Тема. Написання - н- і - нн - у прикметниках

Мета: повторити відомості про творення прикметників, пояснити написання -н- та -нн- у прикметниках; формувати вміння позначати відповідну орфограму та обґрунтовувати написання; розвивати здатність аналізувати, порівнювати; удосконалювати усне та писемне мовлення; виховувати найкращі риси людського характеру: благородство, чесність, порядність.

Очікувані результати: учні правильно пишуть -н- та -нн- у прикметниках, аргументують свій вибір; уміють аналізувати, порівнювати, узагальнювати навчальний матеріал.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, картки.

Тип уроку: урок-дослідження.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Організаційний момент

Доброго ранку, діти! Сьогодні девіз нашого уроку такий: «Зібратися разом – це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх». А це, звичайно, означає, що лише дружно і організовано ми зможемо вивчити нову тему, засвоїти правила, відчути надійну підтримку одне одного. Тож продовжимо працювати над вивченням самостійної частини мови – прикметником, будемо засвоювати з вами навички правильного написання прикметників, моделювати, зіставляти, знаходити і виправляти помилки.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1) Словниковий диктант за вивченою орфограмою попереднього уроку «Не» з прикметниками

Неозорий,негайний, невисокий, не дорогий, а дешевий, невеликий, не веселий, а сумний, неймовірний, не хвастливий, а правдивий, недоварений, невтомний, невдоволений.

2) Гра «Так – Ні» з самоперевіркою

- Прикметник означає дію або стан предмета? (ні) (ознаку предмету)

- Прикметник відповідає на питання який? чий? (так)

- Прикметник у реченні найчастіше виступає додатком? (ні) (означенням)

- Прикметник має три групи за значенням? (так)

- Прикметник змінюється за родами і числами? (так)

- Прикметник невгамовний пишеться окремо? (ні) (без не не вживається)

- До твердої групи належать прикметники з основою на твердий приголосний? (так)

- Прикметник безхмарний утворено префіксальним способом? (ні) (префіксально-суфіксальним)


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Один мудрець сказав «Творчість – то хвилини щастя». Бажаю вам на сьогоднішньому уроці творити, і від цього відчувати себе щасливими. Ми продовжуємо з вами вивчати прикметник. А якій саме темі буде присвячена наша творчість, ви спробуєте мені сказати, виконавши завдання.

Підручників прошу не відкривати,

Спробуйте самостійно нове правило сформулювати.

Підказка: слова за будовою розберіть,

Нову орфограму знайдіть.

Дослідження-моделювання

Попрацюємо колективно і створимо «Ефект народження правила»

На дошці слова

Туман – туманний

Осінь – осінній

Сон – сонний

(учні на дошці розбирають слова за будовою. Визначають частину мови і спільну орфограму ,,Подвоєні літери“. Формулювання правила.)

  • Скажіть, а чи можете ви визначити тему сьогоднішнього уроку? Над чим ми будемо працювати?


ІV. Оголошення теми, мети та завдань уроку

  • Отже, протягом уроку ми повинні вивчити, коли в прикметниках пишеться –н- та –нн-; навчитися позначати вивчену орфограму та обґрунтовувати написання; застосовувати теоретичні знання на практиці.

  1. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу


1. Дослідження-моделювання

  • Перше правило ми вивели. Повторимо.

Пишуть -нн- у прикметниках утворених ввід іменників із коренем на -н- за допомогою суфікса -н-: лимон – лимонний, кінь – кінний.

  • Подивимося на наступні слова. Поставте наголос і визначіть суфікси.

Здоровенний, страшенний, несказа́нний, нескінче́нний

  • Що означають ці слова? (збільшену міру ознаки або неможливість дії)

  • Спробуємо сформулювати друге правило (з наголошеними суфіксами –енн-, -анн-, що означають збільшену міру ознаки або неможливість дії завжди пишемо з двома н)

Гра «Весела вікторина».

Передайте зміст кожного словосполучення з прикметником з наголошеним суфіксом – анн- або – енн-. Запам’ятайте їх правопис.

Якого не можна вблагати. (невблаганний)

Якого не можна впізнати. (невпізнанний)

Якого не можна здолати. (нездоланний)

Який дуже старається. (старанний)

Якого ні з чим не можна зрівняти. (незрівнянний)

Який не може примиритися з чимось. (непримиренний)

Дуже високий. ( височенний )

Дуже широкий. (широченний )

Дуже страшний. (страшенний)


  • У яких же прикметниках пишемо одну літеру –н-?

  • Виділіть суфікси у словах. (на дощці)

Мрійний, гречаний, глиняний, пташиний, зміїний

  • Від якої частини мови утворені ці приметники? (від іменників)

  • Отже, третє правило…( у прикметниках, утворених від іменників за допомогою суфіксів -н-, -ан-, -ян-, -ин-, -їн- пишемо одну літеру –н-: нічний, весняний, качиний)


VІ. Закріплення знань, умінь і навичок


      1. Від поданих слів утворити прикметники, пояснити орфограму (усно, по слову)

Рік (річний), закон (законний), орел (орлиний), телефон (телефонний), лічити (лічений), глина (глиняний), оцінювати (оцінений або неоціненний), вечір (вечірній), долати (нездоланний).

