Різноманітність тварин. Пристосування тварин до різних умов існування
Мета:
сформувати уявлення про різноманітність тварин; про ознаки пристосування тварин до різних середовищ існування та до захисту від ворогів;
розвивати уміння спостерігати за тваринним світом використовуючи експозицію музею;стимулювати самостійну діяльність учнів у залах музею; продовжити розвиток логічного мислення, через вирішення проблемних питань; вміння робити висновки.
виховувати бережливе ставлення до тварин, пізнавальний інтерес до предмета, виховувати культуру мови, здібності до логічних відповідей, вміння критично оцінювати матеріал, почуття само - та взаємоповаги в умовах групової роботи.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Форма проведення: урок – гра.
Обладнання: експонати музею, (виставкова експозиція) маршрутні листи із завданнями.
Місце проведення: зоологічний музей ЛНУ ім. І.Франка
Методи: демонстрація, пояснювально-ілюстративний, репродуктивний (самостійна робота груп у залах музею), творчий (частково-пошуковий, дослідницький в залах музею).
Епіграф
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу й чую, я трохи пам’ятаю.
Те, що я чую, бачу й обговорюю, я починаю розуміти.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Саме для цього щоб побачити, почути, обговорити і зрозуміти красу й незвичайність « братів наших менших » ми сьогодні зібралися у цьому дивовижному музеї тварин.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
На землі живе близько півтора мільйона видів тварин і півмільйона видів рослин. І кожен вид по-своєму унікальний, дивовижний, фантастичний … Кожен без винятку! Уявляєте: 2 мільйони чудес одразу! І невідомо, що є більш злочинним-спалити храм Артеміди в Ефесі чи знищити той або інший вид. Людське диво відбудувати можна. Знищене диво Природи відновити не можливо. І біологічний вид « людина розумна » повинен це пам’ятати, тільки тоді він виправдає свою видову назву.
(Оголошення теми і мети уроку).
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Середовище існування - це частина довкілля, яка оточує організм і з якою він безпосередньо взаємодіє.
З навколишнього середовища тварини дістають потрібні їм поживні речовини та енергію. Туди вони виділяють продукти власного обміну речовин. Кожне середовище життя характеризується певною сукупністю умов довкілля: температури, вологості, освітленості, певним набором інших організмів, між якими є взаємозв’язки.
Основні середовища існування організмів:
Наземно-повітряне;
Водне;
Ґрунт;
Організми інших істот.
Багато тварин мешкають у водоймах: морях, річках, озерах і навіть тимчасових калюжах.
На суходолі тварини поширені на всіх континентах: від спекотних тропіків до вкритих кригою Антарктиди та Арктики. Тварини трапляються на різних висотах гірських масивів.
Різноманітний і світ тварин - мешканців ґрунту. Серед них є багато одноклітинних тварин, червів, комах, кротів, землерийок, мишей, які беруть участь у процесах ґрунтоутворення, забезпечуючи родючість ґрунтів та ґрунтове живлення рослин.
Кожній місцевості властиві певні види тварин, якнайкраще пристосовані до її кліматично-географічних умов. Їхня сукупність має назву фауна (від лат. Фауна - богиня лісів і полів, покровителька тварин). Наприклад, є фауна Карпат, фауна України, фауна Європи тощо.
Є серед тварин і багато паразитів. Паразитизм - це такий спосіб співіснування організмів різних видів, коли один із них (паразит) тривалий час використовує іншого як місце оселення і джерело живлення. Паразитичні види тварин можуть мешкати як на поверхні, так і всередині тіла хазяїна - інших видів тварин або рослин. Паразитичні тварини часто спричиняють смертельно небезпечні захворювання. Утім не всі істоти, які оселяються всередині організму хазяїна, завдають йому шкоди. Наприклад, у кишечнику деяких комах оселяються одноклітинні тварини, які допомагають їм перетравлювати їжу.
Умови існування живих організмів – це наявність:
води,
світла,
повітря,
продуктів харчування.
Усе живе на планеті завжди пристосовується до різних умов існування. У нашій місцевості умови змінюються зі зміною пір року. У багатьох тварин восени накопичується шар жиру, а хутро стає густішим, наприклад, у лисиці, вовка, зайця, лося. Деякі тварини впадають у сплячку, і тоді всі процеси життєдіяльності в них уповільнюється. Наприклад, ведмідь, їжаки, ящірки, змії, байбак.
Тварини, які живуть у ґрунті, пристосовані до життя в умовах недостатньої кількості світла. Так, кріт має своєрідну будову передніх лап, кисті його сильно розвинені й перетворені в лопати, якими він розгрібає землю. Коротке, але густе бархатисте хутро крота захищає його шкіру від контакту з землею. Очі в крота дуже малі й недорозвинені, але вада зору компенсується добрим нюхом. Вушних раковин немає: вони заважали б кротові просуватися у вузьких підземних ходах.
Найхолоднішими місцями планети є Північний і Південний полюси. Небагато тварин змогли пристосуватися до постійного холоду й оселитися там. Так, Південний полюс – це батьківщина пінгвінів, яких захищає від низьких температур щільне пір’я з пухом і жир. Білі ведмеді, кити й тюлені – теж мешканці полюсів.
