній формі дієслова частина –ти – суфікс, частина –ся – суфікс (позначки на леп буці). Повторити.

5. Яким членом речення виступає н.ф.д.?

  • Інтерактивна вправа «Струмочок»

(Учні ліворуч – бережок, учні праворуч – струмочок. Спочатку всі читають своє речення і намагаються зрозуміти. Потім обмінюються інформацією з сусідом по парті. По команді «Струмочок тече» учні пересідають за іншу парту, обмінюються інформацією):

Підметом:

(Що?) Пізнать себе — то справа нелегка (П.Воронько).



Підметом і присудком:

(Що?) Пізнати мову народу — (що зробити?) зрозуміти його душу (М. Бурмака).

Другорядним членом речення:

Настав час (який?) прощатися (Л. Дмитерко).

Головним членом речення:

Назавтра знову вирушати в путь (М. Луків).

Присудком:

Вода перестала (що робити?) прибувати до криниці. (В. Сухомлинський).

Підметом:

(Що?) Писати на уроці записки не можна. (В. Сухомлинський).

Другорядним членом речення:

Прийшов я (з якою метою?) сповідатися калині (І. Драч).

Другорядним членом речення:

Не любив я (що?) ловити птахів (П. Перебийніс).

Завдання:

  • прочитати речення;

  • знайти н.ф.д.;

  • поставити питання;

  • пояснити, який член речення.

  • Підсумок етапу уроку:

Н.ф.д. може виступати в реченні підметом, присудком, другорядним членом речення (позначки на леп буці). Повторити.

V. Робота з прислівями та приказками.

- Запрошую вас, діти, долучитися до джерел народної мудрості. Адже наш народ віками збирав і накопичував те, що цінніше за золото, а саме – мудрість. До нас ця мудрість дійшла у творах усної народної творчості. Які твори усної народної творчості ви знаєте? (казки, пісні, скоромовки, загадки, прислів’я, приказки, міфи, легенди, лічилки, ігри).

- У яких творах усної народної творчості часто зустрічається неозначена форма дієслова?

  • Вікторина:

( визначити жанр, назвати дієслова в н.ф.д.)

  • Не знав добрий чоловік, як у світі жити. Купив собі курочку, щоб ся не журити.

  • Торох, торох. Розсипався горох. Почало світати – нема що збирати.

  • Афродіта сказала: Я владна зробити так, що Єлена покине дім, родину і Спарту та й поїде за тобою хоч на край світу.

  • Налетіли на село вороги — турки. Стали старих рубати, молодих у полон брати.

  • Тигренятко з тигром-татом тренувалися стрибати.

  • Коза пішла у ліс пастись, а діткам наказала вдома сидіти і нікому дверей не відчиняти.

  • Калина-малина, суниця- в’яз. Хто буде жмуриться, той буде князь.

  • Уміла готувати, та не вміла частувати.


  • Робота з підручником (впр. 280).

  • Виконаємо вправу, де неозначена форма дієслова зустрічається в прислівях.

Завдання: прочитати, пояснити, виписати дієслова у 2 стовпчики за питаннями (Що робити? Що зробити). Коментовано, 5 речень.

  • Діти, як ви вважаєте, дієслова в якому стовпчику вказують на завершену дію (дію, яка вже відбулася, завершилася), а в якому – на незавершену (дію, яка ще триває)?

  • Гра «Будь уважним».

Діти встають, якщо неозначена форма дієслова вказує на завершену дію – присісти, якщо на незавершену – руки вгору (танцювати, стрибнути, намалювати, читати, кричати, крикнути, прочитати, веселитися, піти, допомагати, допомогти).

  • Підсумок етапу уроку:

Н.ф.д. часто зустрічається в прислів’ях та приказках. Неозначена форма дієслова, яка відповідає на питання що робити? вказує на незавершену діє, а на питання що зробити?- на завершену.





V. Підсумок уроку:



  1. За леп буком – колективно.

  2. Таблиця досягнень – індивідуально.



VI. Пояснення домашнього завдання.

  • Вивчити правило с. 142, записати 10 дієслів у неозначеній формі, дібравши їх за якоюсь ознакою ( що я люблю, не люблю, про що мрію, які дієслова живуть у портфелі, в лісі і т.д.).

  • Інструкція щодо виконання – рольова гра «Окей, Google»:

Ігор: Час виконувати домашнє завдання, а мами немає. Хто б допоміг?

Компютер: Привіт, Ігоре.

Ігор: Ой! Хто тут?

Комп’ютер: Це я, комп’ютер.

Ігор: Так ось хто зараз виконає моє домашнє завдання! Ану, швидко виконуй. Я ще встигну в «танчики» пограти.

Комп’ютер: Ні.

Ігор: Що значить «ні»?

Комп’ютер: Ти не ввічливий.

Ігор: Бути ввічливим? З комп’ютером? Ха-ха-ха!

Комп’ютер: Людина має бути ввічливою завжди.

Ігор: Добре, будь ласка, допоможи.

Комп’ютер: У нас – у комп’ютерів «будь ласка» – це «Окей, Google».

Ігор: Ти ба! «Окей, Google», допоможи.

Комп’ютер: Допомагаю. Приготуй все необхідне і прибери все зайве.

Ігор: От іще, і так зійде. Мені - ліньки.

Комп’ютер: Не треба лінитись, а треба трудитись.

Ігор: Ну добре, добре.

Комп’ютер: Відкрий щоденник і прочитай, що задано.

Ігор: Та я, здається, забув записати. Але я памятаю. Нам задали придумати і записати 10 дієслів у неозначеній формі.

Комп’ютер: Що таке - неозначена форма?

Ігор: Та я не знаю, у мене ж на уроці була важливіша справа – записочки Насті писати.

Комп’ютер: На уроці потрібно слухати. А якщо щось не зрозумів – перепитати.

Ігор: Послухай, Компе, давай уже виконувати.

Комп’ютер: Ні. Неввічливо.

Ігор: «Окей, Google», що далі.

Комп’ютер: Відкрий підручник і прочитай правило.

Ігор: Але воно велике.

Комп’ютер: Застосуй метод ключових слів.

Ігор: А що це за «звір» такий?

Комп’ютер: Цей «звір» тобі підкаже, як легко запамятати багато матеріалу.

Ігор: «Окей, Google», цікаво, як?

Комп’ютер: Розділи правило на частини. В кожній частині виділи головні (ключові) слова і запамятай їх. Згадуючи ключові слова, ти згадаєш і все правило.

Ігор: Варто спробувати: Неозначена форма дієслова є незмінною формою дієслова. Вона не вказує ні на час, ні на особу, ні на кількість виконавців дії. Вона відповідає на питання: що робити? що зробити? Неозначена форма є початковою формою дієслова.

Ігор: Ура! І справді – легко. Дякую, Компе, тобто, «Окей, Google». Що далі?

Комп’ютер: Далі – відкрий зошит, придумай і запиши дієслова.

Ігор: Але я не вмію.

Комп’ютер: Не кажи – не вмію, а кажи – навчуся. Нова українська школа вчить дітей учитися.

Ігор: А як це – вчить учитися?

Комп’ютер: Це значить – вміти шукати інформацію. Шукай інформацію.

Ігор: Вміти, шукати. О, знайшов, 2 дієслова я вже знайшов: вміти і шукати! Треба записати, о ще одне: записати!

Комп’ютер: Молодець, і завжди памятай: у тебе все вийде!

Ігор: Дякую, Компе!

Комп’ютер: Окей, Ігоре!