      1. Робота за підручником Робота в парах

Виконання вправи 401


      1. Фізкультхвилинка (вправа-руханка)

До прикметників дібрати синоніми з довідки, установити відповідність.

(учні на швидкість добирають синоніми, хто не правильно вказав - той отримує певне фізичне навантаження)


Хоробрий – (мужній)

Немолодий – (літній)

Непереможний – (нездоланний)

Гарний – (незрівнянний)

Молодий – (юний)

Сучасний – (теперішній)

Жорстокий – (непримиренний)

Фальшивий –(неправдоподібний)


Довідка (Нездоланний, неправдоподібний, незрівнянний, теперішній, мужній, літній, юний, непримиренний)


      1. Розподільний диктант.

Розподілити прикметники у дві колонки: 1) ті, у яких подвоєння не відбувається, 2) ті, у яких подвоєння відбувається.


Полотня(н,нн)ий, глиня(н,нн)ий, невблага(н,нн)ий, невпізна(н,нн)ий, лебеди(н,нн)ий, неоціне(н,нн)ий, вогня(н,нн)ий, нездійсне(н,нн)ий, різдвя(н,нн)ий, де(н,нн)ий.

Пояснити спосіб творення слова лебединий.


      1. Творче конструювання

Від іменниково-прийменникових форм утворити за зразком прикметники. Пояснити їх правопис та спосіб творення.


Зразок: без закону – беззаконний

Без імені, без сну, без жалю, без кінця, без сліду.


6. Вправа з ключем

У поданих словах вставити –н- або –нн-. Розподілити слова в 2 колонки. В першу – з –н-, в другу – з –нн-.

Обмін..ий, незбагне..ий, склад..ий, взаємозамін..ий, шален..ий, священ..ий, несказан..ий, хліб..ий, вихован..ий, кремін..ий, оборон..ий, знан..ий, шипшин..ий, мільйон..ий.

Підкресліть у кожному слові 2 літеру. Прочитайте початок прислів’я.


(Без верби і калини – нема України)


Верба і калина – це народні символи України. А які символи ви ще знаєте? Давайте зараз це і згадаємо.


Презентація «Народні символи України».



  1. Самостійна робота з картками.

КАРТКА

Від слів, що в дужках, утворіть прикметники. Складіть і запишіть кілька речень із цими словосполученнями.

(Ячмінь) колос, (стіна) годинник, (туман) ранок, (картина) галерея, (чавун) колесо, (весна) день, (зоря) небо, (гречка) каша, (трава) напій, (бетон) стовп, (орел) погляд, (лимон) пиріг.

VII Підсумок уроку

Отже, підведемо підсумки уроку

  • Яку орфограму ми сьогодні вивчили?

  • В яких випадках пишеться –нн_?

  • В яких випадках пишеться –н-?

  • Чи можете уже сказати: «Я знаю правила написання –н - і – нн – у прикметниках, можу знаходити їх у тексті, пояснювати правопис і правильно писати?»

  • Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?

Метод «Незакінчене речення»

«На уроці я запам’ятав…»

«Мені сподобалось…»

Вдячна Вам, що всі старались,

Що нічого не злякались,

Що дружно на уроці працювали

І знання української мови показали.

Оцінювання



VIII Домашнє завдання

Пр.48, вправа 406













КАРТКА

Від слів, що в дужках, утворіть прикметники. Складіть і запишіть кілька речень із цими словосполученнями.

(Ячмінь) колос, (стіна) годинник, (туман) ранок, (картина) галерея, (чавун) колесо, (весна) день, (зоря) небо, (гречка) каша, (трава) напій, (бетон) стовп, (орел) погляд, (лимон) пиріг.



КАРТКА

Від слів, що в дужках, утворіть прикметники. Складіть і запишіть кілька речень із цими словосполученнями.

(Ячмінь) колос, (стіна) годинник, (туман) ранок, (картина) галерея, (чавун) колесо, (весна) день, (зоря) небо, (гречка) каша, (трава) напій, (бетон) стовп, (орел) погляд, (лимон) пиріг.



КАРТКА

Від слів, що в дужках, утворіть прикметники. Складіть і запишіть кілька речень із цими словосполученнями.

(Ячмінь) колос, (стіна) годинник, (туман) ранок, (картина) галерея, (чавун) колесо, (весна) день, (зоря) небо, (гречка) каша, (трава) напій, (бетон) стовп, (орел) погляд, (лимон) пиріг.



КАРТКА

Від слів, що в дужках, утворіть прикметники. Складіть і запишіть кілька речень із цими словосполученнями.

(Ячмінь) колос, (стіна) годинник, (туман) ранок, (картина) галерея, (чавун) колесо, (весна) день, (зоря) небо, (гречка) каша, (трава) напій, (бетон) стовп, (орел) погляд, (лимон) пиріг.




6