Риби – мешканці водного середовища – добре пристосовані до життя у воді. Так, для дихання розчиненим у воді киснем вони мають спеціальні органи дихання – зябра. Для переміщення у воді на тілі риб існують такі органи руху, як плавці, а тіло зазвичай обтічної форми.
Певні птахи здійснюють перельоти на великі відстані в інші, тепліші, краї.
Багатьох тварин півночі рятують від холоду пухнастий волосяний покрив (північний олень, песець, вовк, лисиця, заєць та ін.) або товстий шар підшкірного жиру (білий ведмідь, морж, тюлень)
Тварини теплих країв пристосовані до спекотного клімату. В них немає товстого шару підшкірного жиру й пухнастої шерсті, у багатьох волосяного покриву майже зовсім немає (слон, буйвол) або він утворений з незначної кількості короткої шерсті (кулан).
Адаптивна поведінка охоплює всі сторони життєдіяльності організмів: знаходження укриттів від несприятливих кліматичних факторів і ворогів, добування і запасання їжі, пошук партнерів для спаровування, шлюбні ритуали, турбота про потомство (будівництво гнізд, висиджування яєць, вигодовування потомства, захист його від ворогів)
Кожен із наведених прикладів корисний для організмів лише в певних умовах середовища існування. При зміні умов ці пристосування можуть стати дезадаптивними або навіть, шкідливими.
Виникнення пристосувань є важливою умовою виживання тварин у природі.
Отже, розпочинаємо нашу екскурсію.
На попередньому уроці ми поділилися на 3 команди:
комахи;
птахи;
ссавці.
Зараз кожна команда отримає маршрутний лист і завдання, які пізніше потрібно виконати.
Вчитель. Надаємо слово Віці, нашому екскурсоводу. (Комахи).
Вчитель. На домашнє завдання кожна команда мала підготувати інформацію про різноманітні пристосування у тваринному світі. Отож, Вам слово.
Виступ учасників команди.
Вчитель. Дякуємо за цікаву екскурсію. Вирушаємо дальше.
Вчитель. Ми з вами знаходимося у залі птахи. Наш екскурсовод Настя продовжить нашу екскурсію.
Вчитель. Послухаємо, як виконали домашнє завдання команда Птахи.
Виступ учасників команди.
Вчитель. Наступною станцією нашої екскурсії буде зал Ссавці, в якому екскурсовод Вероніка ознайомить нас з цікавою інформацією про ссавців.
Вчитель. Послухаємо, як виконали домашнє завдання команда Птахи.
Виступ учасників команди.
Вчитель. Дякуємо всім екскурсоводам за цікаві екскурсії.
А зараз пропоную виконати завдання, які ви отримали на початку екскурсії. Кожна команда працює у своєму залі.
І завдання (15 хвилин)
Гра «Знайди мене»
Оглянувши експонати музею знайти тварин, які пристосувалися до різних середовищ існування. Заповнити таблицю.
Середовище-існування | Назва тварин | Пристосувальні ознаки. |
Наземно-повітряне | | |
Водне | | |
Ґрунтове | | |
ІІ завдання (10 хвилин)
Гра «Розв’яжи кросворд».
ІІІ завдання (10 хвилин)
Гра «Інтелектуальні Пазли».
Із поданих пазлів виберіть лише ті, на яких записані назви тварин, що занесені до Червоної Книги.
ІV. Заключна частина уроку.
4.1. Підведення підсумків уроку.
Вчитель підводить підсумок результативності роботи груп. Посвята в юні зоологи.
4.2. Рефлексія.
Технологія «Мікрофон»
Чи цікаво вам було сьогодні на уроці в музеї?
Що найбільше сподобалось?
Чи хтось з вас у майбутньому хотів би стати зоологом?
У яких ще музеях вам було б цікаво вивчати природознавство?
4.3. Домашнє завдання.
Створити самостійно кросворд, використовуючи знання отримані на уроці.
Маршрутний лист
Різноманітність тварин.
Пристосування тварин до різних
умов існування
Епіграф
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу й чую, я трохи пам’ятаю.
Те, що я чую, бачу й обговорюю, я починаю розуміти.
Китайська мудрість
Середовище існування - це частина довкілля, яка оточує організм і з якою він безпосередньо взаємодіє.
Основні середовища існування організмів:
Наземно-повітряне;
Водне;
Ґрунт;
Організми інших істот.
Екскурсія у залі Комахи
Виступ екскурсовода;
Домашнє завдання команди.
Екскурсія у залі Птахи
Виступ екскурсовода;
Домашнє завдання команди.
Екскурсія у залі Ссавці
Виступ екскурсовода;
Домашнє завдання команди.
Способи пристосування у тваринному світі:
Колективний захист;
Завмирання;
Погрозлива поза;
Захисна форма;
Відлякуюче забарвлення;
Захисне забарвлення;
Мімікрія.
І завдання (10 хвилин)
Гра «Знайди мене»
Оглянувши експонати музею знайти тварин, які пристосувалися до різних середовищ існування. Заповнити таблицю.
Середовище-існування | Назва тварин | Пристосувальні ознаки. |
Наземно-повітряне | | |
Водне | | |
Ґрунтове | | |
ІІ завдання (10 хвилин)
Гра «Інтелектуальні Пазли».
І
з поданих пазлів виберіть лише ті, на яких записані назви тварин, що занесені до Червоної Книги України. З них складіть зображення тварини.
Домашнє завдання.
Створити самостійно кросворд,
використовуючи знання отримані на уроці.
Маршрутний лист
Різноманітність тварин.
Пристосування тварин до різних
умов існування
Епіграф
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу й чую, я трохи пам’ятаю.
Те, що я чую, бачу й обговорюю, я починаю розуміти.
Китайська мудрість
Середовище існування - це частина довкілля, яка оточує організм і з якою він безпосередньо взаємодіє.
Основні середовища існування організмів:
Наземно-повітряне;
Водне;
Ґрунт;
Організми інших істот.
Екскурсія у залі Комахи
Виступ екскурсовода;
Домашнє завдання команди.
Екскурсія у залі Птахи
Виступ екскурсовода;
Домашнє завдання команди.
Екскурсія у залі Ссавці
Виступ екскурсовода;
Домашнє завдання команди.
Способи пристосування у тваринному світі:
Колективний захист;
Завмирання;
Погрозлива поза;
Захисна форма;
Відлякуюче забарвлення;
Захисне забарвлення;
Мімікрія.
І завдання (10 хвилин)
Гра «Знайди мене»
Оглянувши експонати музею знайти тварин, які пристосувалися до різних середовищ існування. Заповнити таблицю.
Середовище-існування | Назва тварин | Пристосувальні ознаки. |
Наземно-повітряне | | |
Водне | | |
Ґрунтове | | |
ІІ завдання (10 хвилин)
Гра «Інтелектуальні Пазли».
Із поданих пазлів виберіть лише ті, на яких записані назви тварин, що занесені до Червоної Книги України. З них складіть зображення тварини.
Домашнє завдання.
Створити самостійно кросворд,
використовуючи знання отримані на уроці.
Маршрутний лист
Різноманітність тварин.
Пристосування тварин до різних
умов існування
Епіграф
Те, що я чую, я забуваю.
Те, що я бачу й чую, я трохи пам’ятаю.
Те, що я чую, бачу й обговорюю, я починаю розуміти.
Китайська мудрість
Середовище існування - це частина довкілля, яка оточує організм і з якою він безпосередньо взаємодіє.
Основні середовища існування організмів:
Наземно-повітряне;
Водне;
Ґрунт;
Організми інших істот.
Екскурсія у залі Комахи
Виступ екскурсовода;
Домашнє завдання команди.
Екскурсія у залі Птахи
Виступ екскурсовода;
Домашнє завдання команди.
Екскурсія у залі Ссавці
Виступ екскурсовода;
Домашнє завдання команди.
Способи пристосування у тваринному світі:
Колективний захист;
Завмирання;
Погрозлива поза;
Захисна форма;
Відлякуюче забарвлення;
Захисне забарвлення.
І завдання (10 хвилин)
Гра «Знайди мене»
Оглянувши експонати музею знайти тварин, які пристосувалися до різних середовищ існування. Заповнити таблицю.
Середовище-існування | Назва тварин | Пристосувальні ознаки. |
Наземно-повітряне | | |
Водне | | |
Ґрунтове | | |
ІІ завдання (10 хвилин)
Гра «Інтелектуальні Пазли».
Із поданих пазлів виберіть лише ті, на яких записані назви тварин, що занесені до Червоної Книги України. З них складіть зображення тварини.
Домашнє завдання.
Створити самостійно кросворд,
використовуючи знання отримані на уроці.
ПРАВИЛА ПОВЕДІНКИ В МУЗЕЇ
Музеї - це храми мистецтва, які зберігають у своїх фондах неоціненні скарби. І щоб отримати задоволення від перегляду експонатів, потрібно знати і виконувати правила поведінки в музеї.
Верхній одяг, парасольки, великогабаритні сумки, шкільні ранці та рюкзаки залишати в гардеробі музею.
Фото та відеозйомку в музеї здійснювати тільки з дозволу.
В музеї забороняється:
користуватися мобільними телефонами;
заходити з тваринами;
штовхатися та бігати;
торкатися експонатів руками,
притулятися до скляних вітрин, підставок, стін;
бігати по Музею,
голосно розмовляти;
вживати в експозиції їжу та напої;
У музеї:
Веди себе спокійно, стримано.
Уважно оглядай, слухай, не перебігай безладно від одного до іншого експонату.
Без дозволу нічого не чіпай.
Голосно не розмовляй.
Не забудь подякувати екскурсоводу.
Увага!!! У музеї ведеться відеоспостереження за відвідувачами!!!
Невиконання правил поведінки у музеї може призвести до псування музейного майна та травмування відвідувачів.